CollegeSwimming.com

2014 Speedo Champions Series - Federal Way, WA

  • Completed
  • Mar. 12–16, 2014
  • SCY

400 Medley Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
Phoenix Swim Club (A) Phoenix Swim Club
  1. Max Montour
  2. Roland Schoeman
  3. JJ Osborn
  4. Ryan McCoy
3:17.45
 
King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Thomas Anderson
  2. Keith Schendel
  3. Mathias Oh
  4. Tommy Thach
3:17.74
 
Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Todd McCarthy
  2. Morgan Ciliv
  3. Brandon Nguyen
  4. Edward Kim
3:19.28
 
Scottsdale Aquatic Club (A) Scottsdale Aquatic Club
  1. Ryan Hoffer
  2. Jack Blake
  3. Joseph Starkweather
  4. Nicholas Magana
3:20.14
 
Tualatin Hills Swim Club (A) Tualatin Hills Swim Club
  1. Patrick Mulcare
  2. Anthony Nosack
  3. Jonathan Zoucha
  4. Liam Metzsch
3:22.12
 
Aces Swim Club (A) Aces Swim Club
  1. Christopher McMahon
  2. John Bushman
  3. Jake Markham
  4. Connor Croan
3:22.35
 
Kamehameha Swim Club (A) Kamehameha Swim Club
  1. Ryan Stack
  2. Christian Nishimura
  3. Kevin Frifeldt
  4. Kanoa Kaleoaloha
3:25.66
 
King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Carlos Montemayor
  2. Benjamin Whitty
  3. Dale Williams
  4. Koppany Kolyvek
3:26.60
 
Tacoma Swim Club Tacoma Swim Club
  1. Brian Woodbury
  2. Caleb Riggs
  3. Ben Scott
  4. George Gonzalez
3:27.13
 
Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Seroja Pereverzin
  2. Blake Suh
  3. Nick Chaney
  4. Nicholas Thorne
3:27.16
 
Foothills Swim team (A) Foothills Swim team
  1. Joseph Notarianni
  2. Daniel Graber
  3. Jake Sbarbaro
  4. Joshua Graber
3:27.48
 
Tucson Ford Dealers Aquatic (A) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Kenneth Cashion
  2. David Guyer
  3. Jarl Brynnel
  4. Matt House
3:27.68
 
RallySport Aquatic Club (A) RallySport Aquatic Club
  1. Tyler Lis
  2. Sam Willett
  3. PJ Stapleton
  4. Christopher Nicholson
3:28.09
 
Fort Collins Area Swim team (A) Fort Collins Area Swim team
  1. George Hu
  2. Austin Hill
  3. Max Holter
  4. James Piotrowski
3:28.26
 
Arizona Gold Swim Club Arizona Gold Swim Club
  1. Brent Creager
  2. Antonio Ramirez
  3. Mark Jurek
  4. Ty Dang
3:28.59
 
Lobo Aquatic Clu Lobo Aquatic Clu
  1. Stephen Klein
  2. Dorian Holler
  3. John Holler
  4. Angus Gullick
3:28.82
 
Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Aaron Elhajj
  2. Noah Deiparine
  3. Austin Barnard
  4. Stephen Boden
3:29.64
 
Punahou Aquatics Punahou Aquatics
  1. Zachary Woo
  2. aukai Lileikis
  3. Austin Wong
  4. Noah Deer
3:29.75
 
Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Anton Loncar
  2. Kyle Berquist
  3. Brant Edwards
  4. Joshua Galbraith
3:31.85
 
Rio Salado Swim Club (A) Rio Salado Swim Club
  1. Cameron Clark
  2. Trey Roggenstein
  3. Adriel Huerta
  4. Dietrich Benz
3:32.72
 
Charger Aquatics Charger Aquatics
  1. Anthony Kim
  2. Ian Kingsolver
  3. Kevin Benavidez
  4. Jason Hou
3:33.94
 
Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. James Buchanan
  2. Andrew Fukuda
  3. Chase Bublitz
  4. Dillon De Priest
3:34.24
 
Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Jason Klein
  2. Ben Nussbaum
  3. Malcolm Mitchell
  4. Paul Jett
3:34.25
 
Tualatin Hills Swim Club (B) Tualatin Hills Swim Club
  1. Sean Calkins
  2. Jorge Casas
  3. Andres La Rosa
  4. Joshua Noll
3:35.30
 
Phoenix Swim Club (B) Phoenix Swim Club
  1. Joseph Skelly
  2. Adam Ross
  3. Jared Norton
  4. Bryce Burchi
3:35.63
 
King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Kevin Dang
  2. Zachary Johnson
  3. Jake McCollough
  4. Cole Vanderwel
3:35.82
 
Scottsdale Aquatic Club (B) Scottsdale Aquatic Club
  1. Kaleb Gould
  2. Bradley Dorsey
  3. Pavel Bello
  4. Parker Greene
3:36.03
 
Bellevue Club Swim Team (C) Bellevue Club Swim Team
  1. Dave Makhervaks
  2. James Campbell
  3. Gabriel Florsheim
  4. Andrew Pana
3:36.44
 
Missoula Aquatic Club Missoula Aquatic Club
  1. Cale Berkoff
  2. Adam Zimmer
  3. Ryan Mason
  4. Jack Eberhard
3:36.53
 
Laramie Swim Club (A) Laramie Swim Club
  1. Slade Sheaffer
  2. Christopher Dellinger
  3. Nicolas Mavriplis
  4. Connor Petty
3:36.89
 
West Coast Aquatics (WA) West Coast Aquatics (WA)
  1. Connor Brunke
  2. Jonathan Cook
  3. Christopher Flynn
  4. Matt Williamson
3:36.99
 
