CollegeSwimming.com

2014 Speedo Champions Series - Federal Way, WA

  • Completed
  • Mar. 12–16, 2014
  • SCY

400 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
Scottsdale Aquatic Club (A) Scottsdale Aquatic Club
  1. Ryan Hoffer
  2. Jack Blake
  3. Nicholas Magana
  4. Bradley Dorsey
2:59.05
 
Tualatin Hills Swim Club (A) Tualatin Hills Swim Club
  1. Patrick Mulcare
  2. Jonathan Zoucha
  3. Joshua Noll
  4. Liam Metzsch
3:01.65
 
King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Tommy Thach
  2. Koppany Kolyvek
  3. Thomas Anderson
  4. Mathias Oh
3:02.01
 
Kamehameha Swim Club (A) Kamehameha Swim Club
  1. Kevin Frifeldt
  2. Ryan Stack
  3. Kanoa Kaleoaloha
  4. Christian Nishimura
3:04.09
 
Punahou Aquatics Punahou Aquatics
  1. Noah Deer
  2. Samuel Sutherland
  3. Zachary Woo
  4. aukai Lileikis
3:04.47
 
Aces Swim Club (A) Aces Swim Club
  1. Connor Croan
  2. Christopher McMahon
  3. John Bushman
  4. Jake Markham
3:04.57
 
Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Todd McCarthy
  2. Noah Deiparine
  3. Brandon Nguyen
  4. Edward Kim
3:05.02
 
Tucson Ford Dealers Aquatic (A) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Kenneth Cashion
  2. Jarl Brynnel
  3. Hunter Thompson
  4. Matt House
3:06.16
 
Lobo Aquatic Clu Lobo Aquatic Clu
  1. Stephen Klein
  2. Dorian Holler
  3. Angus Gullick
  4. John Holler
3:07.68
 
Fort Collins Area Swim team (A) Fort Collins Area Swim team
  1. James Piotrowski
  2. Max Holter
  3. Jason Hicks
  4. George Hu
3:08.21
 
University of Denver Hilltoppers University of Denver Hilltoppers
  1. Keegan Bundy
  2. Kyle Colley
  3. Ryan Brandorff
  4. Konnor De Venecia
3:09.51
 
Foothills Swim team (A) Foothills Swim team
  1. Joseph Notarianni
  2. Alexander Moreland
  3. Joshua Graber
  4. Jake Sbarbaro
3:09.85
 
Arizona Gold Swim Club (A) Arizona Gold Swim Club
  1. Brent Creager
  2. Mark Jurek
  3. Antonio Ramirez
  4. Josh Olszewski
3:10.01
 
RallySport Aquatic Club (A) RallySport Aquatic Club
  1. Christopher Nicholson
  2. PJ Stapleton
  3. AJ Kealiher
  4. Tyler Lis
3:11.33
 
Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Nicholas Thorne
  2. Seroja Pereverzin
  3. Nick Chaney
  4. Raymond Miller
3:11.37
 
Scottsdale Aquatic Club (B) Scottsdale Aquatic Club
  1. Charles Klein
  2. Parker Greene
  3. Joseph Starkweather
  4. Pavel Bello
3:11.40
 
King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Dale Williams
  2. Cole Vanderwel
  3. Grant Gamroth
  4. Kevin Dang
3:11.49
 
Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Aaron Elhajj
  2. Stephen Boden
  3. Andrew Pana
  4. Ian Caldwell
3:11.62
 
Phoenix Swim Club (B) Phoenix Swim Club
  1. Grady Ottomeyer
  2. Julian Morales
  3. Joseph Skelly
  4. Bryce Burchi
3:11.82
 
Issaquah Swim Team (C) Issaquah Swim Team
  1. Ben Nussbaum
  2. Jason Klein
  3. Paul Jett
  4. Malcolm Mitchell
3:12.26
 
Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Daniel Lupro
  2. Brant Edwards
  3. Joshua Galbraith
  4. Anton Loncar
3:12.45
 
Peak Swim Team Peak Swim Team
  1. Hunter Bains
  2. Riley Delahoyde
  3. Cade Bains
  4. Daniel Deysher
3:12.47
 
Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team (A) Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team
  1. Cort Sharp
  2. Santana Garcia
  3. Keegan Foulke
  4. Porter Bennett
3:13.15
 
Tualatin Hills Swim Club (B) Tualatin Hills Swim Club
  1. Sean Calkins
  2. Jackson Wahl
  3. Andres La Rosa
  4. Myron Shen
3:13.32
 
Rio Salado Swim Club (A) Rio Salado Swim Club
  1. Jonah Handly
  2. Adriel Huerta
  3. Alex Martinez
  4. Dietrich Benz
3:14.05
 
