Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

200 Free Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kendall Dawson Fast Lane Aquatics 1:48.38
 
856 -0.6%
2 Paulina Watson Valero Bolles School Sharks 1:52.01
 
759 -0.7%
3 Madison Floyd Blue Dolfins 1:53.75
 
724 -2.5%
4 Florencia Almada Swim Florida 1:54.22
 
712 +0.0% SB
5 Ashley Boddiford Blue Dolfins 1:54.59
 
703
6 Sarah Passilla Southwest Stars Swim Club 1:55.02
 
692 PB
7 Madison Rizzo Daytona Beach Speed 1:55.33
 
685 -0.8%
8 Bella Garofalo Saint Augustine Swim Team 1:56.77
 
640
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Leticia Odorici Planet Swim Aqua 1:54.08
 
706
10 Paige Hamilton Highlander Aquatic Club 1:54.34
 
709
11 Cheyenne Willis Fast Lane Aquatics 1:55.18
 
679 +0.9% PB
12 Tara Stevens Area Tallahassee 1:55.67
 
676 +0.2% PB
13 Katherine Cameron Episcopal AmberJax 1:56.12
 
665 -2.6%
14 Caroline Ward Palm Harbor YMCA Piranhas 1:56.37
 
650 -1.5%
15 Christina Kilpatrick Central Florida Marlins 1:56.77
 
650 +1.6% PB
16 Emily Hample Palm Harbor YMCA Piranhas 1:57.29
 
637 PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks 1:53.65
 
727 -1.4%
18 Amanda Burrows Saint Petersburg Aquatics 1:55.36
 
684 -0.2%
19 Allie Surrency North Florida Swimming, Inc. 1:55.47
 
681
20 Rachel O'grady Sarasota YMCA Sharks 1:55.54
 
670 -0.3%
21 Domenica Alcala Welter Bolles School Sharks 1:57.02
 
635
22 Savannah Fissenden Makos Aquatics Club of Gainesville 1:57.40
 
635
23 Anna Atkins Sarasota YMCA Sharks 1:59.41
 
579 -1.9%
24 Josie Teat Bolles School Sharks 1:59.68
 
581 -0.8%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kendall Dawson Fast Lane Aquatics 1:51.12
 
782 -3.2%
2 Madison Floyd Blue Dolfins 1:54.28
 
711 -3.0%
3 Paulina Watson Valero Bolles School Sharks 1:54.47
 
697 -2.9%
4 Florencia Almada Swim Florida 1:54.49
 
705 -0.2%
5 Bella Garofalo Saint Augustine Swim Team 1:54.70
 
691 PB
6 Ashley Boddiford Blue Dolfins 1:54.88
 
696
7 Sarah Passilla Southwest Stars Swim Club 1:55.00
 
693 PB
8 Madison Rizzo Daytona Beach Speed 1:55.70
 
676 -1.1%
9 Leticia Odorici Planet Swim Aqua 1:56.00
 
659
10 Emily Hample Palm Harbor YMCA Piranhas 1:56.12
 
665 PB
11 Cheyenne Willis Fast Lane Aquatics 1:56.24
 
653 -0.1%
12 Ashley Kubel Academy Aquatic Club 1:56.41
 
658 -3.4%
13 Christina Kilpatrick Central Florida Marlins 1:56.46
 
657 +1.9% PB
14 Tara Stevens Area Tallahassee 1:56.73
 
651 -0.7%
15 Paige Hamilton Highlander Aquatic Club 1:56.88
 
647
16 Katherine Cameron Episcopal AmberJax 1:56.99
 
644 -3.4%
17 Caroline Ward Palm Harbor YMCA Piranhas 1:57.73
 
618 -2.7%
18 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks 1:57.77
 
626 -5.1%
19 Amanda Burrows Saint Petersburg Aquatics 1:57.97
 
621 -2.4%
20 Allie Surrency North Florida Swimming, Inc. 1:58.09
 
618
21 Savannah Fissenden Makos Aquatics Club of Gainesville 1:58.37
 
612
22 Domenica Alcala Welter Bolles School Sharks 1:58.39
 
602
23 Rachel O'grady Sarasota YMCA Sharks 1:58.42
 
601 -2.8%
24 Josie Teat Bolles School Sharks 1:58.74
 
603 0.0%
25 Anna Atkins Sarasota YMCA Sharks 1:58.76
 
594 -1.4%
26 April O'Gorman Daytona Beach Speed 1:59.05
 
596 -3.0%
27 AvRey Rocca Bolles School Sharks 1:59.52
 
585 -3.6%
28 Hannah Truslow Daytona Beach Speed 1:59.74
 
571
29 Jordan MacDonald Titusville Swim 1:59.76
 
580
30 Christina Neri Palm Harbor YMCA Piranhas 1:59.87
 
589 +0.0% PB
31 Caroline Dumoulin Treasure Coast Swimming Conquistadors 2:00.25
 
568 -3.1%
32 Sara-Kellett Clark Area Tallahassee 2:00.65
 
559 -1.5%
33 Galina Nelson Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:00.70
 
549 PB
34 Lindsey Wright Indian River Aquatics 2:00.84
 
546 +0.3% PB
35 Lauren Moran Patriot Aquatics (FL) 2:00.93
 
553
36 Kaitlyn Hunt Blue Dolfins 2:00.94
 
553 -2.3%
37 Lizzy White Swim Florida 2:01.16
 
539 +1.9% SB
38 Emily Benson Bolles School Sharks 2:01.47
 
541 +1.8% SB
39 Alexis Mulvihill Team Velocity 2:01.62
 
720
40 Allison Greenwood Academy Aquatic Club 2:01.73
 
527
41 Varvara Klyueva Fast Lane Aquatics 2:01.78
 
526 -1.5%
42 Allyson Schwarz Daytona Beach Speed 2:01.86
 
532
43 Abby Forman Berkeley Barracudas 2:02.55
 
567
44 Zoe Contogonas Highlander Aquatic Club 2:02.57
 
517 +2.4% PB
44 Bethany Kendrick Episcopal AmberJax 2:02.57
 
508 -3.5%
46 Lain Shahboz High Tide Aquatics 2:02.70
 
601
47 Kathryn Morrissey Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:03.19
 
495 -3.9%
48 Leah Harvard Saint Petersburg Aquatics 2:03.71
 
484 -2.4%
49 Gracelyn Palsha Saint Petersburg Aquatics 2:03.77
 
540
50 Alex Griffith Swim Florida 2:04.18
 
474 -4.1%
51 Hallie Hunt Blue Dolfins 2:04.53
 
524 -4.1%
52 Kaylie Manecke Daytona Beach Speed 2:05.82
 
449 -4.1%
53 Tate Vangellow Sarasota YMCA Sharks 2:07.35
 
418
54 Lilly Kossoff Team Velocity 2:08.35
 
391 -5.0%
55 Leah Kuninis Saint Petersburg Aquatics 2:11.27
 
344 -4.9%
Gabby Shepherd Swim Florida NS