CollegeSwimming.com
  • Location

    Federal Way, WA

  • Date

    March 11, 2015 - March 15, 2015

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 Back Men

A Final
Rank Name Team Prelims Finals Improvement
1 Thomas Anderson King Aquatic Club 1:46.14
1:44.10
PB
2 Anthony Kim Charger Aquatics 1:46.76
1:45.22
+2.6% PB
3 Curtis Klein Lake Oswego Swim Club 1:46.40
1:45.97
-0.6%
4 Aaron Elhajj Bellevue Club Swim Team 1:46.85
1:47.21
+2.3% PB
5 Maxwell Holter Fort Collins Area Swim team 1:46.64
1:48.03
PB
6 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 1:50.24
1:48.95
+2.9% SB
7 Tommy Thach Central Area Aquatic Team 1:49.19
1:49.95
PB
8 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 1:49.20
1:50.99
+1.9% PB
B Final
Rank Name Team Prelims Finals Improvement
9 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 1:51.42
1:48.53
+1.2% PB
10 Stephen Boden Bellevue Club Swim Team 1:52.01
1:49.27
+1.6% PB
11 Danny Kovac Fort Collins Area Swim team 1:51.45
1:49.66
PB
12 Ethan Hanson Portland Aquatic Club (Oregon) 1:51.10
1:50.47
PB
13 Jared Miller La Grande Swim Club 1:52.23
1:52.60
14 Dave Makhervaks Bellevue Club Swim Team 1:52.39
1:52.84
15 Matthew Willis Fort Collins Area Swim team 1:52.39
1:53.45
PB
16 Baxter Halligan Current Swimming of Cascades 1:52.29
1:53.90
C Final
Rank Name Team Prelims Finals Improvement
17 Jason Klein Issaquah Swim Team 1:52.73
1:50.44
PB
18 Kevin Dang King Aquatic Club 1:54.00
1:52.39
PB
19 James Buchanan Chinook Aquatic Club 1:53.87
1:52.63
20 Aaron Sett Foothills Swim team 1:53.74
1:52.79
+2.1% PB
21 Kyle Jones Coeur D'alene Area Swim Team 1:53.34
1:53.92
PB
22 Benjamin Lafler Charger Aquatics 1:52.97
1:53.95
PB
23 Grant Gooding Multnomah Athletic Club 1:54.10
1:55.01
PB
24 Noah Cutting Bearcat Swim Club 1:53.34
1:56.37
D Final
Rank Name Team Prelims Finals Improvement
25 Adam Zimmer Missoula Aquatic Club 1:54.49
1:51.73
PB
26 Seth Birrell Gold's Aquatics Club 1:54.27
1:53.92
PB
27 Evan Marsh Viking Swim Club 1:54.57
1:54.06
28 Mitchell Eggenberger Bellevue Club Swim Team 1:54.82
1:55.06
29 Daniel Lupro Hillsboro HEAT Swim Team 1:55.44
1:55.07
30 Emmett Wayte Central Area Aquatic Team 1:55.46
1:55.33
31 Michael Hinton Aces Swim Club 1:54.47
1:55.67
+1.7% PB
32 Cameron King King Aquatic Club 1:55.55
1:56.41
+0.8% PB
Preliminaries
Rank Name Team Prelims Improvement
1 Thomas Anderson King Aquatic Club 1:46.14
PB
2 Curtis Klein Lake Oswego Swim Club 1:46.40
-0.6%
3 Maxwell Holter Fort Collins Area Swim team 1:46.64
PB
4 Anthony Kim Charger Aquatics 1:46.76
+2.6% PB
5 Aaron Elhajj Bellevue Club Swim Team 1:46.85
+2.3% PB
6 Tommy Thach Central Area Aquatic Team 1:49.19
PB
7 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 1:49.20
+1.9% PB
8 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 1:50.24
+2.9% SB
9 Ethan Hanson Portland Aquatic Club (Oregon) 1:51.10
PB
10 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 1:51.42
+1.2% PB
11 Danny Kovac Fort Collins Area Swim team 1:51.45
PB
12 Stephen Boden Bellevue Club Swim Team 1:52.01
+1.6% PB
13 Jared Miller La Grande Swim Club 1:52.23
14 Baxter Halligan Current Swimming of Cascades 1:52.29
15 Edward Kang Lake Oswego Swim Club 1:52.37
PB
16 Dave Makhervaks Bellevue Club Swim Team 1:52.39
16 Matthew Willis Fort Collins Area Swim team 1:52.39
PB
