Site logo

YMCA Long Course National Championships

  • Completed
  • Jul. 27–31, 2016
  • LCM
  • Indianapolis, IN

100 Back Women

A Final LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Camryn Forbes Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 1:02.14
818 +1.1% PB
2 Kaitlin Harty YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 1:02.32
811 -0.6%
3 Bailey Grinter Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 1:02.91
789 +0.6% PB
4 Alaina Skellett Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:03.54
765 -0.2%
5 Emma Seiberlich Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA 1:04.03
748 -1.3%
6 Emma Otten Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:04.22
741 +0.0% SB
7 Felicity Buchmaier Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 1:05.05
713 PB
8 Athena Ye Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 1:05.18
709 -1.8%
B Final LCM
Name Team Time FINA Imp
9 Ky-lee Perry Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:03.74
758 +0.5% PB
10 Heather Sigmon Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 1:04.81
721 -2.2%
11 Georgia Apostolu Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 1:05.01
715 +1.5% PB
12 Claire Golba Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 1:05.09
712 -1.1%
13 Ashley Jeffreys Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 1:05.22
708 PB
14 Ginger Hansen Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:05.42
701 +0.7% PB
15 Emma Shuppert Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 1:05.64
694 +0.0% PB
16 Kerrigan Hemp Andover-North Andover YMCA logoAndover-North Andover YMCA 1:06.91
655 -2.8%
C Final LCM
Name Team Time FINA Imp
17 Marianne Kahmann Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:05.13
711 +0.5% SB
18 Marget Shelly Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA 1:05.51
698 PB
19 Marisa Gingerich York YMCA logoYork YMCA 1:05.55
697 +1.8% PB
20 TAYLOR PETRAK Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 1:05.83
688
21 Kate Alexy Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 1:05.96
684 +0.3% PB
22 Olivia Schmelzer Lancaster & Fairfield YMCA logoLancaster & Fairfield YMCA 1:06.04
682 +5.0% PB
23 Margaret Clough Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:06.73
661 +0.3% PB
24 Chynna Walsh Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:07.29
644 PB
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Camryn Forbes Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 1:03.05
783 -0.3%
2 Emma Otten Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:03.78
757 +0.7% PB
3 Kaitlin Harty YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 1:03.94
751 -3.2%
4 Alaina Skellett Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:04.30
738 -1.4%
5 Bailey Grinter Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 1:04.35
737 -1.7%
6 Emma Seiberlich Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA 1:04.39
735 -1.9%
7 Felicity Buchmaier Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 1:04.47
733 PB
8 Athena Ye Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 1:04.66
726 -1.0%
9 Ashley Jeffreys Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 1:04.83
721 PB
10 Georgia Apostolu Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 1:04.98
716 +1.5% PB
11 Claire Golba Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 1:05.06
713 -1.1%
12 Heather Sigmon Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 1:05.14
710 -2.7%
13 Emma Shuppert Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 1:05.33
704 +0.5% PB
14 Kerrigan Hemp Andover-North Andover YMCA logoAndover-North Andover YMCA 1:05.62
695 -0.8%
15 Ginger Hansen Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:05.68
693 +0.3% SB
16 Ky-lee Perry Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:05.73
691 -2.6%
17 Olivia Schmelzer Lancaster & Fairfield YMCA logoLancaster & Fairfield YMCA 1:05.95
684 +5.1% PB
18 Marget Shelly Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA 1:06.25
675
19 Marianne Kahmann Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:06.35
672 -1.4%
20 Marisa Gingerich York YMCA logoYork YMCA 1:06.38
671 +0.6% SB
21 Margaret Clough Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:06.44
669 +0.7% PB
22 TAYLOR PETRAK Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 1:06.50
668
23 Chynna Walsh Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:06.74
660 PB
24 Kate Alexy Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 1:06.80
659 -1.0%
25 TAYLOR AMENT Lionville Community YMCA logoLionville Community YMCA 1:06.82
658 +0.7% PB
26 Anna Francisco Ocean County YMCA logoOcean County YMCA 1:06.83
658 +0.5% PB
27 Ellie Ronan YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 1:07.00
653
28 Mia Rankin Ocean County YMCA logoOcean County YMCA 1:07.19
647
29 Allyson Ty Andover-North Andover YMCA logoAndover-North Andover YMCA 1:07.37
642 PB
30 Katy Saladin Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:07.39
641 -0.3%
31 Marie Schobel Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:07.42
641
32 Avrie Stewart Marinette-Menominee YMCA / Stingrays logoMarinette-Menominee YMCA / Stingrays 1:07.43
640 PB
33 Caroline Basil Westfield YMCA logoWestfield YMCA 1:07.45
640 PB
34 Cambria Cloutier YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 1:07.53
638 PB
35 Hailee Trotter Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 1:07.57
636 +8.4% SB
36 Darlene Fung Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 1:07.67
634 -0.4%
37 Isabel Anbar New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 1:07.68
633
38 Riley Hofmann Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 1:07.69
633 -1.9%
39 Heather MacCausland Lionville Community YMCA logoLionville Community YMCA 1:07.71
632
40 Phoebe Martin Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 1:07.85
629 PB
41 Jessica Chau Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 1:07.86
628 PB
42 Lexi Monty Fox Cities YMCA logoFox Cities YMCA 1:07.97
625 -2.0%
43 Alex Temple Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:08.02
624 -1.5%
43 Katie Kiely Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:08.02
624 -1.6%
45 Kayla Borrero Ocean County YMCA logoOcean County YMCA 1:08.05
623 PB
