Site logo

2019 Florida Swimming Spring Championship

  • Completed
  • Feb. 28, 2019 - Mar. 03, 2019
  • SCY
  • Orlando, FL

500 Free Men 17 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Xander Gardner Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:24.46
879 +5.6% PB
2 Arik Katz Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:25.10
872 -0.7%
3 Tyler Watson North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 4:25.96
850 0.0%
4 Noah Smith Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:26.53
844 +1.8% PB
5 Brendan Peacock Swim Florida logoSwim Florida 4:28.16
842 0.0%
6 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:28.89
821 +0.1% PB
7 Chance Conde Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:30.17
822 +0.1% PB
8 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:34.87
776 -4.3%
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Rene Strezenicky Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:28.51
838 +1.7% PB
10 Rafael Nicolas Ponce De Leon Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:29.87
811 0.0%
11 Zach Brewer Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:33.38
790 0.0%
12 James Kim Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:35.89
766 -1.2%
13 Nevada Wood Club Seminole logoClub Seminole 4:36.80
744 +1.8% SB
14 Oscar Madsen T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:38.08
732 -2.0%
15 Joseph Brockman Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:44.41
686 -2.2%
16 Jack Poppell Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:45.36
678 -2.8%
C Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
17 Alexander Guitian Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 4:40.31
711 -0.2%
18 Elias Contogonas Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:40.66
707 -1.0%
19 Jacob Coutant Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:42.92
686 +1.3% PB
20 Nick Mattheys Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:44.90
682 +0.4% PB
21 Nick Salzone Swim Florida logoSwim Florida 4:44.95
668 +0.0% SB
22 Nick Spillers Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:45.33
678 -4.5%
24 Benjamin Stark NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:46.24
670 -1.0%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Noah Smith Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:27.24
837 +1.5% PB
2 Tyler Watson North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 4:27.47
835 -0.6%
3 Arik Katz Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:28.52
838 -2.0%
4 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:29.58
814 -0.1%
5 Brendan Peacock Swim Florida logoSwim Florida 4:30.70
817 -0.9%
6 Chance Conde Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:31.87
805 -0.5%
7 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:33.29
791 -3.7%
8 Xander Gardner Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:33.58
788 +2.3% SB
9 Nevada Wood Club Seminole logoClub Seminole 4:34.75
763 +2.6% PB
9 Zach Brewer Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:34.75
777 -0.5%
11 Rene Strezenicky Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:37.00
756 -1.5%
12 Oscar Madsen T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:37.57
736 -1.9%
13 Rafael Nicolas Ponce De Leon Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:37.62
736 -2.9%
14 James Kim Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:37.93
747 -2.0%
15 Jack Poppell Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:38.91
737 -0.5%
17 Joseph Brockman Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:41.42
714 -1.1%
18 Elias Contogonas Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:41.80
697 -1.4%
19 Benjamin Stark NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:43.34
696 0.0%
20 Jacob Coutant Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:43.86
678 +1.0% PB
21 Alexander Guitian Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 4:44.03
676 -1.5%
22 Nick Salzone Swim Florida logoSwim Florida 4:44.90
668 +0.1% SB
23 Ethan Thomas Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:44.99
681 +5.6% PB
24 Michael Limia Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:45.18
666 +0.8% PB
25 Nick Spillers Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:45.27
678 -4.5%
26 Connor Jones unattached 4:45.56
676 -0.4%
28 Nick Mattheys Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:45.89
673 +0.1% PB
29 Josh Millner-Balagtas Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:46.46
668 -0.5%
30 Kaleb Harriott Swim Florida logoSwim Florida 4:47.81
655 +1.5% PB
31 Aaron Swann South County-FL logoSouth County-FL 4:48.82
646 +0.0% PB
32 Trev McGovern Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:49.19
643
33 Michael Morton Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:49.37
641 +1.7% PB
34 Tomas Botero Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 4:49.82
637 -4.6%
35 Noah Emerson Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:49.84
624 +6.3% SB
36 Garrett Stanley Swim Florida logoSwim Florida 4:50.13
635 -1.6%
37 Samuel Ospina Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 4:50.35
633 +0.7% PB
38 Brandon Christensen Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:50.69
630 +1.1% SB
39 Miles Herman Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:51.22
611 -1.6%
40 Jaccob Camp Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:51.58
608 PB
41 Nate Pollitt Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:51.61
621 -1.3%
42 Noah Strong Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 4:52.14
617 +2.8% PB
46 Gavin Brylowski T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:54.96
592 -0.3%
47 Ray Asmakis Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:54.97
592 -1.2%
48 James Oakes Windermere Lakers logoWindermere Lakers 4:55.49
588 +1.6% PB
51 Charles Fields Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 4:56.78
577 +1.6% PB
52 Connor Moran West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 4:58.95
558 +1.9% PB
53 Kurtis Gnapp Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 5:01.76
535 -0.7%
54 Christian Martinez Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 5:04.49
512 +2.8% PB
55 Kainoa Sastra Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:07.78
473 +1.7% SB
56 Gray Maloney Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 5:10.05
467 -8.4%
57 Joe Leon Swim Florida logoSwim Florida 5:17.63
397 +0.7% SB

