CollegeSwimming.com

2014 Speedo Champions Series - Federal Way, WA

  • Completed
  • Mar. 12–16, 2014
  • SCY

200 Fly Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mathias Oh King Aquatic Club 1:45.08
 
955 +7.4% PB
2 Mark Jurek Arizona Gold Swim Club 1:45.79
 
996 PB
3 Abrahm Devine Redmond Aquatic 1:46.28
 
929
4 Brent Creager Arizona Gold Swim Club 1:47.17
 
895 PB
5 Carlos Hunnicutt Willamalane Swim Club 1:47.77
 
882 +2.9% PB
6 Patrick Mulcare Tualatin Hills Swim Club 1:48.43
 
883
7 Jake Markham Aces Swim Club 1:48.46
 
882 -1.1%
8 Cole Avery Bellingham Bay Swim team 1:49.35
 
889 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Kyle Ewoldt Mesa Aquatics 1:49.46
 
861 PB
10 Jonathan Zoucha Tualatin Hills Swim Club 1:50.08
 
848
11 Kevin Frifeldt Kamehameha Swim Club 1:50.41
 
841 PB
12 Ryan McCoy Phoenix Swim Club 1:50.49
 
839 PB
13 Brandon Nguyen Bellevue Club Swim Team 1:50.62
 
822 PB
14 Max Holter Fort Collins Area Swim team 1:51.02
 
828 +1.6% PB
15 Masatoshi Hirabayashi Flatiron Athletic Club 1:51.74
 
798
16 Samuel Petrini Olympic Cascade Aquatics 1:52.73
 
792 PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Austin Barnard Bellevue Club Swim Team 1:51.59
 
816 PB
18 Josh Olszewski Arizona Gold Swim Club 1:52.01
 
792 PB
19 Edward Kang Lake Oswego Swim Club 1:52.10
 
832 PB
20 Joseph Starkweather Scottsdale Aquatic Club 1:52.51
 
797 +2.5% PB
21 Tommy Thach King Aquatic Club 1:52.52
 
796 PB
22 Ethan Pollock Hilltop Aquatic Swim Team 1:53.10
 
784 PB
23 Tim Kralj Bellevue Club Swim Team 1:53.25
 
808 +1.8% PB
24 Bryce Kananowicz Unattached-Idaho 1:53.64
 
759 -3.7%
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Nathan Mueller Denver Swim Academy 1:50.58
 
837 -0.7%
26 Ryan Stack Kamehameha Swim Club 1:51.50
 
818 PB
27 Gabriele Sasia Highlands Ranch Aquatics 1:52.09
 
832
28 Ben Scott Tacoma Swim Club 1:52.31
 
801 +3.4% PB
29 Michael Zarian Jeffco Hurricanes 1:53.05
 
842
30 Sascha Stipe Unattached-Rhode Island 1:54.04
 
750 -0.1%
31 Connor Croan Aces Swim Club 1:54.23
 
747 PB
32 Grant Heisey Redmond Aquatic 1:55.29
 
766
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mark Jurek Arizona Gold Swim Club 1:47.21
 
