Site logo

2019 Florida Swimming Spring Championship

  • Completed
  • Feb. 28, 2019 - Mar. 03, 2019
  • SCY
  • Orlando, FL

200 Breast Men 17 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Paul Degrado Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:59.20
940 -1.6%
2 Jackson Skigen North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 2:00.16
886 0.0%
3 Gabe Parnell unattached 2:01.02
871 +1.9% PB
4 Mikey Challis Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:01.46
864 0.0%
5 Nevada Wood Club Seminole logoClub Seminole 2:01.63
861 +1.2% PB
6 Dylan Brisco Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:01.85
857 +0.5% PB
7 Aramis Rivera Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:02.91
839 -0.2%
8 Nate Boccuzzo Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:05.12
839 +0.1% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:05.60
793 +2.2% PB
10 Jake Moretti NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:05.85
827 +5.6% PB
11 Tyler Watson North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 2:06.58
777 0.0%
12 Ryaan Hatoum Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:06.89
810 -0.1%
13 Cobi Lopez Miro Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:07.74
796 -0.5%
14 Kenneth Chism Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 2:08.20
750 +6.3% PB
15 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:08.34
786 +2.6% PB
16 Hector Rodriguez Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:09.71
763 -1.2%
C Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
17 Caleb Brandon Titusville Swim logoTitusville Swim 2:06.80
811 +8.9% PB
18 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:08.10
790 +10.1% PB
19 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:08.33
748 PB
20 Freddie Cole Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 2:09.92
760 -0.3%
21 Daniel Varon Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:11.41
697 +7.4% SB
22 Jack Wessell Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:11.49
696 -4.5%
23 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 2:12.04
726 +2.2% PB
24 Brandon Cheong Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:13.71
699 -0.6%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Paul Degrado Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:59.54
934 -1.9%
2 Jackson Skigen North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 2:02.38
848 -1.8%
3 Nevada Wood Club Seminole logoClub Seminole 2:03.34
832 -0.2%
4 Dylan Brisco Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:03.63
827 -0.9%
5 Mikey Challis Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:04.35
814 -2.4%
6 Gabe Parnell unattached 2:04.67
809 -1.0%
7 Aramis Rivera Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:05.51
795 -2.3%
8 Nate Boccuzzo Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:05.70
830 -0.4%
9 Jake Moretti NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:07.40
801 +4.4% PB
9 Tyler Watson North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 2:07.40
763 -0.6%
11 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:07.51
761 +0.7% PB
12 Ryaan Hatoum Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:07.61
798 -0.7%
13 Kenneth Chism Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 2:08.13
751 +6.3% PB
14 Cobi Lopez Miro Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:08.40
785 -1.0%
15 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:08.44
784 +2.6% PB
16 Hector Rodriguez Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:08.73
780 -0.4%
17 Caleb Brandon Titusville Swim logoTitusville Swim 2:09.03
775 +7.3% PB
18 Freddie Cole Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 2:09.49
767 0.0%
19 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:09.85
723 PB
20 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:10.31
754 +8.6% PB
21 Brandon Cheong Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:11.92
727 +0.8% PB
22 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 2:12.01
726 +2.2% PB
23 Jack Wessell Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:12.50
679 -5.3%
24 Daniel Varon Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:12.63
677 +6.5% SB
25 Oscar Marquardt Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 2:12.77
714 +0.7% PB
26 Brian Monaghan unattached 2:12.86
673 -3.6%
27 Graham Beckstein Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:13.84
658 PB
28 Colby Garthwaite Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 2:14.03
655 +6.6% PB
29 Khalif-Munir Kalahiki Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:14.39
688 +4.8% PB
30 Thomas Chasser Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:14.78
682 +1.4% PB
30 David Carrasquillo Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:14.78
643 -3.2%
32 Anthony Kirchner Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:15.45
671 +4.0% PB
33 Mason Ray Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:15.77
627 PB
34 Nicholas Talyanker Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:15.83
626 +3.2% PB
35 Leon Kwan United Swim Club logoUnited Swim Club 2:16.02
623 PB
36 Kaleb Harriott Swim Florida logoSwim Florida 2:17.43
640 +0.8% SB
38 Ty Domster TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 2:17.98
631 PB
39 Richard Certuche Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:18.20
588
41 Joseph Joyce South County-FL logoSouth County-FL 2:18.69
581 -2.7%
42 Joao Correia Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 2:18.73
619 +0.2% SB
43 Brendan Driscoll Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 2:18.83
579 PB
45 Levi Leuck Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:18.85
617 +3.4% PB
46 Tyre Hill Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:19.14
613 -2.4%
47 Kurtis Gnapp Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:19.16
613 -0.8%
48 Santiago de Stefano Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:19.44
569 +2.9% PB
49 Trent Mobley Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:20.24
596 +3.8% PB
50 Ben Castillo Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 2:22.26
565 +1.7% PB
Ryan Rumana Area Tallahassee logoArea Tallahassee NS

