Site logo

2014 NCSA Junior National Championships - Boys

  • Completed
  • Mar. 18–22, 2014
  • SCY

800 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
Nation's Capital Swim Club (A) Nation's Capital Swim Club
  1. Andrew Seliskar
  2. Adrian Lin
  3. Gavin Springer
  4. James Jones
6:31.84
 
Nova of Virginia Aquatics, Inc (A) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Townley Haas
  2. Thomas Perkins
  3. Aaron Schultz
  4. Ted Schubert
6:37.77
 
Swim Atlanta Swim Atlanta
  1. Tomas Peribonio
  2. Jordan Ross
  3. Blake Atmore
  4. William Brooks
6:40.07
 
Kingfish Aquatic Club Kingfish Aquatic Club
  1. Joseph Krause
  2. William Walker
  3. Rodolfo Flores
  4. Nick Arakelian
6:40.29
 
Redbird Swim Club (A) Redbird Swim Club
  1. Jared Schimmelpfenning
  2. Steve Fishman
  3. Drew Loy
  4. Jake Miller
6:41.93
 
Dynamo Swim Club Dynamo Swim Club
  1. Knox Auerbach
  2. Gunnar Bentz
  3. Patrick Cusick
  4. Michael Taylor
6:43.50
 
Baylor Swim Club Baylor Swim Club
  1. Jon Lancaster
  2. Chandler Hinson
  3. William Raines
  4. Sam McHugh
6:43.87
 
Nation's Capital Swim Club (B) Nation's Capital Swim Club
  1. Grant Goddard
  2. Brandon Fabian
  3. Owen van Krimpen
  4. Evan Baker
6:44.71
 
Hickory Willow Swim Association (A) Hickory Willow Swim Association
  1. Trevor Winans
  2. Sean Gregor
  3. Alex Shozda
  4. Colin Williams
6:44.82
 
Rockville Montgomery Swim Club (A) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Michael Sullivan
  2. Brennan Novak
  3. Jean-Marc Nugent
  4. Brady Welch
6:45.78
 
Highlander Aquatic Club Highlander Aquatic Club
  1. Alexander Pena
  2. David Perez
  3. Joshua Monacelli
  4. Harlin Bessire
6:47.57
 
Nova of Virginia Aquatics, Inc (B) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Jac Cortright
  2. Jack McSorley
  3. Steffen Erickson
  4. Danny Welborn
6:47.69
 
Jersey Wahoos (A) Jersey Wahoos
  1. Steven Shek
  2. Alexander Martin
  3. Zach Fong
  4. Duncan Brookover
6:47.91
 
Naval Academy Aquatic Club Naval Academy Aquatic Club
  1. Clifford Bean
  2. Vadim Jacobson
  3. William Dougherty
  4. Noah Yanchulis
6:48.80
 
Northern KY Clip Northern KY Clip
  1. Brendan Meyer
  2. Austin Haney
  3. Michael Summe
  4. Zachary Smith
6:49.48
 
Gators Swim Club Gators Swim Club
  1. Matthew Hrabchak
  2. Nikolai Syssoev
  3. Alexander J. Swaim Swaim
  4. Harrison Haines
6:49.50
 
Ohio State Swim Club Ohio State Swim Club
  1. Karl Kabelka
  2. Hunter Cook
  3. Gabriel Whitaker
  4. Mason Miller
6:49.54
 
Edina Swim Club Edina Swim Club
  1. JohnThomas Larson
  2. Michael Rouleau
  3. Ben Pearthree
  4. Matt Hedman
6:50.75
 
South Eastern Virginia Aquatic South Eastern Virginia Aquatic
  1. Nicholas Schwegel
  2. Jonathan Spires
  3. Bradford Hancock
  4. Tyler Titsch
6:51.06
 
Atlantis Swimmin Atlantis Swimmin
  1. Mark Blinstrub
  2. Evan Burke
  3. Enrique Hernandez
  4. Gust Kouvaris
6:51.21
 
Tampa Bay Aquatics Tampa Bay Aquatics
  1. George McGovern
  2. Ryan Peters
  3. Cooper Hoffman
  4. Kyle Kimura
6:51.42
 
The Woodlands Swim Team The Woodlands Swim Team
  1. Colin Murphy
  2. Ryan Sharkey
  3. Gordon Allan
  4. Matthew Anderson
6:53.18
 
Team Suffolk Team Suffolk
  1. Justin Plaschka
  2. John Tonna
  3. Zachary Towers
  4. James Gordin
6:53.66
 
City of Mobile Swim Association City of Mobile Swim Association
  1. Slater Whiston
  2. Asher Oldenburg
  3. Patrick Dunne
  4. Russell Noletto
6:53.71
 
