Site logo

2014 NCSA Junior National Championships - Boys

  • Completed
  • Mar. 18–22, 2014
  • SCY

400 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
Nation's Capital Swim Club (A) Nation's Capital Swim Club
  1. Andrew Seliskar
  2. Adrian Lin
  3. James Jones
  4. Paul O'Hara
2:57.83
 
Dynamo Swim Club (A) Dynamo Swim Club
  1. Knox Auerbach
  2. Gunnar Bentz
  3. Cash DeLoach
  4. Michael Taylor
3:00.54
 
Nation's Capital Swim Club (B) Nation's Capital Swim Club
  1. Grant Goddard
  2. Carsten Vissering
  3. Evan Baker
  4. John Shebat
3:00.93
 
Swim Atlanta Swim Atlanta
  1. William Brooks
  2. Jordan Ross
  3. Blake Atmore
  4. Tomas Peribonio
3:01.16
 
Nova of Virginia Aquatics, Inc (A) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Townley Haas
  2. Thomas Perkins
  3. Ted Schubert
  4. Luke Martin
3:01.22
 
Baylor Swim Club (A) Baylor Swim Club
  1. Lucas Kaliszak
  2. Chandler Hinson
  3. William Raines
  4. Sam McHugh
3:02.54
 
Kingfish Aquatic Club Kingfish Aquatic Club
  1. John Schihl
  2. Nick Arakelian
  3. William Walker
  4. Joseph Krause
3:02.82
 
Rockville Montgomery Swim Club (A) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Brady Welch
  2. John Mooers
  3. Jean-Marc Nugent
  4. Harrison Gu
3:03.37
 
Tampa Bay Aquatics (A) Tampa Bay Aquatics
  1. Cooper Hoffman
  2. Ryan Peters
  3. George McGovern
  4. Emir Muratovic
3:03.41
 
Gators Swim Club (A) Gators Swim Club
  1. Robert Douglas
  2. Gregory Dematteo
  3. Harrison Haines
  4. Matthew Hrabchak
3:04.09
 
Arlington Aquatic Club (Virginia) Arlington Aquatic Club (Virginia)
  1. Chris Outlaw
  2. Jay DeLancey
  3. Ben Gorski
  4. Ryan Baker
3:04.78
 
Jersey Flyers Aquatic Club Jersey Flyers Aquatic Club
  1. Jason Arthur
  2. Maciej Paz
  3. Joshua Sembrano
  4. Justin Dunn
3:04.92
 
Team Suffolk Team Suffolk
  1. Justin Plaschka
  2. Zachary Towers
  3. James Gordin
  4. John Tonna
3:05.13
 
Highlander Aquatic Club Highlander Aquatic Club
  1. Joshua Monacelli
  2. Alexander Pena
  3. Riley Springman
  4. Harlin Bessire
3:05.28
 
Atlantis Swimmin Atlantis Swimmin
  1. Jack Russell
  2. Enrique Hernandez
  3. Gust Kouvaris
  4. Mark Blinstrub
3:05.46
 
Jersey Wahoos (A) Jersey Wahoos
  1. Alexander Martin
  2. Bryan Mattingly
  3. Zach Fong
  4. Steven Shek
3:05.55
 
Dynamo Swim Club (B) Dynamo Swim Club
  1. Patrick Cusick
  2. Max Lee
  3. Jacob Rubin
  4. Raiz Tjon-A-Joe
3:05.60
 
Saint Andrew's Swimming Saint Andrew's Swimming
  1. Brody Heck
  2. Nicholas Conrad
  3. Nicholas Sharp
  4. Gage Kohner
3:06.64
 
Nova of Virginia Aquatics, Inc (B) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Aaron Schultz
  2. Jacob Johnson
  3. Gavin Brown
  4. Danny Welborn
3:07.41
 
Hickory Willow Swim Association (A) Hickory Willow Swim Association
  1. Alex Shozda
  2. Sean Gregor
  3. Kevin Siciak
  4. Trevor Winans
3:07.80
 
