Site logo

PN Washington Senior State SC Championships

  • Completed
  • Dec. 15–18, 2016
  • SCY
  • Federal Way, WA

200 Breast Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Daniel Roy King Aquatic Club 1:56.23
 
1016 -0.5%
2 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) 1:57.55
 
994 +1.6% PB
3 Ethan Dang King Aquatic Club 1:58.40
 
1060 +1.6% PB
4 Mitch Hovis King Aquatic Club 2:03.21
 
872 -0.5%
5 Brandon Yue Issaquah Swim Team 2:03.50
 
892 +1.7% PB
6 Brandon Stride Gold's Aquatics Club 2:04.40
 
877 +0.9% PB
7 Rowan King Bellingham Bay Swim team 2:06.30
 
782 -1.4%
8 Ivan Graham Issaquah Swim Team 2:09.80
 
788 +1.2% SB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Kevin Houseman Bainbridge Island Swim Club 2:05.79
 
870 +2.5% PB
10 Tyler Lu King Aquatic Club 2:08.59
 
953 PB
11 Micah Oh King Aquatic Club 2:09.34
 
769
12 Nathan Ramey Una Ppst 2:09.48
 
793 +1.0% PB
13 Jude Wenker Bainbridge Island Swim Club 2:10.07
 
800 PB
14 Alex Omusoru Wave Aquatics 2:10.33
 
779 PB
15 Leo Zhang King Aquatic Club 2:10.77
 
788 -1.2%
Justin Limberg West Coast Aquatics (WA) DQ
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Isaac Christian King Aquatic Club 2:10.58
 
