CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Federal Way

  • Completed
  • Mar. 11–15, 2015
  • SCY
  • Federal Way, WA

200 Free Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 aukai Lileikis Aulea Swim Club 1:36.10
 
920 -0.5%
2 Tommy Thach Central Area Aquatic Team 1:37.87
 
859 +0.6% PB
3 Thomas Brewer Current Swimming of Cascades 1:37.97
 
857
4 Max Holter Fort Collins Area Swim team 1:38.61
 
839 PB
5 Thomas Anderson King Aquatic Club 1:38.81
 
866 PB
6 Zachary Wagner King Aquatic Club 1:39.36
 
819 PB
7 Kanoa Kaleoaloha Kamehameha Swim Club 1:41.18
 
770 +0.3% SB
8 Griffin Eiber Aces Swim Club 1:41.39
 
796 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Noah Deer Aulea Swim Club 1:39.91
 
804 PB
10 Koppany Kolyvek King Aquatic Club 1:40.17
 
808 +3.5% PB
11 Dean Nguyen Central Area Aquatic Team 1:40.80
 
812 +0.4% PB
12 Stephen Boden Bellevue Club Swim Team 1:41.03
 
774 PB
13 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 1:41.51
 
868
14 Dale Williams King Aquatic Club 1:41.55
 
792 PB
15 Kevin Dang King Aquatic Club 1:42.50
 
746 PB
16 Aaron Sett Foothills Swim team 1:44.06
 
706 -0.0%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Abel Aulbach Viking Swim Club 1:41.51
 
772
18 Noah Norris Canby Swim Club 1:41.88
 
763
19 Mitchell Crossen Unattached-California 1:42.18
 
744 PB
20 Austin Crump Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:42.58
 
839 +1.3% PB
21 Nathaniel Adams Northern Lights Swim Club 1:43.00
 
734 +6.0% PB
22 Andrew Boden Bellevue Club Swim Team 1:43.43
 
817 +0.6% PB
23 Mark Gullick Charger Aquatics 1:43.48
 
721
24 Cole Vanderwel King Aquatic Club 1:44.46
 
696
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Seroja Pereverzin Mt. Hood Aquatics 1:39.74
 
820 +1.2% PB
26 Sung Lee Iolani Swim Club 1:41.96
 
781 +0.3% PB
27 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 1:43.07
 
827 +3.5% PB
28 Jonah Staton Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:43.37
 
819 +1.1% PB
29 Alexander Moreland Foothills Swim team 1:43.43
 
711 +5.6% PB
30 Ben Grubb Vancouver Swim Club 1:44.22
 
691
31 John Davidson Team Eugene Aquatics 1:44.86
 
706
32 Andrew Clifford Streamliner Aquatics 1:45.45
 
691
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Tommy Thach Central Area Aquatic Team 1:38.81
 
