CollegeSwimming.com

2014 Speedo Champions Series - Federal Way, WA

  • Completed
  • Mar. 12–16, 2014
  • SCY

200 Medley Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Thomas Anderson
  2. Keith Schendel
  3. Mathias Oh
  4. Tommy Thach
1:29.48
 
Phoenix Swim Club (A) Phoenix Swim Club
  1. Max Montour
  2. Roland Schoeman
  3. JJ Osborn
  4. Ryan McCoy
1:30.00
 
Scottsdale Aquatic Club (A) Scottsdale Aquatic Club
  1. Ryan Hoffer
  2. Jack Blake
  3. Nicholas Magana
  4. Bradley Dorsey
1:30.34
 
Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Todd McCarthy
  2. Brandon Nguyen
  3. Edward Kim
  4. Noah Deiparine
1:31.90
 
Tualatin Hills Swim Club (A) Tualatin Hills Swim Club
  1. Patrick Mulcare
  2. Anthony Nosack
  3. Jonathan Zoucha
  4. Liam Metzsch
1:32.79
 
Aces Swim Club (A) Aces Swim Club
  1. Christopher McMahon
  2. John Bushman
  3. Jake Markham
  4. Connor Croan
1:32.90
 
Kamehameha Swim Club (A) Kamehameha Swim Club
  1. Ryan Stack
  2. Christian Nishimura
  3. Kevin Frifeldt
  4. Kanoa Kaleoaloha
1:34.14
 
Arizona Gold Swim Club Arizona Gold Swim Club
  1. Mark Jurek
  2. Lawrence Quintana
  3. Brent Creager
  4. Ty Dang
1:34.42
 
Tucson Ford Dealers Aquatic (A) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Hunter Thompson
  2. David Guyer
  3. Jarl Brynnel
  4. Kenneth Cashion
1:34.73
 
Tacoma Swim Club Tacoma Swim Club
  1. Brian Woodbury
  2. Caleb Riggs
  3. Ben Scott
  4. George Gonzalez
1:34.79
 
Foothills Swim team (A) Foothills Swim team
  1. Joseph Notarianni
  2. Daniel Graber
  3. Jake Sbarbaro
  4. Joshua Graber
1:35.08
 
Issaquah Swim Team (C) Issaquah Swim Team
  1. Jason Klein
  2. Ben Nussbaum
  3. Paul Jett
  4. Malcolm Mitchell
1:35.32
 
Lobo Aquatic Clu Lobo Aquatic Clu
  1. Stephen Klein
  2. Alejandro Sandoval
  3. Dorian Holler
  4. John Holler
1:35.53
 
Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Aaron Elhajj
  2. Morgan Ciliv
  3. Austin Barnard
  4. Stephen Boden
1:35.81
 
Scottsdale Aquatic Club (B) Scottsdale Aquatic Club
  1. Pavel Bello
  2. Austin Julian
  3. Joseph Starkweather
  4. David Brown
1:36.03
 
Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Seroja Pereverzin
  2. Blake Suh
  3. Nick Chaney
  4. Nicholas Thorne
1:36.08
 
Fort Collins Area Swim team Fort Collins Area Swim team
  1. Danny Kovac
  2. Austin Hill
  3. Max Holter
  4. James Piotrowski
1:36.36
 
RallySport Aquatic Club (A) RallySport Aquatic Club
  1. Tyler Lis
  2. Sam Willett
  3. PJ Stapleton
  4. AJ Kealiher
1:36.41
 
Punahou Aquatics Punahou Aquatics
  1. Zachary Woo
  2. aukai Lileikis
  3. Austin Wong
  4. Noah Deer
1:36.63
 
Rio Salado Swim Club (A) Rio Salado Swim Club
  1. Cameron Clark
  2. Trey Roggenstein
  3. Adriel Huerta
  4. Dietrich Benz
1:36.99
 