Rockville Montgomery Swim Club (B) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Kevin Mackenzie
  2. Michael Sullivan
  3. Michael A Thomas Thomas
  4. Andrew Gibson
3:07.82
 
Hornet Swim Club Hornet Swim Club
  1. Brian Portland
  2. Robert Bonanno
  3. Banistre Lienhart
  4. Aneil Srivastava
3:08.07
 
Fox Valley Swim Team Fox Valley Swim Team
  1. Jordan O'Brien
  2. Drew Dvorchak
  3. Joseph Widuch
  4. Michael Schwers
3:08.17
 
Edina Swim Club (A) Edina Swim Club
  1. Michael Rouleau
  2. Ben Pearthree
  3. Matt Hedman
  4. JohnThomas Larson
3:08.21
 
WEST Swim Club (A) WEST Swim Club
  1. Zachary Tieke
  2. Adam Pircon
  3. Zackary Amendola
  4. Brendan Weibel
3:08.47
 
Gators Swim Club (B) Gators Swim Club
  1. Nikolai Syssoev
  2. Henry Gaissert
  3. Alexander J. Swaim Swaim
  4. Michael Prindle
3:08.74
 
Naval Academy Aquatic Club Naval Academy Aquatic Club
  1. Clifford Bean
  2. Vadim Jacobson
  3. William Dougherty
  4. Noah Yanchulis
3:08.88
 
Mercy Healthplex Sea Wolves Mercy Healthplex Sea Wolves
  1. Pearce Kieser
  2. Sam Mcmanus
  3. MacJilton Lewis
  4. Matthew Marquardt
3:08.96
 
Hudson Explorer Aquatic (Ohio) Hudson Explorer Aquatic (Ohio)
  1. Ross Palazzo
  2. Cole Clampffer
  3. Donald Moffa
  4. Brendon Mulcahey
3:08.99
 
Huntsville Swim Association Huntsville Swim Association
  1. Zach Harting
  2. Isaac Devaney
  3. Jack Calatrello
  4. John Smith
3:09.23
 
South Eastern Virginia Aquatic South Eastern Virginia Aquatic
  1. Jonathan Spires
  2. Nicholas Schwegel
  3. Tyler Titsch
  4. Bradford Hancock
3:09.28
 
Poseidon Swimming Inc Poseidon Swimming Inc
  1. Cody Bollinger
  2. Justin Rich
  3. Matthew Lynch
  4. Kyle Fuller
3:09.34
 
St Charles Swim Team St Charles Swim Team
  1. Alexander Duffy
  2. Joe Myhre
  3. William Shanel
  4. John Tarpey
3:09.34
 
New Trier Aquatics New Trier Aquatics
  1. Connor Fotsch
  2. Murphy McQuet
  3. Maxwell Robertson
  4. Matthew Weiser
3:09.40
 
Redbird Swim Club (A) Redbird Swim Club
  1. Noah Hanold
  2. Steve Fishman
  3. John Remmes
  4. Jake Miller
3:09.46
 
Clovis Swim Club Clovis Swim Club
  1. Connor Hoppe
  2. Graham Hauss
  3. Colin Cavanaugh
  4. Seth Nabors
3:09.52
 
Northern KY Clip Northern KY Clip
  1. Chase Vennefron
  2. Austin Haney
  3. Michael Summe
  4. Robert Newman
3:09.61
 
South East Metro Sharks South East Metro Sharks
  1. James Tidd
  2. Samuel Scholz
  3. Kevin McPherson
  4. Garrett Verhoeven
3:09.67
 
South West Aquatic Team South West Aquatic Team
  1. Ricky Perez
  2. Andrew Lindstrom
  3. Joseph Szczupakiewicz
  4. Jonathan Roberts
3:09.71
 
Academy Bullets Swim Club Academy Bullets Swim Club
  1. Nathaniel Jesko
  2. Mike Burke
  3. Andrew Kasper
  4. Joseph Milinovich
3:10.20
 
