Site logo

2014 NCSA Junior National Championships - Boys

  • Completed
  • Mar. 18–22, 2014
  • SCY

200 Medley Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
Baylor Swim Club (A) Baylor Swim Club
  1. Lucas Kaliszak
  2. Mathias Porter
  3. Sam McHugh
  4. Chandler Hinson
1:28.84
 
Nation's Capital Swim Club (A) Nation's Capital Swim Club
  1. John Shebat
  2. Jonathon Pins
  3. Grant Goddard
  4. Paul O'Hara
1:30.91
 
Jersey Wahoos (A) Jersey Wahoos
  1. Alexander Martin
  2. Zach Fong
  3. Jon Burkett
  4. Steven Shek
1:31.26
 
Team Suffolk (A) Team Suffolk
  1. Justin Plaschka
  2. Ben Cono
  3. Zachary Towers
  4. James Gordin
1:31.97
 
Arlington Aquatic Club (Virginia) Arlington Aquatic Club (Virginia)
  1. Ryan Baker
  2. Ben Gorski
  3. Jay DeLancey
  4. Chris Outlaw
1:32.15
 
Dynamo Swim Club (A) Dynamo Swim Club
  1. Michael Taylor
  2. Basil Orr
  3. Cash DeLoach
  4. Knox Auerbach
1:32.18
 
Nova of Virginia Aquatics, Inc (A) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Ted Schubert
  2. Andy Branin
  3. Aaron Schultz
  4. Townley Haas
1:32.35
 
Fox Valley Swim Team Fox Valley Swim Team
  1. Drew Dvorchak
  2. Jordan O'Brien
  3. Michael Schwers
  4. Joseph Widuch
1:32.61
 
Nation's Capital Swim Club (B) Nation's Capital Swim Club
  1. Brandon Goldstein
  2. Dennis Lai
  3. Evan Baker
  4. James Jones
1:32.63
 
Swim Atlanta Swim Atlanta
  1. Blake Atmore
  2. Hunter Doster
  3. William Brooks
  4. Tomas Peribonio
1:32.87
 
Ohio State Swim Club Ohio State Swim Club
  1. Gabriel Whitaker
  2. Hunter Cook
  3. Mason Miller
  4. Karl Kabelka
1:33.28
 
Kingfish Aquatic Club Kingfish Aquatic Club
  1. William Walker
  2. Nick Arakelian
  3. Joseph Krause
  4. John Schihl
1:33.32
 
Jersey Flyers Aquatic Club Jersey Flyers Aquatic Club
  1. Joshua Sembrano
  2. Ralph Cannarozzi
  3. Justin Dunn
  4. Jason Arthur
1:33.33
 
Academy Bullets Swim Club (A) Academy Bullets Swim Club
  1. Cody Moris
  2. Brandon Tran
  3. Cavan Smith
  4. Mike Burke
1:33.41
 
Nova of Virginia Aquatics, Inc (B) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Samuel Cuthbert
  2. Justin Edwards
  3. David Dixon
  4. Luke Martin
1:33.54
 
Dynamo Swim Club (B) Dynamo Swim Club
  1. Patrick Cusick
  2. Joey Young
  3. Derek Cox
  4. Jacob Rubin
1:33.67
 
Hudson Explorer Aquatic (Ohio) Hudson Explorer Aquatic (Ohio)
  1. Donald Moffa
  2. Ross Palazzo
  3. Brendon Mulcahey
  4. Cole Clampffer
1:33.87
 
Atlantis Swimmin Atlantis Swimmin
  1. Mark Blinstrub
  2. Jack Russell
  3. Gust Kouvaris
  4. Enrique Hernandez
1:34.03
 
North Bay Aquatics North Bay Aquatics
  1. Nicholas Bigot
  2. Connor Turkatte
  3. Yaroslav Kurakin
  4. Cameron Corbridge
1:34.03
 
Machine Aquatics Machine Aquatics
  1. Grayson Smith
  2. Garrett Walsh
  3. Duncan Johnson
  4. James Murphy
1:34.05
 
Clovis Swim Club Clovis Swim Club
  1. Matthew Elkington
  2. Connor Hoppe
  3. Preston Mayer
  4. Seth Nabors
1:34.08
 
