CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Federal Way

  • Federal Way, WA
  • Date

    Mar. 11–15, 2015

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

400 Free Relay Men

Finals
Rank Team Finals
1 King Aquatic Club
  1. Mathias Oh
  2. Thomas Anderson
  3. Justice Kramer
  4. Zachary Wagner
3:01.62
2 Central Area Aquatic Team
  1. Tommy Thach
  2. Emmett Wayte
  3. Dean Nguyen
  4. Grant Gamroth
3:05.02
3 Fort Collins Area Swim team
  1. Maxwell Holter
  2. Matthew Willis
  3. Mason Fine
  4. Danny Kovac
3:05.38
4 Bellevue Club Swim Team
  1. Aaron Elhajj
  2. Tim Kralj
  3. Dave Makhervaks
  4. Stephen Boden
3:05.48
5 King Aquatic Club
  1. Dale Williams
  2. Kevin Dang
  3. Cole Vanderwel
  4. Koppany Kolyvek
3:06.56
6 Charger Aquatics
  1. Anthony Kim
  2. Max Hawton
  3. Benjamin Lafler
  4. Mark Gullick
3:06.63
7 Jeffco Hurricanes
  1. Keegan Foulke
  2. Michael Zarian
  3. Austin Crump
  4. Parker Sorenson
3:08.35
8 Foothills Swim team
  1. Spencer Shaffer
  2. Eric Berg
  3. Daniel Graber
  4. Alexander Moreland
3:09.39
9 Bellevue Club Swim Team
  1. Dan Prang
  2. Max Emerick
  3. Nathan Shao
3:09.76
10 Kamehameha Swim Club
  1. Michael Petrides
  2. Kanoa Kaleoaloha
  3. Christian Nishimura
  4. Arkayeh Prange
3:10.78
11 Columbia River Swim Team
  1. Chris Xue
  2. Kasey Calwell
  3. Jonah Rodewald
  4. Andrew Chang
3:10.90
12 Northern Lights Swim Club
  1. Nathaniel Adams
  2. Ryan Emili
  3. Samuel Powers
  4. Ezra Hogue-Corwin
3:11.54
13 Aces Swim Club
  1. Griffin Eiber
  2. Michael Hinton
  3. Lucas Wyatt
  4. Darren Woon
3:11.59
14 Mt. Hood Aquatics
  1. Christian Gilbreath
  2. Nick Chaney
  3. Jacob Dexter
  4. Seroja Pereverzin
3:12.16
15 Multnomah Athletic Club
  1. Tristan Furnary
  2. Jake Breuer
  3. Nathaniel McFaul
  4. Grant Gooding
3:12.33
16 King Aquatic Club
  1. Zackary O'Haver
  2. Ian Olufson
  3. Joshua Maclurg
  4. Oliver Hoff
3:12.62
17 Issaquah Swim Team
  1. Brandon Leu
  2. Jackson Berman
  3. Nicholas Klatt
  4. Jason Klein
3:13.49
18 Charger Aquatics
  1. William Geck
  2. Ian Kingsolver
  3. Nicholas Christman
  4. Kevin Benavidez
3:14.36
19 Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Brant Edwards
  2. Daniel Lupro
  3. Nathan Bennett
  4. Luke Thornbrue
3:14.65
20 Gold's Aquatics Club
  1. Camden Wunderlich
  2. Nick Lavigne Lavigne
  3. Andrew Oh
  4. Shing Siu
3:14.87
21 Bellingham Bay Swim team
  1. Zach Shenkin
  2. Rowan King
  3. Cole Avery
  4. Haydn Pak
3:15.15
22 Oregon City Swim Team
  1. Brian Frazier
  2. Josh Morton
  3. Christopher Glaess
  4. Parker Kilstrom
3:15.19
23 Fort Collins Area Swim team
  1. Samuel Ybarra
  2. Alex Dragan
  3. Shamzi Alkaff
  4. Loren Gillilan
3:15.72
24 Lake Oswego Swim Club
  1. Edward Kang
  2. Kyle Vu Vu
  3. Jordan Leis
