CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Federal Way

  • Federal Way, WA
  • Date

    Mar. 11–15, 2015

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 Medley Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Thomas Anderson
  2. Mitch Hovis
  3. Mathias Oh
  4. Dale Williams
1:31.49
 
2 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Dave Makhervaks
  2. Samuel Petrini
  3. Tim Kralj
  4. Stephen Boden
1:33.34
 
3 King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Justice Kramer
  2. Robert Hughes
  3. Ethan Dang
  4. Zachary Wagner
1:33.61
 
4 Charger Aquatics (A) Charger Aquatics
  1. Anthony Kim
  2. Ian Kingsolver
  3. Kevin Benavidez
  4. Mark Gullick
1:34.54
 
5 Central Area Aquatic Team (A) Central Area Aquatic Team
  1. Emmett Wayte
  2. Dean Nguyen
  3. Jackson Evans
  4. Tommy Thach
1:34.58
 
6 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Aaron Elhajj
  2. Jeffrey Li
  3. Austin Barnard
  4. Max Emerick
1:34.61
 
7 Mt. Hood Aquatics (A) Mt. Hood Aquatics
  1. Seroja Pereverzin
  2. Nick Chaney
  3. Rhys Pasternack
  4. Christian Gilbreath
1:34.72
 
8 Fort Collins Area Swim team (A) Fort Collins Area Swim team
  1. Danny Kovac
  2. Ross Lannen
  3. Max Holter
  4. Matthew Willis
1:34.73
 
9 Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Jason Klein
  2. Andrew Lee
  3. Gabriel Florsheim
  4. Brandon Leu
1:35.63
 
9 Foothills Swim team (A) Foothills Swim team
  1. Daniel Graber
  2. Gordon Pexton
  3. Spencer Shaffer
1:35.63
 
11 Jeffco Hurricanes (A) Jeffco Hurricanes
  1. Michael Zarian
  2. Keegan Foulke
  3. Austin Crump
  4. Parker Sorenson
1:35.64
 
12 Gold's Aquatics Club (A) Gold's Aquatics Club
  1. Seth Birrell
  2. Reid Anderson
  3. Andrew Oh
  4. Nick Lavigne Lavigne
1:36.04
 
13 Columbia River Swim Team (A) Columbia River Swim Team
  1. Jonah Rodewald
  2. Kasey Calwell
  3. Andrew Chang
  4. Chris Xue
1:36.10
 
14 Charger Aquatics (B) Charger Aquatics
  1. Benjamin Lafler
  2. Riley Kinlaw
  3. Max Hawton
  4. Nicholas Christman
1:37.10
 
15 Multnomah Athletic Club (A) Multnomah Athletic Club
  1. Tristan Furnary
  2. Grant Gooding
  3. Garen Marter
  4. Nathaniel McFaul
1:37.26
 
16 King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Cole Vanderwel
  2. Zachary Johnson
  3. Koppany Kolyvek
  4. Joshua Maclurg
1:37.68
 
17 Hillsboro HEAT Swim Team (A) Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Daniel Lupro
  2. Kyle Berquist
  3. Luke Thornbrue
  4. Nathan Bennett
1:37.70
 
18 Aces Swim Club (A) Aces Swim Club
  1. Michael Hinton
  2. Peyton Scherschel
  3. Patrick Kelley
  4. Griffin Eiber
1:37.76
 
19 Lake Oswego Swim Club (A) Lake Oswego Swim Club
  1. Curtis Klein
  2. Kyle Vu Vu
  3. Edward Kang
  4. Jordan Leis
1:38.09
 
20 Lobo Aquatic Clu (A) Lobo Aquatic Clu
  1. Tameryn Huffman
  2. Jarod Creech
  3. John Holler
  4. Estevan Romero
1:38.18
 
21 Missoula Aquatic Club (A) Missoula Aquatic Club
  1. Cale Berkoff
  2. Adam Zimmer
  3. Jack Eberhard
  4. Matthew Fritz
1:38.44
 
22 Bellingham Bay Swim team (A) Bellingham Bay Swim team
  1. Cole Avery
  2. Alexander Evans
  3. Zach Shenkin
  4. Rowan King
1:38.45
 
23 Arizona Swimming Gauchos Inc (A) Arizona Swimming Gauchos Inc
  1. Troy Bills
  2. Matt Furfie
  3. Zabric Kline
  4. Otis Cameron
1:38.76
 
24 Kamehameha Swim Club (A) Kamehameha Swim Club
  1. Allen Hayakawa
  2. Christian Nishimura
  3. David Kea
  4. Kanoa Kaleoaloha
1:38.78
 
