Site logo

2019 Florida Swimming Spring Championship

  • Completed
  • Feb. 28, 2019 - Mar. 03, 2019
  • SCY
  • Orlando, FL

100 Breast Men 17 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Paul Degrado Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 55.00
920 -1.7%
2 Gabe Parnell unattached 55.84
862 +3.0% PB
3 Jackson Skigen North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 56.11
851 0.0%
4 Nevada Wood Club Seminole logoClub Seminole 56.62
830 -0.0%
5 Aramis Rivera Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 56.83
822 +0.1% PB
6 Jake Moretti NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 57.62
815 +0.6% PB
7 Kenneth Chism Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 58.26
765 +0.3% PB
8 Nate Boccuzzo Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 59.90
727 -6.1%
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Mikey Challis Gator Swim Club logoGator Swim Club 57.14
809 -0.5%
10 Brian Monaghan unattached 57.54
794 +1.1% SB
10 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 57.54
818 +4.4% PB
12 Mason Herbet Blue Dolfins logoBlue Dolfins 57.82
807 -1.1%
13 Brandon Cheong Gator Swim Club logoGator Swim Club 58.42
784 +0.1% SB
14 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 58.78
745 -1.0%
15 Hector Rodriguez Blue Dolfins logoBlue Dolfins 59.28
751 -4.8%
16 Kyle Trelka Radiant Aquatics logoRadiant Aquatics 59.90
702 -0.2%
C Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
17 Chasen Dubs unattached 58.15
794 +4.6% PB
18 Zi Win Lim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 58.47
782
19 Xander Gardner Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 59.68
735 +1.0% SB
20 Graham Beckstein Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 59.95
700 +3.0% PB
21 Cobi Lopez Miro Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:00.23
714 -7.8%
22 Oscar Marquardt Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 1:00.25
714 +0.5% PB
23 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:00.51
679 -2.2%
24 Yashar Pourmoghadam Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:00.80
693 -3.1%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Paul Degrado Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 55.98
881 -3.6%
2 Jackson Skigen North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 56.67
828 -1.0%
3 Gabe Parnell unattached 57.09
811 +0.9% SB
4 Jake Moretti NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 57.29
828 +1.2% PB
5 Nevada Wood Club Seminole logoClub Seminole 57.33
802 -1.3%
6 Aramis Rivera Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 57.77
784 -1.6%
7 Nate Boccuzzo Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 57.85
806 -2.4%
8 Kenneth Chism Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 57.86
781 +1.0% PB
9 Brian Monaghan unattached 58.14
770 +0.0% SB
10 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 58.16
794 +3.4% SB
11 Brandon Cheong Gator Swim Club logoGator Swim Club 58.17
794 +0.5% SB
12 Kyle Trelka Radiant Aquatics logoRadiant Aquatics 58.20
768 +2.6% SB
13 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 58.31
763 -0.2%
14 Hector Rodriguez Blue Dolfins logoBlue Dolfins 58.33
787 -3.1%
15 Mikey Challis Gator Swim Club logoGator Swim Club 58.38
761 -2.6%
16 Mason Herbet Blue Dolfins logoBlue Dolfins 58.68
774 -2.6%
17 Caleb Brandon Titusville Swim logoTitusville Swim 58.84
768 +0.1% PB
18 Chasen Dubs unattached 59.36
748 +2.6% PB
19 Xander Gardner Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 59.69
735 +0.9% SB
20 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:00.08
695 -1.5%
21 Cobi Lopez Miro Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:00.31
711 -8.0%
22 Yashar Pourmoghadam Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:00.37
709 -2.4%
23 Oscar Marquardt Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 1:00.51
704 +0.0% PB
24 Graham Beckstein Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:00.52
678 +2.1% PB
25 Colby Garthwaite Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 1:00.64
674 -1.3%
26 Zi Win Lim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:00.81
692
27 Freddie Cole Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:00.86
691 -1.6%
28 Joseph Joyce South County-FL logoSouth County-FL 1:00.90
664 +1.9% PB
29 Thomas Chasser Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:01.13
681 +0.2% PB
30 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 1:01.15
680 -1.2%
31 Mason Ray Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:01.30
649 -2.6%
32 Benjamin Marusko Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 1:01.40
646 +3.8% SB
33 Tyre Hill Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:01.52
666 -0.8%
34 Kurtis Gnapp Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:01.56
665 +2.2% PB
35 Noah Evans Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:01.61
663 -2.7%
36 Luke Dingfield Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:01.93
626 PB
37 Nick Mirsaderov unattached 1:02.09
620 PB
38 Noah Christensen Hilltoppers of Inverness logoHilltoppers of Inverness 1:02.25
639 0.0%
41 Sage Green Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:02.78
620
42 Leon Kwan United Swim Club logoUnited Swim Club 1:02.81
594 +0.6% SB
43 Alex Bartosik unattached 1:02.85
592 -0.3%
44 Anthony Kirchner Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:02.86
617 -1.0%
45 Chris Ou Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:02.89
591 +4.8% PB
46 Ben Castillo Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:02.93
614 +1.0% PB
48 Daryl Clark Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 1:03.04
610 -3.2%
49 Trent Mobley Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:03.28
602 -2.4%
50 Richard Certuche Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:03.42
572 +0.6% SB
52 Santiago de Stefano Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:03.49
569 -3.5%
53 Felipe Quiterio Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 1:03.86
556 -5.3%
54 Nicholas Talyanker Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:04.25
542 -8.2%
55 Joao Correia Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 1:04.45
560 -8.6%
57 Levi Leuck Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 1:04.92
543 PB
58 Reed Bankston Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:05.37
528 +5.0% SB
59 Jason Weed Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 1:05.49
499 +3.5% PB
60 Miles Herman Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:05.80
488
61 Noah Strong Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:05.81
513 -2.9%
62 Ty Domster TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 1:05.97
507 +2.6% PB
63 Shane Gemma Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:06.11
502 +1.3% PB
64 Logan Lastowski Radiant Aquatics logoRadiant Aquatics 1:06.43
491 -1.3%
65 Brian Chiang North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 1:06.86
477
66 Sam Zondlo Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:07.60
452 +1.0% PB
Ryan Rumana Area Tallahassee logoArea Tallahassee NS
Dylan Brisco Gator Swim Club logoGator Swim Club NS