921 +0.1% PB
18 Andrew Lee Bellevue Club 2:10.71
 
747
19 Nolan Van Nortwick Olympic Cascade Aquatics 2:11.37
 
762 +7.4% PB
20 Jake Davies Chinook Aquatic Club 2:12.75
 
675 PB
21 Heng Zhang Bellevue Club 2:13.18
 
707 +1.7% SB
22 Alexander Stefanski Una Ppst 2:13.20
 
749 -0.1%
23 Brian Kim Bellevue Club 2:14.27
 
732 +1.0% PB
24 Peter Trahms Cascade Swim Club 2:14.74
 
643
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) 2:01.47
 
926 -1.6%
2 Mitch Hovis King Aquatic Club 2:02.20
 
889 +0.3% SB
3 Daniel Roy King Aquatic Club 2:02.54
 
908 -6.0%
4 Ethan Dang King Aquatic Club 2:02.80
 
987 -2.1%
5 Brandon Yue Issaquah Swim Team 2:03.30
 
896 +1.9% PB
6 Brandon Stride Gold's Aquatics Club 2:05.39
 
861 +0.2% PB
7 Rowan King Bellingham Bay Swim team 2:05.79
 
790 -1.0%
8 Ivan Graham Issaquah Swim Team 2:06.63
 
840 +3.6% SB
9 Kevin Houseman Bainbridge Island Swim Club 2:07.76
 
837 +1.0% PB
10 Tyler Lu King Aquatic Club 2:10.13
 
928 PB
11 Justin Limberg West Coast Aquatics (WA) 2:10.19
 
798 +0.2% PB
12 Jude Wenker Bainbridge Island Swim Club 2:10.44
 
794 PB
13 Leo Zhang King Aquatic Club 2:10.92
 
786 -1.3%
14 Nathan Ramey Una Ppst 2:11.27
 
764 -0.3%
15 Alex Omusoru Wave Aquatics 2:11.39
 
762 PB
16 Micah Oh King Aquatic Club 2:11.40
 
736
17 Andrew Lee Bellevue Club 2:11.77
 
730
18 Nolan Van Nortwick Olympic Cascade Aquatics 2:12.12
 
750 +6.9% PB
19 Isaac Christian King Aquatic Club 2:12.27
 
894 -1.2%
20 Alexander Stefanski Una Ppst 2:12.63
 
758 +0.3% PB
21 Peter Trahms Cascade Swim Club 2:12.73
 
676 PB
22 Heng Zhang Bellevue Club 2:12.88
 
712 +1.9% PB
23 Jake Davies Chinook Aquatic Club 2:13.05
 
670 PB
24 Brian Kim Bellevue Club 2:13.38
 
746 +1.7% PB
25 Kyle Bailey King Aquatic Club 2:13.48
 
702 PB
26 Martin Wu Bellevue Club 2:13.89
 
696 +2.3% PB
27 Riley Verdier Gold's Aquatics Club 2:14.43
 
648 +3.6% PB
28 Nikita Polyakov Bellevue Club 2:14.64
 
710 -0.3%
29 Ethan Fox Una Ppst 2:14.68
 
709 +0.8% PB
30 Cameron Birrell Gold's Aquatics Club 2:14.88
 
722 PB
31 Aidan Wagner King Aquatic Club 2:14.90
 
722
32 Jake Rinehart King Aquatic Club 2:15.17
 
718 +4.8% PB
33 Christopher Conroy Central Area Aquatic Team 2:15.32
 
634
34 Aidan Laird Wave Aquatics 2:15.68
 
667 PB
35 Axel Johnson King Aquatic Club 2:15.88
 
690
36 Evan Chard valley aquatics swim team 2:16.23
 
685 PB
37 Mitchell Eggenberger Bellevue Club 2:16.36
 
656 PB
38 Corey Stride Gold's Aquatics Club 2:16.79
 
650
39 Adam Bradshaw Gold's Aquatics Club 2:17.24
 
643 PB
40 Nicholas Kim King Aquatic Club 2:17.26
 
669 PB
41 Chris Kim King Aquatic Club 2:17.88
 
675 PB
42 Andrew Chang Columbia River Swim Team 2:17.92
 
632
43 Andrew Woodworth Central Area Aquatic Team 2:17.94
 
658
44 Aron Markow Una Ppst 2:18.35
 
738 -2.6%
45 Niko Bird King Aquatic Club 2:18.92
 
643 PB
46 Andrew Nguyen Issaquah Swim Team 2:19.05
 
657 PB
47 Andrew Kim Bellevue Club 2:19.09
 
789 PB
48 Andrew Hong Central Area Aquatic Team 2:19.23
 
724 +1.3% PB
49 Colin Huynh Issaquah Swim Team 2:19.49
 
721 PB
50 Walter Limm South Snohomish Co. Dolphins 2:19.61
 
606 PB
51 Sean Nguyenle StingRay Swimming 2:19.86
 
628 PB
52 Richard Liu Bellevue Club 2:19.91
 
627 PB
53 Jasper Saxton Central Area Aquatic Team 2:20.16
 
640
54 Timothy Woo King Aquatic Club 2:20.24
 
639
55 Liam Casey-Minnick King Aquatic Club 2:20.34
 
637 PB
56 Daniel Gao Pacific Dragons Swim Team 2:20.90
 
762
57 Matyas Kisiday Bangor Trident Swim Team 2:20.95
 
611
58 Joe Zhang King Aquatic Club 2:20.96
 
892
59 Daniel Russert Spokane Area Swimming/YMCA 2:20.99
 
611 PB
60 Christian Cutter Velocity Swimming 2:21.05
 
697 PB
61 Timothy Gallagher Una Ppst 2:21.12
 
625 PB
62 Brandon Leung Issaquah Swim Team 2:21.17
 
695
63 Dylan Ling King Aquatic Club 2:21.31
 
887
64 Nicholas Fynaardt Wave Aquatics 2:21.45
 
620
65 James Sanchez Bainbridge Island Swim Club 2:21.60
 
688
66 Andrew Renninger Olympic Aquatic Club 2:21.83
 
880 PB
67 Taylor Conrad Central Area Aquatic Team 2:21.98
 
596
68 Ryan Zhao Pacific Dragons Swim Team 2:22.02
 
611 PB
69 Eli Champagne Evergreen Swim Club 2:22.11
 
528
70 Thomas Eggenberger Bellevue Club 2:22.29
 
564
71 Peter Wang Bellevue Club 2:22.56
 
587 PB
72 Patrick Kim King Aquatic Club 2:22.67
 
602
73 Justin Ridgeway Thurston Olympian Swim Club 2:22.86
 
556
74 Blake Ueda Issaquah Swim Team 2:22.99
 
580
75 Jason Nguyen King Aquatic Club 2:23.14
 
552 PB
76 Matthew Xie Pacific Dragons Swim Team 2:23.31
 
592
77 Sechae Park King Aquatic Club 2:23.98
 
716
78 Nicolas Celebrado Chinook Aquatic Club 2:24.38
 
559
79 Tyler Stewart Bainbridge Island Swim Club 2:26.81
 
815
80 Michael Starr Puget Sound Aquatics 2:27.50
 
447
81 Alexander Tanimoto Pacific Dragons Swim Team 2:27.52
 
600
82 Ethan Wong Pro Swimming 2:29.96
 
565
83 Mitchell Thiel-Sloan Issaquah Swim Team 2:32.30
 
444
Erick Johns King Aquatic Club DQ
Bryce Soriano valley aquatics swim team NS