Charger Aquatics Charger Aquatics
  1. Anthony Kim
  2. Kevin Benavidez
  3. Ian Kingsolver
  4. Jason Hou
3:14.38
 
Bellevue Club Swim Team (C) Bellevue Club Swim Team
  1. Austin Barnard
  2. Dave Makhervaks
  3. William Dittig
  4. Dan Prang
3:14.78
 
Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. Chase Bublitz
  2. Dennis Liu
  3. James Buchanan
  4. Dillon De Priest
3:14.87
 
Olympic Cascade Aquatics (A) Olympic Cascade Aquatics
  1. James Lorr
  2. Benjamin Gore
  3. Ryan Collins
  4. Samuel Petrini
3:15.10
 
Tacoma Swim Club Tacoma Swim Club
  1. Caleb Riggs
  2. Derek Jones
  3. Brian Woodbury
  4. Ben Scott
3:15.18
 
Aces Swim Club (B) Aces Swim Club
  1. Michael Hinton
  2. Griffin Eiber
  3. Sean Smooke
  4. Joshua Bedford
3:15.19
 
Corvallis Aquatic Team Corvallis Aquatic Team
  1. Sam Lundeen
  2. Nick Gambatese
  3. Alexander Brookes
  4. Brandon Shreeve
3:15.28
 
RallySport Aquatic Club (B) RallySport Aquatic Club
  1. Taylor Nelson
  2. Sam Willett
  3. Mick Bartholomew
  4. Noah Jepson
3:15.44
 
Foothills Swim team (B) Foothills Swim team
  1. Kelly Huddleston
  2. Aaron Sett
  3. Daniel Notarianni
  4. Kevin Olson
3:15.94
 
Tucson Ford Dealers Aquatic (B) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. David Guyer
  2. Terry Yang
  3. Tristan Schrader
  4. Tristan Daniels
3:16.33
 
Fort Collins Area Swim team (B) Fort Collins Area Swim team
  1. Ranon Pritchard
  2. Wesley Stutzman
  3. Danny Kovac
  4. Mason Fine
3:16.33
 
Laramie Swim Club (A) Laramie Swim Club
  1. Connor Petty
  2. Slade Sheaffer
  3. Nicolas Mavriplis
  4. Christopher Dellinger
3:16.37
 
King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Tristan Rosellini
  2. Zachary Johnson
  3. Carlos Montemayor
  4. Joshua Maclurg
3:16.92
 
Portland Aquatic Club (Oregon) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Julian Smith
  2. Luke Hutchinson
  3. Jonas Marquez
  4. Ethan Hanson
3:17.61
 
Redmond Aquatic Redmond Aquatic
  1. Josaiah Clark
  2. Landon Ton
  3. Rory Carlson
  4. Dean Nguyen
3:17.71
 
Hilltop Aquatic Swim Team Hilltop Aquatic Swim Team
  1. Steven Okelberry
  2. Parker Freeman
  3. Spencer Dew
  4. Ethan Pollock
3:17.75
 
Mission Aurora Colorado Swimming Mission Aurora Colorado Swimming
  1. Jonah Saya
  2. Derek Liu
  3. Timothy Martin
  4. Juhan Hong
3:18.31
 
Gillette Swim Team Gillette Swim Team
  1. Noah Beaver
  2. Conner Baldacci
  3. Andrew Apodaca
  4. David Bowersox
3:18.45
 
Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Camden Wunderlich
  2. Andrew Oh
  3. Nick Lavigne Lavigne
  4. Max Emerick
3:18.60
 
Missoula Aquatic Club Missoula Aquatic Club
  1. Ryan Mason
  2. Jack Eberhard
  3. Cale Berkoff
  4. Adam Zimmer
3:18.64
 
Sun-shine Aquatics Swim Club Sun-shine Aquatics Swim Club
  1. Anson Tam
  2. Kenji Mori
  3. Albert Lee
  4. TJ Dawson
3:18.94
 
Cheyenne Swim Club Cheyenne Swim Club
  1. Thomas Reams
  2. Andrew Ehardt
  3. Brandon Troudt
  4. Kyle White
3:19.15
 
Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team (B) Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team
  1. Michael Zarian
  2. Austin Crump
  3. Blake Logan
  4. Stephen Grazier
3:19.18
 
West Coast Aquatics (WA) West Coast Aquatics (WA)
  1. Matt Williamson
  2. Tarek Farouk
  3. Jonathan Cook
  4. Christopher Flynn
3:19.60
 
Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Connor Biehl
  2. Sergio Licea-Montes
  3. Xavier Graham
  4. Jackson Berman
3:19.64
 
Rio Salado Swim Club (B) Rio Salado Swim Club
  1. Trey Roggenstein
  2. Zachary Posniack
  3. Nick Quon
  4. Joseph Park
3:19.70
 
Scottsdale Aquatic Club (C) Scottsdale Aquatic Club
  1. David Brown
  2. Kaleb Gould
  3. Thomas Ottman
  4. Austin Julian
3:19.81
 
StingRay Swimming StingRay Swimming
  1. Conner McGinnis
  2. Jacob Rudolph
  3. Alexander Nguyenle
  4. Shelby Lee
3:20.74
 
Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team (C) Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team
  1. Bailey Miclette
  2. Daniel Hendricks
  3. Isaac Hellard
  4. Zachary Carder
3:20.79
 
WhiteWater Aquatics WhiteWater Aquatics
  1. Nickolas Hanley
  2. Eben Schumann
  3. Alyx Hastings
  4. Seryozha Dahl
3:20.88
 
Arizona Gold Swim Club (B) Arizona Gold Swim Club
  1. Cameron Heidenreich
  2. Grant Bowers
  3. Samuel Morton
  4. Lawrence Quintana
3:21.18
 
Wave Aquatics (A) Wave Aquatics
  1. Kyle Zabokrtsky
  2. Bryce Kuchan
  3. Colton Flygare
  4. Cason Flygare
3:21.34
 
Swim Neptune Swim Neptune
  1. Isaiah Williams
  2. Zachary Paliscak
  3. Kobe Gall
  4. Michael Niezgodzki
3:21.37
 
Denver Swim Academy Denver Swim Academy
  1. Nathan Mueller
  2. Ty Coen
  3. Garrett Suter
  4. Elijah Warren
3:21.90
 
Rock Springs Swim Club Rock Springs Swim Club
  1. Garrett Walton
  2. Jesse Stainbrook
  3. Geoffrey Lund
  4. Kayden Harbison
3:22.25
 
Wave Aquatics (A) Wave Aquatics
  1. Seth Birrell
  2. Harrison McGovern
  3. Nick Reeves
  4. Fisher Munro
3:22.50
 
Lake Oswego Swim Club Lake Oswego Swim Club
  1. Edward Kang
  2. Kevin Quan
  3. Samuel Swaim
  4. Maxwell Swaim
3:22.56
 
Helena Lions Swi Helena Lions Swi
  1. Peter Kotson
  2. Keegan Whelan
  3. Nicholas Angeli
  4. Patrick Hooks
3:23.02
 
Wyoming Waves Wyoming Waves
  1. Benjamin Wisdorf
  2. Robert Brown
  3. Hunter Marshall
  4. Brandon Weyant
3:23.04
 
Willamalane Swim Club Willamalane Swim Club
  1. Carlos Hunnicutt
  2. Tristan James
  3. Riley James
  4. Derek Dunn
3:23.29
 
TJCC Stingrays Swim Team TJCC Stingrays Swim Team
  1. Nathan Covello
  2. Scott Pekarske
  3. Brooks Fail
  4. Nicholas Mitchell
3:23.54
 
Olympic Cascade Aquatics (B) Olympic Cascade Aquatics
  1. Noah Davis
  2. Blake Seidner
  3. Tanner Martinez
  4. Alex Tallman
3:25.33
 
Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Connor Broughton
  2. Keith Nussbaum
  3. Ivan Graham
  4. Andrew Lee
3:26.20
 
Utah Valley Aquatics Utah Valley Aquatics
  1. Jacob Anderson
  2. Christopher McClain
  3. John Morris
  4. Connor Anderson
3:27.26
 
Flatiron Athletic Club Flatiron Athletic Club
  1. Masatoshi Hirabayashi
  2. Colin Spear
  3. Jedd Wasson
  4. Jordan Wasson
3:27.77
 
Laramie Swim Club (B) Laramie Swim Club
  1. Daniel Radosevich
  2. Spencer Ollila
  3. Austin Shields
  4. Justin Rector
3:28.39
 
Kamehameha Swim Club (B) Kamehameha Swim Club
  1. Arkayeh Prange
  2. Connor Damaschi
  3. Michael Petrides
  4. Allen Hayakawa
3:30.68
 
Phoenix Swim Club (A) Phoenix Swim Club
  1. Ryan McCoy
  2. Max Montour
  3. JJ Osborn
  4. Roland Schoeman
DQ
Casper Swim Club Casper Swim Club
  1. Levi Jensen
  2. Anthony Drazick
  3. Colin O'Neill
  4. Jeremy Young
NS