Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

100 Fly Women 14 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Julia Rodriguez Gator Swim Club logoGator Swim Club 55.54
847 +1.5% PB
2 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 55.92
832 -0.9%
3 Carley Lowe Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 55.97
813 +0.1% PB
4 Lindsey Cohee Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 56.40
796 -0.2%
5 Caroline Cooper Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 56.59
805 -0.3%
6 Chloe Hampson Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 57.52
752 +0.6% SB
7 Catarina Sterlacci Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 57.94
753 -0.3%
8 Isabelle Bularca Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 58.46
732 +6.9% SB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Abigail Burke Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 56.85
778 +1.0% PB
10 Anderson Myers Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 57.84
739 -3.7%
11 Emma Treadwell Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 57.94
735 -2.4%
12 Sami Schieffelin Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 59.13
690 PB
13 Kira Crage Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 59.60
689
14 Grace Molinaro Trident Swimming logoTrident Swimming 1:00.10
670 -2.6%
15 Alexis Durlacher Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:00.17
650 -3.4%
16 Sofia Bernard Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:00.18
650
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Julia Rodriguez Gator Swim Club logoGator Swim Club 55.39
853 +1.8% PB
2 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 56.39
813 -1.7%
3 Caroline Cooper Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 56.68
802 -0.4%
4 Lindsey Cohee Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 56.79
780 -0.9%
5 Carley Lowe Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 57.07
769 -1.8%
6 Catarina Sterlacci Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 57.64
764 +0.2% PB
7 Isabelle Bularca Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 57.75
760 +8.0% PB
8 Chloe Hampson Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 57.93
736 -0.1%
9 Grace Molinaro Trident Swimming logoTrident Swimming 58.14
745 +0.8% PB
10 Anderson Myers Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 58.24
724 -4.5%
11 Emma Treadwell Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 58.36
719 -3.1%
12 Abigail Burke Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 58.61
710 -2.0%
13 Sofia Bernard Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 58.77
703 PB
14 Kira Crage Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 59.11
708
15 Alexis Durlacher Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 59.12
690 -1.6%
16 Sami Schieffelin Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 59.14
689 PB
17 Brady Estrada NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 59.20
687 -1.4%
18 Olivia Kercheval-Roig Area Tallahassee logoArea Tallahassee 59.28
701 -2.5%
19 Mali Rodriguez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 59.33
699
20 Grace Easterling Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 59.34
682 +0.8% PB
21 Kirschtine Balbuena Gator Swim Club logoGator Swim Club 59.39
697
22 Mimi Filkin Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 59.44
721
22 Kim Nguyen Gator Swim Club logoGator Swim Club 59.44
678 +0.3% SB
24 Alexis Riley-Dipaolo Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 59.66
669 +2.0% PB
25 Maggie Davis Area Tallahassee logoArea Tallahassee 59.70
668 -1.2%
26 Selena Nishihata Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 59.78
682 -0.5%
27 Julia Da Cruz Unattached-Florida logoUnattached-Florida 59.83
680
28 Julia Sherlock Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 59.86
679 -1.2%
28 Sydney Nesper Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 59.86
679 +3.0% PB
30 Rose Olivares Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 59.87
662 +0.0% SB
31 Christina Clark Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 59.89
678 +0.5% PB
32 Sienna Miller Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 59.98
657 +0.8% PB
33 Ardin Grabenhorst Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:00.00
657 +0.5% PB
34 Lauren Conway Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:00.07
671
34 Lauren Macaisa Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:00.07
654 -1.8%
36 Aubrey Miller Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:00.29
663 -3.2%
37 Taylor Emerson Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:00.46
657 -0.1%
38 Sarah Trago Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:00.50
638 +0.9% PB
39 Sydney Sheppard West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 1:00.70
648 -1.0%
40 Grace Anne Delcompare Swim Florida logoSwim Florida 1:00.71
647 -0.0%
41 Bella Kirkpatrick Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:00.74
629 -4.2%
42 Ellie Brinkman Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:00.95
638 -1.4%
43 Viana Campesino Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:00.97
638 -1.6%
44 Kayla Smith Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:01.00
637 +1.0% PB
45 Savannah Buch High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 1:01.01
636 -2.7%
46 Kristen Nutter Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:01.06
634 -3.4%
47 Courtney Chapin Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:01.09
616
48 Taylor Williams Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:01.19
630 +1.2% PB
49 Madison Moffitt Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:01.23
628 +1.7% PB
50 Kirsten Hobson Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:01.31
625 -1.6%
50 Luci Lozano Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:01.31
625 -2.7%
52 Stephanie Lampotang High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 1:01.42
604 -1.9%
53 Cali Angove Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 1:01.44
603 +2.2% PB
54 Sophie Redding Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:01.68
612 -4.4%
55 Monona Martin High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 1:01.73
593 -7.1%
55 Anna Stotler Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:01.73
610 PB
57 Samantha Lee Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 1:01.78
591
58 Haylie Wallace Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:01.86
605 -0.1%
58 Emily Loefgren Lakewood Ranch YMCA Waverunners logoLakewood Ranch YMCA Waverunners 1:01.86
631 PB
60 Amanda Reeter Swim Florida logoSwim Florida 1:01.87
605
61 Anna Carpenter Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 1:01.96
584 -1.2%
62 Gabby Johnson Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 1:01.97
627
63 Jillian Santiago Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:02.13
595
64 Kealyn Bowie Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:02.16
594 -1.3%
66 Ashlyn Palmer Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:02.27
590 -3.5%
67 Mia Minkin Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:02.38
586 -2.3%
68 Lisa Cottage-Ramnick Swim Florida logoSwim Florida 1:02.44
584
69 Ashley Schrader Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:02.46
583 -6.0%
70 Marlo Dilorenzo Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 1:02.49
582
71 Natalie Iafe Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:02.61
578
72 Alyssa Viner Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:02.67
576 -2.8%
73 Ashley Fuller Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 1:02.71
557 -2.2%
74 Nicole Jimenez Swim Florida logoSwim Florida 1:02.73
556
75 Laney Bloch Swim Florida logoSwim Florida 1:02.81
571 -0.7%
76 Erika Baumgardner Swim Florida logoSwim Florida 1:02.97
565 +1.2% PB
77 Victoria Del-Campo Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 1:03.14
585
78 Kayla Glennon Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:03.28
554 +0.5% SB
79 Makenzie Miller Charlotte County Swimming logoCharlotte County Swimming 1:03.47
530
80 Susan Faremouth Swim Florida logoSwim Florida 1:03.55
544 -1.7%
81 Kimberly Ward Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:03.61
525 -1.7%
82 Katelyn Lerdo Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:03.73
521 -2.0%
83 Lindsay Rife Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:03.80
518
84 Jen Hollander Swim Florida logoSwim Florida 1:03.91
514 -2.3%
85 Haille Bogumil Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:04.15
523 -4.5%
86 Channing Austin West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 1:04.31
501 -3.2%
87 Taryn Edwards Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:04.66
505 -2.9%
88 Hadley Browder Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:04.90
497
89 Alicia Garcia Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 1:05.14
472 -3.5%
90 Anna Freyman Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 1:07.69
404
Emma Colvin Titusville Swim logoTitusville Swim NS
Madi Tyle Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks NS
Courtney Coleman Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics NS
Paige Lewandrowski Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team NS