CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Federal Way

  • Completed
  • Mar. 11–15, 2015
  • SCY
  • Federal Way, WA

400 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Abrahm Devine Cascade Swim Club 3:47.97
 
936 +1.0% SB
2 Keegan Foulke Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 3:50.70
 
934 +0.7% PB
3 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 3:52.60
 
903 +1.2% PB
4 Michael Zarian Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 3:53.46
 
905 +1.0% PB
5 Samuel Petrini Bellevue Club Swim Team 3:58.05
 
828 +1.8% SB
6 Justice Kramer King Aquatic Club 3:59.91
 
826 +3.0% SB
7 Cole Avery Bellingham Bay Swim team 4:03.36
 
791 -0.6%
8 Curtis Klein Lake Oswego Swim Club 4:06.32
 
744 -2.4%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Aaron Elhajj Bellevue Club Swim Team 4:00.77
 
817 PB
10 Kasey Calwell Columbia River Swim Team 4:01.91
 
788 -0.1%
11 Kevin Benavidez Charger Aquatics 4:03.83
 
797 PB
12 Henry Limm South Snohomish Co. Dolphins 4:03.97
 
785 PB
13 Mitch Hovis King Aquatic Club 4:04.58
 
839 PB
14 Patrick Kelley Aces Swim Club 4:05.86
 
766 PB
15 Daniel Hendricks Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 4:07.82
 
729 +0.5% PB
16 Grant Heisey Cascade Swim Club 4:08.56
 
739 PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Nick Chaney Mt. Hood Aquatics 4:00.93
 
798 +3.8% PB
18 Adam Zimmer Missoula Aquatic Club 4:02.32
 
812 +2.3% PB
19 Connor Broughton Issaquah Swim Team 4:07.23
 
752 PB
20 Camden Wunderlich Gold's Aquatics Club 4:07.84
 
728 PB
21 Luke Hutchinson Portland Aquatic Club (Oregon) 4:08.28
 
741
22 Kyle Berquist Hillsboro HEAT Swim Team 4:08.48
 
750 PB
23 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) 4:10.50
 
833
Nicholas Klatt Issaquah Swim Team DQ
D Final SCY
Rank Name Team Time Points
25 Daniel Roy Spokane Area Swimming/YMCA 4:03.22
 
853 PB
26 Grant Gooding Multnomah Athletic Club 4:05.16
 
773 PB
27 Kyle Jones Coeur D'alene Area Swim Team 4:07.12
 
753 PB
28 Everett Werner Evergreen Swim Club 4:08.65
 
798
29 Reid Anderson Gold's Aquatics Club 4:09.31
 
731
30 Kenji Mori Sun-shine Aquatics Swim Club 4:09.65
 
728 PB
31 Jeff Kern Tri-City Channel Cats 4:09.95
 
785
32 Luke Thornbrue Hillsboro HEAT Swim Team 4:10.84
 
830
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Keegan Foulke Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 3:53.51
 
904 -0.5%
2 Abrahm Devine Cascade Swim Club 3:53.62
 
875 -1.4%
3 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 3:54.47
 
883 +0.4% PB
4 Michael Zarian Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 3:55.68
 
