Site logo

YMCA Long Course National Championships

  • Completed
  • Jul. 27–31, 2016
  • LCM
  • Indianapolis, IN

200 Back Women

A Final LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Kaitlin Harty YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:12.63
818 -0.3%
2 Camryn Forbes Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 2:14.27
789 +1.8% PB
3 Emma Seiberlich Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA 2:14.43
786 -1.0%
4 Alaina Skellett Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 2:16.75
747 +4.0% PB
5 Emma Otten Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:16.97
743 +4.3% PB
6 Sarah Hardy Metuchen Edison Rays YMCA logoMetuchen Edison Rays YMCA 2:17.83
729 PB
7 Sarah Welch YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:18.28
722 +0.0% PB
8 Georgia Apostolu Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 2:20.90
683 +0.3% PB
B Final LCM
Name Team Time FINA Imp
9 Isabel Anbar New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 2:19.54
703 PB
10 Bailey Grinter Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 2:20.12
694 -1.7%
11 Kiki Rice OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 2:21.33
676 PB
12 Athena Ye Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 2:21.94
668
13 Ailee Mendoza Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 2:21.97
667 +1.4% SB
14 TAYLOR PETRAK Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 2:22.52
660
15 Riley Hofmann Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:22.72
657 PB
16 Marisa Gingerich York YMCA logoYork YMCA 2:23.08
652
C Final LCM
Name Team Time FINA Imp
17 Heather Sigmon Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 2:21.90
668 +3.7% SB
18 Ashley Jeffreys Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:21.97
667
19 Margaret Clough Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:22.78
656 +0.3% PB
20 Marget Shelly Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA 2:23.20
650
21 Bridget Horton Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:23.98
640
22 Jackie Crater Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 2:25.28
623 PB
23 Hannah O'Halloran Montclair YMCA logoMontclair YMCA 2:30.68
558
Jessica Chau Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA DQ
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Kaitlin Harty YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:16.05
758 -2.9%
2 Camryn Forbes Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 2:16.35
753 +0.3% PB
3 Emma Seiberlich Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA 2:16.53
750 -2.6%
4 Sarah Hardy Metuchen Edison Rays YMCA logoMetuchen Edison Rays YMCA 2:17.36
737 PB
5 Emma Otten Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:18.05
726 +3.5% PB
6 Sarah Welch YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:18.32
722 -0.0%
7 Alaina Skellett Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 2:18.85
713 +2.5% PB
8 Georgia Apostolu Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 2:18.89
713 +1.7% PB
9 Bailey Grinter Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 2:20.11
694 -1.6%
10 Athena Ye Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 2:21.68
671
11 Riley Hofmann Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:21.73
671 PB
12 Kiki Rice OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 2:22.05
666
13 Isabel Anbar New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 2:22.18
664
14 TAYLOR PETRAK Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 2:22.27
663
15 Ailee Mendoza Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 2:23.27
649 +0.5% SB
16 Marisa Gingerich York YMCA logoYork YMCA 2:23.29
649
17 Jessica Chau Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 2:23.56
645 PB
18 Bridget Horton Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:23.82
642
19 Margaret Clough Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:23.83
642 -0.5%
20 Marget Shelly Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA 2:24.23
636
21 Heather Sigmon Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 2:24.43
634 +2.0% SB
22 Ashley Jeffreys Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:24.54
632
23 Hannah O'Halloran Montclair YMCA logoMontclair YMCA 2:24.58
632
24 Jackie Crater Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 2:24.71
630 PB
25 Ellie Ronan YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:24.76
629
26 Kim Caccamo Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:24.88
628
27 Chloe Dunseath M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:25.24
623 PB
28 Katie Wright Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:25.42
621 PB
29 Cambria Cloutier YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:25.43
621 PB
30 Aziza Ganihanova Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:25.50
620 PB
31 Tara Tiernan Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:25.58