25 Bellevue Club Swim Team (C) Bellevue Club Swim Team
  1. William Dittig
  2. Andrew Pana
  3. Thomas Eggenberger
  4. Dan Prang
1:39.14
 
26 Bainbridge Island Swim Club (A) Bainbridge Island Swim Club
  1. Samuel Alpaugh
  2. Kevin Houseman
  3. Makai Ingalls
  4. Parker Bushey
1:39.21
 
27 Fort Collins Area Swim team (B) Fort Collins Area Swim team
  1. Samuel Ybarra
  2. Alex Dragan
  3. Mason Fine
  4. Loren Gillilan
1:39.71
 
28 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Ivan Graham
  2. Nicholas Klatt
  3. Sergio Licea-Montes
  4. Jackson Berman
1:39.82
 
29 Casper Swim Club (A) Casper Swim Club
  1. Colin O'Neill
  2. Jeremy Young
  3. Talon Marquard
  4. Jacob Caputa
1:39.83
 
30 Northern Lights Swim Club (A) Northern Lights Swim Club
  1. Nathaniel Adams
  2. Ryan Emili
  3. EZ Houge-Corwin
  4. Samuel Powers
1:39.86
 
30 Chinook Aquatic Club (A) Chinook Aquatic Club
  1. James Buchanan
  2. Andrew Fukuda
  3. Dillon De Priest
  4. Jake Davies
1:39.86
 
32 Oregon City Swim Team (A) Oregon City Swim Team
  1. Josh Morton
  2. Brian Frazier
  3. Parker Kilstrom
  4. Christopher Glaess
1:39.88
 
33 Portland Aquatic Club (Oregon) (A) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Ethan Hanson
  2. Josh Bottelberghe
  3. Jonas Marquez
  4. Samuel Harquail
1:39.94
 
34 Splash Aquatics Makiki (A) Splash Aquatics Makiki
  1. Jun Yoon
  2. Gregory Zukeran
  3. Joseph Ahia
  4. Casey Asaoka
1:40.04
 
35 Foothills Swim team (B) Foothills Swim team
  1. Gavin Olson
  2. Alexander Moreland
  3. Cal Reynolds
  4. Payton Sage
1:40.09
 
36 Olympic Cascade Aquatics (A) Olympic Cascade Aquatics
  1. Alex Tallman
  2. Tanner Martinez
  3. Benjamin Gore
  4. James Lorr
1:40.99
 
37 Laramie Swim Club (A) Laramie Swim Club
  1. Connor Petty
  2. Justin Rector
  3. Noah Richardson
  4. Andrew Weathermon
1:42.61
 
38 Charger Aquatics (C) Charger Aquatics
  1. Patrick Hawton
  2. Sean Jahner
  3. William Geck
  4. Maurice "Lee" Moffett
1:42.83
 
39 Gillette Swim Team (A) Gillette Swim Team
  1. Noah Beaver
  2. Trevor Morton
  3. Conner Baldacci
  4. Ty Conklin
1:42.93
 
40 West Coast Aquatics (WA) (A) West Coast Aquatics (WA)
  1. Jeremiah Tien
  2. Jonathan Cook
  3. Tony Mikhail
  4. Tarek Farouk
1:43.00
 
41 Jeffco Hurricanes (B) Jeffco Hurricanes
  1. Bailey Miclette
  2. Dylan Kirar
  3. Jonah Staton
  4. Zachary Carder
1:43.65
 
42 Casper Swim Club (B) Casper Swim Club
  1. Anthony Drazick
  2. Remington Wagner
  3. Gavin Heady
  4. Ethen Smith
1:44.46
 
43 Wyoming Waves (A) Wyoming Waves
  1. Hunter Marshall
  2. Trevor Adrian
  3. Robert Brown
  4. Benjamin Wisdorf
1:45.50
 
44 Kamehameha Swim Club (B) Kamehameha Swim Club
  1. Michael Petrides
  2. Jeffrey Collins
  3. Braysen Libed
  4. Arkayeh Prange
1:45.75
 
45 Lake Oswego Swim Club (B) Lake Oswego Swim Club
  1. Carl Hansen
  2. Maxwell Swaim
  3. Matty McComish
  4. Samuel Swaim
1:46.20
 
King Aquatic Club (D) King Aquatic Club
  1. Cameron King
  2. Chirag Das
  3. Micah Oh
  4. Zackary O'Haver
DQ