CollegeSwimming.com

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

100 Fly Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Paige Hamilton Highlander Aquatic Club 55.89
 
802 -3.7%
2 Jordan MacDonald Titusville Swim 56.68
 
770 +1.2% PB
3 Madison Floyd Blue Dolfins 56.95
 
760 -1.9%
4 Madison Conway Academy Aquatic Club 57.46
 
740 -1.8%
5 Maddy Burt Swim Florida 57.61
 
839 PB
6 Kara Wilkins Florida Elite Sw 58.75
 
690 -2.1%
7 Skyler Covert Gator Swim Club 59.01
 
680 -3.5%
8 Claire Kercheval-Roig Area Tallahassee 59.60
 
657 -2.5%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Allie Surrency North Florida Swimming, Inc. 58.12
 
714
10 Sarah Passilla Southwest Stars Swim Club 59.28
 
669
11 Katherine Cameron Episcopal AmberJax 59.34
 
667 +0.2% PB
12 Isabella Penkwitz Sarasota YMCA Sharks 59.49
 
661 -0.6%
13 Savannah Fissenden Makos Aquatics Club of Gainesville 59.65
 
655 PB
14 Domenica Alcala Welter Bolles School Sharks 1:00.13
 
637 -3.4%
15 Maura Fagan Swim Florida 1:00.23
 
634
16 Kathryn Morrissey Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:00.77
 
613 -0.7%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Olivia Kirkpatrick Academy Aquatic Club 59.30
 
669 PB
18 Allison Greenwood Academy Aquatic Club 1:00.10
 
638
19 Lauren Moran Patriot Aquatics (FL) 1:00.42
 
626 -1.2%
20 Kimmy Chang Lakeland (FL) Area Swimming 1:00.54
 
622 +0.1% PB
21 Amber Stich Sarasota YMCA Sharks 1:00.71
 
616
22 Casey Knowles Greater Tampa Swimming Assn 1:00.97
 
606
23 Josie Teat Bolles School Sharks 1:01.00
 
605 -3.3%
24 Bety Andrikova Unattached-Florida 1:01.53
 
585
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Paige Hamilton Highlander Aquatic Club 56.47
 
779 -4.8%
2 Maddy Burt Swim Florida 57.16
 
857 PB
3 Jordan MacDonald Titusville Swim 57.17
 
751 +0.3% SB
4 Madison Conway Academy Aquatic Club 57.58
 
735 -2.0%
5 Madison Floyd Blue Dolfins 57.96
 
720 -3.7%
6 Kara Wilkins Florida Elite Sw 58.62
 
695 -1.9%
7 Skyler Covert Gator Swim Club 58.65
 
694 -2.9%
8 Claire Kercheval-Roig Area Tallahassee 59.21
 
672 -1.8%
9 Allie Surrency North Florida Swimming, Inc. 59.24
 
671
10 Sarah Passilla Southwest Stars Swim Club 59.28
 
669
11 Katherine Cameron Episcopal AmberJax 59.55
 
659 -0.2%
12 Savannah Fissenden Makos Aquatics Club of Gainesville 59.60
 
657 PB
13 Domenica Alcala Welter Bolles School Sharks 59.74
 
652 -2.8%
14 Maura Fagan Swim Florida 59.85
 
648
15 Isabella Penkwitz Sarasota YMCA Sharks 1:00.12
 
638 -1.6%
16 Kathryn Morrissey Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:00.31
 
631 +0.0% PB
17 Casey Knowles Greater Tampa Swimming Assn 1:00.39
 
628
18 Allison Greenwood Academy Aquatic Club 1:00.45
 
625
19 Lauren Moran Patriot Aquatics (FL) 1:00.49
 
624 -1.4%
20 Olivia Kirkpatrick Academy Aquatic Club 1:00.55
 
622
21 Josie Teat Bolles School Sharks 1:00.71
 
616 -2.8%
22 Kimmy Chang Lakeland (FL) Area Swimming 1:00.90
 
609 -0.5%
23 Amber Stich Sarasota YMCA Sharks 1:00.95
 
607
24 Bety Andrikova Unattached-Florida 1:01.08
 
602
25 Brooke Johnson Indian River Aquatics 1:01.11
 
601 +0.8% PB
26 Yekaterina Aslanidi Gator Swim Club 1:01.31
 
593 +1.5% PB
27 Caroline Dumoulin Treasure Coast Swimming Conquistadors 1:01.32
 
593 -3.2%
28 Madelyn Snodgrass Planet Swim Aqua 1:01.43
 
589 -3.5%
29 Anna Atkins Sarasota YMCA Sharks 1:01.46
 
588 -2.2%
30 Simone Sturrup Bolles School Sharks 1:01.53
 
585 PB
31 Lauren Johnson Spartan (FL) Aquatic Club 1:01.56
 
584 -2.2%
32 Caroline Ward Palm Harbor YMCA Piranhas 1:01.59
 
583
33 Alexis Mulvihill Team Velocity 1:01.68
 
755
34 Hannah O'Toole Treasure Coast Swimming Conquistadors 1:01.73
 
578 -2.3%
35 Emily Benson Bolles School Sharks 1:01.89
 
572 +1.0% PB
36 Emily Wissinger Southwest Stars Swim Club 1:01.94
 
628
37 Genesis Dolgetta Sarasota YMCA Sharks 1:02.01
 
568 -7.2%
38 Lindsey Wright Indian River Aquatics 1:02.02
 
568 PB
39 Zoe Sherman Southwest Stars Swim Club 1:02.21
 
561
40 Olivia Hom Palm Harbor YMCA Piranhas 1:02.58
 
547 +1.3% PB
41 Jilian Schulte Greater Tampa Swimming Assn 1:02.80
 
597
42 AvRey Rocca Bolles School Sharks 1:03.08
 
529 -2.3%
43 Samantha Cahoone Sarasota YMCA Sharks 1:03.86
 
502
44 Leilani Garcia Trinity Prep Aquatics 1:04.10
 
493 -0.5%
45 Taylor Anderson Loggerhead Aquatics 1:04.24
 
489 -0.6%
46 Kaitlyn Hunt Blue Dolfins 1:04.64
 
475
47 Emily Jacobs Area Tallahassee 1:04.72
 
472 -2.6%
47 Mckenzie Moreland Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:04.72
 
662
49 Faith Rogers Episcopal AmberJax 1:05.00
 
462 -7.0%
50 Morgan Harkness Team Velocity 1:05.19
 
456 -1.6%
51 Abby Forman Berkeley Barracudas 1:07.31
 
442
52 Alison Dukstein Blue Dolfins 1:09.36
 
320
Miah Lopez Sarasota YMCA Sharks NS
Savannah Bowser Unattached-Florida NS
Johanna Crane Seminole Aquatic NS
Madison Jean Sarasota YMCA Sharks NS