Site logo

2019 Florida Swimming Spring Championship

  • Completed
  • Feb. 28, 2019 - Mar. 03, 2019
  • SCY
  • Orlando, FL

1650 Free Men 17 and Over

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Arik Katz Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 15:15.21
907 -1.5%
2 Brendan Peacock Swim Florida logoSwim Florida 15:19.26
896 -0.0%
3 Noah Smith Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 15:24.17
874 PB
4 Tyler Watson North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 15:24.39
873 0.0%
5 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 15:26.85
867
6 Rafael Nicolas Ponce De Leon Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 15:37.57
839 0.0%
8 Zach Brewer Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 15:50.53
816 0.0%
9 James Kim Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 15:54.85
805 -1.0%
10 Oscar Madsen T2 Aquatics logoT2 Aquatics 16:06.62
766 -1.1%
11 Jack Poppell Gator Swim Club logoGator Swim Club 16:10.60
766 +1.3% PB
12 Chance Conde Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 16:10.90
765 -2.7%
13 Elias Contogonas Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 16:24.04
723
14 Alexander Guitian Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 16:29.85
709 PB
17 Benjamin Stark NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 16:42.61
688 +0.6% SB
18 Gavin Brylowski T2 Aquatics logoT2 Aquatics 16:45.75
680 +0.1% PB
19 Miles Herman Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 16:45.94
670
20 Nate Pollitt Storm Swim Club logoStorm Swim Club 16:50.09
670 +1.5% SB
21 Brandon Christensen Blue Dolfins logoBlue Dolfins 16:56.15
656 +0.6% PB
22 Tomas Botero Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 16:58.14
651 -1.6%
23 Connor Moran West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 17:38.19
560 +1.2% SB
24 Kainoa Sastra Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 17:52.59
518 +0.7% SB
James Oakes Windermere Lakers logoWindermere Lakers NS

1650 Free Men 15 and Over

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
7 Dimiter Zafirov Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 15:38.80
836 +3.6% PB
15 Ben Hodge Area Tallahassee logoArea Tallahassee 16:33.63
700 +4.6% PB
16 Garrett Sykes unattached 16:35.50
695 +5.3% PB

1650 Free Men 15 - 16

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Wesley Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 15:31.23
904 +1.7% PB
2 Ryan Staunch Swim Florida logoSwim Florida 15:44.05
871 +0.9% PB
3 Ben Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 15:44.73
869 +1.5% PB
4 Zachary Kopel Team Velocity logoTeam Velocity 15:49.67
857 PB
5 Jonas Wars Area Tallahassee logoArea Tallahassee 15:54.06
846 +2.0% PB
6 Riley Sampson Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 15:54.32
845 +1.9% PB
7 Stuart Higdon Area Tallahassee logoArea Tallahassee 15:55.01
843 PB
8 Davis Shelton Area Tallahassee logoArea Tallahassee 15:55.94
841 +2.2% PB
9 Matt Molloy T2 Aquatics logoT2 Aquatics 16:01.22
828 +1.3% PB
10 Aidan Henry Storm Swim Club logoStorm Swim Club 16:05.33
817 +2.5% PB
11 Spencer Howery Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 16:12.28
800 +2.1% PB
12 Carter Anderson Blue Dolfins logoBlue Dolfins 16:12.71
799 0.0%
13 Jakob Brougham Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 16:12.85
799
14 Ryan Gibbons Blue Dolfins logoBlue Dolfins 16:17.63
787 PB
15 Jacob Pishko Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 16:18.17
786 +0.7% PB
16 Nicholas Caruso Gator Swim Club logoGator Swim Club 16:24.69
770 +3.4% PB
17 Dante Desrosier unattached 16:26.21
766 -2.6%
18 Joshua Brown Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 16:27.27
764 0.0%
19 William Walker Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 16:30.94
755 PB
20 Grant Himes Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 16:36.94
740 -0.4%
21 Josh Benzon Swim Florida logoSwim Florida 16:41.17
730 PB
22 Michael Brent Swim Florida logoSwim Florida 16:44.80
721 +0.5% PB
23 Daniel Hinkle Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 16:45.69
719
24 Nathaniel Chon Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 16:48.73
712 +1.6% PB
25 Andrew Bokelmann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 16:51.87
705 +3.7% PB
26 Camden Bell Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 16:52.17
704 +1.5% PB
27 Carter Ford Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 16:55.23
697 +4.1% PB
28 Payden Knettles Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 17:01.99
681 PB
29 Connor French T2 Aquatics logoT2 Aquatics 17:04.60
675 +3.5% PB
30 Aidan Murphy Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 17:11.78
658 +1.4% PB
31 Zach Makari Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 17:14.47
652 0.0%
32 Jett Hoffmeier Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 17:28.24
620 +2.6% PB
33 Carlos Medina Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 17:37.44
599
34 Rhett Godcharles West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 17:51.06
569 +1.0% PB
35 Harrison Fischer Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 18:14.01
519 -2.4%