Site logo

2014 NCSA Junior National Championships - Boys

  • Completed
  • Mar. 18–22, 2014
  • SCY

400 Medley Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
Nation's Capital Swim Club (A) Nation's Capital Swim Club
  1. John Shebat
  2. Carsten Vissering
  3. Andrew Seliskar
  4. James Jones
3:12.58
 
Baylor Swim Club (A) Baylor Swim Club
  1. Lucas Kaliszak
  2. Mathias Porter
  3. Sam McHugh
  4. Chandler Hinson
3:15.63
 
Dynamo Swim Club (A) Dynamo Swim Club
  1. Patrick Cusick
  2. Basil Orr
  3. Gunnar Bentz
  4. Knox Auerbach
3:17.80
 
Team Suffolk (A) Team Suffolk
  1. Justin Plaschka
  2. Ben Cono
  3. Zachary Towers
  4. John Tonna
3:19.49
 
Nova of Virginia Aquatics, Inc (A) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Ted Schubert
  2. Justin Edwards
  3. Aaron Schultz
  4. Townley Haas
3:20.97
 
Atlantis Swimmin Atlantis Swimmin
  1. Mark Blinstrub
  2. Jack Russell
  3. Gust Kouvaris
  4. Enrique Hernandez
3:21.12
 
Jersey Wahoos (A) Jersey Wahoos
  1. Alexander Martin
  2. Zach Fong
  3. Jon Burkett
  4. Steven Shek
3:21.81
 
Fox Valley Swim Team Fox Valley Swim Team
  1. Joseph Widuch
  2. Jordan O'Brien
  3. Drew Dvorchak
  4. Michael Schwers
3:22.07
 
Kingfish Aquatic Club Kingfish Aquatic Club
  1. Troy Chen
  2. John Schihl
  3. Joseph Krause
  4. Nick Arakelian
3:22.34
 
Nation's Capital Swim Club (B) Nation's Capital Swim Club
  1. Brandon Goldstein
  2. Jonathon Pins
  3. Cole McGarry
  4. Evan Baker
3:22.83
 
Swim Atlanta Swim Atlanta
  1. Jordan Ross
  2. Hunter Doster
  3. Blake Atmore
  4. Tomas Peribonio
3:23.48
 
Jersey Flyers Aquatic Club Jersey Flyers Aquatic Club
  1. Joshua Sembrano
  2. Ralph Cannarozzi
  3. Maciej Paz
  4. Justin Dunn
3:23.54
 
Arlington Aquatic Club (Virginia) Arlington Aquatic Club (Virginia)
  1. Ryan Baker
  2. Ben Gorski
  3. Jay DeLancey
  4. Chris Outlaw
3:24.03
 
Dynamo Swim Club (B) Dynamo Swim Club
  1. Michael Taylor
  2. Jackson Ford
  3. Derek Cox
  4. Max Lee
3:24.21
 
Machine Aquatics Machine Aquatics
  1. James Murphy
  2. Grayson Smith
  3. Duncan Johnson
  4. Garrett Walsh
3:24.26
 
Rockville Montgomery Swim Club (A) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Andrew Gibson
  2. John Mooers
  3. Michael A Thomas Thomas
  4. Jean-Marc Nugent
3:25.58
 
Poseidon Swimming Inc Poseidon Swimming Inc
  1. Cody Bollinger
  2. Conrad Zamparello
  3. Matthew Lynch
  4. Justin Rich
3:25.80
 
Nova of Virginia Aquatics, Inc (B) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Wade O'brien
  2. Charlie Swanson
  3. David Dixon
  4. Luke Martin
3:25.94
 
Highlander Aquatic Club Highlander Aquatic Club
  1. Alexander Pena
  2. Riley Springman
  3. Joshua Monacelli
  4. Harlin Bessire
3:25.97
 
Ohio State Swim Club Ohio State Swim Club
  1. Gabriel Whitaker
  2. Hunter Cook
  3. Mason Miller
  4. Karl Kabelka
3:26.21
 
Clovis Swim Club Clovis Swim Club
  1. Matthew Elkington
  2. Connor Hoppe
  3. Preston Mayer
  4. Seth Nabors
3:26.52
 
Academy Bullets Swim Club (A) Academy Bullets Swim Club
  1. Tyler Klatt
  2. Brandon Tran
  3. Cavan Smith
  4. Nathaniel Jesko
3:26.66
 