965 PB
2 Mathias Oh King Aquatic Club 1:47.52
 
902 +5.3% PB
3 Cole Avery Bellingham Bay Swim team 1:48.27
 
912 PB
4 Abrahm Devine Redmond Aquatic 1:48.42
 
883
5 Jake Markham Aces Swim Club 1:48.48
 
882 -1.1%
6 Carlos Hunnicutt Willamalane Swim Club 1:48.51
 
866 +2.2% PB
7 Brent Creager Arizona Gold Swim Club 1:48.81
 
860
8 Patrick Mulcare Tualatin Hills Swim Club 1:49.32
 
864
9 Masatoshi Hirabayashi Flatiron Athletic Club 1:49.98
 
835
10 Kyle Ewoldt Mesa Aquatics 1:50.07
 
848 PB
11 Brandon Nguyen Bellevue Club Swim Team 1:50.37
 
827 PB
12 Ryan McCoy Phoenix Swim Club 1:50.52
 
838 PB
13 Kevin Frifeldt Kamehameha Swim Club 1:50.68
 
835 PB
14 Max Holter Fort Collins Area Swim team 1:50.72
 
834 +1.9% PB
15 Jonathan Zoucha Tualatin Hills Swim Club 1:51.29
 
822
16 Samuel Petrini Olympic Cascade Aquatics 1:51.43
 
819 PB
17 Chase Bublitz Chinook Aquatic Club 1:52.23
 
788
18 Josh Olszewski Arizona Gold Swim Club 1:52.34
 
786 PB
19 Joseph Starkweather Scottsdale Aquatic Club 1:52.54
 
796 +2.4% PB
20 Edward Kang Lake Oswego Swim Club 1:52.58
 
822 PB
21 Tommy Thach King Aquatic Club 1:52.61
 
795 PB
22 Tim Kralj Bellevue Club Swim Team 1:52.66
 
820 +2.3% PB
23 Austin Barnard Bellevue Club Swim Team 1:52.67
 
793 PB
24 Ethan Pollock Hilltop Aquatic Swim Team 1:52.78
 
791 PB
25 Bryce Kananowicz Unattached-Idaho 1:52.86
 
775 -3.0%
26 Nathan Mueller Denver Swim Academy 1:52.99
 
787 -2.9%
27 Sascha Stipe Unattached-Rhode Island 1:53.35
 
765 +0.5% PB
27 Ryan Stack Kamehameha Swim Club 1:53.35
 
779
29 Connor Croan Aces Swim Club 1:53.82
 
755 PB
30 Ben Scott Tacoma Swim Club 1:53.95
 
767 +2.0% PB
31 Grant Heisey Redmond Aquatic 1:53.98
 
793
32 Michael Zarian Jeffco Hurricanes 1:54.03
 
822
33 Gabriele Sasia Highlands Ranch Aquatics 1:54.04
 
792
34 Isaiah Williams Swim Neptune 1:54.20
 
788
35 Christopher Flynn West Coast Aquatics (WA) 1:54.25
 
761
36 Morgan Ciliv Bellevue Club Swim Team 1:54.39
 
743 PB
37 Andres La Rosa Tualatin Hills Swim Club 1:54.64
 
779
38 Jake McCollough King Aquatic Club 1:54.82
 
734 PB
39 PJ Stapleton RallySport Aquatic Club 1:54.97
 
803
40 Ty Coen Denver Swim Academy 1:54.98
 
864 +0.7% PB
41 Sergio Licea-Montes Issaquah Swim Team 1:55.06
 
771
42 Kanoa Kaleoaloha Kamehameha Swim Club 1:55.19
 
742
43 Nick Chaney Mt. Hood Aquatics 1:55.28
 
740 PB
44 Fox Anderson Boulder Swimming 1:55.55
 
791 PB
45 Noah Davis Olympic Cascade Aquatics 1:55.91
 
753 PB
46 Dale Williams King Aquatic Club 1:56.10
 
780
47 Jared Norton Phoenix Swim Club 1:56.12
 
780
48 Brian Frazier Oregon City Swim Team 1:56.40
 
744 PB
49 Jorge Casas Tualatin Hills Swim Club 1:56.42
 
774
50 Kyle Miller Tigard Tualatin Swim Club 1:56.56
 
771
51 Bryce Burchi Phoenix Swim Club 1:56.79
 
709
52 Kevin Benavidez Charger Aquatics 1:56.88
 
764
53 Jackson Locke-Harris Multnomah Athletic Club 1:56.90
 
734
53 Garen Marter Multnomah Athletic Club 1:56.90
 