  4. Curtis Klein
3:15.82
25 Jeffco Hurricanes
  1. Jonah Staton
  2. Zachary Carder
  3. Bailey Miclette
  4. Dylan Kirar
3:16.04
26 Lobo Aquatic Clu
  1. Estevan Romero
  2. Benjamin Waterman
  3. Tameryn Huffman
  4. John Holler
3:16.31
27 Chinook Aquatic Club
  1. Jake Davies
  2. Andrew Fukuda
  3. James Buchanan
  4. Dillon De Priest
3:16.61
28 Missoula Aquatic Club
  1. Matthew Fritz
  2. Cale Berkoff
  3. Jack Eberhard
  4. Adam Zimmer
3:16.81
29 Issaquah Swim Team
  1. Andrew Lee
  2. Xavier Graham
  3. Sergio Licea-Montes
  4. Gabriel Florsheim
3:17.17
30 Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Jonas Marquez
  2. Ethan Hanson
  3. Samuel Harquail
  4. Josh Bottelberghe
3:17.21
31 Bellevue Club Swim Team
  1. Sebastian Steen
  2. Andrew Pana
  3. Thomas Eggenberger
  4. Vlad Elizarov
3:17.86
32 Foothills Swim team
  1. Aaron Sett
  2. Gavin Olson
  3. Cal Reynolds
  4. Gordon Pexton
3:18.15
33 Bainbridge Island Swim Club
  1. Parker Bushey
  2. Samuel Alpaugh
  3. CJ Waite
  4. Makai Ingalls
3:18.88
34 Arizona Swimming Gauchos Inc
  1. Matt Furfie
  2. Troy Bills
  3. Zabric Kline
  4. Otis Cameron
3:19.63
35 Laramie Swim Club
  1. Noah Richardson
  2. Connor Petty
  3. Charles Sheridan
  4. Ryan Beman
3:19.93
36 Olympic Cascade Aquatics
  1. Alex Tallman
  2. Benjamin Gore
  3. James Lorr
  4. Tanner Martinez
3:21.09
37 Casper Swim Club
  1. Colin O'Neill
  2. Talon Marquard
  3. Jacob Caputa
  4. Jeremy Young
3:21.14
38 Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Luke Hutchinson
  2. Byron Rossmiller
  3. Keenan Robinson
  4. Avery Russell
3:21.29
39 Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Logan Frank
  2. Brett Champlin
  3. Kyle Berquist
  4. Ethan Heasley
3:22.96
40 Gillette Swim Team
  1. Ty Conklin
  2. Conner Baldacci
  3. Trevor Morton
  4. Noah Beaver
3:23.32
40 Charger Aquatics
  1. Riley Kinlaw
  2. Patrick Hawton
  3. Sean Jahner
  4. Maurice "Lee" Moffett
3:23.32
42 West Coast Aquatics (WA)
  1. Tarek Farouk
  2. Tony Mikhail
  3. Connor Brunke
  4. Jonathan Cook
3:23.34
43 Wyoming Waves
  1. Benjamin Wisdorf
  2. Robert Brown
  3. Hunter Marshall
  4. Nate Montgomery
3:23.36
44 Lake Oswego Swim Club
  1. Matty McComish
  2. Daniel Kim
  3. Carl Hansen
  4. Samuel Swaim
3:24.21
45 Bellingham Bay Swim team
  1. Alexander Evans
  2. Rudolph Berry
  3. Colin Hakeman
  4. Daniel Schleh
3:24.74
46 Splash Aquatics Makiki
  1. Jun Yoon
  2. Joseph Ahia
  3. Gregory Zukeran
  4. Casey Asaoka
3:24.93
47 Gold's Aquatics Club
  1. Ryan Abdalla
  2. Ian Carpenter
  3. Seth Birrell
  4. Reid Anderson
3:25.46
48 Casper Swim Club
  1. Ethen Smith
  2. Remington Wagner
  3. Anthony Drazick
  4. Gavin Heady
3:31.12
Kamehameha Swim Club
  1. Braysen Libed
  2. Allen Hayakawa
  3. David Kea
  4. Jeffrey Collins
DQ