CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Federal Way

  • Federal Way, WA
  • Date

    Mar. 11–15, 2015

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

500 Free Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Season Improvement
1 Abrahm Devine Cascade Swim Club 4:26.29
  A
PB
2 Keegan Foulke Jeffco Hurricanes 4:27.81
  A
+0.8% PB
3 Michael Zarian Jeffco Hurricanes 4:29.24
  A
+4.8% PB
4 Koppany Kolyvek King Aquatic Club 4:32.37
  B
+2.3% PB
5 Aaron Sett Foothills Swim team 4:33.96
  B
-0.8%
6 Stephen Boden Bellevue Club Swim Team 4:34.79
  B
-1.0%
7 Jonah Staton Jeffco Hurricanes 4:36.23
  B
+0.3% PB
8 Austin Barnard Bellevue Club Swim Team 4:37.13
 
PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Season Improvement
9 Cole Avery Bellingham Bay Swim team 4:33.91
  B
10 Austin Crump Jeffco Hurricanes 4:35.76
  B
+3.6% PB
11 Luke Thornbrue Hillsboro HEAT Swim Team 4:35.81
  B
12 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 4:36.93
  B
13 Connor Broughton Issaquah Swim Team 4:41.65
 
-0.6%
14 Luke Hutchinson Portland Aquatic Club (Oregon) 4:41.82
 
PB
15 Jeff Kern Tri-City Channel Cats 4:45.12
 
-0.3%
16 Griffin Eiber Aces Swim Club 4:45.62
 
PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Season Improvement
17 Daniel Hendricks Jeffco Hurricanes 4:39.10
 
+1.6% PB
18 Jackson Berman Issaquah Swim Team 4:39.61
 
+0.3% PB
19 Grant Heisey Cascade Swim Club 4:41.79
 
-1.5%
20 Jonas Marquez Portland Aquatic Club (Oregon) 4:42.08
 
PB
21 David Conger Bellevue Club Swim Team 4:42.64
 
PB
22 Cal Reynolds Foothills Swim team 4:43.55
 
+2.9% PB
23 Michael Hinton Aces Swim Club 4:44.88
 
PB
24 Nicholas Klatt Issaquah Swim Team 4:47.95
 
-2.2%
D Final SCY
Rank Name Team Time Season Improvement
25 Camden Wunderlich Gold's Aquatics Club 4:42.69
 
-2.4%
26 Noah Vial Corvallis Aquatic Team 4:43.32
 
27 Jacob Dexter Mt. Hood Aquatics 4:43.47
 
28 Nathan Shao Bellevue Club Swim Team 4:43.62
 
+0.8% PB
29 Jack Holter Fort Collins Area Swim team 4:44.29
 
+3.1% PB
30 Andrew Boden Bellevue Club Swim Team 4:45.11
 
+0.1% PB
31 Allen Hayakawa Kamehameha Swim Club 4:47.90
 
-0.4%
32 Maurice "Lee" Moffett Charger Aquatics 4:53.45
 
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Season Improvement
1 Michael Zarian Jeffco Hurricanes 4:30.67
  B
+4.2% PB
2 Abrahm Devine Cascade Swim Club 4:30.68
  B
3 Koppany Kolyvek King Aquatic Club 4:31.00
  B
+2.9% PB
4 Keegan Foulke Jeffco Hurricanes 4:32.37
  B
-0.9%
5 Aaron Sett Foothills Swim team 4:32.81
  B
-0.4%
6 Stephen Boden Bellevue Club Swim Team 4:34.85
  B
-1.0%
7 Jonah Staton Jeffco Hurricanes 4:36.76
  B
+0.1% PB
8 Austin Barnard Bellevue Club Swim Team 4:37.60
 
