Site logo

2019 Florida Swimming Spring Championship

  • Completed
  • Feb. 28, 2019 - Mar. 03, 2019
  • SCY
  • Orlando, FL

200 Fly Men 17 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Cole Crane Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:46.99
899 -1.3%
2 Gabe Parnell unattached 1:47.90
880 +9.3% PB
3 Nick Hackett unattached 1:51.30
807 +5.2% SB
4 Rusty Jerger Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:51.41
820 +2.1% PB
5 Noah Smith Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:51.53
802 +3.2% PB
6 Derek Ledford TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 1:51.93
794 +3.2% PB
7 Mason Herbet Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:52.73
792 +0.3% PB
8 Jhon Moncada Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:53.53
761 +0.6% SB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Jacob Coutant Storm Swim Club logoStorm Swim Club 1:53.37
764 +0.4% SB
10 Nicholas Salzone Swim Florida logoSwim Florida 1:53.69
758 +1.4% PB
11 James Kim Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:54.06
765 +7.8% PB
12 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:55.18
742 -2.1%
13 Sebastian Aguirre Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:55.20
741 -2.0%
14 Nick Spillers Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:55.59
733 +2.1% SB
15 Shane Gemma Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:55.90
727 +2.5% PB
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
19 Adam Stumpf Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:54.61
739 -0.5%
21 Noah Evans Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:55.46
736 PB
22 Joseph Brockman Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:56.01
725 -0.9%
23 Jack Wessell Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:56.03
710 -3.6%
24 Jack Poppell Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:57.98
686 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Cole Crane Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:49.13
853 -3.3%
2 Gabe Parnell unattached 1:50.45
825 +7.1% PB
3 Noah Smith Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:50.86
817 +3.7% PB
4 Jhon Moncada Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:52.61
780 +1.4% SB
5 Derek Ledford TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 1:52.64
779 +2.6% PB
6 Mason Herbet Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:52.82
790 +0.2% PB
7 Rusty Jerger Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:53.11
784 +0.6% PB
8 Nick Hackett unattached 1:53.32
765 +3.4% SB
9 Jake Adcock unattached 1:53.57
760 +0.1% PB
10 Jacob Coutant Storm Swim Club logoStorm Swim Club 1:53.60
759 +0.2% SB
11 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:53.79
770 -0.9%
12 Nick Mirsaderov unattached 1:55.17
727 PB
13 Nicholas Salzone Swim Florida logoSwim Florida 1:55.19
727 +0.1% PB
14 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 1:55.60
733 +0.4% PB
15 James Kim Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:55.69
731 +6.5% PB
17 Shane Gemma Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:55.88
728 +2.5% PB
18 Sebastian Aguirre Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:56.12
723 -2.8%
20 Nick Spillers Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:56.43
717 +1.4% SB
22 Adam Stumpf Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:56.49
701 -2.2%
23 Noah Evans Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:56.78
710 PB
24 Joseph Brockman Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:56.82
709 -1.7%
26 Jack Wessell Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:57.36
683 -4.8%
28 Jack Poppell Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:57.65
692 PB
29 George JABBOUR unattached 1:57.67
677 -2.3%
30 Michael Limia Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:57.74
676 -0.2%
31 Benjamin Souza Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:57.91
672 +0.4% PB
32 Kyle Casiple Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:58.21
681 -0.3%
33 Kaleb Harriott Swim Florida logoSwim Florida 1:58.59
674 +0.3% PB
34 Brendan Driscoll Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 1:58.97
652 +6.7% SB
36 Noah Strong Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:59.55
655 +2.7% PB
37 Jay Jay Fonnotto Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:59.76
651 +0.7% SB
38 Connor Shrader Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 2:00.65
619 PB
39 Jeffrey Shilts Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 2:00.85
630 +7.1% PB
40 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:01.12
610 +4.6% PB
41 Charles Fields Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 2:01.64
614 +5.0% PB
42 Michael Morton Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:02.21
603 -1.1%
43 Caden D'Aoust NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:03.18
571 +0.5% PB
44 Dylan Parramore Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:03.58
578 +6.1% PB
46 Pedro Helou Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 2:04.19
566 +2.3% PB
47 Kyle Romero Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:04.21
551 +0.6% PB
48 Ray Asmakis Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:04.77
555 +2.3% PB
49 Derek McDonald Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:04.82
554 +1.0% PB
50 Nate Pollitt Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:05.34
545 -1.1%
51 Samuel Ospina Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:05.42
543 +1.7% PB
55 Don Walz Carrollwood Village Swim Team logoCarrollwood Village Swim Team 2:08.16
494 +1.6% PB
56 Gray Maloney Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:08.96
479
57 Adrian Borg Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:10.02
461 -0.5%
58 Brock Lindsey Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 2:15.31
358
59 Gavin Brylowski T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:15.81
363 -3.3%
Sam McCarthy Bolles School Sharks logoBolles School Sharks NS
Danis Khizriev Bolles School Sharks logoBolles School Sharks NS
Trev McGovern Gator Swim Club logoGator Swim Club NS
Cameron Gerrard Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics NS

200 Fly Men 15 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
16 Evan Keogh Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:56.09
709 +7.7% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Ryan Reynolds Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:52.93
773 +0.6% PB
18 Mitchell Ledford TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 1:54.23
747 -0.1%
20 Jake Sciscente Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:54.70
737 +4.7% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
16 Gage Hulbert Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:55.82
786 -2.3%
19 Evan Keogh Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:56.30
705 +7.5% PB
21 Jake Sciscente Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:56.47
701 +3.2% PB
25 Ryan Reynolds Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:57.21
686 -3.1%
27 Mitchell Ledford TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 1:57.45
682 -2.9%
35 Brennan Muramatsu Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:59.14
648 +17.5% PB
45 William Heary Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:03.63
562 +6.7% PB
52 Jackson O'Neill Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:06.32
513 +0.8% PB
53 Luis Gustavo Junqueira Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:06.59
508 PB
54 Ben Hodge Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:07.25
496 -1.8%