St Charles Swim Team St Charles Swim Team
  1. Alexander Duffy
  2. William Shanel
  3. John Tarpey
  4. Joe Myhre
6:53.89
 
Empire Swimming (A) Empire Swimming
  1. Tyler Curran
  2. Shane McNamara
  3. Aaron Saccurato
  4. Raoul Rodriguez
6:54.87
 
WEST Swim Club (A) WEST Swim Club
  1. Brendan Weibel
  2. Adam Pircon
  3. Zachary Tieke
  4. Zackary Amendola
6:54.97
 
New Trier Aquatics New Trier Aquatics
  1. Matthew Weiser
  2. Connor Fotsch
  3. Drew Keenan
  4. Murphy McQuet
6:55.40
 
Poseidon Swimming Inc Poseidon Swimming Inc
  1. Andrew Drummond
  2. Bryan Mccarthy
  3. Justin Rich
  4. Conrad Zamparello
6:55.74
 
Cincinnati Marlins Cincinnati Marlins
  1. Sean Fallon
  2. Matthew McDonald
  3. Mitchell Frey
  4. Josh McDonald
6:56.69
 
Greensboro Swimming Assoc Greensboro Swimming Assoc
  1. Davis Knox
  2. Clayton Hering
  3. Tyler Zieg
  4. Jared Martin
6:56.85
 
Elmbrook Swim Club Elmbrook Swim Club
  1. Brian Borden
  2. Benjamin Attenberger
  3. Connor Rumpit
  4. Kevin Van Cleave
6:57.26
 
Hudson Explorer Aquatic (Ohio) Hudson Explorer Aquatic (Ohio)
  1. Ross Palazzo
  2. Brendon Mulcahey
  3. Donald Moffa
  4. Cole Clampffer
6:57.43
 
Rockville Montgomery Swim Club (B) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Joseph Snodderly
  2. Andrew Gibson
  3. Noah Burgett
  4. Patrick Kavanaugh
6:57.49
 
Academy Bullets Swim Club (A) Academy Bullets Swim Club
  1. Joseph Milinovich
  2. Patrick Hackett
  3. Nathaniel Jesko
  4. Andrew Kasper
6:57.51
 
Saint Andrew's Swimming Saint Andrew's Swimming
  1. Brody Heck
  2. Gage Kohner
  3. Nicholas Sharp
  4. Nicholas Conrad
6:57.82
 
North Bay Aquatics North Bay Aquatics
  1. Yaroslav Kurakin
  2. Nicholas Bigot
  3. Theo Andrews
  4. Connor Turkatte
6:58.41
 
TAC Titans TAC Titans
  1. Atalay Onol
  2. Brayden Lauffer
  3. Noah Sayre
  4. Will Atkinson
6:58.51
 
South East Metro Sharks South East Metro Sharks
  1. James Tidd
  2. Samuel Scholz
  3. Kevin McPherson
  4. Garrett Verhoeven
6:58.61
 
Clovis Swim Club Clovis Swim Club
  1. Graham Hauss
  2. Colin Cavanaugh
  3. Preston Mayer
  4. Connor Hoppe
6:58.89
 
Maverick Swim Club Maverick Swim Club
  1. Matthew Salerno
  2. Connor Lamb
  3. Phillip Sajaev
  4. Alex Dillmann
6:59.03
 
BGC-N. Westchester Marlins BGC-N. Westchester Marlins
  1. Tyler Hill
  2. Robert Purvis
  3. Thomas Smith
  4. Marcel Legros
7:00.37
 
Delaware Swim Team Delaware Swim Team
  1. Brett Saunders
  2. David Crossland
  3. Ivan Michalovic
  4. James Mauk
7:00.51
 
Fox Valley Swim Team Fox Valley Swim Team
  1. Jordan O'Brien
  2. Michael Schwers
  3. Joseph Widuch
  4. Drew Dvorchak
7:00.67
 
Mason Manta Rays Mason Manta Rays
  1. Joel Thatcher
  2. Panagiotis Skoufalos
  3. Sean McCracken
  4. Justin Hove
7:00.99
 
Wichita Swim Club Wichita Swim Club
  1. Kody Kostboth
  2. Philip Aaby
  3. Brandon Shinsato
  4. Preston Barley
7:01.18
 
Rochester Orcas Swim Club Rochester Orcas Swim Club
  1. Samuel Hayward
  2. Daniel Fujan
  3. Joseph Herrli
  4. Collin Miller
7:01.44
 
Michigan Lakeshore Aquatics Michigan Lakeshore Aquatics
  1. Tabahn Afrik
  2. Parker Cook-Weeks
  3. Luke Mason
  4. Skyler Cook-Weeks
7:01.56
 