Greensboro Swimming Assoc Greensboro Swimming Assoc
  1. Jared Martin
  2. Davis Knox
  3. Tyler Zieg
  4. Clayton Hering
3:10.33
 
City of Mobile Swim Association City of Mobile Swim Association
  1. Russell Noletto
  2. Patrick Dunne
  3. James Courtney
  4. Slater Whiston
3:10.54
 
TAC Titans TAC Titans
  1. Atalay Onol
  2. Brayden Lauffer
  3. William Ritchie
  4. Will Atkinson
3:11.01
 
Flyers Aquatic Swim Team Flyers Aquatic Swim Team
  1. Samuel Heveroh
  2. Nick Alexander
  3. Kevin Douglas
  4. Samuel Stapleton
3:11.11
 
Badger Aquatic Club (WI) Badger Aquatic Club (WI)
  1. Preston Vesely
  2. Michael Draves
  3. Chris Wills
  4. Zack Parkin
3:11.20
 
Waukesha Express Swim Team Waukesha Express Swim Team
  1. Alec Carlson
  2. Kyle Gerum
  3. Ross Rybakowicz
  4. Danny Larson
3:11.38
 
Empire Swimming (A) Empire Swimming
  1. Charles McFarland
  2. Shane McNamara
  3. Raoul Rodriguez
  4. Aaron Saccurato
3:11.48
 
Maverick Swim Club Maverick Swim Club
  1. Connor Lamb
  2. Phillip Sajaev
  3. Alex Dillmann
  4. Matthew Salerno
3:11.63
 
SwimStrongsville SwimStrongsville
  1. Mike Pichette
  2. Austin Wilson
  3. Dj Arslanian
  4. Mark Krusinski
3:11.63
 
Jersey Wahoos (B) Jersey Wahoos
  1. Jon Burkett
  2. James Elmendorf
  3. Nick Belecanech
  4. Duncan Brookover
3:11.74
 
BGC-N. Westchester Marlins BGC-N. Westchester Marlins
  1. Tyler Hill
  2. Thomas Smith
  3. Marcel Legros
  4. Liam Hackett
3:12.20
 
The Woodlands Swim Team The Woodlands Swim Team
  1. Jonathan Real
  2. Gordon Allan
  3. Colin Murphy
  4. Seth Mandel
3:12.30
 
Baylor Swim Club (B) Baylor Swim Club
  1. Jon Lancaster
  2. Chandler Espy
  3. Mathias Porter
  4. Christopher Butler
3:12.62
 
Elmbrook Swim Club Elmbrook Swim Club
  1. Brian Borden
  2. Benjamin Attenberger
  3. Connor Rumpit
  4. Kevin Van Cleave
3:12.63
 
Redbird Swim Club (B) Redbird Swim Club
  1. Jared Schimmelpfenning
  2. Drew Loy
  3. Kyle Kiper
  4. Anthonoy Blome
3:12.75
 
Topeka Swim Association Topeka Swim Association
  1. John-martin Schmidt
  2. Bryan Hahn
  3. John Fritsch
  4. Nicholas Badsky
3:13.03
 
Hickory Willow Swim Association (B) Hickory Willow Swim Association
  1. Franco Reyes
  2. Mitchell Carzoli
  3. Evan Johnson
  4. Colin Williams
3:13.04
 
Rochester Orcas Swim Club Rochester Orcas Swim Club
  1. Daniel Fujan
  2. Collin Miller
  3. Alex Kofler
  4. Samuel Hayward
3:13.14
 
South Metro Storm (B) South Metro Storm
  1. Mitchell Herrera
  2. Marshall Heskin
  3. Luke Sabal
  4. Paul Sadergaski
3:13.30
 
Wichita Swim Club Wichita Swim Club
  1. Preston Barley
  2. Brandon Shinsato
  3. Christopher Clemons
  4. Kody Kostboth
3:13.43
 
