Site logo

2019 Florida Swimming Spring Championship

  • Completed
  • Feb. 28, 2019 - Mar. 03, 2019
  • SCY
  • Orlando, FL

50 Breast Men 17 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Paul Degrado Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 25.64
870
2 Brandon Cheong Gator Swim Club logoGator Swim Club 26.21
818 PB
3 Kyle Trelka Radiant Aquatics logoRadiant Aquatics 26.35
780 +3.8% PB
4 Jake Moretti NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 26.66
778 PB
5 Ryaan Hatoum Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 26.82
764 PB
6 Caleb Brandon Titusville Swim logoTitusville Swim 27.02
747 PB
7 Hector Rodriguez Blue Dolfins logoBlue Dolfins 27.29
723
8 Cobi Lopez Miro Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 27.60
697 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Brian Monaghan unattached 26.50
767 +3.3% PB
10 Kenneth Chism Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 27.38
690 PB
11 Thomas Chasser Blue Dolfins logoBlue Dolfins 27.59
698 +6.8% PB
12 Graham Beckstein Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 27.64
668 +4.3% PB
13 Freddie Cole Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 27.77
682 -1.1%
14 Nick Metro Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 28.31
612
15 Joseph Joyce South County-FL logoSouth County-FL 28.50
596 +2.6% PB
16 Anthony Kirchner Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 28.80
597 +6.4% PB
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Sage Green Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 28.43
627
18 Tyre Hill Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 28.48
623 +2.8% PB
19 Reed Bankston Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 28.50
622
20 Ben Castillo Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 28.62
612
22 Joao Correia Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 28.97
583
23 Noah Christensen Hilltoppers of Inverness logoHilltoppers of Inverness 29.11
572 0.0%
24 Felipe Quiterio Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 29.19
540
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Paul Degrado Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 26.11
827
2 Kyle Trelka Radiant Aquatics logoRadiant Aquatics 26.28
787 +4.1% PB
3 Brandon Cheong Gator Swim Club logoGator Swim Club 26.70
775
4 Jake Moretti NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 26.79
767 PB
5 Hector Rodriguez Blue Dolfins logoBlue Dolfins 26.91
756
6 Caleb Brandon Titusville Swim logoTitusville Swim 27.12
738 PB
7 Ryaan Hatoum Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 27.32
721
9 Brian Monaghan unattached 27.34
693 +0.3% PB
8 Cobi Lopez Miro Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 27.34
719 PB
10 Kenneth Chism Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 27.44
685 PB
11 Freddie Cole Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 27.47
708 0.0%
12 Thomas Chasser Blue Dolfins logoBlue Dolfins 27.85
676 +5.9% PB
13 Graham Beckstein Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 28.07
632 +2.8% SB
14 Nick Metro Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 28.38
606
15 Joseph Joyce South County-FL logoSouth County-FL 28.68
581 +2.0% PB
16 Anthony Kirchner Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 28.74
602 +6.6% PB
17 Ben Castillo Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 28.89
590
19 Sage Green Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 29.07
575
20 Reed Bankston Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 29.08
575
21 Joao Correia Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 29.09
574
22 Felipe Quiterio Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 29.10
548
23 Noah Christensen Hilltoppers of Inverness logoHilltoppers of Inverness 29.18
567 -0.2%
24 Tyre Hill Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 29.21
564 +0.3% PB
25 Trent Mobley Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 29.43
547 PB
26 Nicolas Vansteenberghe Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 29.43
547
27 Blake Moran Wahoo's of Jax logoWahoo's of Jax 29.63
531 PB
29 Jason Weed Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 29.73
498
30 Caleb Woodruff NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 29.85
489
32 Leon Kwan United Swim Club logoUnited Swim Club 30.03
475
33 Sam Zondlo Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 30.05
499 +0.1% PB
35 Brian Chiang North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 30.17
489 PB
37 Noah Strong Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 31.17
415 PB
39 Alex Robinson Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 31.73
351
40 Logan Lastowski Radiant Aquatics logoRadiant Aquatics 32.17
345 -2.2%
41 Robert Stephen Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 32.20
343
David Carrasquillo Blue Dolfins logoBlue Dolfins NS

50 Breast Men 15 and Over

Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
21 Matthew Long Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 28.81
571 0.0%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
18 Matthew Long Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 28.96
559 -0.5%
28 Jonathan Piccarreto Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 29.69
501 -4.1%
31 Evan Keogh Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 29.96
480 PB
34 Ayden Cason Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 30.14
467 -2.1%
36 Anthony Hensel Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 30.36
450 +0.4% PB

