Site logo

YMCA Long Course National Championships

  • Completed
  • Jul. 27–31, 2016
  • LCM
  • Indianapolis, IN

1500 Free Men

Timed Finals LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Karl Bishop Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 15:35.36
808 +1.8% PB
2 Ross Dant Hickory-NC logoHickory-NC 15:36.77
804 +0.5% PB
3 Robby Giller Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 15:42.97
788 +2.3% PB
4 Matt Haigh Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 15:56.95
754 -0.3%
5 Ryan Waters Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 15:59.32
749 PB
6 Price Agnew Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 16:05.97
733 PB
7 Karsen Diepholz Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 16:15.54
712 PB
8 Riley Pestorius Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 16:17.54
707
9 James Mostofi Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 16:19.12
704 PB
10 Tim Joyce Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 16:28.35
684 +0.7% PB
11 Patrick Butkovich M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 16:29.22
683 -1.5%
12 Alexander Ignatov Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 16:29.85
681 PB
13 Connor Robison Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 16:35.17
670
14 Nick Aukerman Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 16:37.38
666 +1.3% SB
15 Greg Gardner Bradywine YMCA (Delaware) logoBradywine YMCA (Delaware) 16:37.88
665 +5.3% PB
16 John Stauffer Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 16:40.49
660 +2.1% PB
17 Austin Theobald Countryside YMCA logoCountryside YMCA 16:40.54
660 +5.7% SB
18 Kevin Fleck Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 16:41.20
658
19 Jacob Greenwood Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA 16:42.06
657
20 Cameron Rutz Countryside YMCA logoCountryside YMCA 16:42.80
655 +9.0% PB
21 William Suchy Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 16:44.18
653
22 Matthew Kint York YMCA logoYork YMCA 16:49.73
642
23 Billy Regan Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 16:51.21
639 PB
24 Nick Falder Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 16:53.08
636
25 Benjamin Brewer Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 16:55.29
631 PB
26 Eric Chimes Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 17:03.25
617 -1.3%
27 Coleman Komishane YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 17:04.27
615 PB
28 Nick Nonnenmacher Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 17:07.50
609 -1.4%
29 Matt Lequang Hamilton Area YMCA logoHamilton Area YMCA 17:10.64
604
30 Stephan Procopii Hickory-NC logoHickory-NC 17:23.24
582
31 Rhys Hanley Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 17:44.89
547