PB
9 Cole Avery Bellingham Bay Swim team 4:37.81
 
10 Luke Thornbrue Hillsboro HEAT Swim Team 4:38.54
 
11 Austin Crump Jeffco Hurricanes 4:38.97
 
+2.4% PB
12 Luke Hutchinson Portland Aquatic Club (Oregon) 4:40.26
 
PB
13 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 4:40.78
 
14 Griffin Eiber Aces Swim Club 4:41.37
 
PB
15 Jeff Kern Tri-City Channel Cats 4:42.00
 
+0.8% PB
16 Connor Broughton Issaquah Swim Team 4:42.26
 
-0.8%
17 Jackson Berman Issaquah Swim Team 4:42.40
 
-0.7%
18 David Conger Bellevue Club Swim Team 4:42.44
 
PB
19 Michael Hinton Aces Swim Club 4:42.79
 
PB
20 Grant Heisey Cascade Swim Club 4:42.99
 
-1.9%
21 Daniel Hendricks Jeffco Hurricanes 4:43.05
 
+0.2% PB
22 Jonas Marquez Portland Aquatic Club (Oregon) 4:43.36
 
PB
23 Nicholas Klatt Issaquah Swim Team 4:43.45
 
-0.7%
24 Cal Reynolds Foothills Swim team 4:43.94
 
+2.8% PB
25 Maurice "Lee" Moffett Charger Aquatics 4:43.97
 
PB
26 Jacob Dexter Mt. Hood Aquatics 4:44.43
 
27 Nathan Shao Bellevue Club Swim Team 4:44.55
 
+0.4% PB
28 Andrew Boden Bellevue Club Swim Team 4:44.58
 
+0.3% PB
29 Noah Vial Corvallis Aquatic Team 4:45.01
 
30 Kayden Harbison Rock Springs Swim Club 4:45.06
 
-3.2%
31 Allen Hayakawa Kamehameha Swim Club 4:45.14
 
+0.6% PB
32 Everett Werner Evergreen Swim Club 4:45.22
 
33 Camden Wunderlich Gold's Aquatics Club 4:45.32
 
-3.3%
34 Jack Holter Fort Collins Area Swim team 4:45.64
 
+2.6% PB
35 John Davidson Team Eugene Aquatics 4:45.89
 
36 Aaron Law Spokane Area Swimming/YMCA 4:46.33
 
37 Jared Miller La Grande Swim Club 4:46.44
 
38 Zachary Carder Jeffco Hurricanes 4:47.15
 
PB
39 Dominic Byrne Aces Swim Club 4:47.18
 
PB
39 Bailey Miclette Jeffco Hurricanes 4:47.18
 
+0.9% PB
41 Henry Limm South Snohomish Co. Dolphins 4:47.47
 
-2.4%
42 Drew Holloway Warrior Aquatic Club 4:48.09
 
+0.3% PB
43 Thomas Eggenberger Bellevue Club Swim Team 4:48.41
 
44 Dylan Kirar Jeffco Hurricanes 4:48.55
 
+0.1% PB
45 Karl Stuntzner-Gibson South Coast Aquatic Team 4:48.64
 
46 Noah Beaver Gillette Swim Team 4:48.68
 
PB
47 Conner Funke Unattached-Montana 4:48.90
 
48 Michael Petrides Kamehameha Swim Club 4:50.37
 
+2.2% PB
49 Joshua Luffred Mt. Hood Aquatics 4:50.54
 
50 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) 4:50.80
 
51 Ben Grubb Vancouver Swim Club 4:51.05
 
52 Alexander Nielsen Jeffco Hurricanes 4:51.17
 
+0.3% SB
53 Alexander Rowe Fort Collins Area Swim team 4:52.34
 
54 Vlad Elizarov Bellevue Club Swim Team 4:52.55
 
55 Charles Sheridan Laramie Swim Club 4:52.71
 
+0.8% PB
56 Zach Shenkin Bellingham Bay Swim team 4:52.72
 
57 Seryozha Dahl King Aquatic Club 4:52.76
 
PB
58 Nolan Huey Fort Collins Area Swim team 4:52.82
 
59 Mitchell Eggenberger Bellevue Club Swim Team 4:53.50
 
-1.6%
60 Parker Sorenson Jeffco Hurricanes 4:53.83
 
+0.1% PB
61 Logan Frank Hillsboro HEAT Swim Team 4:54.04
 
PB
62 William Geck Charger Aquatics 4:54.27
 
PB
63 Charles Fillebrown Tri-City Channel Cats 4:54.28
 
64 Jaycob Davies Metro Aquatics 4:54.75
 
-2.3%
65 Isaac Parker Spokane Area Swimming/YMCA 4:56.10
 
66 Jack Hoagland Charger Aquatics 4:56.47
 
67 Lucas Wyatt Aces Swim Club 4:56.59
 
PB
68 Oliver Hoff King Aquatic Club 4:56.61
 
-3.8%
69 Keenan Robinson Portland Aquatic Club (Oregon) 4:56.70
 
70 Jeff Lozensky Mighty Marlins Swim Club 4:56.81
 
-0.9%
71 Tony Mikhail West Coast Aquatics (WA) 4:57.03
 
-1.6%
72 Jeffrey Collins Kamehameha Swim Club 4:57.48
 
-0.7%
73 Dean Crozier Foothills Swim team 4:57.62
 
+0.2% PB
74 Nathaniel McFaul Multnomah Athletic Club 4:57.70
 
75 Xavier Graham Issaquah Swim Team 4:59.01
 
76 Arkayeh Prange Kamehameha Swim Club 5:01.01
 
-2.8%
77 Maxwell Swaim Lake Oswego Swim Club 5:07.11
 
78 Sascha Stipe Central Area Aquatic Team 5:35.72
 
aukai Lileikis Aulea Swim Club DQ