Site logo

2019 Florida Swimming Spring Championship

  • Completed
  • Feb. 28, 2019 - Mar. 03, 2019
  • SCY
  • Orlando, FL

400 IM Men 17 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Gabe Parnell unattached 3:53.28
878 +1.5% PB
2 Arik Katz Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 3:53.69
892 +6.6% PB
3 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 3:58.07
845 +0.3% PB
4 Noah Smith Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 3:59.50
813 +5.1% PB
5 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:00.08
807 +1.1% PB
6 Dylan Brisco Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:00.45
803 -0.0%
7 Mikey Challis Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:00.71
801 0.0%
8 James Kim Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:00.83
817 +1.7% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Garrett Stanley Swim Florida logoSwim Florida 4:03.40
791 +1.1% PB
10 Jack Wessell Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:07.03
736 -3.9%
11 Tyler Carreja Tbay logoTbay 4:07.84
728 +1.2% SB
13 Benjamin Stark NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:10.60
718 -0.3%
14 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:11.70
690 PB
15 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 4:17.25
654 +0.0% PB
Noah Evans Blue Dolfins logoBlue Dolfins DQ
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Kaleb Harriott Swim Florida logoSwim Florida 4:07.85
746 +2.5% PB
19 Chance Conde Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:13.57
689 +6.7% PB
21 Samuel Ospina Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 4:17.30
654 +4.6% PB
22 Brandon Christensen Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:17.74
649 +1.2% SB
23 Gray Maloney Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:18.55
642 -1.8%
24 Anthony Kirchner Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 4:20.93
619 +4.0% SB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Arik Katz Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 3:56.77
859 +5.3% PB
2 Noah Smith Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 3:58.83
820 +5.4% PB
3 Gabe Parnell unattached 3:59.24
816 -1.0%
4 Dylan Brisco Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:01.28
795 -0.4%
5 Mikey Challis Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:01.67
791 -0.4%
6 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:03.43
773 -0.3%
7 James Kim Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:03.53
789 +0.6% PB
8 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:04.94
775 -2.6%
9 Jack Wessell Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:08.22
725 -4.4%
10 Aramis Rivera Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:09.67
710 -3.4%
11 Benjamin Stark NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:09.93
725 0.0%
12 Garrett Stanley Swim Florida logoSwim Florida 4:10.72
717 -1.8%
13 Noah Evans Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:11.18
713 +1.6% PB
14 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:12.46
683 PB
15 Tyler Carreja Tbay logoTbay 4:12.89
679 -0.8%
16 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 4:14.90
677 +1.0% PB
18 Kaleb Harriott Swim Florida logoSwim Florida 4:15.35
672 -0.5%
19 Alex Bartosik unattached 4:15.40
654 -1.7%
22 Chance Conde Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:16.20
664 +5.8% PB
23 Nick Mirsaderov unattached 4:16.39
645 PB
24 Gray Maloney Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:16.97
657 -1.2%
25 Samuel Ospina Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 4:17.14
655 +4.7% PB
26 Anthony Kirchner Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 4:18.03
647 +5.1% PB
27 Brandon Christensen Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:18.05
646 +1.1% SB
28 Michael Limia Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:18.38
626
29 Mike Sickels South County-FL logoSouth County-FL 4:18.69
640 +2.2% PB
30 Jack Poppell Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:20.09
627 +6.7% PB
32 Miles Herman Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:22.11
591
33 Ray Asmakis Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:23.34
597 +1.6% PB
34 Ty Domster TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 4:25.49
577 +2.8% PB
35 Dylan Gornto Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 4:28.50
533 PB
36 Nate Pollitt Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:30.48
532
37 Kyle Romero Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 4:31.24
509 +1.2% SB
39 Derek McDonald Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 4:32.37
516 +0.4% PB
41 Nicholas Talyanker Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:37.16
458 +2.8% SB
Ryan Rumana Area Tallahassee logoArea Tallahassee NS

400 IM Men 15 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts
12 Ryan Reynolds Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:09.52
712 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
18 Jake Sciscente Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 4:12.14
686 +4.7% PB
20 Colton Rasmussen Swim Florida logoSwim Florida 4:15.85
650 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Ryan Reynolds Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:15.02
658 PB
20 Jake Sciscente Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 4:15.56
653 +3.4% PB
21 Colton Rasmussen Swim Florida logoSwim Florida 4:15.80
651 PB
31 Matthew Long Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 4:21.00
602 0.0%
38 Jonathan Piccarreto Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:32.21
500 PB
40 Anthony Hensel Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 4:35.00
476 -0.1%
42 Jackson O'Neill Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:39.50
438 -1.9%

