Site logo

2019 Florida Swimming Spring Championship

  • Completed
  • Feb. 28, 2019 - Mar. 03, 2019
  • SCY
  • Orlando, FL

200 Breast Men 17 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Paul Degrado Episcopal AmberJax logo 1:59.20
940 -1.6%
2 Jackson Skigen North Florida Swimming, Inc. logo 2:00.16
886 0.0%
3 Gabe Parnell unattached 2:01.02
871 +1.9% PB
4 Mikey Challis Gator Swim Club logo 2:01.46
864 0.0%
5 Nevada Wood Club Seminole logo 2:01.63
861 +1.2% PB
6 Dylan Brisco Gator Swim Club logo 2:01.85
857 +0.5% PB
7 Aramis Rivera Fast Lane Aquatics logo 2:02.91
839 -0.2%
8 Nate Boccuzzo Patriot Aquatics (FL) logo 2:05.12
839 +0.1% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logo 2:05.60
793 +2.2% PB
10 Jake Moretti NTC Aquatics  logo 2:05.85
827 +5.6% PB
11 Tyler Watson North Florida Swimming, Inc. logo 2:06.58
777 0.0%
12 Ryaan Hatoum Berkeley Barracudas logo 2:06.89
810 -0.1%
13 Cobi Lopez Miro Bolles School Sharks logo 2:07.74
796 -0.5%
14 Kenneth Chism Mandarin Aquatic logo 2:08.20
750 +6.3% PB
15 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logo 2:08.34
786 +2.6% PB
16 Hector Rodriguez Blue Dolfins logo 2:09.71
763 -1.2%
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Caleb Brandon Titusville Swim logo 2:06.80
811 +8.9% PB
18 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logo 2:08.10
790 +10.1% PB
19 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics logo 2:08.33
748 PB
20 Freddie Cole Rocoa of Brevard logo 2:09.92
760 -0.3%
21 Daniel Varon Indian River Aquatics logo 2:11.41
697 +7.4% SB
22 Jack Wessell Bolles School Sharks logo 2:11.49
696 -4.5%
23 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logo 2:12.04
726 +2.2% PB
24 Brandon Cheong Gator Swim Club logo 2:13.71
699 -0.6%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Paul Degrado Episcopal AmberJax logo 1:59.54
934 -1.9%
2 Jackson Skigen North Florida Swimming, Inc. logo 2:02.38
848 -1.8%
3 Nevada Wood Club Seminole logo 2:03.34
832 -0.2%
4 Dylan Brisco Gator Swim Club logo 2:03.63
827 -0.9%
5 Mikey Challis Gator Swim Club logo 2:04.35
814 -2.4%
6 Gabe Parnell unattached 2:04.67
809 -1.0%
7 Aramis Rivera Fast Lane Aquatics logo 2:05.51
795 -2.3%
8 Nate Boccuzzo Patriot Aquatics (FL) logo 2:05.70
830 -0.4%
9 Jake Moretti NTC Aquatics  logo 2:07.40
801 +4.4% PB
9 Tyler Watson North Florida Swimming, Inc. logo 2:07.40
763 -0.6%
11 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logo 2:07.51
761 +0.7% PB
12 Ryaan Hatoum Berkeley Barracudas logo 2:07.61
798 -0.7%
13 Kenneth Chism Mandarin Aquatic logo 2:08.13
751 +6.3% PB
14 Cobi Lopez Miro Bolles School Sharks logo 2:08.40
785 -1.0%
15 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logo 2:08.44
784 +2.6% PB
16 Hector Rodriguez Blue Dolfins logo 2:08.73
780 -0.4%
17 Caleb Brandon Titusville Swim logo 2:09.03
775 +7.3% PB
18 Freddie Cole Rocoa of Brevard logo 2:09.49
767 0.0%
19 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics logo 2:09.85
723 PB
20 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logo 2:10.31
754 +8.6% PB
21 Brandon Cheong Gator Swim Club logo 2:11.92
727 +0.8% PB
22 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logo 2:12.01
726 +2.2% PB
23 Jack Wessell Bolles School Sharks logo 2:12.50
679 -5.3%
24 Daniel Varon Indian River Aquatics logo 2:12.63
677 +6.5% SB
25 Oscar Marquardt Sea Dragon Aquat logo 2:12.77
714 +0.7% PB
26 Brian Monaghan unattached 2:12.86
673 -3.6%
27 Graham Beckstein Sarasota Tsunami Swim Team logo 2:13.84
658 PB
28 Colby Garthwaite Lakeland (FL) Area Swimming logo 2:14.03
655 +6.6% PB
29 Khalif-Munir Kalahiki Southwest Stars Swim Club logo 2:14.39
688 +4.8% PB
30 Thomas Chasser Blue Dolfins logo 2:14.78
682 +1.4% PB
30 David Carrasquillo Blue Dolfins logo 2:14.78
643 -3.2%
32 Anthony Kirchner Academy Aquatic Club logo 2:15.45
671 +4.0% PB
33 Mason Ray Bolles School Sharks logo 2:15.77
627 PB
34 Nicholas Talyanker Bolles School Sharks logo 2:15.83
626 +3.2% PB
35 Leon Kwan United Swim Club logo 2:16.02
623 PB
36 Kaleb Harriott Swim Florida logo 2:17.43
640 +0.8% SB
38 Ty Domster TREASURE COAST SWIMMING logo 2:17.98
631 PB
39 Richard Certuche Blue Wave Swimming logo 2:18.20
588
41 Joseph Joyce South County-FL logo 2:18.69
581 -2.7%
42 Joao Correia Montverde Eagles Swim Club logo 2:18.73
619 +0.2% SB
43 Brendan Driscoll Greater Tampa Swimming Assn logo 2:18.83
579 PB
45 Levi Leuck Fast Lane Aquatics logo 2:18.85
617 +3.4% PB
46 Tyre Hill Saint Petersburg Aquatics logo 2:19.14
613 -2.4%
47 Kurtis Gnapp Southwest Stars Swim Club logo 2:19.16
613 -0.8%
48 Santiago de Stefano Blue Dolfins logo 2:19.44
569 +2.9% PB
49 Trent Mobley Episcopal AmberJax logo 2:20.24
596 +3.8% PB
50 Ben Castillo Rocoa of Brevard logo 2:22.26
565 +1.7% PB
Ryan Rumana Area Tallahassee logo NS