North Bay Aquatics North Bay Aquatics
  1. Nicholas Bigot
  2. Connor Turkatte
  3. Yaroslav Kurakin
  4. Theo Andrews
3:26.66
 
Edina Swim Club (A) Edina Swim Club
  1. Michael Rouleau
  2. Humphrey Pruett
  3. Ben Pearthree
  4. JohnThomas Larson
3:26.66
 
Hudson Explorer Aquatic (Ohio) Hudson Explorer Aquatic (Ohio)
  1. Donald Moffa
  2. Ross Palazzo
  3. Brendon Mulcahey
  4. Cole Clampffer
3:26.78
 
Empire Swimming (A) Empire Swimming
  1. Raoul Rodriguez
  2. Shane McNamara
  3. Wyatt Semenuk
  4. Aaron Saccurato
3:26.87
 
New Trier Aquatics New Trier Aquatics
  1. Drew Keenan
  2. Matthew Weiser
  3. Murphy McQuet
  4. Connor Fotsch
3:27.32
 
Huntsville Swim Association Huntsville Swim Association
  1. Jack Calatrello
  2. Braxton Conners
  3. Zach Harting
  4. John Smith
3:27.40
 
Mercy Healthplex Sea Wolves Mercy Healthplex Sea Wolves
  1. Matthew Marquardt
  2. Sam Mcmanus
  3. Michael Norton
  4. MacJilton Lewis
3:27.73
 
Northern KY Clip Northern KY Clip
  1. Brendan Meyer
  2. Michael Summe
  3. Robert Newman
  4. Austin Haney
3:27.87
 
Hickory Willow Swim Association (B) Hickory Willow Swim Association
  1. Alex Shozda
  2. Mitchell Strahlman
  3. Franco Reyes
  4. Trevor Winans
3:28.33
 
Rockville Montgomery Swim Club (B) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Nikos Tragotsis
  2. Harrison Gu
  3. Karl Treichel
  4. Kevin Mackenzie
3:28.52
 
Maverick Swim Club Maverick Swim Club
  1. Connor Lamb
  2. Matthew Salerno
  3. Alex Dillmann
  4. Phillip Sajaev
3:28.80
 
Saint Andrew's Swimming Saint Andrew's Swimming
  1. Nicholas Sharp
  2. Nicholas Conrad
  3. Gage Kohner
  4. Brody Heck
3:29.33
 
Academy Bullets Swim Club (B) Academy Bullets Swim Club
  1. Scott Piper
  2. Matthew Lee
  3. Dan Creighton
  4. Mike Burke
3:29.37
 
South Eastern Virginia Aquatic South Eastern Virginia Aquatic
  1. Zachary Becouvarakis
  2. Brooks Peterson
  3. Nicholas Schwegel
  4. Jonathan Spires
3:29.58
 
WEST Swim Club (A) WEST Swim Club
  1. Craig Smith
  2. Connor Fabian
  3. Zackary Amendola
  4. Zachary Tieke
3:29.61
 
New Wave Swim Team (NC) New Wave Swim Team (NC)
  1. Jordan Kelber
  2. Sean Yeh
  3. Connor Johnson
  4. Tristan Emm
3:29.91
 
Waukesha Express Swim Team Waukesha Express Swim Team
  1. Alec Carlson
  2. Ross Rybakowicz
  3. Danny Larson
  4. Kyle Gerum
3:30.09
 
Gators Swim Club (B) Gators Swim Club
  1. Harrison Haines
  2. Nikolai Syssoev
  3. Henry Gaissert
  4. Robert Douglas
3:30.44
 
Badger Aquatic Club (WI) Badger Aquatic Club (WI)
  1. Preston Vesely
  2. Chris Wills
  3. Zack Parkin
  4. Alex Peterson-Weber
3:30.58
 
Tampa Bay Aquatics (B) Tampa Bay Aquatics
  1. George McGovern
  2. Ryan Peters
  3. Kyle Kimura
  4. Emir Muratovic
3:30.65
 
Flyers Aquatic Swim Team (A) Flyers Aquatic Swim Team
  1. Nick Alexander
  2. Samuel Heveroh
  3. Kevin Douglas
  4. Samuel Stapleton
3:30.86
 
Hickory Willow Swim Association (A) Hickory Willow Swim Association
  1. Sean Gregor
  2. Harlan Long
  3. Colin Williams
  4. Mitchell Carzoli
3:31.21
 
New Albany Aquatic Club New Albany Aquatic Club
  1. Max Penn Penn
  2. Tyler Welty
  3. Carson Barnes
  4. Nicholas Noe
3:31.41
 