834 -0.3%
2 Max Holter Fort Collins Area Swim team 1:39.26
 
821 PB
3 aukai Lileikis Aulea Swim Club 1:39.59
 
824 -4.2%
4 Zachary Wagner King Aquatic Club 1:39.90
 
804 PB
5 Thomas Anderson King Aquatic Club 1:40.25
 
827 PB
6 Kanoa Kaleoaloha Kamehameha Swim Club 1:41.43
 
763 +0.0% SB
7 Griffin Eiber Aces Swim Club 1:41.45
 
794 PB
8 Thomas Brewer Current Swimming of Cascades 1:41.66
 
757
9 Stephen Boden Bellevue Club Swim Team 1:41.67
 
757
9 Koppany Kolyvek King Aquatic Club 1:41.67
 
768 +2.1% SB
11 Noah Deer Aulea Swim Club 1:41.68
 
757 PB
12 Kevin Dang King Aquatic Club 1:41.70
 
767 PB
13 Dean Nguyen Central Area Aquatic Team 1:41.89
 
783 -0.7%
14 Dale Williams King Aquatic Club 1:42.10
 
777 PB
15 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 1:42.48
 
842
16 Aaron Sett Foothills Swim team 1:42.51
 
746 +1.5% PB
17 Mitchell Crossen Unattached-California 1:42.52
 
735 PB
18 Noah Norris Canby Swim Club 1:42.63
 
743
19 Mark Gullick Charger Aquatics 1:42.81
 
738
20 Matthew Willis Fort Collins Area Swim team 1:42.82
 
738 -0.2%
21 Abel Aulbach Viking Swim Club 1:43.07
 
732
22 Austin Crump Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:43.39
 
818 +0.5% PB
23 Andrew Boden Bellevue Club Swim Team 1:43.40
 
818 +0.7% PB
24 Nathaniel Adams Northern Lights Swim Club 1:43.45
 
722 +5.6% PB
25 Cole Vanderwel King Aquatic Club 1:43.46
 
722
26 Ben Grubb Vancouver Swim Club 1:43.52
 
709
27 Jonah Staton Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:43.66
 
811 +0.8% PB
28 John Davidson Team Eugene Aquatics 1:43.73
 
735 PB
29 Alexander Moreland Foothills Swim team 1:43.85
 
701 +5.2% PB
30 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 1:43.88
 
805 +2.8% PB
31 Andrew Clifford Streamliner Aquatics 1:43.94
 
730
32 Sung Lee Iolani Swim Club 1:44.04
 
727 -1.7%
33 Seroja Pereverzin Mt. Hood Aquatics 1:44.15
 
704 -3.1%
34 Michael Hinton Aces Swim Club 1:44.25
 
702 +0.4% PB
35 Josh Morton Oregon City Swim Team 1:44.30
 
689 PB
36 Nathan Shao Bellevue Club Swim Team 1:44.41
 
792 -1.0%
37 Austin Barnard Bellevue Club Swim Team 1:44.42
 
686 -0.9%
37 Jun Yoon Splash Aquatics Makiki 1:44.42
 
792 +0.8% PB
39 Zackary O'Haver King Aquatic Club 1:44.63
 
834
40 Kenny Fox Glacier Swim Club 1:44.64
 
681 +4.7% PB
41 Jarod O'Brien Aurora Swim Team 1:44.66
 
711 +0.2% PB
42 Samuel Ybarra Fort Collins Area Swim team 1:44.87
 
706 PB
43 Cal Reynolds Foothills Swim team 1:44.92
 
685 +0.1% PB
44 Tim Kralj Bellevue Club Swim Team 1:44.93
 
684
45 Benjamin Wisdorf Wyoming Waves 1:44.99
 
672 PB
46 Pierce Oja Billings Aquatic Club 1:45.06
 
670 PB
47 Fernando Cervantes Alatorre King Aquatic Club 1:45.10
 
680
48 Chris Xue Columbia River Swim Team 1:45.17
 
667 PB
49 Benjamin Gore Olympic Cascade Aquatics 1:45.32
 
695
50 Dan Prang Bellevue Club Swim Team 1:45.42
 
672 PB
50 Dillon De Priest Chinook Aquatic Club 1:45.42
 
692 -1.6%
52 Andrew Pana Bellevue Club Swim Team 1:45.43
 
672
53 Brendan Campbell Missoula YMCA Swim Team 1:45.45
 
691 +4.6% PB
54 Karl Stuntzner-Gibson South Coast Aquatic Team 1:45.65
 
666 -2.0%
55 Micah Oh King Aquatic Club 1:45.68
 
759 -0.9%
56 Nicholas Klatt Issaquah Swim Team 1:45.73
 
653 -2.5%
57 Ethan Hanson Portland Aquatic Club (Oregon) 1:45.75
 
664
58 Noah Cutting Bearcat Swim Club 1:45.78
 
663
59 David Conger Bellevue Club Swim Team 1:45.79
 
663
59 Benjamin Lafler Charger Aquatics 1:45.79
 
663 PB
61 Parker Sorenson Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:45.81
 
651 -0.9%
62 Luke Hutchinson Portland Aquatic Club (Oregon) 1:45.85
 
