Site logo

YMCA Long Course National Championships

  • Completed
  • Jul. 27–31, 2016
  • LCM
  • Indianapolis, IN

200 IM Women

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Sarah Hardy Metuchen Edison Rays YMCA logoMetuchen Edison Rays YMCA 2:20.71
855 PB
2 Megan Bull Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:21.30
836 +0.5% PB
3 Lizzy Colwell New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 2:23.03
808 PB
4 Sarah Welch YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:23.12
793 PB
5 Megan Sichterman Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:23.37
799 +3.1% PB
6 Liz Boyer Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:24.95
774 PB
7 Kiersten Daly Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:25.00
760 +1.1% PB
8 Emma Holmquist Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:25.16
757 PB
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
9 Ailee Mendoza Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 2:23.99
788
10 Ellie Ronan YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:24.40
781
11 Bridget Horton Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:25.13
768 PB
12 Kiki Rice OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 2:26.04
753 -0.5%
13 Meagan Hathaway YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:26.42
749 -0.2%
14 Emma Nicklas-morris Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 2:27.06
725 PB
15 Grace Reeder Western North Carolina YMCA logoWestern North Carolina YMCA 2:27.25
740 +3.1% SB
16 Hailee Trotter Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:29.55
701 +3.5% SB
C Final LCM
Name Team Time Pts
17 Abby Francis Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 2:25.01
658 PB
18 Sophia Moore Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 2:25.14
801 PB
19 CALLIE PAFF York YMCA logoYork YMCA 2:27.00
739 PB
20 Ellen Holmquist Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:27.02
768
21 Sarah Turchanik Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:27.15
766 PB
22 Katie Wright Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:27.36
762 PB
23 Jessica Chau Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 2:28.21
716 PB
24 Amelia Wootton Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 2:28.60
709 PB
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Megan Bull Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:21.97
824 -0.0%
2 Sarah Welch YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:23.35
789 PB
3 Megan Sichterman Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:23.40
799 +3.1% PB
4 Sarah Hardy Metuchen Edison Rays YMCA logoMetuchen Edison Rays YMCA 2:23.55
805
5 Lizzy Colwell New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 2:24.03
790 PB
6 Emma Holmquist Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:24.28
773 PB
7 Liz Boyer Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:24.38
784 PB
8 Kiersten Daly Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:25.36
754 +0.9% PB
9 Ellie Ronan YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:25.49
762
10 Kiki Rice OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 2:25.84
756 -0.4%
11 Jessi Snover Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:26.06
752 PB
12 Ailee Mendoza Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 2:26.09
752
13 Bridget Horton Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:26.18
750
14 Hailee Trotter Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:26.89
747 +5.2% PB
14 Meagan Hathaway YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:26.89
741 -0.5%
16 Grace Reeder Western North Carolina YMCA logoWestern North Carolina YMCA 2:26.95
746 +3.3% SB
17 Emma Nicklas-morris Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 2:26.98
726 PB
18 Sophia Moore Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 2:27.32
763 PB
19 Katie Wright Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:27.33
763 PB
20 CALLIE PAFF York YMCA logoYork YMCA 2:27.53
730 PB
21 Jessica Chau Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 2:27.89
721 PB
22 Sarah Turchanik Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:28.45
744 PB
23 Amelia Wootton Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 2:28.49
711 PB
24 Ellen Holmquist Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:28.52
743
25 Abby Francis Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 2:28.61
612 PB
26 Emily Longenecker Western Branch YMCA logoWestern Branch YMCA 2:28.73
707 PB
27 Sarah Grace Byers Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:28.90
712 PB
28 Madi Grenoble Lionville Community YMCA logoLionville Community YMCA 2:28.94
706 PB
29 Alison Herman Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:29.04
704 PB
30 Anna Martin Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:29.33
699
31 Sophia Lumino YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:29.36
705 +0.1% PB
32 Rebecca Morel Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:29.58
695
33 Natalie Brown Ocean County YMCA logoOcean County YMCA 2:29.67
680
34 Sarah Young Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:29.74
692
35 Gabrielle Rudy Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 2:29.75
690
36 Mia Sunseri Wheeling-WV logoWheeling-WV 2:29.79
772 PB
37 Mollie Bushelman M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:29.89
677 +1.4% SB
38 Madison Jones Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:29.98
675 +1.0% SB
39 Catherine Christuk YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:30.25
690
40 Brooke Zukowski Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 2:30.32
680 +0.0% PB
41 Madeleine Cooke Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA 2:30.75
673 +1.6% SB
42 Samantha Grenon Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:30.86
680
43 Nikolette Nolte Boyertown Area YMCA logoBoyertown Area YMCA 2:31.25
667 PB
44 Emilee Carlin Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:31.33
666 -1.0%
45 Kate Overbey M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:31.44
670 -1.3%
46 Kelsey Johnstone Greater Westfield YMCA logoGreater Westfield YMCA 2:31.51
650 PB
47 Kayla Barone West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 2:31.55
668 PB
48 Natalie Gallamore Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 2:31.60
659
49 Emily O'Halloran Montclair YMCA logoMontclair YMCA 2:31.61
659
50 Aziza Ganihanova Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:31.84
687
51 Natalie Edwards Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 2:32.06
651 +0.1% PB
52 Rebecca Nelson Duanesburg Electric Eels logoDuanesburg Electric Eels 2:32.15
640 PB
53 Leah Luckett Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:32.18
733 -0.8%
54 Marianne Molloy Ocean County YMCA logoOcean County YMCA 2:32.40
646
55 Ashleigh Afromsky Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:33.20
635
56 Jensen Keck Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 2:33.26
622
57 Aidan Pinto Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:33.30
640 PB
58 Grace Regan Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 2:33.41
629
59 Constance Senese Joliet Jets YMCA logoJoliet Jets YMCA 2:33.76
632
60 Lucy Londergon Joliet Jets YMCA logoJoliet Jets YMCA 2:34.12
621
61 Alexis Rauth Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:34.19
607
62 Victoria Eisenhauer Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:34.29
647
63 Shannon Culbert Ocean County YMCA logoOcean County YMCA 2:34.85
615 -2.2%
64 Isabel Anbar New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 2:35.35
607
65 Vivian Mudry Soundview Family YMCA logoSoundview Family YMCA 2:35.81
673
66 Gabrielle Cabaron Ocean County YMCA logoOcean County YMCA 2:36.32
583
67 Brie Pearce Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 2:36.94
582 -2.4%
68 Frances Leary Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:38.24
553 +1.4% PB
69 Tatum Detwiler Uniontown Area YMCA logoUniontown Area YMCA 2:39.25
546
70 Christina Lang Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 3:36.29
2
Morgan Hansen Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA NS