Gators Swim Club (A) Gators Swim Club
  1. Gregory Dematteo
  2. John Prindle
  3. Alexander J. Swaim Swaim
  4. Matthew Hrabchak
3:31.69
 
High Tide Aquatics High Tide Aquatics
  1. Wesley Olmsted
  2. Brandon Parramore
  3. Ailin McCullough
  4. Seth Borgert
3:31.85
 
South West Aquatic Team South West Aquatic Team
  1. Ricky Perez
  2. Thomas Stigler
  3. Jonathan Roberts
  4. Andrew Lindstrom
3:31.87
 
Baylor Swim Club (B) Baylor Swim Club
  1. Jon Lancaster
  2. Christopher Butler
  3. Chandler Espy
  4. William Raines
3:31.88
 
TAC Titans TAC Titans
  1. William Ritchie
  2. Brayden Lauffer
  3. Will Atkinson
  4. Atalay Onol
3:31.92
 
Redbird Swim Club (A) Redbird Swim Club
  1. Steve Fishman
  2. Noah Hanold
  3. Jared Schimmelpfenning
  4. Jake Miller
3:31.96
 
SwimStrongsville SwimStrongsville
  1. Carter Ostrowski
  2. Tyler Thompson
  3. Mike Pichette
  4. Dj Arslanian
3:32.09
 
St Charles Swim Team St Charles Swim Team
  1. John Tarpey
  2. William Shanel
  3. Alexander Duffy
  4. Joe Myhre
3:32.16
 
Rochester Orcas Swim Club Rochester Orcas Swim Club
  1. Daniel Fujan
  2. Alex Kofler
  3. Samuel Hayward
  4. Collin Miller
3:32.49
 
Team Suffolk (B) Team Suffolk
  1. Michael Mattera
  2. Luke Cowden
  3. Matt Devito
  4. James Gordin
3:32.61
 
Delaware Swim Team Delaware Swim Team
  1. Ivan Michalovic
  2. Brett Saunders
  3. David Crossland
  4. James Mauk
3:32.75
 
Barrington Swim Club Barrington Swim Club
  1. Colin O'Leary
  2. Colin Cross
  3. Andrew Fish
  4. Sebastian Piekarski
3:33.03
 
South Shore Sails South Shore Sails
  1. Michael Fowler
  2. Trenton Allison
  3. Zachary Allen
  4. John Welker
3:33.11
 
Fairport Area Swim Team Fairport Area Swim Team
  1. Nicholas Olson
  2. Noah Stevens
  3. Alexander LaPoint
  4. Jeffrey Doser
3:33.26
 
BGC-N. Westchester Marlins BGC-N. Westchester Marlins
  1. Thomas Smith
  2. Marcel Legros
  3. Robert Purvis
  4. Tyler Hill
3:33.60
 
Elmbrook Swim Club Elmbrook Swim Club
  1. Brian Borden
  2. Benjamin Attenberger
  3. Connor Rumpit
  4. Kevin Van Cleave
3:33.87
 
South East Metro Sharks South East Metro Sharks
  1. James Tidd
  2. Samuel Scholz
  3. Kevin McPherson
  4. Garrett Verhoeven
3:34.03
 
Cincinnati Marlins Cincinnati Marlins
  1. Matthew McDonald
  2. William Imbus
  3. Mitchell Frey
  4. Sean Fallon
3:34.13
 
Coast Guard Blue Dolphins Coast Guard Blue Dolphins
  1. Lucas Alvarez
  2. James Kegelman
  3. Trevor Jones
  4. Nathan Kimbel
3:34.20
 
Jersey Wahoos (B) Jersey Wahoos
  1. Duncan Brookover
  2. Nick Belecanech
  3. James Elmendorf
  4. Bryan Mattingly
3:34.37
 
Solon Stars Swim Club Solon Stars Swim Club
  1. Jack McNulty
  2. Patrick Tippen
  3. Grant Pinchot
  4. Christopher Guo
3:34.40
 
Tsunami Swim Team of KC Tsunami Swim Team of KC
  1. Collin Nill
  2. Dan Maynard
  3. Noah Reid
  4. Alex Gach
3:34.64
 
Tampa Bay Aquatics (A) Tampa Bay Aquatics
  1. Christian McGovern
  2. Cooper Hoffman
  3. Noah Lense
  4. Sean White
3:34.86
 