46 Kaylee Heimes Upper Perkiomen YMCA logoUpper Perkiomen YMCA 1:08.12
621 -1.9%
47 Caroline Sweeney New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 1:08.17
620
48 Kira Buchler Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA 1:08.20
619 +0.4% PB
49 CALLIE PAFF York YMCA logoYork YMCA 1:08.44
612 PB
50 Gracie Storm Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:08.60
608 +1.3% PB
51 Kayla Barone West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 1:08.74
604 +1.0% PB
51 Jackie Crater Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 1:08.74
604 -1.5%
53 Brigid Di Blasio Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:08.77
604 PB
54 Megan Sardis Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:08.80
603
55 Julia Colizzo Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 1:08.82
602 PB
56 Hannah O'Halloran Montclair YMCA logoMontclair YMCA 1:08.83
602 +0.1% SB
57 Erin Brown Waterbury-CT logoWaterbury-CT 1:08.92
600
58 Meredith Riegler Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 1:08.93
599
59 Camille Long Western North Carolina YMCA logoWestern North Carolina YMCA 1:08.96
599 +5.2% PB
60 Chloe Dunseath M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 1:08.99
598 -2.7%
61 Allyson Wilson Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:09.03
597 -1.3%
62 Lexy Brewer Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:09.10
595
62 Mary Hufziger Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 1:09.10
595 PB
64 Ruth Hullette Hickory-NC logoHickory-NC 1:09.16
593 PB
65 Samantha Kauffman Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:09.17
593 +0.1% SB
66 Elizabeth Griffith M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 1:09.19
593 +3.7% SB
67 Abby Claus Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 1:09.20
592 0.0%
67 Amanda Giannattasio Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:09.20
592
69 Emma Fortman Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 1:09.22
592 -2.0%
70 Sarah Young Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:09.27
591 +0.4% SB
71 Rebecca Nelson Duanesburg Electric Eels logoDuanesburg Electric Eels 1:09.34
589
72 Megan Judge Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:09.36
588 PB
73 Liz Savidge Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 1:09.44
586 +0.5% PB
73 Isabella Biagioli Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:09.44
586 PB
75 Isabelle Jimenez Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 1:09.50
585 -0.3%
76 Abby Choi Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:09.54
584
77 Sydney Walker Boise YMCA logoBoise YMCA 1:09.58
583
78 Elizabeth Borges Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:09.60
582 PB
79 Britney Caprio Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:09.62
582 +1.0% PB
80 Audrey Hsi Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:09.63
582
81 Mary Margaret or Mary Fry Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 1:09.64
581 -0.5%
82 Lily Koenig Andover-North Andover YMCA logoAndover-North Andover YMCA 1:09.65
581 -0.3%
83 Tori Howard Lionville Community YMCA logoLionville Community YMCA 1:09.70
580
84 Abigail Condon New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 1:09.72
579 -0.5%
85 Natalie Edwards Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 1:09.73
579 -0.1%
86 Grace Tarantola Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:09.80
577 PB
87 Emma Sampson Springfield Family YMCA (Ohio) logoSpringfield Family YMCA (Ohio) 1:09.81
577 +5.7% SB
88 Laura Pringle Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 1:09.82
577 PB
89 MARI REOTT Grove City YMCA - PA logoGrove City YMCA - PA 1:09.84
576 0.0%
90 Taylor Holderfield Leaning Tower YMCA logoLeaning Tower YMCA 1:09.85
576 PB
91 Molly Arts Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:09.89
575 -1.4%
92 Emi Cranker Western Branch YMCA logoWestern Branch YMCA 1:09.97
573 +0.2% PB
93 Kiersten Donnelly Lionville Community YMCA logoLionville Community YMCA 1:09.99
573
94 Haley Banner Liberty Township/Powell YMCA logoLiberty Township/Powell YMCA 1:10.00
572 +1.1% SB
95 Caroline Beal Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 1:10.04
571
96 Fiona Mooers South Shore Mill Pond YMCA logoSouth Shore Mill Pond YMCA 1:10.07
571 +0.2% PB
97 Sophie May Jennersville YMCA logoJennersville YMCA 1:10.22
567 PB
98 McKenna Johnson Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:10.25
566 PB
99 Susie Issenmann Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 1:10.38
563 +4.1% PB
100 Jeannette King New Bedford-MA logoNew Bedford-MA 1:10.44
562 -1.1%
100 Emma Steffel Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 1:10.44
562 -2.1%
102 Omega Pinnix Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 1:10.45
561
103 Corinne Baber Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:10.49
561 +4.5% SB
104 Saralynn Davis Jennersville YMCA logoJennersville YMCA 1:10.54
559
105 Sophie Thomsen Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 1:10.74
555
106 Alexandra Zelinske Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA 1:10.78
554
107 Ally Bazarian Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:10.82
553
108 Grace Hastings M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 1:10.91
551 +6.9% SB
109 Cassandra Laibly OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 1:10.93
550 -0.7%
110 RILEY TROUT York YMCA logoYork YMCA 1:10.97
549 PB
111 Maggie Reilly Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:11.16
545
112 Peyton Farrell Coffman Family YMCA logoCoffman Family YMCA 1:11.65
534 +3.0% PB
113 Sydney Houtz JuniataValley-PA logoJuniataValley-PA 1:12.01
526 -0.5%
114 Chelsea Ackerson Hamilton Area YMCA logoHamilton Area YMCA 1:12.17
522 -0.8%
115 Haley Horton Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 1:12.22
521 +4.1% PB
116 Grace Bousum Lionville Community YMCA logoLionville Community YMCA 1:12.28
520
117 Emma Reilly Westfield YMCA logoWestfield YMCA 1:12.47
516
118 Emily Ally Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 1:13.17
501
119 Mikayla Bisignaini Greensburg YMCA logoGreensburg YMCA 1:16.25
443
Grace Grzybek Buehler YMCA Blue Marlins logoBuehler YMCA Blue Marlins NS
Isabel Pennington Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim DQ