200 Breast Men 15 and Over

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
37 Evan Keogh Sarasota Tsunami Swim Team logo 2:17.60
598
40 Jonathan Piccarreto Tampa Bay Aquatics logo 2:18.24
588 -3.8%
44 Matthew Long Winter Haven Sti logo 2:18.84
578 0.0%
51 Anthony Hensel Sea Dragon Aquat logo 2:23.81
502 -1.3%

200 Breast Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Andrew Garner T2 Aquatics logo 2:02.05
917 +2.1% PB
2 Christopher Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logo 2:04.71
872 +1.7% PB
3 Tristan Ide Laker Swimming logo 2:05.18
880 +8.1% PB
4 Jack Hattery Bolles School Sharks logo 2:05.41
860 +1.1% PB
5 Wesley Hyde Central Florida Marlins logo 2:06.73
838 +7.4% PB
6 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logo 2:07.90
819 +2.0% PB
7 Harry Herrera Bolles School Sharks logo 2:10.52
792 -0.1%
8 Ansen Meyer Bolles School Sharks logo 2:10.62
775 -0.1%
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Austin Wheeler unattached 2:07.17
831 +6.0% PB
10 Ben Cote Saint Petersburg Aquatics logo 2:09.06
816 +2.6% PB
11 Jonathan Kim Bolles School Sharks logo 2:09.75
805 +0.5% PB
12 Jake Burns Palm Harbor YMCA Piranhas logo 2:10.40
778 0.0%
13 Nicholas Tayag Storm Swim Club logo 2:10.84
787 +2.7% SB
14 Ryan Warmbier Blue Wave Swimming logo 2:11.28
780 -0.1%
15 Austin Erickson Tampa Bay Aquatics logo 2:15.30
700 +1.3% PB
16 Gabriel Vazquez Southwest Stars Swim Club logo 2:15.41
698 +5.7% SB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Andrew Garner T2 Aquatics logo 2:06.11
849 -1.2%
2 Tristan Ide Laker Swimming logo 2:06.74
854 +6.9% PB
3 Christopher Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logo 2:07.54
825 -0.5%
4 Jack Hattery Bolles School Sharks logo 2:08.89
803 -1.7%
5 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logo 2:09.37
795 +0.8% PB
6 Wesley Hyde Central Florida Marlins logo 2:09.40
794 +5.5% SB
7 Harry Herrera Bolles School Sharks logo 2:09.60
807 +0.6% PB
8 Ansen Meyer Bolles School Sharks logo 2:09.90
786 +0.5% SB
9 Austin Wheeler unattached 2:10.02
784 +3.9% SB
10 Ryan Warmbier Blue Wave Swimming logo 2:10.58
791 +0.4% SB
11 Jonathan Kim Bolles School Sharks logo 2:10.65
790 -0.2%
12 Nicholas Tayag Storm Swim Club logo 2:11.11
783 +2.5% SB
13 Ben Cote Saint Petersburg Aquatics logo 2:11.68
773 +0.6% PB
14 Gabriel Vazquez Southwest Stars Swim Club logo 2:13.22
733 +7.2% PB
15 Jake Burns Palm Harbor YMCA Piranhas logo 2:13.63
726 -2.5%