661 PB
63 Brandon Leu Issaquah Swim Team 1:45.86
 
755 -0.0%
64 Mason Fine Fort Collins Area Swim team 1:45.93
 
659 -0.3%
65 Drew Holloway Warrior Aquatic Club 1:45.98
 
658 +1.1% PB
66 William Geck Charger Aquatics 1:46.05
 
656 PB
67 Jackson Berman Issaquah Swim Team 1:46.08
 
645 -0.7%
68 Edward Kang Lake Oswego Swim Club 1:46.43
 
647 +0.2% PB
69 Jeff Kern Tri-City Channel Cats 1:46.75
 
733 -1.6%
70 Emmett Wayte Central Area Aquatic Team 1:46.77
 
732
71 Connor Petty Laramie Swim Club 1:46.82
 
627 -0.2%
72 Jared Miller La Grande Swim Club 1:46.85
 
730 PB
73 Noah Vial Corvallis Aquatic Team 1:46.86
 
730
73 Noah Beaver Gillette Swim Team 1:46.86
 
637 -2.7%
75 Landon Ton Cascade Swim Club 1:46.90
 
656
76 Ian Kingsolver Charger Aquatics 1:46.96
 
634 PB
77 Maurice Lee Moffett Charger Aquatics 1:46.99
 
653 PB
78 Estevan Romero Lobo Aquatic Clu 1:47.07
 
651 PB
79 Zach Shenkin Bellingham Bay Swim team 1:47.23
 
721 -2.7%
80 Jacob Dexter Mt. Hood Aquatics 1:47.24
 
647
81 Kayden Harbison Rock Springs Swim Club 1:47.25
 
627 -4.0%
82 Logan Frank Hillsboro HEAT Swim Team 1:47.27
 
627 PB
83 Ian Olufson King Aquatic Club 1:47.31
 
646 -0.3%
84 Dominic Byrne Aces Swim Club 1:47.34
 
614
85 Arkayeh Prange Kamehameha Swim Club 1:47.37
 
613 -1.3%
86 Grant Gamroth Central Area Aquatic Team 1:47.52
 
610
87 Charles Sheridan Laramie Swim Club 1:47.67
 
617 +0.6% PB
88 Alexander Rowe Fort Collins Area Swim team 1:47.69
 
606
89 Zachary Carder Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:47.70
 
605 +3.4% PB
90 Daniel Hendricks Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:47.79
 
603 -0.6%
91 Nathaniel McFaul Multnomah Athletic Club 1:47.87
 
752
92 Loren Gillilan Fort Collins Area Swim team 1:47.89
 
631
93 Liam O'Shea Multnomah Athletic Club 1:47.94
 
610 PB
94 Andrew Oh Gold's Aquatics Club 1:48.16
 
625 -1.1%
95 Joshua Maclurg King Aquatic Club 1:48.23
 
623
96 Jaycob Davies Metro Aquatics 1:48.34
 
601 -1.5%
97 Andrew Lee Issaquah Swim Team 1:48.40
 
692
98 Baxter Halligan Current Swimming of Cascades 1:48.51
 
617
99 Sergio Licea-Montes Issaquah Swim Team 1:48.67
 
593
100 Albert Lee Sun-shine Aquatics Swim Club 1:48.87
 
588
101 Jackson Evans Central Area Aquatic Team 1:48.97
 
606 -0.8%
102 Henry Bergstrom Velocity Swimming 1:49.31
 
598 -4.0%
103 Gregory Zukeran Splash Aquatics Makiki 1:49.43
 
564 -0.2%
104 John Macias Pasc 1:49.45
 
564
105 Patrick Hawton Charger Aquatics 1:49.53
 
592 PB
106 Lucas Wyatt Aces Swim Club 1:49.61
 
571
107 Alexander Nielsen Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:49.62
 
590 -1.0%
108 Jonah Rodewald Columbia River Swim Team 1:49.64
 
560
109 Nick Lavigne Lavigne Gold's Aquatics Club 1:49.73
 
568
110 Simon Werkhoven Desert Thunder Aquatics Club 1:49.84
 
566
111 James Lorr Olympic Cascade Aquatics 1:50.00
 
562
112 Koller Lange Streamliner Aquatics 1:50.12
 
559
113 Keegan Whelan Helena Lions Swi 1:50.13
 
559 PB
113 John Rhoda Fort Collins Area Swim team 1:50.13
 
578 -0.1%
115 Matt Furfie Arizona Swimming Gauchos Inc 1:50.30
 
544
116 Otis Cameron Arizona Swimming Gauchos Inc 1:50.56
 
549
117 Zabric Kline Arizona Swimming Gauchos Inc 1:50.76
 
564
118 Zacary Plum Corvallis Aquatic Team 1:50.92
 
541
119 Sean Jahner Charger Aquatics 1:51.37
 
621
120 Nicholas Christman Charger Aquatics 1:51.41
 
549
121 Gabriel Florsheim Issaquah Swim Team 1:52.43
 
507
122 Connor Brunke West Coast Aquatics (WA) 1:54.37
 
483
William Dittig Bellevue Club Swim Team NS
Daniel Graber Foothills Swim team NS