500 Free Men 15 and Over

Finals SCY
Name Team Time Pts. Imp.
23 Ben Hodge Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:45.98
658 +0.4% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
16 Mason Edmund Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:40.34
710 -3.3%
27 Ben Hodge Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:45.83
660 +0.5% PB
43 Sean Cardosi Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:53.44
592 +0.2% PB
44 Brennan Muramatsu Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 4:54.39
584 +1.7% PB
45 William Wallace Patrick Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:54.57
582 +5.0% PB
49 Garrett Sykes unattached 4:56.36
567 PB
50 Matthew McLean Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:56.45
566 -2.0%

500 Free Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Wesley Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:27.22
876 +2.3% PB
2 Ryan Staunch Swim Florida logoSwim Florida 4:30.11
847 +0.4% PB
3 Jason Brzozowski Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:33.00
819 -0.0%
4 Riley Sampson Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:33.34
854 +1.1% PB
5 Matt Molloy T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:33.49
814 +1.6% PB
6 Wesley Kephart South County-FL logoSouth County-FL 4:33.80
811 0.0%
7 Stuart Higdon Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:35.88
829 +0.0% PB
8 Luke Williams Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 4:39.19
759 +1.1% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Conor Cranfield Swim Florida logoSwim Florida 4:32.64
822 +0.7% PB
10 Carson Kruger Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:35.26
797 +0.4% PB
11 Mason Laur T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:35.37
796 +1.1% PB
12 Ryan Warmbier Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:37.39
815 +1.4% PB
13 Jonas Wars Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:38.30
806 +0.8% PB
14 Jakob Brougham Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 4:39.05
799 +0.6% PB
15 Jacob Pishko Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:41.51
776 +1.3% PB
16 Zachary Kopel Team Velocity logoTeam Velocity 4:45.59
699 +0.9% SB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Ryan Staunch Swim Florida logoSwim Florida 4:31.14
837 -0.0%
2 Wesley Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:32.95
819 +0.2% PB
3 Matt Molloy T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:34.33
806 +1.3% PB
4 Luke Williams Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 4:35.51
794 +2.4% PB
5 Jason Brzozowski Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:35.62
793 -1.0%
6 Wesley Kephart South County-FL logoSouth County-FL 4:36.10
789 -0.8%
7 Stuart Higdon Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:36.32
825 -0.1%
8 Riley Sampson Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:36.72
821 -0.1%
9 Carson Kruger Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:36.98
780 -0.3%
10 Zachary Kopel Team Velocity logoTeam Velocity 4:37.22
778 +3.8% PB
11 Mason Laur T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:37.53
775 +0.3% PB
12 Conor Cranfield Swim Florida logoSwim Florida 4:37.74
773 -1.1%
13 Jonas Wars Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:38.18
807 +0.9% PB
14 Jacob Pishko Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:39.98
790 +1.8% PB
15 Jakob Brougham Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 4:40.04
790 +0.2% PB
16 Ryan Warmbier Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:40.30
787 +0.3% PB
17 Ben Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:40.93
781 +0.3% PB
18 Cole Firlie Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:41.44
776 +2.1% PB
19 Davis Shelton Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:41.52
737 -1.3%
20 Aidan Henry Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:42.22
731 -1.1%
21 Tyler Roberton Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:43.36
758 +2.8% PB
22 Michael Brent Swim Florida logoSwim Florida 4:44.04
714 -0.1%
23 Dante Desrosier unattached 4:44.12
713 -1.8%
24 Joshua Brown Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:44.25
712 0.0%
25 Jack Hall Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:44.27
750 +1.9% PB
26 Spencer Howery Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 4:45.09
742 +1.3% PB
27 Josh Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:45.10
742 +0.6% PB
28 Logan Thornsberry West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 4:45.17
703 -1.9%
29 David Gapinski Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:45.36
740 +3.8% PB
30 Carter Anderson Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:45.76
698 -1.3%
31 Daniel Hinkle Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 4:46.00
696 +1.5% PB
