Site logo

PN Washington Senior State SC Championships

  • Completed
  • Dec. 15–18, 2016
  • SCY
  • Federal Way, WA

500 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Alexander Wright Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:31.65
832 -0.6%
2 Cole Westendorf Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:34.67
778 PB
3 Everett Werner Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:35.76
792 PB
4 Andrew Boden Bellevue Club logoBellevue Club 4:38.94
737 +0.5% PB
5 Zach Shenkin Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 4:39.42
733 +0.2% PB
6 William Christenson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:40.47
786 PB
7 Zackary O'Haver King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:40.84
744 -1.1%
8 Garrett Waite Bainbridge Island Swim Club logoBainbridge Island Swim Club 4:47.87
717 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Vlad Elizarov King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:38.83
801 -1.0%
10 Jackson Dudley Pro Swimming logoPro Swimming 4:41.31
778 PB
11 Killian Riley Bellevue Club logoBellevue Club 4:44.92
744 +1.4% PB
12 Ross Burchell Olympic Aquatic Club logoOlympic Aquatic Club 4:46.40
730
13 Nathan Shao Bellevue Club logoBellevue Club 4:48.50
673
14 James Buchanan Chinook Aquatic Club logoChinook Aquatic Club 4:53.44
592
15 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:53.96
625 +1.3% SB
16 Will Driver Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 4:58.25
564 -1.3%
C Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
17 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 4:45.91
697
18 Mason Heaman Olympic Aquatic Club logoOlympic Aquatic Club 4:48.69
709 PB
19 Joey Fitzsimmons King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:48.79
647 PB
20 Alex Omusoru Wave Aquatics logoWave Aquatics 4:50.77
653 +2.4% PB
21 Brett Wilson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:51.55
684 +2.6% PB
22 Skyler Younkin Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:51.56
684 PB
23 Nick Isenhower King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:52.61
613
24 Chase Henning King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:58.06
626 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Alexander Wright Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:35.20
797 -1.9%
2 Everett Werner Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:37.27
777 PB
3 Zach Shenkin Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 4:38.81
738 +0.4% PB
4 William Christenson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:40.25
788 PB
5 Andrew Boden Bellevue Club logoBellevue Club 4:40.41
723 -0.0%
6 Zackary O'Haver King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:41.01
742 -1.1%
7 Garrett Waite Bainbridge Island Swim Club logoBainbridge Island Swim Club 4:41.37
777 PB
8 Cole Westendorf Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:41.90
709
9 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:42.63
727 +5.1% SB
10 Axel Johnson King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:42.71
726 PB
11 Vlad Elizarov King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:44.86
745 -3.2%
12 Ross Burchell Olympic Aquatic Club logoOlympic Aquatic Club 4:45.14
742
13 Killian Riley Bellevue Club logoBellevue Club 4:45.40
740 +1.2% PB
14 Nathan Shao Bellevue Club logoBellevue Club 4:46.50
691
15 James Buchanan Chinook Aquatic Club logoChinook Aquatic Club 4:46.66
652
16 Nathan Ramey Una Ppst logoUna Ppst 4:47.98
678 +1.3% PB
17 Jackson Dudley Pro Swimming logoPro Swimming 4:48.91
707
18 Will Driver Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 4:49.56
640 +1.7% PB
19 Brett Wilson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:49.66
701 +3.3% PB
20 Joey Fitzsimmons King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:50.06
635 PB
21 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 4:50.56
655
22 Ethan Fox Una Ppst logoUna Ppst 4:50.84
652 PB
23 Alex Omusoru Wave Aquatics logoWave Aquatics 4:51.69
645 +2.1% PB
24 Mason Heaman Olympic Aquatic Club logoOlympic Aquatic Club 4:52.22
678 PB
25 Skyler Younkin Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:52.69
673 PB
26 Nick Isenhower King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:52.84
611
27 Joseph Spaniac Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 4:53.11
670
28 Michael Lin Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 4:53.92
663
29 Chase Henning King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:54.04
662 PB
31 Warren Briggs Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 4:54.70
707
30 Samuel Hunter Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 4:54.70
618 +2.7% PB
32 Jeff Kern Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:54.74
594
33 Chris Harkness valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 4:54.79
594
34 Tony Mikhail West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:54.87
593 +1.6% SB
35 Brendan Man valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 4:55.22
792 PB
36 Christopher Leu Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 4:55.55
648
36 Nathan Michael King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:55.55
648
38 Ryan Price West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:55.92
607 +6.3% PB
39 Caesar Tuguinay Chinook Aquatic Club logoChinook Aquatic Club 4:56.05
606
40 Nick Elizarov King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:57.15
634
41 John Markillie Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:57.55
631
42 Connor Elwyn Velocity Swimming logoVelocity Swimming 4:58.10
626
43 Nate Cordick Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 4:58.67
584 PB
44 Stevie Fitch Wave Aquatics logoWave Aquatics 5:00.00
549 PB
45 Ethan Schwartz Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 5:00.42
657
46 Radu Magdas Gold's Aquatics Club logoGold's Aquatics Club 5:00.51
568
47 Brandon Leu Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 5:00.84
542
48 Andrew Johnson King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 5:01.01
652
49 Andrew Renninger Olympic Aquatic Club logoOlympic Aquatic Club 5:01.27
854 PB
50 Aaron Nguyen King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 5:01.83
645 -0.5%
51 Ian Olufson King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 5:02.70
514
52 Aric Prieve Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 5:02.96
585
53 Hayes Raubacher Pro Swimming logoPro Swimming 5:03.48
543 PB
54 Nolan Cleary Chinook Aquatic Club logoChinook Aquatic Club 5:05.67
562 PB
55 Alexander Oishi Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 5:06.20
521
56 Luke Askilsrud Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 5:06.91
689
57 Trenton Allison Pro Swimming logoPro Swimming 5:07.88
485
58 Keane Suen Pro Swimming logoPro Swimming 5:10.69
462
59 Calvin Werts Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 5:11.24
481
60 Vincent Dang Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 5:11.45
515 PB
61 Jonah Schedin Storm Aquatics (Washington) logoStorm Aquatics (Washington) 5:11.72
477
62 Bradley Wong King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 5:12.42
507
63 Nathan Chen Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 5:16.49
610
64 Braytan Gable Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 5:22.20
376
Andrew Osborn Cascade Swim Club logoCascade Swim Club NS
Ande Stenfjord Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team NS
Erik Anderson South Snohomish Co. Dolphins logoSouth Snohomish Co. Dolphins DQ