Huntsville Swim Association Huntsville Swim Association
  1. John Calatrello
  2. Braxton Conners
  3. John Smith
  4. Zach Harting
1:34.15
 
Highlander Aquatic Club Highlander Aquatic Club
  1. Riley Springman
  2. Joshua Monacelli
  3. Alexander Pena
  4. Harlin Bessire
1:34.41
 
Hickory Willow Swim Association (A) Hickory Willow Swim Association
  1. Alex Shozda
  2. Harlan Long
  3. Franco Reyes
  4. Mitchell Carzoli
1:34.49
 
Poseidon Swimming Inc Poseidon Swimming Inc
  1. Cody Bollinger
  2. Conrad Zamparello
  3. Matthew Lynch
  4. Justin Rich
1:34.55
 
Rockville Montgomery Swim Club (A) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Andrew Gibson
  2. Harrison Gu
  3. John Mooers
  4. Jean-Marc Nugent
1:34.56
 
Gators Swim Club (A) Gators Swim Club
  1. Gregory Dematteo
  2. John Prindle
  3. Harrison Haines
  4. Robert Douglas
1:34.70
 
Empire Swimming (A) Empire Swimming
  1. Raoul Rodriguez
  2. Shane McNamara
  3. Wyatt Semenuk
  4. Charles McFarland
1:34.82
 
Northern KY Clip Northern KY Clip
  1. Brendan Meyer
  2. Chase Vennefron
  3. Robert Newman
  4. Austin Haney
1:34.86
 
South West Aquatic Team South West Aquatic Team
  1. Ricky Perez
  2. Thomas Stigler
  3. Jonathan Roberts
  4. Andrew Lindstrom
1:34.95
 
Edina Swim Club (A) Edina Swim Club
  1. Michael Rouleau
  2. Humphrey Pruett
  3. Ben Pearthree
  4. Brett Weicht
1:34.99
 
Saint Andrew's Swimming Saint Andrew's Swimming
  1. Nicholas Sharp
  2. Nicholas Conrad
  3. Gage Kohner
  4. Brody Heck
1:34.99
 
Jersey Wahoos (B) Jersey Wahoos
  1. Duncan Brookover
  2. Nick Belecanech
  3. James Elmendorf
  4. Bryan Mattingly
1:35.25
 
Waukesha Express Swim Team Waukesha Express Swim Team
  1. Alec Carlson
  2. Ross Rybakowicz
  3. Danny Larson
  4. Kyle Gerum
1:35.25
 
New Trier Aquatics New Trier Aquatics
  1. Drew Keenan
  2. Matthew Weiser
  3. Murphy McQuet
  4. Connor Fotsch
1:35.61
 
Rockville Montgomery Swim Club (B) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Alvin Wang
  2. Chandler Tucker
  3. Michael A Thomas Thomas
  4. Kevin Mackenzie
1:35.65
 
Academy Bullets Swim Club (B) Academy Bullets Swim Club
  1. Scott Piper
  2. Matthew Lee
  3. Joseph Milinovich
  4. Andrew Kasper
1:35.69
 
New Wave Swim Team (NC) New Wave Swim Team (NC)
  1. Jordan Kelber
  2. Sean Yeh
  3. Connor Johnson
  4. Tristan Emm
1:35.72
 
Badger Aquatic Club (WI) Badger Aquatic Club (WI)
  1. Alex Wowk
  2. Chris Wills
  3. Zack Parkin
  4. Preston Vesely
1:35.93
 
Tampa Bay Aquatics (A) Tampa Bay Aquatics
  1. George McGovern
  2. Ryan Peters
  3. Cooper Hoffman
  4. Emir Muratovic
1:36.04
 
New Albany Aquatic Club New Albany Aquatic Club
  1. Max Penn Penn
  2. Tyler Welty
  3. Carson Barnes
  4. Nicholas Noe
1:36.18
 
Flyers Aquatic Swim Team (A) Flyers Aquatic Swim Team
  1. Nick Alexander
  2. Samuel Heveroh
  3. Kevin Douglas
  4. Samuel Stapleton
1:36.20
 
Baylor Swim Club (B) Baylor Swim Club
  1. Chandler Espy
  2. Christopher Butler
  3. Jon Lancaster
  4. William Raines
1:36.20
 
