Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

200 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 True Sweetser Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:37.07
882
2 Tate Callahan North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 1:38.62
850 +1.2% PB
3 Nathaniel Stovern Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:41.20
781 +0.6% PB
4 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:41.49
773 PB
5 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:42.03
748 +0.3% PB
6 John Meisenheimer Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:42.38
738 -0.3%
7 John Hutton Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:42.48
747 PB
8 Brandon Christian West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 1:43.04
721 -2.3%
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Andrew duPont Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:42.53
735 -2.8%
10 Charlie Gallagher Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:43.40
723 +4.0% PB
11 Evin Zekthi Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:44.10
694 +4.3% SB
12 Brandon Chason Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:44.43
686 -0.3%
13 Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida 1:44.46
696 -0.1%
14 Logan Quint Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:45.05
670 +0.4% PB
15 Henry O'Brien Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:45.23
666 -0.3%
16 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:45.72
654 -3.1%
C Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
17 Viktor Toth Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:43.55
708
18 Jacob Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:45.36
674 +2.2% PB
19 Harrison Paul Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 1:45.48
671 +1.8% SB
20 David Morales Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:45.85
661 +2.6% PB
21 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:46.18
653 -0.0%
22 Noah Manera Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:46.66
641 -2.3%
23 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:46.95
634 -1.2%
24 Jonathan Sawyer Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 1:47.16
618 -1.6%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 True Sweetser Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:38.30
848
2 Tate Callahan North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 1:40.43
801 -0.6%
3 John Meisenheimer Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:41.89
751 +0.2% PB
4 Nathaniel Stovern Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:42.08
757 -0.3%
5 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:42.35
739 +0.0% PB
6 John Hutton Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:42.83
738 PB
7 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:42.98
734 PB
8 Brandon Christian West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 1:43.30
715 -2.6%
9 Charlie Gallagher Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:43.49
721 +3.9% PB
10 Zachary Dingfield Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:43.84
701 PB
11 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:44.06
695 -1.5%
12 Andrew duPont Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:44.09
694 -4.4%
13 Brandon Chason Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:44.21
691 -0.1%
14 Evin Zekthi Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:44.58
682 +3.9% SB
15 Logan Quint Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:44.95
673 +0.5% PB
16 Henry O'Brien Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:45.50
659 -0.6%
17 Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida 1:45.56
669 -1.1%
18 Viktor Toth Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:45.58
657
19 Jacob Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:45.62
667 +2.0% PB
20 Noah Manera Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:45.67
666 -1.3%
21 Tommy Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:45.93
648 -3.7%
22 David Morales Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:45.96
659 +2.5% PB
22 Harrison Paul Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 1:45.96
659 +1.4% SB
24 Jonathan Sawyer Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 1:46.05
645 -0.5%
25 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:46.11
655 -0.4%
26 Timothy Crowley NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:46.25
652 +2.1% PB
27 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:46.30
650 -0.2%
28 Wade Patterson Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:46.39
637
29 Alex Cook North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 1:46.45
636 PB
30 Luis Reyes Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:46.72
640 +0.3% SB
31 Eugene Luo Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 1:46.79
638 -0.2%
32 Calvin Lillo Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:47.10
631
33 Fitz Rawls Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:47.47
622 -2.5%
34 Gabe Caldwell Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:47.49
610 -0.4%
35 Chase Psinakis Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:47.64
607 -1.2%
36 Aidas Kavaliauskas Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:47.80
603 -4.2%
37 Joshua Rinosa Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:47.94
610 -1.9%
38 Marko Bratic Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:48.19
604 +1.4% PB
39 Eli Myron Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:48.29
591 +0.9% PB
40 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 1:48.63
594 +0.3% PB
41 Sean White Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:49.17
581
42 Joshua Price Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 1:49.37
577 PB
43 Tyler Carmichael Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:49.48
574 -1.9%
44 Nick Dodge Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:49.73
568 PB
45 Ryan McGregor Aquatic Club Of Temple Terrace logoAquatic Club Of Temple Terrace 1:49.77
567 PB
46 Bradley Mitchell Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:49.81
566 -0.2%
47 Travis Stuart Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:49.98
562 -1.8%
48 Maxwell Ambrose Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:50.03
561 PB
49 Fernan Alcala Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 1:50.13
559 PB
50 Connor Brown Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:50.24
556 PB
51 Grant Hill Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:50.31
555 PB
52 Brandun Herbert NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:50.40
553 -2.8%
53 Ryan Buczkowski Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:50.43
552
54 Wyatt Matschner Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:50.65
536 -4.1%
55 Nate McBurney Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:50.71
545
56 William Hodges Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:50.76
544 +0.3% PB
57 Nicolas Moran Kissimmee Swim Association logoKissimmee Swim Association 1:51.17
535 -2.2%
58 Travis Bloom Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:51.35
531 +0.7% PB
59 Pedro Marasciulo Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:51.40
530 +0.1% SB
60 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 1:51.54
527 -5.1%
61 Brian Boehm Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:51.58
515 -6.2%
62 Raymond Schroeders Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:51.87
519 +0.6% PB
63 Gavin Jones Beaches Aquatic Club, Inc. logoBeaches Aquatic Club, Inc. 1:52.49
505 -8.5%
64 Tomas Botero Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 1:53.79
612 -1.0%
65 Conor Lynch NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:54.40
464 -5.7%
66 Daryl Pickerell Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:55.62
438 -3.1%
Kevin Martins Gator Swim Club logoGator Swim Club NS
Derek Peeples Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming NS