Mason Manta Rays Mason Manta Rays
  1. Sean McCracken
  2. Joel Thatcher
  3. Justin Hove
  4. Panagiotis Skoufalos
3:13.75
 
Westerville Aquatic Club Westerville Aquatic Club
  1. Josh Nixon
  2. Tyler Norris
  3. Calvin Higdon
  4. Jon Brooks Brooks
3:13.98
 
Machine Aquatics Machine Aquatics
  1. Garrett Walsh
  2. Duncan Johnson
  3. Nick Roberson
  4. Christian Ginieczki
3:14.06
 
Adirondack Aquat Adirondack Aquat
  1. Luke Sprague
  2. Craig Barrett
  3. Austen Sholudko
  4. Christopher DiGiacomo
3:14.10
 
Tsunami Swim Team of KC Tsunami Swim Team of KC
  1. Dan Maynard
  2. Noah Reid
  3. Colin Strickland
  4. Alex Gach
3:14.44
 
Tampa Bay Aquatics (B) Tampa Bay Aquatics
  1. Kyle Kimura
  2. Noah Lense
  3. Robert Slockett
  4. Sean White
3:14.50
 
New Wave Swim Team (NC) New Wave Swim Team (NC)
  1. Tristan Emm
  2. Connor Johnson
  3. Jordan Kelber
  4. Sean Yeh
3:14.54
 
Fairport Area Swim Team Fairport Area Swim Team
  1. Alexander LaPoint
  2. Nicholas Olson
  3. Noah Stevens
  4. Jeffrey Doser
3:14.70
 
Delaware Swim Team Delaware Swim Team
  1. David Crossland
  2. Brett Saunders
  3. James Mauk
  4. Ivan Michalovic
3:14.97
 
Ozaukee Aquatics Ozaukee Aquatics
  1. Anthony Douglass
  2. Nick Plachinski
  3. Bailey Bodart
  4. Whelan Callahan
3:15.28
 
Empire Swimming (B) Empire Swimming
  1. Kymani Senior
  2. Tyler Curran
  3. Erik Bostrom
  4. Wyatt Semenuk
3:15.45
 
Cincinnati Marlins Cincinnati Marlins
  1. Sean Fallon
  2. Josh McDonald
  3. William Imbus
  4. Matthew McDonald
3:15.50
 
Patriot Aquatic Club (IL) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Bryce Maczko
  2. Allen Feng
  3. Dmitriy Pelutis
  4. Nicholas George Koto
3:15.74
 
WEST Swim Club (B) WEST Swim Club
  1. Luke Workman
  2. Brian Powell
  3. Clark Grosshans
  4. Nickolas Amendola
3:16.66
 
Kansas City Swim Academy Kansas City Swim Academy
  1. Alex Albracht
  2. Brian North
  3. Benjamin Schmatz
  4. Ian Longan
3:16.80
 
Coast Guard Blue Dolphins Coast Guard Blue Dolphins
  1. Lucas Alvarez
  2. Richard Perry
  3. Nathan Kimbel
  4. Trevor Jones
3:17.22
 
Edina Swim Club (B) Edina Swim Club
  1. Humphrey Pruett
  2. Tiernan Foster-Smith
  3. Zachary Litwin
  4. Brett Weicht
3:18.18
 
Rockwood Swim Club Rockwood Swim Club
  1. Tommy Lombardo
  2. Arthur Hidalgo
  3. Justin King
  4. Josh Lay
3:18.51
 
South Metro Storm (A) South Metro Storm
  1. Jacob Burchfield
  2. Matt Sabal
  3. Adrian Sommers
  4. Craig Robrock
3:19.97
 
North Bay Aquatics North Bay Aquatics
  1. Nicholas Bigot
  2. Connor Turkatte
  3. Cameron Corbridge
  4. Theo Andrews
DQ
Ohio State Swim Club Ohio State Swim Club
  1. Mason Miller
  2. Gabriel Whitaker
  3. Karl Kabelka
  4. Hunter Cook
DQ
Three Village Swim Club Three Village Swim Club NS