Site logo

2014 NCSA Junior National Championships - Boys

  • Completed
  • Mar. 18–22, 2014
  • SCY

1000 Free Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Townley Haas Nova of Virginia Aquatics, Inc 8:53.31
 
973 PB
2 Sam McHugh Baylor Swim Club 8:53.71
 
971 PB
3 Brennan Novak Rockville Montgomery Swim Club 8:58.48
 
947 PB
4 Liam Egan Crimson Aquatics 8:59.84
 
940 PB
5 Matthew Hirschberger Nation's Capital Swim Club 9:00.05
 
1001 PB
6 James Murphy Machine Aquatics 9:06.02
 
926
7 Gavin Springer Nation's Capital Swim Club 9:08.17
 
898 PB
8 Blake Maczka City of Richardson Swim team 9:09.47
 
909 PB
9 Brian Tsau Nation's Capital Swim Club 9:09.89
 
907 PB
10 JohnThomas Larson Edina Swim Club 9:11.87
 
942
11 Zach Fong Jersey Wahoos 9:12.22
 
895
12 Brady Welch Rockville Montgomery Swim Club 9:13.00
 
874 PB
13 Nick Arakelian Kingfish Aquatic Club 9:13.08
 
874
14 Harrison Haines Gators Swim Club 9:13.91
 
870 PB
15 Ted Schubert Nova of Virginia Aquatics, Inc 9:14.69
 
883
16 Owen van Krimpen Nation's Capital Swim Club 9:15.51
 
879
17 Colin Murphy The Woodlands Swim Team 9:15.57
 
879 PB
18 Ryan Sharkey The Woodlands Swim Team 9:15.78
 
861 PB
19 Steffen Erickson Nova of Virginia Aquatics, Inc 9:16.04
 
859 PB
20 Matthew Hrabchak Gators Swim Club 9:16.08
 
859 PB
21 Jake Miller Redbird Swim Club 9:16.21
 
859 PB
22 Nathan Pawlowicz Nation's Capital Swim Club 9:17.56
 
852 PB
23 Conrad Zamparello Poseidon Swimming Inc 9:18.57
 
847 PB
24 Griffin Hutton Princeton Piranhas Swim Team 9:19.72
 
841 PB
25 Christopher Murphy Nation's Capital Swim Club 9:20.52
 
855
26 Connor Brown Long Island Aquatic Club 9:20.54
 
838 PB
27 Joseph Szczupakiewicz South West Aquatic Team 9:21.31
 
834 PB
28 Jared Schimmelpfenning Redbird Swim Club 9:22.09
 
830 PB
29 Patrick Hackett Academy Bullets Swim Club 9:22.92
 
888
30 Colin Cavanaugh Clovis Swim Club 9:23.51
 
823
31 Colton Williamson Dynamo Swim Club 9:23.82
 
839
32 Miller Surette Nation's Capital Swim Club 9:24.44
 
836
33 Steven Shek Jersey Wahoos 9:24.77
 
817 PB
34 Andrew Drummond Poseidon Swimming Inc 9:24.79
 
817
35 William Shanel St Charles Swim Team 9:25.37
 
814 PB
36 Michael Sullivan Rockville Montgomery Swim Club 9:25.59
 
831
37 Robert Finke Saint Petersburg Aquatics 9:25.79
 
930
38 Atalay Onol TAC Titans 9:26.15
 
828
39 Josh McDonald Cincinnati Marlins 9:26.21
 
928
40 Mitchell Herrera South Metro Storm 9:26.47
 
809
41 Vadim Jacobson Naval Academy Aquatic Club 9:26.52
 
809 +3.8% PB
42 Michael Draves Badger Aquatic Club (WI) 9:26.56
 
926 PB
43 Russell Noletto City of Mobile Swim Association 9:26.70
 
808 PB
44 Christopher Bready Sienna Plantation Aquatics 9:27.66
 
804 PB
45 Nick Plachinski Ozaukee Aquatics 9:27.88
 
802
46 Matthew Nielsen Gulf Coast Swim Team 9:27.95
 
802 PB
47 Edward Zacka Gulf Coast Swim Team 9:28.20
 
801 PB
48 Seth Borgert High Tide Aquatics 9:28.31
 
862
49 Christian Imbus Cincinnati Marlins 9:28.52
 
917
50 Patrick Kavanaugh Rockville Montgomery Swim Club 9:29.01
 
797 PB
51 Greg Song Nation's Capital Swim Club 9:31.82
 
784
52 Jac Cortright Nova of Virginia Aquatics, Inc 9:31.93
 
800
53 Jacob Wielinski The Great Wolf Swim Team 9:32.16
 
799
54 Matthew Anderson The Woodlands Swim Team 9:32.45
 
798
55 Tanner Olmos Clovis Swim Club 9:32.97
 
840
56 Joseph Snodderly Rockville Montgomery Swim Club 9:33.26
 
777 PB
57 Wyatt Harrison Redbird Swim Club 9:34.16
 
835
58 Zachary Browne Nova of Virginia Aquatics, Inc 9:34.17
 
773
59 Maximillian Willard Long Island Aquatic Club 9:34.55
 
788 PB
60 Samuel Hayward Rochester Orcas Swim Club 9:34.65
 
788
61 Theodore Smith Sarasota Tsunami Swim Team 9:35.84
 
882
62 Jake Rollo Walnut Creek Aquabears 9:35.95
 
782 PB
63 Jack McSorley Nova of Virginia Aquatics, Inc 9:36.93
 
822
64 Nick Cruse North Bay Aquatics 9:37.07
 
876
65 Christopher Wieser Unattached-California 9:37.70
 
757
66 Donaldson Hellams Nova of Virginia Aquatics, Inc 9:38.48
 
753
67 Collin Duchene Pleasant Prairie Patriots 9:38.51
 
753
68 Gavin Brown Nova of Virginia Aquatics, Inc 9:38.80
 
768 PB
69 Blake Woodrow Gulf Coast Swim Team 9:39.00
 
751
70 Garrett Verhoeven South East Metro Sharks 9:42.01
 
754
71 Blake Kent OLY Swimming 9:42.15
 
753
72 Aaron Saccurato Empire Swimming 9:42.37
 
735
73 Noah Sayre TAC Titans 9:42.81
 
750
74 Andrew Valentine Rockville Montgomery Swim Club 9:43.52
 
730
75 Ivan Michalovic Delaware Swim Team 9:46.22
 
734 PB
76 Julian Wainer Nation's Capital Swim Club 9:48.52
 
724
77 William Dougherty Naval Academy Aquatic Club 9:49.23
 
721
78 James Hisnanick Rockville Montgomery Swim Club 9:51.38
 
694