200 Breast Men 15 and Over

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts. Imp.
37 Evan Keogh Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:17.60
598
40 Jonathan Piccarreto Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:18.24
588 -3.8%
44 Matthew Long Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 2:18.84
578 0.0%
51 Anthony Hensel Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 2:23.81
502 -1.3%

200 Breast Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Andrew Garner T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:02.05
917 +2.1% PB
2 Christopher Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:04.71
872 +1.7% PB
3 Tristan Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 2:05.18
880 +8.1% PB
4 Jack Hattery Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:05.41
860 +1.1% PB
5 Wesley Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:06.73
838 +7.4% PB
6 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:07.90
819 +2.0% PB
7 Harry Herrera Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:10.52
792 -0.1%
8 Ansen Meyer Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:10.62
775 -0.1%
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Austin Wheeler unattached 2:07.17
831 +6.0% PB
10 Ben Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:09.06
816 +2.6% PB
11 Jonathan Kim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:09.75
805 +0.5% PB
12 Jake Burns Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:10.40
778 0.0%
13 Nicholas Tayag Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:10.84
787 +2.7% SB
14 Ryan Warmbier Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:11.28
780 -0.1%
15 Austin Erickson Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:15.30
700 +1.3% PB
16 Gabriel Vazquez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:15.41
698 +5.7% SB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Andrew Garner T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:06.11
849 -1.2%
2 Tristan Ide Windermere Lakers logoWindermere Lakers 2:06.74
854 +6.9% PB
3 Christopher Dieffenthaller Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:07.54
825 -0.5%
4 Jack Hattery Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:08.89
803 -1.7%
5 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:09.37
795 +0.8% PB
6 Wesley Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:09.40
794 +5.5% SB
7 Harry Herrera Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:09.60
807 +0.6% PB
8 Ansen Meyer Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:09.90
786 +0.5% SB
9 Austin Wheeler unattached 2:10.02
784 +3.9% SB
10 Ryan Warmbier Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:10.58
791 +0.4% SB
11 Jonathan Kim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:10.65
790 -0.2%
12 Nicholas Tayag Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:11.11
783 +2.5% SB
13 Ben Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:11.68
773 +0.6% PB
14 Gabriel Vazquez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:13.22
733 +7.2% PB
15 Jake Burns Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:13.63
726 -2.5%
16 Austin Erickson Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:13.94
721 +2.3% PB
17 Ebraham Cabiling Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:14.41
730 0.0%
18 Logan LaRochelle Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:16.09
687 +2.6% PB
19 Spence Wagner Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:16.15
686 PB
20 Griffin Sutek Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:16.31
700 +3.2% PB
21 Josh Bennett Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:16.50
697 +2.3% PB
22 Bradley Stoker Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:16.90
674 +1.7% SB
23 Tyler Peng Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:16.97
689 +2.0% PB
24 Craig Martins Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:17.83
676 +1.3% PB
25 Zach Juhlin Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:18.05
673 +5.3% PB
26 Andrew Davis North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 2:18.06
672 +1.9% PB
27 Nathaniel Chon Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:18.18
671 +0.3% PB
28 Matthew Beecher Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 2:18.25
653 -0.3%
29 Spencer Howery Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 2:18.32
668 +4.1% PB
30 Keegan Rutledge-Jukes Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:18.53
665 +0.5% PB
31 Logan Hauk Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 2:18.67
647 -1.3%
32 Lukas Boaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:18.76
645 -0.1%
33 Michael Panariello Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:19.23
638 +0.9% PB
34 Andrew LeClair Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:19.74
646 -2.0%
35 Sam Bement Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 2:20.23
622 0.0%
36 Alex Harkness Team Velocity logoTeam Velocity 2:20.25
622
37 Benjamin Miller Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:20.31
621 +0.7% SB
38 Abdiel Rosario Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:20.91
612 +8.3% PB
39 Geoffery Trieloff Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:21.13
609 +1.3% SB
40 Samuel Perez Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:21.18
624 -2.4%
41 Michael Johnson Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:21.31
606 PB
42 Kirill Luka South County-FL logoSouth County-FL 2:21.73
616 +2.1% PB
43 James Scanlon T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:21.92
613 +2.6% PB
44 Antonio Medina Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 2:21.98
596 +2.0% PB
45 Carl Anthony Moore Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:22.06
594 +3.3% PB
46 Trent Dickson Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:22.45
605 +1.0% PB
47 Ryan Pritchard Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 2:23.11
595 +3.3% PB
48 Gareth Rosal T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:23.59
571 +3.0% PB
49 Tanner Bloom Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 2:24.29
561 -1.7%
50 Michael Hill TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 2:24.45
575 -0.9%
51 Jacob McKinney Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:25.02
566 -1.2%
52 Dylan Love Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 2:26.58
527 +11.7% PB
53 Luca Gurgenidze Swim Florida logoSwim Florida 2:27.42
531 +1.6% PB
54 Zackary Cheung Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:30.81
481
Michael Bucher Wahoo's of Jax logoWahoo's of Jax NS
Nick Hudanich Blue Dolfins logoBlue Dolfins NS