200 Fly Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Mason Laur T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:47.80
923 +0.7% PB
2 Jace Crawford Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:48.72
903 -1.2%
3 Billy Jones Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:49.41
888 +1.1% PB
4 Reef Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 1:51.35
847 +1.9% PB
5 Mason Williams NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:51.83
837 +0.9% PB
6 Braeden Knight Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:51.87
836 -0.5%
7 Ian Brann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:52.56
822 +3.0% PB
8 David Gapinski Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:55.02
802 +2.0% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Jack Hattery Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:53.87
795 +4.5% PB
10 Jacob Pishko Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:54.37
815 +2.1% PB
11 Christopher Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:54.61
780 +5.2% PB
12 Joshua Chan Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 1:56.15
749 +1.9% PB
13 Riley Sampson Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:56.20
778 +6.4% PB
14 Sean Doolittle Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:56.23
747 +2.1% PB
15 Tyler Peng Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:56.77
767 +4.5% PB
16 Victor Rosado Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:59.48
683 -2.2%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Mason Laur T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:51.16
851 -2.4%
2 Billy Jones Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:51.22
850 -0.5%
3 Jace Crawford Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:51.24
850 -3.5%
4 Reef Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 1:52.33
827 +1.0% PB
5 David Gapinski Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:53.49
833 +3.3% PB
6 Braeden Knight Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:54.30
786 -2.7%
7 Ian Brann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:54.65
779 +1.2% PB
8 Mason Williams NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:54.81
776 -1.7%
9 Kory Kimura Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:55.04
771 +2.5% PB
10 Wesley Kephart South County-FL logoSouth County-FL 1:55.07
770 -1.7%
11 Jacob Pishko Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:55.17
799 +1.4% PB
12 Joshua Chan Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 1:55.83
755 +2.1% PB
13 Sean Doolittle Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:56.26
746 +2.1% PB
14 Christopher Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:56.30
746 +3.8% PB
15 Riley Sampson Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:56.32
776 +6.3% PB
16 Jack Hattery Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:57.03
731 +1.9% PB
17 Tyler Peng Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:58.11
740 +3.4% PB
18 Jake Bair Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:58.43
703 +0.1% PB
19 Tristan Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 1:58.54
731 +7.6% PB
20 Victor Rosado Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:58.60
700 -1.5%
21 Logan Thornsberry West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 1:58.77
696 +1.6% PB
22 Tyler Roberton Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:58.80
726 +3.0% PB
23 Payton Sanders Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:58.92
724 +0.8% PB
24 Rishi Karpur Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 1:59.22
718 +6.1% PB
25 Bace Hevey Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:59.23
718 +0.1% SB
26 Will Harding Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 1:59.27
687 +3.0% PB
27 Cole Firlie Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:59.39
715 +5.3% PB
28 Peyton Walters Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:59.72
708 -0.4%
29 Josh Benzon Swim Florida logoSwim Florida 2:00.15
669 +2.1% PB
30 Camden Bell Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:00.16
669 +3.4% PB
31 Xavier Barnes Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 2:00.58
661 +0.1% PB
32 Kyle Loi Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 2:00.59
691 +3.5% PB
33 Sam Prabhakaran Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:00.64
660 +3.5% PB
34 Conner Coronado Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:00.82
687 +5.8% PB
35 Joey Twomey TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 2:00.91
685 +0.4% PB
36 Isaiah Ramsey NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:01.05
652 +5.7% PB
37 Keegan Rutledge-Jukes Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:01.53
673 +1.2% PB
38 Jackson Smith Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:01.97
634 +1.6% PB
39 Colin Wilkins Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:02.13
631 +2.4% PB
40 Pablo Martinez Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 2:02.26
629 +2.1% PB
41 Connor French T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:02.78
649 +2.9% PB
42 Alexander Spies Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:03.26
640 +1.8% PB
43 Christopher Armstrong Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:03.75
601 +0.3% PB
44 Nicolas Filice Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:03.90
598 PB
45 Timothy Mai Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:03.99
626 +6.8% PB
46 Thomas Zak Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 2:04.17
623 PB
47 Denislav Yordanov Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 2:04.82
611 +2.2% PB
48 Michael Panariello Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:04.94
578 PB
49 Roman LeSage Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:05.17
604 +4.0% PB
50 Rhansey Morel Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:05.41
570
51 Reece Hawker Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 2:05.72
594 +10.9% PB
52 Geoffery Trieloff Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:05.97
559 PB
53 Sam Bement Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 2:06.06
558 0.0%
53 William Eriksson Swim Florida logoSwim Florida 2:06.06
588 +3.4% PB
55 James Humpel Swim Florida logoSwim Florida 2:07.62
529 PB
56 Jackson Grieser Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:08.12
550 +0.2% PB
57 Aidan Murphy Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:08.47
544
58 Connor Annett Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:08.69
510 +0.3% PB
59 Matthew Gomez Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 2:09.57
495 +0.6% PB
60 Samuel Williams Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:10.41
480 +0.6% PB
61 Jeff Lovett Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:10.66
505 -2.6%
62 David Gonzalez Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:10.92
471 +2.1% SB
63 Antonio Medina Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 2:12.30
447 +4.1% PB
64 Hyungjun Choi Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:12.43
474 +2.8% PB
65 Cyrus Gibson Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:12.79
439 -2.9%
66 Neil Dash Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:12.83
468 -3.9%
Bradley Stoker Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas NS
Tommy Nagle Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn NS