32 Nathaniel Chon Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:46.31
731 +1.5% PB
33 Kory Kimura Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:46.92
687 -3.9%
34 William Walker Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:47.43
683 -3.2%
35 Nicholas Caruso Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:47.50
720 +2.9% PB
36 Grant Himes Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:48.60
710 -0.4%
37 Conner Coronado Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:48.76
709 +2.0% SB
38 Bradley Stoker Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:49.22
667 +0.6% PB
39 Isaiah Ramsey NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:49.33
666 +2.5% PB
40 Josh Benzon Swim Florida logoSwim Florida 4:49.39
665 +1.5% PB
41 Sam Prabhakaran Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:50.63
654
42 Christopher Armstrong Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:50.98
651 +0.6% PB
43 Sean Doolittle Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:51.42
647 -3.2%
44 Dante Reccoppa Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:51.58
683 +2.6% PB
45 Austin Wheeler unattached 4:51.71
644 +5.4% PB
46 Ty Larue Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:51.73
682 PB
47 Alexander Spies Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:51.89
681 +2.3% PB
48 Gus Pastos Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:52.19
640 +0.8% PB
49 Joseph Sacco South County-FL logoSouth County-FL 4:53.31
668 +0.3% PB
50 Denis Dapo Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 4:53.35
668 +0.3% PB
51 Max Martino Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:54.04
624 0.0%
52 Camden Bell Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:54.15
623 +0.5% PB
53 Peyton Walters Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 4:54.19
660 -1.5%
54 Payden Knettles Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:54.46
658 +1.8% PB
55 Carter Ford Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:54.83
617 +2.0% PB
56 Andrew Bokelmann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:55.71
647 -2.0%
57 Ezequiel Negron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:55.78
609 -3.2%
58 Timothy Mai Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:56.03
644 +5.1% PB
59 Liam O'Connor Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 4:56.20
605 +3.9% PB
60 Payton Sanders Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 4:57.04
635 +0.6% PB
61 Nicolas Filice Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 4:57.47
594 PB
62 Gabriel Ortiz Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:57.49
594 -1.2%
63 Zach Makari Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:58.21
625 0.0%
64 Connor French T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:58.35
624 +2.8% PB
65 Jose Medina Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:58.48
585 PB
66 Louie Body VI Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:58.90
619 -2.8%
67 Samuel Quigg Central Brevard logoCentral Brevard 4:59.24
616 +5.5% PB
68 Aidan Murphy Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:59.73
612 +0.6% PB
69 Nicholas Tayag Storm Swim Club logoStorm Swim Club 5:00.95
602
70 Matthew Gomez Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 5:01.08
563 -0.2%
71 Rhett Godcharles West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 5:01.15
563 +3.2% PB
72 Reece Hawker Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 5:02.44
589 +0.6% PB
73 Harry Herrera Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:02.85
586 -3.2%
74 Alex Harkness Team Velocity logoTeam Velocity 5:03.36
544 -2.7%
75 Jack Czubati Nocatee Bluetide Swim Team logoNocatee Bluetide Swim Team 5:04.01
539 -1.0%
76 Joey Twomey TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 5:04.11
575 -0.1%
77 Ashton Cardinal Storm Swim Club logoStorm Swim Club 5:05.79
524 PB
77 Brandon Dixon-McKay Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 5:05.79
561 +3.9% PB
79 Brantley Deady Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 5:05.91
523 +1.9% PB
80 William Eriksson Swim Florida logoSwim Florida 5:07.19
550 +1.2% PB
81 Nicholas Bosque Area Tallahassee logoArea Tallahassee 5:07.43
511 -1.1%
82 Jett Hoffmeier Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 5:08.21
541 -0.1%
83 Liam Negron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:08.39
503 -3.5%
84 Carlos Medina Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 5:10.25
525 -1.4%
85 William Johnson Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 5:11.74
513 +2.8% PB
86 Harrison Fischer Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 5:12.57
506 -2.9%
87 Ryan Pritchard Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 5:14.38
492 PB
88 Cristian Jardine Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:27.40
394 -3.8%