St Charles Swim Team St Charles Swim Team
  1. John Tarpey
  2. William Shanel
  3. Alexander Duffy
  4. Joe Myhre
1:36.32
 
Redbird Swim Club (A) Redbird Swim Club
  1. Steve Fishman
  2. Noah Hanold
  3. Jared Schimmelpfenning
  4. Jake Miller
1:36.36
 
Maverick Swim Club Maverick Swim Club
  1. Connor Lamb
  2. Phillip Sajaev
  3. Alex Dillmann
  4. Matthew Salerno
1:36.44
 
WEST Swim Club (A) WEST Swim Club
  1. Craig Smith
  2. Connor Fabian
  3. Zackary Amendola
  4. Zachary Tieke
1:36.51
 
SwimStrongsville SwimStrongsville
  1. Carter Ostrowski
  2. Tyler Thompson
  3. Mark Krusinski
  4. Mike Pichette
1:36.54
 
Topeka Swim Association Topeka Swim Association
  1. Nicholas Badsky
  2. Bryan Hahn
  3. John Fritsch
  4. John-martin Schmidt
1:36.59
 
TAC Titans TAC Titans
  1. William Ritchie
  2. Brayden Lauffer
  3. Will Atkinson
  4. Atalay Onol
1:36.60
 
Delaware Swim Team Delaware Swim Team
  1. Ivan Michalovic
  2. Brett Saunders
  3. David Crossland
  4. James Mauk
1:36.88
 
South Eastern Virginia Aquatic South Eastern Virginia Aquatic
  1. Tyler Titsch
  2. Brooks Peterson
  3. Zachary Becouvarakis
  4. Jonathan Spires
1:36.92
 
Team Suffolk (B) Team Suffolk
  1. Michael Mattera
  2. Luke Cowden
  3. Matt Devito
  4. John Tonna
1:37.08
 
Wheaton Swim Club, Inc. Wheaton Swim Club, Inc.
  1. David Wulffe
  2. Brendan Howley
  3. Richard Reminger
  4. Martin Pozniak
1:37.22
 
Hickory Willow Swim Association (B) Hickory Willow Swim Association
  1. Sean Gregor
  2. Mitchell Strahlman
  3. Colin Williams
  4. Kevin Siciak
1:37.33
 
Patriot Aquatic Club (IL) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Allen Feng
  2. Bradley Weinstein
  3. Nathan Bosse
  4. Bryce Maczko
1:37.55
 
Gators Swim Club (B) Gators Swim Club
  1. Alexander J. Swaim Swaim
  2. Daniel Alber
  3. Henry Gaissert
  4. Michael Prindle
1:37.70
 
Lyons Swim Club Lyons Swim Club
  1. Jack Garrow
  2. Weston Credit
  3. Kevin Garza
  4. David Freund
1:37.85
 
Barrington Swim Club Barrington Swim Club
  1. Colin O'Leary
  2. Colin Cross
  3. Andrew Fish
  4. Sebastian Piekarski
1:37.87
 
Long Island Aquatic Club Long Island Aquatic Club
  1. Tyler Nussbaum
  2. Ryan Brown
  3. Yuvaraj Dhir
  4. Connor Brown
1:37.89
 
Rochester Orcas Swim Club Rochester Orcas Swim Club
  1. Collin Miller
  2. Alex Kofler
  3. Daniel Fujan
  4. Joseph Herrli
1:38.14
 
The Woodlands Swim Team The Woodlands Swim Team
  1. Seth Mandel
  2. Ryan Sharkey
  3. Alex Newberry
  4. Jonathan Del Real
1:38.20
 
Rattler Swim Club Rattler Swim Club
  1. Dylan Baptist
  2. Justin Kang
  3. Mitchell Riek
  4. Benjamin Towar
1:38.24
 
Tsunami Swim Team of KC Tsunami Swim Team of KC
  1. Collin Nill
  2. Daniel Maynard
  3. Alex Gach
  4. Noah Reid
1:38.26
 
Westerville Aquatic Club Westerville Aquatic Club
  1. Tyler Norris
  2. Clay Siens
  3. Calvin Higdon
  4. Josh Nixon
1:38.35
 
Wichita Swim Club Wichita Swim Club
  1. Brandon Shinsato
  2. Kody Kostboth
  3. Christopher Clemons
  4. Preston Barley
1:38.51
 