16 Austin Erickson Tampa Bay Aquatics logo 2:13.94
721 +2.3% PB
17 Ebraham Cabiling Palm Harbor YMCA Piranhas logo 2:14.41
730 +0.7% PB
18 Logan LaRochelle Central Florida Metro (Orlando) YMCA logo 2:16.09
687 +2.6% PB
19 Spence Wagner Indian River Aquatics logo 2:16.15
686 PB
20 Griffin Sutek Pipeline Swimmin logo 2:16.31
700 +3.2% PB
21 Josh Bennett Tampa Bay Aquatics logo 2:16.50
697 +2.3% PB
22 Bradley Stoker Berkeley Barracudas logo 2:16.90
674 +1.7% SB
23 Tyler Peng Blue Wave Swimming logo 2:16.97
689 +2.0% PB
24 Craig Martins Tampa Bay Aquatics logo 2:17.83
676 +1.3% PB
25 Zach Juhlin Area Tallahassee logo 2:18.05
673 +5.3% PB
26 Andrew Davis North Florida Swimming, Inc. logo 2:18.06
672 +1.9% PB
27 Nathaniel Chon Highlander Aquatic Club logo 2:18.18
671 +0.3% PB
28 Matthew Beecher Treasure Coast Aquatics logo 2:18.25
653 -0.3%
29 Spencer Howery Gulf Coast Swim Team logo 2:18.32
668 +4.1% PB
30 Keegan Rutledge-Jukes Southwest Stars Swim Club logo 2:18.53
665 +0.5% PB
31 Logan Hauk Lakeland (FL) Area Swimming logo 2:18.67
647 -1.3%
32 Lukas Boaz Blue Dolfins logo 2:18.76
645 -0.1%
33 Michael Panariello Storm Swim Club logo 2:19.23
638 +0.9% PB
34 Andrew LeClair Blue Dolfins logo 2:19.74
646 -2.0%
35 Sam Bement Planet Swim Aqua logo 2:20.23
622 0.0%
36 Alex Harkness Team Velocity logo 2:20.25
622
37 Benjamin Miller Sarasota Tsunami Swim Team logo 2:20.31
621 +0.7% SB
38 Abdiel Rosario Tampa Bay Aquatics logo 2:20.91
612 +8.3% PB
39 Geoffery Trieloff Tampa Bay Aquatics logo 2:21.13
609 +1.3% SB
40 Samuel Perez Blue Dolfins logo 2:21.18
624 -2.4%
41 Michael Johnson Bolles School Sharks logo 2:21.31
606 PB
42 Kirill Luka South County-FL logo 2:21.73
616 +2.1% PB
43 James Scanlon T2 Aquatics logo 2:21.92
613 +2.6% PB
44 Antonio Medina Gulf Coast Swim Team logo 2:21.98
596 +2.0% PB
45 Carl Anthony Moore Area Tallahassee logo 2:22.06
594 +3.3% PB
46 Trent Dickson Blue Dolfins logo 2:22.45
605 +1.0% PB
47 Ryan Pritchard Planet Swim Aqua logo 2:23.11
595 +3.3% PB
48 Gareth Rosal T2 Aquatics logo 2:23.59
571 +3.0% PB
49 Tanner Bloom Sea Dragon Aquat logo 2:24.29
561 -1.7%
50 Michael Hill TREASURE COAST SWIMMING logo 2:24.45
575 -0.9%
51 Jacob McKinney Patriot Aquatics (FL) logo 2:25.02
566 -1.2%
52 Dylan Love Winter Haven Sti logo 2:26.58
527 +11.7% PB
53 Luca Gurgenidze Swim Florida logo 2:27.42
531 +1.6% PB
54 Zackary Cheung Bolles School Sharks logo 2:30.81
481
Michael Bucher Wahoo's of Jax logo NS
Nick Hudanich Blue Dolfins logo NS