Long Island Aquatic Club Long Island Aquatic Club
  1. Tyler Nussbaum
  2. Geoffrey Chen
  3. Maximillian Willard
  4. Connor Brown
7:02.07
 
Flyers Aquatic Swim Team (A) Flyers Aquatic Swim Team
  1. Samuel Stapleton
  2. Nick Alexander
  3. Samuel Heveroh
  4. Kevin Douglas
7:02.79
 
Adirondack Aquat Adirondack Aquat
  1. Craig Barrett
  2. Luke Sprague
  3. Austen Sholudko
  4. Christopher DiGiacomo
7:03.12
 
Topeka Swim Association Topeka Swim Association
  1. John-martin Schmidt
  2. Nicholas Badsky
  3. John Fritsch
  4. Kevin McGowan
7:03.18
 
Arlington Aquatic Club (Virginia) Arlington Aquatic Club (Virginia)
  1. Ben Gorski
  2. Kenyon Huber-Wilker
  3. Chris Outlaw
  4. Ryan Baker
7:03.44
 
Waukesha Express Swim Team Waukesha Express Swim Team
  1. Danny Larson
  2. Alec Carlson
  3. Kyle Gerum
  4. Ross Rybakowicz
7:04.74
 
WEST Swim Club (B) WEST Swim Club
  1. Craig Smith
  2. Luke Workman
  3. Brian Powell
  4. Ben Hewett
7:05.02
 
Hickory Willow Swim Association (B) Hickory Willow Swim Association
  1. Lucas Smiarowski
  2. Harlan Long
  3. Mitchell Strahlman
  4. Evan Johnson
7:05.23
 
Academy Bullets Swim Club (B) Academy Bullets Swim Club
  1. Mike Burke
  2. Scott Piper
  3. Dan Creighton
  4. Tyler Klatt
7:05.77
 
Empire Swimming (B) Empire Swimming
  1. Kymani Senior
  2. Charles McFarland
  3. Wyatt Semenuk
  4. Erik Bostrom
7:06.03
 
Jersey Wahoos (B) Jersey Wahoos
  1. Jon Burkett
  2. Nick Belecanech
  3. Bryan Mattingly
  4. James Elmendorf
7:06.16
 
Rockwood Swim Club Rockwood Swim Club
  1. Justin King
  2. Tommy Lombardo
  3. Samuel Marlow
  4. Arthur Hidalgo
7:08.09
 
South Metro Storm (B) South Metro Storm
  1. Mitchell Herrera
  2. Luke Sabal
  3. Paul Sadergaski
  4. Marshall Heskin
7:08.62
 
Tsunami Swim Team of KC Tsunami Swim Team of KC
  1. Collin Nill
  2. Noah Reid
  3. Daniel Maynard
  4. Alex Gach
7:08.66
 
Wheaton Swim Club, Inc. Wheaton Swim Club, Inc.
  1. Martin Pozniak
  2. Richard Reminger
  3. Brendan Howley
  4. David Wulffe
7:10.14
 
Redbird Swim Club (B) Redbird Swim Club
  1. Wyatt Harrison
  2. Kyle Kiper
  3. Noah Hanold
  4. John Remmes
7:10.15
 
Hornet Swim Club Hornet Swim Club
  1. Banistre Lienhart
  2. Robert Bonanno
  3. Tommy Gruchala
  4. Aneil Srivastava
7:10.58
 
Patriot Aquatic Club (IL) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Nicholas George Koto
  2. Allen Feng
  3. Bryce Maczko
  4. Dmitriy Pelutis
7:10.95
 
South Shore Sails South Shore Sails
  1. John Welker
  2. Trenton Allison
  3. Michael Fowler
  4. Zachary Allen
7:11.02
 
Fairport Area Swim Team Fairport Area Swim Team
  1. Alexander LaPoint
  2. Jeffrey Doser
  3. Noah Stevens
  4. Nicholas Olson
7:15.25
 
Flyers Aquatic Swim Team (B) Flyers Aquatic Swim Team
  1. TJ Halliburton
  2. Justin Mars
  3. Cole Junker
  4. Clayton Foster
7:18.19
 
Northern Lights Swim Associa Northern Lights Swim Associa
  1. Maxwell Lingle
  2. Alexander Brock
  3. Nathan Duncan
  4. Andrew Hollingsworth
7:18.76
 
South Metro Storm (A) South Metro Storm
  1. Jacob Burchfield
  2. Matt Sabal
  3. Craig Robrock
  4. Adrian Sommers
7:25.22
 
South West Aquatic Team South West Aquatic Team
  1. Thomas Stigler
  2. Ricky Perez
  3. Joseph Szczupakiewicz
  4. Andrew Lindstrom
NS