100 Breast Men 15 and Over

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts. Imp.
39 Ryan Reynolds Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:02.47
606 -4.4%
40 Jake Sherman Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:02.50
605 +3.3% PB
47 Jonathan Piccarreto Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:03.00
587 -2.7%
51 William Wallace Patrick Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:03.47
570 -2.0%
56 Anthony Hensel Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 1:04.51
533 +1.6% PB
William Heary Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team DQ

100 Breast Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Andrew Garner T2 Aquatics logoT2 Aquatics 56.74
885 +1.1% PB
2 Billy Jones Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 57.21
866 PB
3 Christopher Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 57.73
846 +0.4% PB
4 Tristan Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 58.14
859 +1.4% PB
5 Jack Hattery Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 58.38
820 -0.4%
6 Ansen Meyer Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 58.53
815 -2.2%
7 Austin Wheeler unattached 59.03
795 +0.3% PB
8 Mason Williams NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 59.84
764 +2.9% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Jonathan Kim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 59.38
811 +0.3% PB
10 Wesley Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 59.66
771 +5.3% PB
11 Nabil Kalahiki Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 59.72
769 +1.0% PB
12 Lukas Boaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:00.19
751 +4.8% PB
13 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:00.54
738 +0.8% PB
14 Gabriel Vazquez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:00.89
725 +1.7% PB
15 Austin Erickson Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:00.95
722 -0.7%
16 Spencer Howery Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 1:01.36
737 +3.4% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Andrew Garner T2 Aquatics logoT2 Aquatics 57.41
858 -0.1%
2 Billy Jones Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 57.76
845 PB
3 Jack Hattery Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 58.58
813 -0.8%
4 Mason Williams NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 59.09
793 +4.1% PB
5 Christopher Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 59.18
789 -2.1%
6 Jake Burns Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 59.19
789 -0.1%
7 Austin Wheeler unattached 59.46
779 -0.4%
8 Ansen Meyer Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 59.74
768 -4.3%
9 Tristan Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 59.79
796 -1.4%
10 Wesley Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:00.02
757 +4.8% PB
11 Jonathan Kim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:00.05
786 -0.8%
12 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:00.17
752 +1.4% PB
13 Lukas Boaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:00.22
750 +4.8% PB
14 Julian Smith Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:00.41
743 -0.5%
15 Spencer Howery Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 1:00.80
758 +4.3% PB
16 Nabil Kalahiki Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:00.82
727 -0.8%
17 Gabriel Vazquez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:00.84
726 +1.8% PB
18 Austin Erickson Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:00.99
721 -0.8%
19 Nicholas Tayag Storm Swim Club logoStorm Swim Club 1:01.01
750 -1.1%
20 Braeden Knight Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:01.08
718 PB
21 Logan LaRochelle Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:01.21
713 +0.8% PB
22 Griffin Sutek Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 1:01.26
740 +0.4% PB
23 Bryce Sutherland Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:01.37
707 -0.3%
24 Nicholas Lee Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:01.43
704 +5.4% PB
25 Spence Wagner Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:01.48
703 +5.2% PB
26 Ryan Warmbier Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:01.49
732 -0.6%
27 Harry Herrera Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:01.54
730 -1.6%
28 Josh Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:01.62
727 +4.2% PB
29 Ebraham Cabiling Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:01.73
723 0.0%
30 Kai Allred TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 1:02.03