734
55 Malcolm Mitchell Issaquah Swim Team 1:57.03
 
690
56 Christian Nishimura Kamehameha Swim Club 1:57.05
 
761 PB
57 Kayden Harbison Rock Springs Swim Club 1:57.17
 
728 PB
57 Alex Martinez Rio Salado Swim Club 1:57.17
 
728
59 Ryan Collins Olympic Cascade Aquatics 1:57.23
 
686 PB
60 Kenny Fox Glacier Swim Club 1:57.26
 
700
61 Raymond Miller Mt. Hood Aquatics 1:57.27
 
700
62 Luke Hutchinson Portland Aquatic Club (Oregon) 1:57.30
 
726
63 Spencer Alpaugh Bainbridge Island Swim Club 1:57.33
 
684
63 Conner Hickey Spokane Waves Aq 1:57.33
 
684
65 Anson Tam Sun-shine Aquatics Swim Club 1:57.44
 
696
66 Noah Lambert Las Cruces Aquat 1:57.70
 
748
67 Joshua Noll Tualatin Hills Swim Club 1:57.75
 
676 PB
68 Jarl Brynnel Tucson Ford Dealers Aquatic 1:58.00
 
671
69 Brian Woodbury Tacoma Swim Club 1:58.02
 
685
70 Connor Lambert Wild West Aquatic Club 1:58.03
 
685 PB
71 Henry Limm South Snohomish Co. Dolphins 1:58.16
 
709
72 Hunter Neal Wasatch Front Fish Market 1:58.32
 
679
73 Austin Wong Punahou Aquatics 1:58.34
 
664
74 Matt Williamson West Coast Aquatics (WA) 1:58.53
 
660
75 Bryce Kuchan Wave Aquatics 1:58.73
 
697
76 Josh Whisenant Swim Utah 1:58.85
 
695
77 Makoa Haneberg Hawaii Swimming Club 1:59.07
 
691 PB
78 Mitchel Hawley South Davis Aquatics Team 1:59.08
 
664
79 Jake Sbarbaro Foothills Swim team 1:59.16
 
648 PB
80 Marcus Tonsmann Bainbridge Island Swim Club 1:59.19
 
662
81 Brant Edwards Hillsboro HEAT Swim Team 1:59.20
 
688
82 Jesse Tao Fort Collins Area Swim team 1:59.21
 
647
83 Michael Niezgodzki Swim Neptune 1:59.51
 
774
84 Cal Reynolds Foothills Swim team 1:59.59
 
680
85 Keith Nussbaum Issaquah Swim Team 1:59.67
 
652
86 Cade Bains Peak Swim Team 1:59.69
 
652 PB
87 Jeffrey Li Pacific Dragons Swim Team 1:59.81
 
676 PB
88 Michael Sakai Splash Aquatics Makiki 2:00.18
 
642
89 Jackson Berman Issaquah Swim Team 2:00.19
 
642
90 Patrick Kelley Aces Swim Club 2:00.62
 
660
91 Adriel Huerta Rio Salado Swim Club 2:00.64
 
660
92 Taj Mercer Bend Swim Club 2:00.66
 
690
93 Zabric Kline Arizona Swimming Gauchos Inc 2:00.77
 
688
94 Connor Broughton Issaquah Swim Team 2:01.27
 
648 PB
95 Samuel Ybarra Fort Collins Area Swim team 2:01.30
 
678
96 Tristan Schrader Tucson Ford Dealers Aquatic 2:01.34
 
606
97 Jonas Marquez Portland Aquatic Club (Oregon) 2:01.36
 
646
98 Samuel Morton Arizona Gold Swim Club 2:01.38
 
619
99 Ivan Graham Issaquah Swim Team 2:01.48
 
736 PB
100 Zachary Woo Punahou Aquatics 2:01.65
 
600
101 Austin Crump Jeffco Hurricanes 2:01.95
 
727
101 Daniel Hendricks Jeffco Hurricanes 2:01.95
 
608
103 Mason Fine Fort Collins Area Swim team 2:02.61
 
622
104 Riley Delahoyde Peak Swim Team 2:02.70
 
621
105 Danny Kovac Fort Collins Area Swim team 2:02.97
 
813
106 Daniel Cerrito Scottsdale Aquatic Club 2:03.28
 
583
107 Micah Oh King Aquatic Club 2:07.55
 
622
Isaac Lin Pacific Dragons Swim Team NS
John Bushman Aces Swim Club NS