Site logo

YMCA Long Course National Championships

  • Completed
  • Jul. 27–31, 2016
  • LCM
  • Indianapolis, IN

200 Free Men

A Final LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Grant House Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:50.84
779 +2.7% SB
2 Christopher Smith Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:54.27
711 PB
3 Hugo Sykes Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:54.55
706 PB
4 Lexo Walker Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:54.98
698 PB
5 Matthew Slabe Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:55.00
698 +6.3% SB
6 Josh Cohen Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 1:55.36
691 +4.0% SB
7 Jake Otterbein Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:55.70
685 PB
8 Matt Haigh Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 1:57.54
653
B Final LCM
Name Team Time FINA Imp
9 Ryan Waters Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:54.63
705 PB
10 Carson Burt Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 1:55.39
691 +3.9% PB
11 Sam Hawke Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 1:55.85
683 PB
12 Zachary Snyder York YMCA logoYork YMCA 1:55.91
681 +1.4% SB
13 Tim Park Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 1:57.05
662 +2.9% PB
14 Chet Dobson Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 1:57.27
658 +3.2% PB
15 Alec Peckmann York YMCA logoYork YMCA 1:57.35
657
16 Karsen Diepholz Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 1:57.46
655 PB
C Final LCM
Name Team Time FINA Imp
17 Alex Fortman Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 1:56.35
674 +4.4% PB
18 William Suchy Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:57.36
657 PB
19 Erwin Ortiz Torres Western North Carolina YMCA logoWestern North Carolina YMCA 1:57.50
654
20 Gordon Steward Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:58.43
639 PB
21 Rak Hovart Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:58.47
638 PB
22 Robert Davis Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 1:58.66
635 +2.2% PB
23 Connor Robison Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 1:58.70
635
24 Ryan Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 1:59.08
628 PB
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Grant House Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:52.88
738 +0.9% SB
2 Lexo Walker Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:54.64
704 PB
3 Hugo Sykes Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:55.02
697 PB
4 Christopher Smith Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:55.22
694 PB
5 Matt Haigh Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 1:55.25
693 PB
6 Josh Cohen Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 1:55.41
690 +4.0% SB
7 Matthew Slabe Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:55.53
688 +5.9% SB
8 Jake Otterbein Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:55.55
688 PB
9 Ryan Waters Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:55.67
686 PB
10 Zachary Snyder York YMCA logoYork YMCA 1:55.82
683 +1.5% SB
11 Tim Park Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 1:56.03
679 +3.7% PB
12 Sam Hawke Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 1:56.25
675 PB
13 Karsen Diepholz Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 1:56.69
668 PB
14 Carson Burt Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 1:56.86
665 +2.6% PB
15 Hassler Carroll M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 1:57.09
661 -2.9%
16 Chet Dobson Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 1:57.42
656 +3.1% PB
17 Alec Peckmann York YMCA logoYork YMCA 1:57.62
652
18 Rak Hovart Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:57.71
651 PB
19 Alex Fortman Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 1:57.74
650 +3.2% PB
20 William Suchy Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:57.89
648 PB
21 Robert Davis Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 1:57.90
648 +2.9% PB
22 Ryan Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 1:58.31
641 PB
23 Gordon Steward Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:58.44
639 PB
24 Connor Robison Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 1:58.53
637
25 Corey Gambardella Soundview Family YMCA logoSoundview Family YMCA 1:58.75
634 PB
26 Erwin Ortiz Torres Western North Carolina YMCA logoWestern North Carolina YMCA 1:58.95
631
27 Alexander Ignatov Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:59.04
629 PB
28 Henry Schutte Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 1:59.10
628
29 John Day Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 1:59.27
625 PB
30 Jacob Greenwood Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA 1:59.47
622 PB
31 Pat Lance Boyertown Area YMCA logoBoyertown Area YMCA 1:59.58
621 PB
32 Lucas Keh Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:59.64
620 PB
33 Charlie Adl New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 1:59.66
619 PB
34 James Kirkby Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 1:59.94
615 PB
35 Alex Gifford Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:59.98
614 PB
36 Peter Lingo M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:00.00
614 +2.7% PB
37 Evan Kramer Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:00.07
613 PB
38 Kevin Ryle Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:00.10
613 PB
39 Sean Foster Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:00.13
612
40 Harrison Yi Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:00.14
612
41 Joey Huber Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:00.23
611 PB
42 Phil Brocker Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:00.32
609 +4.8% PB
43 KJ Losee Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:00.49
607
44 Kevin Cortright Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:00.58
605
45 Aaron Buzdygon Bradywine YMCA (Delaware) logoBradywine YMCA (Delaware) 2:00.64
604 +1.5% PB
46 Cian Beaulieu Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 2:00.67
604
46 Remy Skerjanz Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:00.67
604
48 Griff Morgan Westfield YMCA logoWestfield YMCA 2:00.75
603 PB
49 Graeden Sartoris Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 2:00.80
602 +0.9% PB
50 Mark Forese New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 2:01.00
599
51 Matt Lequang Hamilton Area YMCA logoHamilton Area YMCA 2:01.17
597 PB
52 Dan Walsh Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:01.37
594 PB
53 Austin Theobald Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:01.57
591 +5.8% PB
54 Tim Joyce Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:01.63
590 +0.2% PB
55 Alexander Nucerino Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:01.64
590 +7.1% SB
56 Nick Nonnenmacher Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:01.67
589 -0.2%
57 Andreas Roeseler Leaning Tower YMCA logoLeaning Tower YMCA 2:01.72
588
58 Thomas Powell Jennersville YMCA logoJennersville YMCA 2:01.90
586
59 Dimitri Maldonado Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:01.91
586
60 Ivan Escott Boyertown Area YMCA logoBoyertown Area YMCA 2:01.93
585 +2.4% PB
61 JJ HARDY Columbia Northwest Family YMCA logoColumbia Northwest Family YMCA 2:02.13
583 +0.7% PB
62 Blake Brockman Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:02.35
579 +4.4% PB
63 Wyatt BOYER Columbia Northwest Family YMCA logoColumbia Northwest Family YMCA 2:02.37
579 -0.3%
64 Thomas DeLauro Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:02.69
575 -0.6%
65 Kurt von Autenried Hamilton Area YMCA logoHamilton Area YMCA 2:02.83
573
66 Brian Baggette Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 2:02.89
572 +0.3% SB
67 Michael Fazio Jennersville YMCA logoJennersville YMCA 2:02.91
572
68 Andrew Pierre Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 2:02.98
571 PB
69 Jorge Zelina Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 2:03.20
568 +3.7% PB
70 Eric Norman Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:03.30
566 +4.3% PB
71 Ali Kolenovic Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 2:03.37
565
72 Jonah Karschnik M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:03.43
564 -0.6%
73 Danny Petrillo Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:04.13
555 -1.1%
74 Andrew Galarza Metuchen Edison Rays YMCA logoMetuchen Edison Rays YMCA 2:04.81
546 -1.8%
75 Ryan Hakes Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:05.00
543
76 Auston Ramsay South Shore Mill Pond YMCA logoSouth Shore Mill Pond YMCA 2:05.76
534
77 Gage Dewsbury Boise YMCA logoBoise YMCA 2:05.80
533
Zach DiGiaro Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y NS
Teddy Smith Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y NS
Will Han Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA NS