CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Federal Way

  • Federal Way, WA
  • Date

    Mar. 11–15, 2015

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Thomas Brewer Current Swimming of Cascades 1:46.38
  A
938 +0.7% PB
2 Abrahm Devine Cascade Swim Club 1:47.39
  A
913 +0.5% PB
3 Tommy Thach Central Area Aquatic Team 1:48.13
  A
895 +3.5% PB
4 aukai Lileikis Aulea Swim Club 1:49.42
  A
900 -0.8%
5 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 1:49.54
  A
897 +0.8% PB
6 Keegan Foulke Jeffco Hurricanes 1:50.87
  B
877 -0.2%
7 Anthony Kim Charger Aquatics 1:51.14
  B
859 PB
8 Michael Zarian Jeffco Hurricanes 1:51.45
  B
863 +0.2% PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Samuel Petrini Bellevue Club Swim Team 1:51.25
  B
819 PB
10 Justice Kramer King Aquatic Club 1:51.32
  B
855 +1.0% SB
11 Max Holter Fort Collins Area Swim team 1:51.43
  B
815 PB
12 Cole Avery Bellingham Bay Swim team 1:52.79
  B
820 -1.2%
13 Kasey Calwell Columbia River Swim Team 1:52.92
  B
780 -1.6%
14 Aaron Elhajj Bellevue Club Swim Team 1:53.84
  B
795 PB
15 Mitch Hovis King Aquatic Club 1:53.97
  B
850
16 Daniel Graber Foothills Swim team 1:54.02
  B
791 -1.0%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Adam Zimmer Missoula Aquatic Club 1:52.79
  B
831 -1.5%
18 Dale Williams King Aquatic Club 1:53.27
  B
820 PB
19 Nick Chaney Mt. Hood Aquatics 1:53.91
  B
757 PB
20 Grant Gooding Multnomah Athletic Club 1:55.37
 
760 PB
21 Danny Kovac Fort Collins Area Swim team 1:55.69
 
877 PB
22 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 1:56.07
 
802 +2.4% PB
23 Kyle Jones Coeur D'alene Area Swim Team 1:56.70
 
730 PB
24 Micah Oh King Aquatic Club 1:58.65
 
744
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 1:54.24
  B
844 -2.0%
26 Griffin Eiber Aces Swim Club 1:54.29
  B
797 PB
27 Sung Lee Iolani Swim Club 1:55.16
 
777 PB
28 Jonas Marquez Portland Aquatic Club (Oregon) 1:55.99
 
746 PB
29 Kenji Mori Sun-shine Aquatics Swim Club 1:56.19
 
742 -0.1%
30 Bailey Miclette Jeffco Hurricanes 1:56.40
 
701 +2.1% PB
31 Daniel Lupro Hillsboro HEAT Swim Team 1:58.05
 
700
32 Samuel Ybarra Fort Collins Area Swim team 2:00.54
 
657
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Abrahm Devine Cascade Swim Club 1:49.79
  A
854 -1.7%
2 Thomas Brewer Current Swimming of Cascades 1:50.01
  A
849 -2.6%
3 Tommy Thach Central Area Aquatic Team 1:50.27
  A
843 +1.5% SB
4 Keegan Foulke Jeffco Hurricanes 1:50.60
  A
883 0.0%
5 Michael Zarian Jeffco Hurricanes 1:50.61
  A
883 +0.9% PB
6 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 1:50.64
  A
871 -0.2%
7 aukai Lileikis Aulea Swim Club 1:51.11
  B
860 -2.3%
8 Anthony Kim Charger Aquatics 1:51.16
  B
858 PB
9 Justice Kramer King Aquatic Club 1:51.94
  B
840 +0.4% SB
10 Max Holter Fort Collins Area Swim team 1:52.33
  B
794 PB
11 Samuel Petrini Bellevue Club Swim Team 1:52.56
  B
788 PB
12 Cole Avery Bellingham Bay Swim team 1:52.70
  B
822 -1.1%
13 Aaron Elhajj Bellevue Club Swim Team 1:53.12
  B
812 PB
14 Kevin Benavidez Charger Aquatics 1:53.22
  B
821 PB
15 Kasey Calwell Columbia River Swim Team 1:53.32
  B
771 -2.0%
16 Daniel Graber Foothills Swim team 1:53.64
  B
800 -0.7%
17 Mitch Hovis King Aquatic Club 1:53.98
  B
850
18 Adam Zimmer Missoula Aquatic Club 1:54.58
  B
790 -3.1%
19 Stephen Boden Bellevue Club Swim Team 1:54.59
  B
741 -0.4%
20 Grant Gooding Multnomah Athletic Club 1:55.19
 