Bellevue Club Swim Team (C) Bellevue Club Swim Team
  1. Dave Makhervaks
  2. James Campbell
  3. Gabriel Florsheim
  4. Ian Caldwell
1:37.14
 
Olympic Cascade Aquatics Olympic Cascade Aquatics
  1. Ryan Collins
  2. Samuel Petrini
  3. Benjamin Gore
  4. James Lorr
1:37.29
 
Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team (A) Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team
  1. Blake Logan
  2. Keegan Foulke
  3. Santana Garcia
  4. Cort Sharp
1:37.32
 
Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Anton Loncar
  2. Daniel Lupro
  3. Brant Edwards
  4. Joshua Galbraith
1:37.55
 
King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Carlos Montemayor
  2. Mitch Hovis
  3. Dale Williams
  4. Koppany Kolyvek
1:37.66
 
Laramie Swim Club Laramie Swim Club
  1. Slade Sheaffer
  2. Christopher Dellinger
  3. Nicolas Mavriplis
  4. Connor Petty
1:37.99
 
King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Kevin Dang
  2. Benjamin Whitty
  3. Jake McCollough
  4. Cole Vanderwel
1:38.17
 
Denver Swim Academy Denver Swim Academy
  1. Ty Coen
  2. Elijah Warren
  3. Nathan Mueller
  4. Garrett Suter
1:38.28
 
Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. James Buchanan
  2. Andrew Fukuda
  3. Chase Bublitz
  4. Dennis Liu
1:38.28
 
Cheyenne Swim Club Cheyenne Swim Club
  1. Kyle White
  2. Andrew Ehardt
  3. Brandon Troudt
  4. Thomas Reams
1:38.67
 
Missoula Aquatic Club Missoula Aquatic Club
  1. Cale Berkoff
  2. Adam Zimmer
  3. Ryan Mason
  4. Jack Eberhard
1:39.08
 
Charger Aquatics Charger Aquatics
  1. Jason Hou
  2. Ian Kingsolver
  3. Anthony Kim
  4. Kevin Benavidez
1:39.16
 
Tualatin Hills Swim Club (B) Tualatin Hills Swim Club
  1. Sean Calkins
  2. Jorge Casas
  3. Andres La Rosa
  4. Jackson Wahl
1:39.21
 
RallySport Aquatic Club (B) RallySport Aquatic Club
  1. Noah Jepson
  2. Mick Bartholomew
  3. Christopher Nicholson
  4. Taylor Nelson
1:39.24
 
Phoenix Swim Club (B) Phoenix Swim Club
  1. Joseph Skelly
  2. Adam Ross
  3. Jared Norton
  4. Grady Ottomeyer
1:39.72
 
Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Max Emerick
  2. Reid Anderson
  3. Nick Lavigne Lavigne
  4. Camden Wunderlich
1:39.79
 
Scottsdale Aquatic Club (C) Scottsdale Aquatic Club
  1. Kaleb Gould
  2. Charles Klein
  3. Daniel Cerrito
  4. Parker Greene
1:39.99
 
Hilltop Aquatic Swim Team Hilltop Aquatic Swim Team
  1. Ethan Pollock
  2. Spencer Dew
  3. Steven Okelberry
  4. Parker Freeman
1:40.13
 
Aces Swim Club (B) Aces Swim Club
  1. Sean Smooke
  2. Joshua Bedford
  3. Patrick Kelley
  4. Griffin Eiber
1:40.40
 
Sun-shine Aquatics Swim Club Sun-shine Aquatics Swim Club
  1. Kenji Mori
  2. Albert Lee
  3. Anson Tam
  4. TJ Dawson
1:40.67
 
Wave Aquatics (A) Wave Aquatics
  1. Cason Flygare
  2. Mark Weser
  3. Bryce Kuchan
  4. Kyle Zabokrtsky
1:40.80
 
Foothills Swim team (B) Foothills Swim team
  1. Kevin Olson
  2. Kelly Huddleston
  3. Cal Reynolds
  4. Daniel Notarianni
1:40.87
 