Fort Collins Area Swim team (B) Fort Collins Area Swim team
  1. Danny Kovac
  2. Ross Lannen
  3. Mason Fine
  4. Ranon Pritchard
3:37.44
 
University of Denver Hilltoppers University of Denver Hilltoppers
  1. Konnor De Venecia
  2. Keegan Bundy
  3. Ryan Brandorff
  4. Kyle Colley
3:37.96
 
Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team (A) Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team
  1. Blake Logan
  2. Keegan Foulke
  3. Santana Garcia
  4. Cort Sharp
3:38.00
 
Lake Oswego Swim Club Lake Oswego Swim Club
  1. Curtis Klein
  2. Kyle Vu Vu
  3. Edward Kang
  4. Kevin Quan
3:38.15
 
Aces Swim Club (B) Aces Swim Club
  1. Michael Hinton
  2. Joshua Bedford
  3. Patrick Kelley
  4. Griffin Eiber
3:38.54
 
Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Camden Wunderlich
  2. Reid Anderson
  3. Nick Lavigne Lavigne
  4. Max Emerick
3:39.34
 
Sun-shine Aquatics Swim Club Sun-shine Aquatics Swim Club
  1. Kenji Mori
  2. Albert Lee
  3. Anson Tam
  4. TJ Dawson
3:39.41
 
Peak Swim Team Peak Swim Team
  1. Cade Bains
  2. Hunter Bains
  3. Riley Delahoyde
  4. Daniel Deysher
3:39.64
 
Olympic Cascade Aquatics (B) Olympic Cascade Aquatics
  1. Ryan Collins
  2. Samuel Petrini
  3. Benjamin Gore
  4. James Lorr
3:39.71
 
Foothills Swim team (B) Foothills Swim team
  1. Kevin Olson
  2. Kelly Huddleston
  3. Cal Reynolds
  4. Alexander Moreland
3:39.94
 
Portland Aquatic Club (Oregon) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Ethan Hanson
  2. Jonas Marquez
  3. Luke Hutchinson
  4. Julian Smith
3:40.14
 
Cheyenne Swim Club Cheyenne Swim Club
  1. Thomas Reams
  2. Andrew Ehardt
  3. Brandon Troudt
  4. Kyle White
3:40.87
 
Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Connor Biehl
  2. Xavier Graham
  3. Sergio Licea-Montes
  4. Jackson Berman
3:41.25
 
Multnomah Athletic Club Multnomah Athletic Club
  1. Jackson Locke-Harris
  2. Blake Hulstrom
  3. Garen Marter
  4. Liam O'Shea
3:42.69
 
StingRay Swimming StingRay Swimming
  1. Shelby Lee
  2. Alexander Nguyenle
  3. Conner McGinnis
  4. Jacob Rudolph
3:43.30
 
Rio Salado Swim Club (B) Rio Salado Swim Club
  1. Nick Quon
  2. Joseph Park
  3. Alex Martinez
  4. Jonah Handly
3:43.81
 
RallySport Aquatic Club (B) RallySport Aquatic Club
  1. Noah Jepson
  2. Mick Bartholomew
  3. AJ Kealiher
  4. Taylor Nelson
3:44.34
 
Redmond Aquatic Redmond Aquatic
  1. Patrick Tjandra
  2. Joshua Pehrson
  3. Andrew Stevens
  4. Rory Carlson
3:46.58
 
Flatiron Athletic Club Flatiron Athletic Club
  1. Jordan Wasson
  2. Jedd Wasson
  3. Masatoshi Hirabayashi
  4. Colin Spear
3:46.71
 
Gillette Swim Team Gillette Swim Team
  1. Noah Beaver
  2. David Bowersox
  3. Conner Baldacci
  4. Andrew Apodaca
3:46.80
 
Scottsdale Aquatic Club (C) Scottsdale Aquatic Club
  1. David Brown
  2. Austin Julian
  3. Daniel Cerrito
  4. T. Rowe
3:47.24
 
Swim Neptune Swim Neptune
  1. Zachary Paliscak
  2. Aaron Beauchamp
  3. Isaiah Williams
  4. Kobe Gall
3:47.85
 
Olympic Cascade Aquatics (A) Olympic Cascade Aquatics
  1. Alex Tallman
  2. Tanner Martinez
  3. Noah Davis
  4. Blake Seidner
3:48.55
 
Willamalane Swim Club Willamalane Swim Club
  1. Carlos Hunnicutt
  2. Riley James
  3. Tristan James
  4. Derek Dunn
3:48.90
 
Rock Springs Swim Club Rock Springs Swim Club
  1. Kayden Harbison
  2. Cody Anderson
  3. Ian Murphy
  4. Garrett Walton
3:50.68
 
Laramie Swim Club (B) Laramie Swim Club
  1. Daniel Radosevich
  2. Spencer Ollila
  3. Justin Rector
  4. Austin Shields
3:52.85
 
Wave Aquatics (A) Wave Aquatics
  1. Fisher Munro
  2. Jason Sukigara
  3. Stevie Fitch
  4. Harrison McGovern
3:52.96
 
Kamehameha Swim Club (B) Kamehameha Swim Club
  1. Michael Petrides
  2. Connor Damaschi
  3. Allen Hayakawa
  4. Arkayeh Prange
3:54.29
 
Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team (B) Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team NS
Wave Aquatics (A) Wave Aquatics
  1. Colton Flygare
  2. Mark Weser
  3. Bryce Kuchan
  4. Kyle Zabokrtsky
DQ
Tucson Ford Dealers Aquatic (B) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Tristan Daniels
  2. Tristan Schrader
  3. Karl Brynnel
DNF
Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team (C) Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team NS