682 +4.7% PB
31 Xavier Barnes Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:02.17
677 -5.1%
32 Matthew Beecher Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 1:02.31
672 -3.9%
33 Liam Negron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:02.42
668 PB
34 Denis Dapo Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:02.46
696 +8.3% PB
35 Nathaniel Chon Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:02.73
686 -0.9%
36 Carl Anthony Moore Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:02.94
649 +4.5% PB
37 Abdiel Rosario Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:03.02
646 +6.7% PB
38 Logan Hauk Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 1:03.03
646 -1.1%
39 Geoffery Trieloff Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:03.74
620 -2.4%
40 Harrison Newi South County-FL logoSouth County-FL 1:03.78
619 -7.2%
41 Keegan Rutledge-Jukes Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:03.90
644 +0.5% PB
42 Trent Dickson Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:04.06
638 -1.5%
42 Brendan Shrader Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:04.06
609 +3.6% PB
44 Andrew LeClair Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:04.11
637 -0.9%
45 Benjamin Miller Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:04.14
606 -3.9%
46 Miguel Turcios Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 1:04.31
600 +0.5% PB
47 Isaiah Ramsey NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:04.36
598 +8.0% PB
48 Drew Salls Beaches Aquatic Club, Inc. logoBeaches Aquatic Club, Inc. 1:04.77
613 +3.2% PB
48 Craig Martins Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:04.77
613 +0.2% PB
50 Tanner Bloom Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 1:04.92
578 -2.3%
51 Michael Panariello Storm Swim Club logoStorm Swim Club 1:04.93
578 -0.8%
52 Payton Sanders Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:05.10
602 +1.4% PB
53 Joab Temotio Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 1:05.11
572 +1.8% PB
54 Sam Bement Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 1:05.25
567 0.0%
55 Collin Dillard Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:05.33
594 +1.6% PB
56 Michael Johnson Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:05.44
560 +2.1% PB
57 Jakob Debus Nocatee Bluetide Swim Team logoNocatee Bluetide Swim Team 1:05.52
587 +1.8% PB
58 Ryan Pritchard Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 1:05.59
585 +0.7% PB
59 Andrew Davis North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 1:05.65
583 -2.0%
60 Mason Haynie Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 1:05.96
542 -2.6%
61 Michael Hill TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 1:06.11
567 -1.3%
62 Samuel Perez Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:06.13
566 -4.2%
63 Zach Juhlin Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:06.14
566 +2.9% PB
64 Dylan Love Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 1:06.32
530 +0.5% PB
65 Gareth Rosal T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:06.39
528 -0.1%
66 Zackary Cheung Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:06.41
556 +5.6% PB
67 James Scanlon T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:06.47
554 +1.8% PB
68 Douglas Lankton Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:06.88
511
69 Antonio Medina Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 1:07.32
496 -0.7%
70 Ethan Kearney Usrp Racers logoUsrp Racers 1:07.49
491 -0.5%
71 Jacob McKinney Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:07.67
514 -0.5%
72 Michael Bucher Wahoo's of Jax logoWahoo's of Jax 1:07.80
480 -2.6%
73 Gage Vondrasek Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:07.86
478 -2.4%
74 Alexander Braden Saint Augustine Swim Team logoSaint Augustine Swim Team 1:08.20
467 -0.5%
75 Alex Harkness Team Velocity logoTeam Velocity 1:08.45
459 -1.9%
76 Patrick Nguyen Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 1:08.50
486 -3.8%
77 Chase Collier North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 1:08.56
455 -1.7%
78 Jeff Lovett Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:08.90
473 -0.4%
79 Arthur Horr Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 1:09.36
429
80 Ricky Hou Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 1:09.50
454 -2.1%
Bradley Stoker Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas NS
Nick Hudanich Blue Dolfins logoBlue Dolfins NS
Luca Gurgenidze Swim Florida logoSwim Florida NS