Lake Oswego Swim Club Lake Oswego Swim Club
  1. Curtis Klein
  2. Kyle Vu Vu
  3. Edward Kang
  4. Kevin Quan
1:41.02
 
Redmond Aquatic Redmond Aquatic
  1. Landon Ton
  2. Joshua Pehrson
  3. Andrew Stevens
  4. Rory Carlson
1:41.11
 
Casper Swim Club Casper Swim Club
  1. Colin O'Neill
  2. Levi Jensen
  3. Jeremy Young
  4. Anthony Drazick
1:41.36
 
Portland Aquatic Club (Oregon) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Ethan Hanson
  2. Jonas Marquez
  3. Luke Hutchinson
  4. Julian Smith
1:41.44
 
Wave Aquatics (A) Wave Aquatics
  1. Seth Birrell
  2. Jason Sukigara
  3. Fisher Munro
  4. Nick Reeves
1:41.60
 
Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Connor Biehl
  2. Xavier Graham
  3. Sergio Licea-Montes
  4. Jackson Berman
1:41.63
 
Rio Salado Swim Club (B) Rio Salado Swim Club
  1. Nick Quon
  2. Joseph Park
  3. Alex Martinez
  4. Jonah Handly
1:42.06
 
Gillette Swim Team Gillette Swim Team
  1. Noah Beaver
  2. David Bowersox
  3. Conner Baldacci
  4. Andrew Apodaca
1:42.49
 
Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Ivan Graham
  2. Andrew Lee
  3. Keith Nussbaum
  4. Connor Broughton
1:42.56
 
Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team (B) Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team
  1. Michael Zarian
  2. Porter Bennett
  3. Austin Crump
  4. Stephen Grazier
1:42.57
 
Willamalane Swim Club Willamalane Swim Club
  1. Carlos Hunnicutt
  2. Riley James
  3. Tristan James
  4. Derek Dunn
1:42.77
 
Utah Valley Aquatics Utah Valley Aquatics
  1. Jacob Anderson
  2. John Morris
  3. Connor Anderson
  4. Christopher McClain
1:43.16
 
Tucson Ford Dealers Aquatic (B) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Terry Yang
  2. Tristan Schrader
  3. Karl Brynnel
  4. Tristan Daniels
1:44.23
 
Swim Neptune Swim Neptune
  1. Zachary Paliscak
  2. Aaron Beauchamp
  3. Michael Niezgodzki
  4. Isaiah Williams
1:44.46
 
Flatiron Athletic Club Flatiron Athletic Club
  1. Jordan Wasson
  2. Jedd Wasson
  3. Masatoshi Hirabayashi
  4. Colin Spear
1:44.70
 
West Coast Aquatics (WA) West Coast Aquatics (WA)
  1. Nathan Hopkins
  2. Jonathan Cook
  3. Christopher Flynn
  4. Matt Williamson
1:44.77
 
Rock Springs Swim Club Rock Springs Swim Club
  1. Kayden Harbison
  2. Cody Anderson
  3. Ian Murphy
  4. Garrett Walton
1:45.33
 
Wyoming Waves Wyoming Waves
  1. Hunter Marshall
  2. Trevor Adrian
  3. Brandon Weyant
  4. Benjamin Wisdorf
1:45.98
 
Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team (C) Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team
  1. Isaac Hellard
  2. Bailey Miclette
  3. Jonah Staton
  4. Zachary Carder
1:47.41
 
University of Denver Hilltoppers University of Denver Hilltoppers NS
Kamehameha Swim Club (B) Kamehameha Swim Club
  1. Michael Petrides
  2. Connor Damaschi
  3. Allen Hayakawa
  4. Arkayeh Prange
DQ
Corvallis Aquatic Team Corvallis Aquatic Team
  1. Brandon Shreeve
  2. Sam Lundeen
  3. Austin Turner
  4. Alexander Brookes
DQ