Kansas City Swim Academy Kansas City Swim Academy
  1. Ian Longan
  2. Benjamin Schmatz
  3. Alex Albracht
  4. Brian North
1:38.67
 
South East Metro Sharks South East Metro Sharks
  1. James Tidd
  2. Samuel Scholz
  3. Kevin McPherson
  4. Garrett Verhoeven
1:38.92
 
South Metro Storm (A) South Metro Storm
  1. Paul Sadergaski
  2. Luke Sabal
  3. Marshall Heskin
  4. Adrian Sommers
1:38.95
 
Edina Swim Club (B) Edina Swim Club
  1. JohnThomas Larson
  2. Tiernan Foster-Smith
  3. Matt Hedman
  4. Zachary Litwin
1:38.98
 
BGC-N. Westchester Marlins BGC-N. Westchester Marlins
  1. Robert Purvis
  2. Liam Hackett
  3. Thomas Smith
  4. Tyler Hill
1:39.13
 
Elmbrook Swim Club Elmbrook Swim Club
  1. Brian Borden
  2. Benjamin Attenberger
  3. Connor Rumpit
  4. Kevin Van Cleave
1:39.16
 
City of Mobile Swim Association City of Mobile Swim Association
  1. James Courtney
  2. Asher Oldenburg
  3. Patrick Dunne
  4. Anthony Davis
1:39.18
 
Adirondack Aquat Adirondack Aquat
  1. Christopher DiGiacomo
  2. Matthew Vieira
  3. Craig Barrett
  4. Luke Sprague
1:39.32
 
Southwest Stars Swim Club Southwest Stars Swim Club
  1. Cory Walsh
  2. Christian Temporiti
  3. Connor Joossens
  4. Michael Mogg
1:39.33
 
Coast Guard Blue Dolphins Coast Guard Blue Dolphins
  1. Trevor Jones
  2. James Kegelman
  3. Richard Perry
  4. Lucas Alvarez
1:39.41
 
WEST Swim Club (B) WEST Swim Club
  1. Adam Pircon
  2. Nickolas Amendola
  3. Brendan Weibel
  4. Brian Powell
1:39.50
 
Mason Manta Rays Mason Manta Rays
  1. Panagiotis Skoufalos
  2. Sean McCracken
  3. Justin Hove
  4. Joel Thatcher
1:39.82
 
Redbird Swim Club (B) Redbird Swim Club
  1. Drew Loy
  2. Kyle Kiper
  3. Anthonoy Blome
  4. John Remmes
1:39.87
 
Flyers Aquatic Swim Team (B) Flyers Aquatic Swim Team
  1. TJ Halliburton
  2. Justin Mars
  3. Cole Junker
  4. Clayton Foster
1:40.18
 
Ozaukee Aquatics Ozaukee Aquatics
  1. Nick Plachinski
  2. Jackson Senczyszyn
  3. Whelan Callahan
  4. Bailey Bodart
1:40.22
 
Cincinnati Marlins Cincinnati Marlins
  1. Josh McDonald
  2. William Imbus
  3. Christian Imbus
  4. Sean Fallon
1:40.53
 
Northern Lights Swim Associa Northern Lights Swim Associa
  1. Nathan Duncan
  2. Beau Anderson
  3. Andrew Hollingsworth
  4. Alexander Brock
1:40.59
 
Hornet Swim Club Hornet Swim Club
  1. Robert Bonanno
  2. Tommy Gruchala
  3. Banistre Lienhart
  4. Aneil Srivastava
1:41.24
 
Rockwood Swim Club Rockwood Swim Club
  1. Samuel Marlow
  2. Josh Lay
  3. Tommy Lombardo
  4. Justin King
1:41.37
 
Tampa Bay Aquatics (B) Tampa Bay Aquatics
  1. Christian McGovern
  2. Sean White
  3. Kyle Kimura
  4. Noah Lense
1:41.88
 
Empire Swimming (B) Empire Swimming
  1. Aaron Saccurato
  2. Erik Bostrom
  3. Kymani Senior
  4. Tyler Curran
1:42.16
 
South Metro Storm (B) South Metro Storm
  1. Mitchell Herrera
  2. Craig Robrock
  3. Matt Sabal
  4. Jacob Burchfield
DQ
Berzerker Swimming Berzerker Swimming DQ