764 PB
21 Dale Williams King Aquatic Club 1:55.23
 
775 PB
22 Kyle Jones Coeur D'alene Area Swim Team 1:55.34
 
761 PB
23 Micah Oh King Aquatic Club 1:55.75
 
809
24 Edward Kang Lake Oswego Swim Club 1:55.90
 
748 PB
25 Nick Chaney Mt. Hood Aquatics 1:56.10
 
707
26 Danny Kovac Fort Collins Area Swim team 1:56.12
 
867 PB
27 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 1:56.18
 
799 +2.3% PB
28 Dave Makhervaks Bellevue Club Swim Team 1:56.50
 
735 PB
29 Daniel Lupro Hillsboro HEAT Swim Team 1:56.58
 
733 PB
30 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 1:56.63
 
789 -4.0%
31 Henry Limm South Snohomish Co. Dolphins 1:56.99
 
724 -1.9%
32 Sung Lee Iolani Swim Club 1:57.16
 
731 PB
33 Griffin Eiber Aces Swim Club 1:57.19
 
731 PB
34 Jonas Marquez Portland Aquatic Club (Oregon) 1:57.41
 
714 PB
35 Ben Grubb Vancouver Swim Club 1:57.48
 
677 PB
36 Kenji Mori Sun-shine Aquatics Swim Club 1:57.55
 
711 -1.2%
37 Bailey Miclette Jeffco Hurricanes 1:57.82
 
669 +0.8% PB
38 Samuel Ybarra Fort Collins Area Swim team 1:57.91
 
715 PB
39 Brian Beatty Tiger Aquatic Club 1:57.97
 
666
40 Ivan Graham Issaquah Swim Team 1:57.99
 
759 -0.1%
41 Nathaniel Adams Northern Lights Swim Club 1:58.18
 
697 -2.5%
42 James Buchanan Chinook Aquatic Club 1:58.32
 
706 -0.1%
43 Grant Heisey Cascade Swim Club 1:58.45
 
691
44 Jake Breuer Multnomah Athletic Club 1:58.47
 
691 -2.5%
45 Jason Klein Issaquah Swim Team 1:58.49
 
702 -3.5%
46 Zackary O'Haver King Aquatic Club 1:58.78
 
807
47 Ross Lannen Fort Collins Area Swim team 1:58.79
 
684 PB
47 Jarod O'Brien Aurora Swim Team 1:58.79
 
695
49 Tameryn Huffman Lobo Aquatic Clu 1:58.80
 
648 PB
50 Brian Frazier Oregon City Swim Team 1:58.84
 
683 -4.4%
51 Cameron King King Aquatic Club 1:59.00
 
736
52 Andrew Clifford Streamliner Aquatics 1:59.05
 
690
53 Baxter Halligan Current Swimming of Cascades 1:59.06
 
689 PB
54 Cole Vanderwel King Aquatic Club 1:59.07
 
678
55 Joseph Anderson Wasilla Waves Sw 1:59.14
 
688 -0.7%
56 Kyle Berquist Hillsboro HEAT Swim Team 1:59.24
 
685 -0.8%
57 Patrick Kelley Aces Swim Club 1:59.43
 
670 PB
58 Ryan Emili Northern Lights Swim Club 1:59.46
 
681 +0.4% PB
59 Brandon Yue Issaquah Swim Team 1:59.49
 
791 -0.1%
60 Xavier Graham Issaquah Swim Team 1:59.56
 
667 -0.6%
61 Everett Werner Evergreen Swim Club 1:59.63
 
722
62 Luke Jackson Tri-City Channel Cats 1:59.71
 
675
63 Jared Miller La Grande Swim Club 1:59.73
 
720
64 David Conger Bellevue Club Swim Team 1:59.82
 
662 PB
65 William Dittig Bellevue Club Swim Team 1:59.87
 
660
66 Noah Beaver Gillette Swim Team 1:59.96
 
659 PB
67 Matt Furfie Arizona Swimming Gauchos Inc 2:00.11
 
620 -0.7%
68 Thomas Eggenberger Bellevue Club Swim Team 2:00.13
 
666 -3.2%
69 Chang He Coeur D'alene Area Swim Team 2:00.26
 
709
70 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) 2:00.29
 
774
71 Jeremy Young Casper Swim Club 2:00.30
 