18 Jason Klein Issaquah Swim Team 1:52.73
PB
19 Benjamin Lafler Charger Aquatics 1:52.97
PB
20 Kyle Jones Coeur D'alene Area Swim Team 1:53.34
PB
20 Noah Cutting Bearcat Swim Club 1:53.34
22 Aaron Sett Foothills Swim team 1:53.74
+2.1% PB
23 James Buchanan Chinook Aquatic Club 1:53.87
24 Kevin Dang King Aquatic Club 1:54.00
PB
25 Grant Gooding Multnomah Athletic Club 1:54.10
PB
26 Seth Birrell Gold's Aquatics Club 1:54.27
PB
27 Michael Hinton Aces Swim Club 1:54.47
+1.7% PB
28 Adam Zimmer Missoula Aquatic Club 1:54.49
PB
29 Evan Marsh Viking Swim Club 1:54.57
30 Mitchell Eggenberger Bellevue Club Swim Team 1:54.82
31 Kasey Calwell Columbia River Swim Team 1:54.85
PB
32 Kayden Harbison Rock Springs Swim Club 1:55.16
PB
33 Daniel Lupro Hillsboro HEAT Swim Team 1:55.44
34 Emmett Wayte Central Area Aquatic Team 1:55.46
35 Cameron King King Aquatic Club 1:55.55
+0.8% PB
36 Patrick Kelley Aces Swim Club 1:55.80
+2.5% PB
37 Samuel Alpaugh Bainbridge Island Swim Club 1:55.83
38 Eric Berg Foothills Swim team 1:56.37
39 William Dittig Bellevue Club Swim Team 1:56.41
PB
40 Andrew Pana Bellevue Club Swim Team 1:56.42
PB
41 Tameryn Huffman Lobo Aquatic Clu 1:56.43
PB
42 Thomas Eggenberger Bellevue Club Swim Team 1:56.45
43 Tristan O'Donoghue Stingray Swim Team (AK) 1:56.47
44 Everett Werner Evergreen Swim Club 1:56.55
45 Luke Jackson Tri-City Channel Cats 1:56.60
46 Gavin Olson Foothills Swim team 1:56.70
47 Liam O'Shea Multnomah Athletic Club 1:56.90
48 Jarod O'Brien Aurora Swim Team 1:56.97
49 Alexander Moreland Foothills Swim team 1:57.12
+0.3% PB
50 Christian Gilbreath Mt. Hood Aquatics 1:57.39
51 Garrett Waite Bainbridge Island Swim Club 1:57.40
52 Samuel Ybarra Fort Collins Area Swim team 1:57.41
53 Camden Wunderlich Gold's Aquatics Club 1:57.59
54 Josh Morton Oregon City Swim Team 1:57.65
55 Troy Bills Arizona Swimming Gauchos Inc 1:58.26
56 Matthew Arnold Canby Swim Club 1:58.44
57 Nathaniel Adams Northern Lights Swim Club 1:58.50
58 Max Hawton Charger Aquatics 1:58.55
59 Alexander Nielsen Jeffco Hurricanes a D/B/A Nort 1:58.56
PB
60 Jun Yoon Splash Aquatics Makiki 1:58.57
-0.7%
61 Jack Holter Fort Collins Area Swim team 1:58.69
-1.1%
62 Tyler Reznicek Arizona Swimming Gauchos Inc 1:58.92
63 Patrick Hawton Charger Aquatics 1:59.29
64 Payton Sage Foothills Swim team 1:59.35
65 Bailey Miclette Jeffco Hurricanes a D/B/A Nort 1:59.50
PB
66 Scott Francis Tri-City Channel Cats 1:59.55
PB
67 Dean Crozier Foothills Swim team 1:59.79
68 Kenji Mori Sun-shine Aquatics Swim Club 1:59.81
-1.8%
69 Robert Hughes King Aquatic Club 1:59.89
PB
70 Charles Fillebrown Tri-City Channel Cats 2:00.14
71 Nolan Huey Fort Collins Area Swim team 2:00.49
+3.7% PB
72 Brandon Leu Issaquah Swim Team 2:00.66
73 Jake Breuer Multnomah Athletic Club 2:00.74
74 Dominic Byrne Aces Swim Club 2:00.82
75 Alex Dragan Fort Collins Area Swim team 2:01.37
76 Alex Tallman Olympic Cascade Aquatics 2:01.63
77 Carter Walles Storm Aquatics (Washington) 2:01.75
78 Keenan Robinson Portland Aquatic Club (Oregon) 2:01.89
79 Richard Krupa Voltage Aquatics 2:02.07
PB
80 Zachary Johnson King Aquatic Club 2:03.57
81 Kevin Houseman Bainbridge Island Swim Club 2:04.06
82 Michael Petrides Kamehameha Swim Club 2:04.50
-1.8%
83 Akira Kanamaru Rainbow Aquatics 2:08.79
-5.9%
Seroja Pereverzin Mt. Hood Aquatics DQ