Site logo

YMCA Long Course National Championships

  • Completed
  • Jul. 27–31, 2016
  • LCM
  • Indianapolis, IN

200 IM Men

A Final LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Grant House Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:05.55
749 +2.7% SB
2 Hassler Carroll M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:07.60
713 +1.4% SB
3 Brian McKenrick Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:07.91
708
4 Jake Kealy Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:10.56
666 PB
5 Robert Oland Frederick-MD logoFrederick-MD 2:10.82
662 PB
6 Alec Peckmann York YMCA logoYork YMCA 2:11.07
658
7 Joseph Skimmons Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:12.53
636
8 Kevin Jay Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:12.89
631 PB
B Final LCM
Name Team Time FINA Imp
9 THEODORE GUNN York YMCA logoYork YMCA 2:10.93
660 PB
10 Sean Tan Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:11.46
652 PB
11 Tyler Pidde Rock River Valley YMCA logoRock River Valley YMCA 2:12.12
642
12 Garrett Wlochowski Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 2:12.27
640 +1.3% PB
13 Jackson Kabas Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:12.38
639 PB
14 Patrick Butkovich M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:12.65
635 +4.6% PB
15 Alex SUN York YMCA logoYork YMCA 2:13.89
617 -0.4%
16 Francis Biagioli Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:14.05
615
C Final LCM
Name Team Time FINA Imp
17 Zachary Baecker Coffman Family YMCA logoCoffman Family YMCA 2:11.94
645 +3.2% PB
18 Charles Jason Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:12.22
641 PB
19 Oliver Zmetrovich YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:13.87
618 PB
20 Michael Sandner Coffman Family YMCA logoCoffman Family YMCA 2:14.23
613 +2.1% PB
21 RJ Johnston Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 2:14.64
607 PB
22 Jarod Anderson West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 2:15.46
596 +1.9% PB
23 Dylan North York YMCA logoYork YMCA 2:15.77
592
24 Lukas Scheidl Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:16.17
587
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Grant House Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:07.75
711 +1.0% SB
2 Hassler Carroll M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:08.34
701 +0.9% SB
3 Brian McKenrick Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:09.80
677
4 Jake Kealy Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:10.85
661 PB
5 Kevin Jay Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:11.82
647 PB
6 Joseph Skimmons Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:11.94
645
7 Alec Peckmann York YMCA logoYork YMCA 2:11.95
645
8 Robert Oland Frederick-MD logoFrederick-MD 2:12.11
643 PB
9 Sean Tan Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:12.13
642 PB
10 Alex SUN York YMCA logoYork YMCA 2:12.19
641 +0.8% PB
11 Jackson Kabas Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:12.21
641 PB
12 Patrick Butkovich M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:12.92
631 +4.4% SB
13 Tyler Pidde Rock River Valley YMCA logoRock River Valley YMCA 2:13.04
629
14 Garrett Wlochowski Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 2:13.11
628 +0.7% PB
15 Francis Biagioli Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:13.22
627 PB
16 THEODORE GUNN York YMCA logoYork YMCA 2:13.23
626 PB
17 Oliver Zmetrovich YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 2:13.32
625 PB
18 Lukas Scheidl Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:13.51
623
19 Charles Jason Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:13.61
621 PB
20 Joseph Puglessi Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:14.23
613 PB
21 Zachary Baecker Coffman Family YMCA logoCoffman Family YMCA 2:14.26
612 +1.5% PB
22 Dylan North York YMCA logoYork YMCA 2:14.63
607
23 Jarod Anderson West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 2:14.69
606 +2.5% PB
24 Ryan Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:14.79
605
25 RJ Johnston Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 2:14.86
604 PB
26 Michael Sandner Coffman Family YMCA logoCoffman Family YMCA 2:15.16
600 +1.5% PB
27 Mitchell Stanek Western North Carolina YMCA logoWestern North Carolina YMCA 2:15.32
598 +3.9% PB
28 Wes Fales Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:15.38
597 PB
29 Jon Bernard Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:15.46
596 +2.0% PB
30 Chandler Amato Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:15.57
595
31 Christopher Bondarowicz Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 2:15.61
594 +0.5% PB
32 Dan Cashell Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:15.69
593 +8.6% PB
33 Colton Phelps Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:15.75
592 +0.3% PB
34 Dakota Weinman Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:15.93
590 +1.8% PB
35 Alexander Klippel Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:16.08
588 PB
36 Christopher Rutter Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:16.19
587 +4.8% PB
37 Billy Regan Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 2:16.90
577 PB
38 Nathaniel Guenther Lattof YMCA Neptunes logoLattof YMCA Neptunes 2:17.01
576 PB
39 Benjamin Brewer Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:17.16
574 PB
40 Joseph Park Leaning Tower YMCA logoLeaning Tower YMCA 2:17.30
572 PB
41 Kyle Shadeck Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:17.55
569 PB
42 Lucas Keh Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:17.79
566
43 Ryan Bebel Westfield YMCA logoWestfield YMCA 2:17.88
565
43 Spencer Ashby Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 2:17.88
565
45 Matthew Fallon Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:17.89
565
46 Matt Titterton Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 2:17.98
564
47 Andrew Ro Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:18.15
562 PB
48 Grey Pendery Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:18.32
560 -0.5%
49 Kaiser Neverman Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:18.55
557 PB
50 Matt Wagner Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 2:18.76
555 PB
51 Kyle Potts Joliet Jets YMCA logoJoliet Jets YMCA 2:18.87
553 PB
52 Dylan Fore Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 2:19.06
551 PB
53 Harrison Yi Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:19.22
549 PB
54 MILES COX York YMCA logoYork YMCA 2:19.78
542 PB
55 Cian Beaulieu Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 2:20.28
537
56 Preston Forst Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 2:20.34
536
57 Jandro Sarmiento Northwest Connecticut YMCA logoNorthwest Connecticut YMCA 2:20.76
531
58 Willem Reerink Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:20.82
531 PB
59 Daniel Waterland Bradywine YMCA (Delaware) logoBradywine YMCA (Delaware) 2:22.36
514 +1.1% SB
60 Matthew Tees Hamilton Area YMCA logoHamilton Area YMCA 2:27.75
459
Karsen Diepholz Rapid Area-MI logoRapid Area-MI DQ
Matthew Lashua YMCA of Greater Nashua logoYMCA of Greater Nashua DQ
Cory Madalena Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School DQ
Alan Shao Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA NS