663 -3.5%
72 Tyler Soo Multnomah Athletic Club 2:00.53
 
646
73 Alex Dragan Fort Collins Area Swim team 2:00.56
 
657 -0.1%
74 Albert Lee Sun-shine Aquatics Swim Club 2:00.69
 
643 -1.0%
75 Mason Fine Fort Collins Area Swim team 2:00.75
 
642 PB
76 Kyle Vu Vu Lake Oswego Swim Club 2:00.83
 
651
77 Benjamin Wisdorf Wyoming Waves 2:00.84
 
604 PB
78 Ian Kingsolver Charger Aquatics 2:00.89
 
639 -2.2%
79 Garen Marter Multnomah Athletic Club 2:00.98
 
637
80 Chirag Das King Aquatic Club 2:01.00
 
693
81 Andrew Oh Gold's Aquatics Club 2:01.04
 
647
82 Nathan Cage Bearcat Swim Club 2:01.11
 
645
83 Sergio Licea-Montes Issaquah Swim Team 2:01.36
 
629
84 Conner Funke Unattached-Montana 2:01.43
 
684 PB
84 Simon Werkhoven Desert Thunder Aquatics Club 2:01.43
 
627
86 Rowan King Bellingham Bay Swim team 2:01.55
 
636 -3.2%
87 Gregory Zukeran Splash Aquatics Makiki 2:01.62
 
588 -0.4%
88 Andrew Fukuda Chinook Aquatic Club 2:01.71
 
586 -0.2%
89 Brandon Leu Issaquah Swim Team 2:01.93
 
673
89 Zachary Johnson King Aquatic Club 2:01.93
 
617
91 Connor Petty Laramie Swim Club 2:01.98
 
580
92 Ethan Hanson Portland Aquatic Club (Oregon) 2:02.06
 
614
93 Scott Francis Tri-City Channel Cats 2:02.15
 
623 PB
94 Riley Kinlaw Charger Aquatics 2:02.17
 
668 PB
95 Logan Kojiro Multnomah Athletic Club 2:02.24
 
621
96 Dylan Kirar Jeffco Hurricanes 2:02.32
 
609 -0.5%
97 William Geck Charger Aquatics 2:02.33
 
608
98 Jeff Kern Tri-City Channel Cats 2:02.41
 
663
99 Patrick Hawton Charger Aquatics 2:02.65
 
613 PB
100 James Scott King Aquatic Club 2:02.77
 
610
101 Daniel Roy Spokane Area Swimming/YMCA 2:02.98
 
651
102 Robert Hughes King Aquatic Club 2:03.30
 
599
103 Alex Tallman Olympic Cascade Aquatics 2:03.38
 
598 -1.1%
104 Samuel Harquail Portland Aquatic Club (Oregon) 2:03.40
 
642
105 Jeffrey Tran Bearcat Swim Club 2:03.45
 
585
106 Andrew Lee Issaquah Swim Team 2:03.46
 
641 -2.7%
106 Micah Masei Bearcat Swim Club 2:03.46
 
641
108 Jeff Lozensky Mighty Marlins Swim Club 2:03.99
 
585 -1.1%
109 Maverick Donohue Island Aquatics 2:04.44
 
576 -0.3%
110 Nathaniel McFaul Multnomah Athletic Club 2:04.78
 
678
111 Rhys Pasternack Mt. Hood Aquatics 2:05.02
 
518 PB
112 Jason Sukigara Wave Aquatics 2:05.29
 
548 -1.5%
113 Peter Trahms Bellevue Club Swim Team 2:05.36
 
114 Emmett McCann Central Area Aquatic Team 2:05.39
 
557
115 Josh Bottelberghe Portland Aquatic Club (Oregon) 2:06.32
 
582
116 Tanner Martinez Olympic Cascade Aquatics 2:07.21
 
476
117 Conner Baldacci Gillette Swim Team 2:07.31
 
508 -5.4%
118 Alexander Evans Bellingham Bay Swim team 2:11.05
 
404
Shelby Lee StingRay Swimming NS
Thomas O'Donoghue Stingray Swim Team (AK) NS
Jeffrey Li Bellevue Club Swim Team NS
Andrew Pana Bellevue Club Swim Team NS
Mathias Oh King Aquatic Club NS
Christian Nishimura Kamehameha Swim Club DQ
Benjamin Gore Olympic Cascade Aquatics DQ
Jonah Rodewald Columbia River Swim Team DQ