Adirondack Aquat Adirondack Aquat
  1. Christopher DiGiacomo
  2. Matthew Vieira
  3. Craig Barrett
  4. Luke Sprague
3:35.02
 
South Metro Storm (B) South Metro Storm
  1. Paul Sadergaski
  2. Jacob Burchfield
  3. Marshall Heskin
  4. Mitchell Herrera
3:35.24
 
Metro Atlanta Aquatic Club Metro Atlanta Aquatic Club
  1. Christopher Thames
  2. Jacob Jordan
  3. Dean Farris
  4. John Mitchell
3:35.30
 
Wheaton Swim Club, Inc. Wheaton Swim Club, Inc.
  1. David Wulffe
  2. Brendan Howley
  3. Richard Reminger
  4. Martin Pozniak
3:35.38
 
Edina Swim Club (B) Edina Swim Club
  1. Matt Hedman
  2. Tiernan Foster-Smith
  3. Brett Weicht
  4. Zachary Litwin
3:35.81
 
Ozaukee Aquatics Ozaukee Aquatics
  1. Nick Plachinski
  2. Jackson Senczyszyn
  3. Whelan Callahan
  4. Anthony Douglass
3:36.72
 
Chesapeake Bay Aquatic Club Chesapeake Bay Aquatic Club
  1. Brad Shannon
  2. Caleb Kaslik
  3. Brandon Seidenberger
  4. Christopher Kahl
3:37.11
 
Hornet Swim Club Hornet Swim Club
  1. Robert Bonanno
  2. Tommy Gruchala
  3. Brian Portland
  4. Banistre Lienhart
3:37.48
 
City of Mobile Swim Association City of Mobile Swim Association
  1. James Courtney
  2. Asher Oldenburg
  3. Patrick Dunne
  4. Anthony Davis
3:37.49
 
Lyons Swim Club Lyons Swim Club
  1. Jack Garrow
  2. Weston Credit
  3. Kevin Garza
  4. David Freund
3:37.64
 
Wichita Swim Club Wichita Swim Club
  1. Brandon Shinsato
  2. Trenton Pirner
  3. Christopher Clemons
  4. Preston Barley
3:37.73
 
Southwest Stars Swim Club Southwest Stars Swim Club
  1. Cory Walsh
  2. Christian Temporiti
  3. Connor Joossens
  4. Michael Mogg
3:37.80
 
WEST Swim Club (B) WEST Swim Club
  1. Brendan Weibel
  2. Nickolas Amendola
  3. Adam Pircon
  4. Brian Powell
3:38.13
 
Westerville Aquatic Club Westerville Aquatic Club
  1. Tyler Norris
  2. Clay Siens
  3. Calvin Higdon
  4. Jon Brooks Brooks
3:38.71
 
Flyers Aquatic Swim Team (B) Flyers Aquatic Swim Team
  1. TJ Halliburton
  2. Justin Mars
  3. Cole Junker
  4. Clayton Foster
3:40.08
 
Rockwood Swim Club Rockwood Swim Club
  1. Samuel Marlow
  2. Arthur Hidalgo
  3. Justin King
  4. Josh Lay
3:40.12
 
Empire Swimming (B) Empire Swimming
  1. Kymani Senior
  2. Charles McFarland
  3. Erik Bostrom
  4. Tyler Curran
3:40.33
 
Northern Lights Swim Associa Northern Lights Swim Associa
  1. Nathan Duncan
  2. Beau Anderson
  3. Andrew Hollingsworth
  4. Alexander Brock
3:40.48
 
The Woodlands Swim Team The Woodlands Swim Team
  1. Seth Mandel
  2. Alex Newberry
  3. Jonathan Real
  4. Gordon Allan
3:40.56
 
Mason Manta Rays Mason Manta Rays
  1. Panagiotis Skoufalos
  2. Sean McCracken
  3. Justin Hove
  4. Joel Thatcher
3:41.06
 
Redbird Swim Club (B) Redbird Swim Club
  1. Drew Loy
  2. Wyatt Harrison
  3. Kyle Kiper
  4. John Remmes
3:44.98
 
South Metro Storm (A) South Metro Storm
  1. Craig Robrock
  2. Luke Sabal
  3. Matt Sabal
  4. Adrian Sommers
3:46.99
 
Topeka Swim Association Topeka Swim Association DQ
Berzerker Swimming Berzerker Swimming DQ
Long Island Aquatic Club Long Island Aquatic Club DQ
Naval Academy Aquatic Club Naval Academy Aquatic Club DQ