619 PB
32 Hailee Trotter Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:26.02
613 +8.0% PB
33 Maggie Summit YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:26.25
610 PB
34 Natalie Larsen Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:26.27
610 PB
34 Elizabeth Borges Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:26.27
610 PB
36 Elizabeth Griffith M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:26.57
606 +5.4% PB
37 Audrey Hsi Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:26.60
606
38 Allyson Wilson Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:26.69
605 -0.2%
39 Katie Kiely Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:26.70
605 PB
40 Gracie Storm Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:26.93
602 +2.9% PB
40 Fiona Mooers South Shore Mill Pond YMCA logoSouth Shore Mill Pond YMCA 2:26.93
602
42 Katy Saladin Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:26.95
602 -0.7%
43 Sarah Young Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:26.97
601
44 Emma Shuppert Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 2:27.00
601 +0.1% PB
45 Kiersten Daly Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:27.01
601
46 CALLIE PAFF York YMCA logoYork YMCA 2:27.16
599 PB
47 Kate Alexy Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:27.17
599 PB
48 Marianne Kahmann Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:27.34
597 +1.6% SB
49 Alex Temple Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:27.39
596 PB
50 MALLORY MARZOLF Butler YMCA Aquatic Club logoButler YMCA Aquatic Club 2:27.43
596 PB
51 Genevieve Rice Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:27.51
595 +8.0% SB
52 Claire Golba Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 2:27.67
593 +4.1% SB
53 Kerrigan Hemp Andover-North Andover YMCA logoAndover-North Andover YMCA 2:27.69
593 -5.0%
54 Sophia Cherkez Hickory-NC logoHickory-NC 2:27.75
592 PB
55 Samantha Kauffman Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:27.92
590
56 Abigail Condon New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 2:28.16
587 -0.8%
57 Alison Herman Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:28.23
586 PB
58 Caroline Beal Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 2:28.63
582
59 Rebecca Nelson Duanesburg Electric Eels logoDuanesburg Electric Eels 2:28.75
580
60 Shannon Culbert Ocean County YMCA logoOcean County YMCA 2:28.89
578 -0.4%
61 Meredith Riegler Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:28.99
577
62 Kira Buchler Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA 2:29.00
577 +0.2% PB
63 Abby Claus Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 2:29.10
576 0.0%
64 Marie Schobel Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:29.13
576
65 Grace Tarantola Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:29.40
573 PB
66 Kaylee Heimes Upper Perkiomen YMCA logoUpper Perkiomen YMCA 2:29.70
569 PB
67 Caroline Basil Westfield YMCA logoWestfield YMCA 2:29.90
567
68 Isabella Biagioli Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:29.97
566
69 Kayla Borrero Ocean County YMCA logoOcean County YMCA 2:30.01
566 PB
70 Cameron Roche Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:30.05
565
71 Lexi Monty Fox Cities YMCA logoFox Cities YMCA 2:30.10
565 -2.6%
72 TAYLOR AMENT Lionville Community YMCA logoLionville Community YMCA 2:30.14
564
73 Lily Koenig Andover-North Andover YMCA logoAndover-North Andover YMCA 2:30.43
561 +0.5% SB
74 Isabel Pennington Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 2:30.64
559
75 Allyson Ty Andover-North Andover YMCA logoAndover-North Andover YMCA 2:30.66
558
76 Natalie Edwards Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 2:30.96
555 -0.8%
77 Avrie Stewart Marinette-Menominee YMCA / Stingrays logoMarinette-Menominee YMCA / Stingrays 2:31.09
554 PB
78 Caroline Sweeney New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 2:31.27
552
79 Kelsey Bartlett Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:31.55
549
80 RILEY TROUT York YMCA logoYork YMCA 2:31.92
545 PB
81 Taylor Holderfield Leaning Tower YMCA logoLeaning Tower YMCA 2:32.30
540
82 Chynna Walsh Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:32.46
539 PB
83 Sophie Thomsen Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 2:32.51
538
84 Julia Colizzo Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:32.80
535 PB
85 Sophie May Jennersville YMCA logoJennersville YMCA 2:33.20
531
86 Saralynn Davis Jennersville YMCA logoJennersville YMCA 2:34.53
517
87 Sydney Houtz JuniataValley-PA logoJuniataValley-PA 2:37.46
489 -0.3%
88 Lauren Joyce Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:43.94
433
Phoebe Martin Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim DQ
Molly Weeks Sussex Family Branch YMCA logoSussex Family Branch YMCA NS
Chelsea Ackerson Hamilton Area YMCA logoHamilton Area YMCA NS