400 IM Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Jace Crawford Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 3:54.97
889 PB
2 Mason Laur T2 Aquatics logoT2 Aquatics 3:55.62
882 +0.7% PB
3 Jason Brzozowski Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 3:57.54
862 +2.9% PB
4 Wesley Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:00.23
834 +1.9% PB
5 Logan Ingerick Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:02.42
861 +3.3% PB
6 Ryan Gibbons Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:03.43
801 -0.6%
7 Matt Molloy T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:04.57
789 +2.7% PB
8 Andrew Garner T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:08.11
754 +1.1% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Ben Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:04.34
841 +0.6% PB
10 Tyler Peng Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:06.28
822 +5.4% PB
11 Kory Kimura Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:07.30
762 +2.5% PB
12 Conner Coronado Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:08.09
804 +2.4% PB
13 Conor Cranfield Swim Florida logoSwim Florida 4:09.20
743 PB
14 Aidan Henry Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:09.66
738 +1.4% PB
15 Isaiah Ramsey NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:13.38
702 +3.3% PB
16 Tristan Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 4:20.57
682 +2.1% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Mason Laur T2 Aquatics logoT2 Aquatics 3:58.31
854 -0.4%
2 Jace Crawford Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:00.72
829 PB
3 Jason Brzozowski Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:01.89
816 +1.1% PB
4 Ryan Gibbons Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:03.63
799 -0.7%
5 Wesley Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:03.92
796 +0.4% SB
6 Logan Ingerick Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:04.41
841 +2.6% PB
7 Andrew Garner T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:05.65
778 +2.1% PB
8 Matt Molloy T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:06.18
773 +2.0% PB
9 Ben Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:08.35
801 -1.0%
10 Conner Coronado Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:08.75
797 +2.2% PB
11 Aidan Henry Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:09.29
742 +1.5% PB
12 Nabil Kalahiki Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 4:10.03
735 PB
13 Kory Kimura Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:10.54
729 +1.2% PB
14 Tyler Peng Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:10.58
779 +3.8% PB
15 Conor Cranfield Swim Florida logoSwim Florida 4:11.44
721 PB
16 Tristan Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 4:12.37
761 +5.2% PB
17 Isaiah Ramsey NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:12.50
710 +3.6% PB
18 Ryan Staunch Swim Florida logoSwim Florida 4:12.50
710 +0.8% PB
19 Josh Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:13.78
747 PB
20 Cole Firlie Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:14.15
744 +3.2% PB
21 Sam Prabhakaran Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:14.71
689 +2.9% PB
22 Logan Thornsberry West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 4:15.50
681 +2.5% PB
23 Payton Sanders Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 4:16.03
726 +3.2% PB
24 Jack Hattery Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:18.65
651 PB
24 Keegan Rutledge-Jukes Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 4:18.65
701 +0.5% PB
26 Kai Allred TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 4:19.47
643
27 Jack Hall Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:19.67
691 +2.6% PB
28 Alexander Spies Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:19.76
690 +2.4% PB
29 Harry Herrera Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:19.93
688 +1.5% PB
30 Christopher Armstrong Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:20.17
637 +2.3% PB
31 Nathaniel Chon Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:20.49
683 +0.1% PB
32 Gus Pastos Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:21.20
627 PB
33 Liam O'Connor Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 4:21.53
624 -1.6%
34 William Walker Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:21.74
622 +0.3% PB
35 Davis Shelton Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:21.83
621 -0.1%
36 Connor French T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:21.89
670 +1.2% PB
37 Zach Bregoff Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 4:22.18
667 0.0%
38 Ezequiel Negron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:22.30
617
39 Logan Hauk Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 4:22.58
614 -0.2%
40 Jonathan Kim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:23.62
654 +1.6% PB
41 Reece Hawker Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 4:23.79
652 +6.6% PB
42 Dante Reccoppa Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:24.12
649 PB
43 Joey Twomey TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 4:24.19
648 +1.3% PB
44 Sam Mariash Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:24.32
598 +3.7% PB
45 Ryan McMahon Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 4:24.35
598 PB
46 Christian Robinson Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 4:24.37
598
47 Louie Body VI Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:25.05
641 -0.6%
47 Zach Juhlin Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:25.05
641 +2.2% PB
49 Nicolas Filice Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:26.18
581 PB
50 Payden Knettles Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:26.76
625 +6.7% PB
51 Rishi Karpur Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 4:26.79
625 +6.4% PB
52 Timothy Mai Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:27.08
622 +5.8% PB
53 Ebraham Cabiling Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 4:27.20
621 -0.8%
54 Nariyuki Matsudaira Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:27.23
572 +3.1% PB
55 Aidan Murphy Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:27.38
619 +1.1% PB
56 Andrew Bokelmann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:27.48
618 +3.7% PB
57 Michael Panariello Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:28.12
564 +0.9% PB
58 Andrew Davis North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 4:28.83
606 +1.2% PB
59 Gabriel Ortiz Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:28.94
556 +2.5% PB
60 Camden Bell Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:29.41
552 +0.5% PB
61 Antonio Medina Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 4:30.45
543 +2.0% PB
62 Griffin Sutek Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 4:31.69
580 +1.4% PB
63 Andrew LeClair Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:32.14
576 PB
64 Luke Sprague Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 4:32.50
573 +4.0% PB
65 Jose Medina Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:32.51
525 PB
66 Jakob Debus Nocatee Bluetide Swim Team logoNocatee Bluetide Swim Team 4:33.30
566 +1.8% PB
67 Rhett Godcharles West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 4:34.18
510 +6.4% PB
68 Gabriel Vazquez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 4:34.30
509 PB
69 Geoffery Trieloff Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:34.40
508 PB
70 Matthew Gomez Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 4:34.67
506 +0.9% PB
71 Chase Parman Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 4:35.24
549 +5.4% PB
72 Gareth Rosal T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:35.47
499 -1.0%
73 Zach Makari Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:36.19
541 0.0%
74 Connor Annett Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:38.49
473 PB
75 Michael Hill TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 4:38.90
517 -1.7%
76 Ryan Pritchard Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 4:39.16
515 +2.3% PB
77 David Gonzalez Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:39.59
464 +3.5% PB
78 Hyungjun Choi Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:39.89
509 +0.5% PB
79 Jackson Grieser Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:41.55
495 +0.9% PB
80 Samuel Williams Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:43.61
431
81 Jonah McCarthy Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:44.57
423 +4.3% PB
43 Craig Martins Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:44.83
468 PB
82 Neil Dash Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:50.13
425 -4.8%
Alek Kacpura Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics DQ
Tommy Nagle Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn NS