50 Breast Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ansen Meyer Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 26.46
832 PB
2 Lukas Boaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 27.42
749
3 Matthew Beecher Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 27.43
748 +9.6% PB
4 Austin Wheeler unattached 27.48
743 PB
5 Tristan Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 27.53
770 PB
6 Julian Smith Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 27.63
731 0.0%
7 Denis Dapo Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 27.76
750 +9.1% PB
8 Nicholas Tayag Storm Swim Club logoStorm Swim Club 28.39
697 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Jake Burns Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 27.59
734 +3.1% PB
10 Dawson Joyce Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 27.61
763
11 Josh Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 27.76
750 +8.4% PB
12 Bryce Sutherland Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 27.93
705
13 Garrett Cone Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 27.96
703 PB
14 Griffin Sutek Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 28.24
710
15 Austin Erickson Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 28.29
675 PB
15 Spence Wagner Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 28.29
675 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ansen Meyer Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 26.90
794 PB
2 Tristan Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 27.53
770 PB
3 Julian Smith Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 27.99
700 -1.3%
4 Lukas Boaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 28.10
691
5 Austin Wheeler unattached 28.15
687
6 Matthew Beecher Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 28.25
678 +6.9% SB
7 Denis Dapo Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 28.34
701 +7.2% PB
8 Nicholas Tayag Storm Swim Club logoStorm Swim Club 28.36
700 PB
9 Jake Burns Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 28.38
668 +0.3% PB
10 Bryce Sutherland Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 28.43
663
11 Austin Erickson Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 28.49
658 PB
12 Dawson Joyce Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 28.56
683
12 Garrett Cone Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 28.56
653 PB
14 Griffin Sutek Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 28.66
675
15 Spence Wagner Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 28.70
641 PB
16 Josh Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 28.88
657 +4.7% PB
17 Gabriel Vazquez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 28.89
626
18 Jakob Debus Nocatee Bluetide Swim Team logoNocatee Bluetide Swim Team 28.95
651 +2.3% PB
19 Justin Rockaway Blue Dolfins logoBlue Dolfins 29.00
647 PB
20 Trent Dickson Blue Dolfins logoBlue Dolfins 29.03
645
21 Drew Salls Beaches Aquatic Club, Inc. logoBeaches Aquatic Club, Inc. 29.24
628 PB
22 Collin Dillard Area Tallahassee logoArea Tallahassee 29.26
626 PB
23 Xavier Barnes Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 29.32
591
24 Ebraham Cabiling Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 29.34
620 0.0%
25 Brendan Shrader Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 29.39
586
26 Keegan Rutledge-Jukes Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 29.42
614 -0.7%
27 Gage Vondrasek Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 29.59
570 PB
28 Michael Johnson Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 29.63
567
29 Arthur Horr Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 29.68
563
30 Alexander Braden Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 29.75
557
31 Samuel Perez Blue Dolfins logoBlue Dolfins 29.83
581 -0.9%
32 Benjamin Miller Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 29.88
547 +4.4% SB
33 Gareth Rosal T2 Aquatics logoT2 Aquatics 29.92
544
34 Dylan Love Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 30.01
537 +8.0% PB
35 Sam Bement Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 30.03
536 0.0%
36 Craig Martins Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 30.05
564 PB
37 Carl Anthony Moore Area Tallahassee logoArea Tallahassee 30.10
530 PB
38 Geoffery Trieloff Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 30.16
526 -0.5%
39 Tanner Bloom Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 30.28
516 +0.8% PB
40 Dean Walker Blue Dolfins logoBlue Dolfins 30.50
500 +1.4% PB
41 Kirill Luka South County-FL logoSouth County-FL 30.51
529 -0.8%
42 Andrew LeClair Blue Dolfins logoBlue Dolfins 30.56
525 -1.1%
43 Ethan Kearney Usrp Racers logoUsrp Racers 30.73
483 PB
44 Ricky Hou Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 30.76
510 -1.3%
45 Luca Gurgenidze Swim Florida logoSwim Florida 30.79
508 -0.5%
46 Ryan Pritchard Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 30.84
504
47 Michael Hill TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 30.96
495 +1.4% PB
48 Parker Anderson Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 31.04
489 PB
49 Jacob McKinney Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 31.17
480 +5.7% PB
38 Chase Collier North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 31.59
420
50 Jonah McCarthy Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 31.89
399
Zackary Cheung Bolles School Sharks logoBolles School Sharks NS
Nick Hudanich Blue Dolfins logoBlue Dolfins NS
Michael Bucher Wahoo's of Jax logoWahoo's of Jax NS