881 +0.1% PB
5 Justice Kramer King Aquatic Club 3:55.74
 
870 +4.7% PB
6 Samuel Petrini Bellevue Club Swim Team 3:57.79
 
831 +1.9% SB
7 Curtis Klein Lake Oswego Swim Club 4:00.24
 
805 +0.1% PB
8 Cole Avery Bellingham Bay Swim team 4:01.98
 
805 -0.0%
9 Aaron Elhajj Bellevue Club Swim Team 4:02.58
 
799 PB
10 Mitch Hovis King Aquatic Club 4:03.16
 
853 PB
11 Kasey Calwell Columbia River Swim Team 4:04.53
 
762 -1.1%
12 Kevin Benavidez Charger Aquatics 4:04.67
 
788 PB
13 Grant Heisey Cascade Swim Club 4:05.25
 
772 PB
14 Henry Limm South Snohomish Co. Dolphins 4:06.34
 
761 PB
15 Daniel Hendricks Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 4:06.65
 
740 +1.0% PB
16 Patrick Kelley Aces Swim Club 4:06.68
 
757 PB
17 Adam Zimmer Missoula Aquatic Club 4:06.75
 
767 +0.5% PB
18 Connor Broughton Issaquah Swim Team 4:06.82
 
756 PB
19 Camden Wunderlich Gold's Aquatics Club 4:07.24
 
734 PB
20 Kyle Berquist Hillsboro HEAT Swim Team 4:07.39
 
761 PB
21 Nick Chaney Mt. Hood Aquatics 4:08.00
 
727 +1.0% PB
22 Nicholas Klatt Issaquah Swim Team 4:08.15
 
725
23 Luke Hutchinson Portland Aquatic Club (Oregon) 4:08.43
 
740
24 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) 4:08.77
 
850
25 Grant Gooding Multnomah Athletic Club 4:08.78
 
736
26 Thomas Eggenberger Bellevue Club Swim Team 4:08.81
 
747
27 Kyle Jones Coeur D'alene Area Swim Team 4:08.99
 
734 PB
28 Everett Werner Evergreen Swim Club 4:09.41
 
790
29 Liam O'Shea Multnomah Athletic Club 4:09.57
 
729 PB
30 Kenji Mori Sun-shine Aquatics Swim Club 4:10.06
 
724 PB
31 Reid Anderson Gold's Aquatics Club 4:11.04
 
714
32 Jeff Kern Tri-City Channel Cats 4:11.24
 
772
33 Daniel Roy Spokane Area Swimming/YMCA 4:11.28
 
772 PB
34 Luke Thornbrue Hillsboro HEAT Swim Team 4:11.38
 
824
35 Danny Kovac Fort Collins Area Swim team 4:11.43
 
824 PB
36 Jonas Marquez Portland Aquatic Club (Oregon) 4:11.47
 
710 PB
37 Bailey Miclette Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 4:11.75
 
690 +3.2% PB
38 Cal Reynolds Foothills Swim team 4:11.83
 
706 PB
39 Jared Miller La Grande Swim Club 4:12.10
 
764
40 David Conger Bellevue Club Swim Team 4:12.11
 
704 PB
41 Ivan Graham Issaquah Swim Team 4:12.34
 
762
42 Brian Beatty Tiger Aquatic Club 4:12.92
 
678
43 Samuel Ybarra Fort Collins Area Swim team 4:13.28
 
703 PB
44 Jason Klein Issaquah Swim Team 4:14.10
 
695
45 Conner Funke Unattached-Montana 4:14.40
 
741
46 Brant Edwards Hillsboro HEAT Swim Team 4:14.45
 
681 PB
47 Dylan Kirar Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 4:14.51
 
680 +1.1% PB
48 Cameron King King Aquatic Club 4:14.67
 
739
49 Joshua Luffred Mt. Hood Aquatics 4:14.85
 
660
50 Ross Lannen Fort Collins Area Swim team 4:15.08
 
675 PB
51 Maurice "Lee" Moffett Charger Aquatics 4:15.14
 
685 PB
52 John Davidson Team Eugene Aquatics 4:15.16
 
684
53 Robert Hughes King Aquatic Club 4:15.31
 
683
54 Jake Breuer Multnomah Athletic Club 4:15.41
 
672
55 Daniel Lupro Hillsboro HEAT Swim Team 4:15.73
 
669
56 James Buchanan Chinook Aquatic Club 4:16.44
 
672
57 Aaron Law Spokane Area Swimming/YMCA 4:16.45
 
672
58 Jacob Dexter Mt. Hood Aquatics 4:16.76
 
669
58 Alexander Nielsen Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 4:16.76
 
669 +2.3% PB
60 Christian Nishimura Kamehameha Swim Club 4:16.82
 
669 -2.4%
61 Zach Shenkin Bellingham Bay Swim team 4:16.88
 
717
62 Isaac Lin Pacific Dragons Swim Team 4:17.06
 
666
62 Jeffrey Li Bellevue Club Swim Team 4:17.06
 
656
64 Xavier Graham Issaquah Swim Team 4:17.22
 
654
65 Garen Marter Multnomah Athletic Club 4:17.24
 
654
66 Micah Oh King Aquatic Club 4:17.60
 
711
67 Richard Krupa Voltage Aquatics 4:17.73
 
649
68 Maxwell Hunter Fort Collins Area Swim team 4:18.08
 
706
69 Zackary Johnston Una Ppst 4:18.13
 
628
70 Sergio Licea-Montes Issaquah Swim Team 4:18.52
 
642
71 Ethan Hanson Portland Aquatic Club (Oregon) 4:18.68
 
640
72 Jackson Berman Issaquah Swim Team 4:19.16
 
619 PB
73 Ryan Emili Northern Lights Swim Club 4:19.81
 
640 +1.1% PB
74 Peter Trahms Bellevue Club Swim Team 4:20.04
 
610 PB
75 Nathan Cage Bearcat Swim Club 4:20.10
 
637
76 Matthew Arnold Canby Swim Club 4:20.29
 
636 0.0%
77 Kyle Vu Vu Lake Oswego Swim Club 4:20.49
 
634
78 Karl Stuntzner-Gibson South Coast Aquatic Team 4:21.79
 
611 -2.5%
79 Jeffrey Collins Kamehameha Swim Club 4:21.96
 
620 +2.8% PB
80 Nathaniel McFaul Multnomah Athletic Club 4:22.76
 
715
81 Alex Tallman Olympic Cascade Aquatics 4:23.53
 
605
82 Allen Hayakawa Kamehameha Swim Club 4:23.60
 
707 -0.7%
83 Emmett McCann Central Area Aquatic Team 4:24.08
 
600
84 Joseph Anderson Wasilla Waves Sw 4:25.96
 
583 +4.3% PB
85 Brandon Leu Issaquah Swim Team 4:26.19
 
630
85 Jack Hoagland Charger Aquatics 4:26.19
 
683
87 Jason Sukigara Wave Aquatics 4:30.60
 
531
Jonah Staton Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team DQ
Arkayeh Prange Kamehameha Swim Club DQ
Samuel Alpaugh Bainbridge Island Swim Club NS