Site logo

2014 Speedo Champions Series - Federal Way, WA

  • Completed
  • Mar. 12–16, 2014
  • SCY

1000 Free Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Antonio Ramirez Arizona Gold Swim Club 9:06.30
 
925
2 Brandon Shreeve Corvallis Aquatic Team 9:07.23
 
903 PB
3 Ben Olszewski Arizona Gold Swim Club 9:12.61
 
893 PB
4 Juhan Hong Mission Aurora Colorado Swimming 9:12.95
 
874 PB
5 Aaron Apel Scottsdale Aquatic Club 9:22.59
 
890
6 Robert Miner Unattached-Utah 9:23.44
 
824
7 Keegan Foulke Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 9:23.70
 
884 PB
8 Connor Anderson Utah Valley Aquatics 9:25.30
 
815 PB
9 Ryan McCoy Phoenix Swim Club 9:26.85
 
807
10 Trey Freeman Wasatch Front Fish Market 9:27.36
 
1020 PB
11 Ethan Pollock Hilltop Aquatic Swim Team 9:27.46
 
804 PB
12 Aaron Sett Foothills Swim team 9:28.02
 
819 PB
13 Peter Kotson Helena Lions Swi 9:30.33
 
791
14 Koppany Kolyvek King Aquatic Club 9:32.68
 
797 PB
15 James Sorensen Wasatch Front Fish Market 9:33.01
 
778 PB
16 Kayden Harbison Rock Springs Swim Club 9:33.34
 
794
17 Josh Olszewski Arizona Gold Swim Club 9:33.54
 
776
18 Robert Justice Arizona Gold Swim Club 9:34.57
 
771
19 Stephen Grazier Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 9:34.78
 
770 PB
20 Riley Delahoyde Peak Swim Team 9:35.63
 
783 PB
21 John Morris Utah Valley Aquatics 9:36.49
 
762 PB
22 Jared Graham Penguin Aquatics (WA) 9:36.84
 
877 PB
23 Charles Klein Scottsdale Aquatic Club 9:37.00
 
777 PB
24 Joshua Graber Foothills Swim team 9:37.06
 
759 +1.5% PB
25 Fox Anderson Boulder Swimming 9:39.58
 
809 PB
26 Liam O'Shea Multnomah Athletic Club 9:40.04
 
763 PB
27 Samuel Morton Arizona Gold Swim Club 9:40.09
 
745 PB
28 Brooks Fail TJCC Stingrays Swim Team 9:41.35
 
856
29 Kyle Miller Tigard Tualatin Swim Club 9:42.27
 
797
30 Jonah Saya Mission Aurora Colorado Swimming 9:42.88
 
794 PB
31 Luke Hutchinson Portland Aquatic Club (Oregon) 9:43.09
 
749
32 Isaiah Williams Swim Neptune 9:43.12
 
749 PB
33 Cason Flygare Wave Aquatics 9:43.26
 
731
34 Christopher McClain Utah Valley Aquatics 9:44.45
 
743 PB
35 Kaleb Gould Scottsdale Aquatic Club 9:44.51
 
742
36 Dominic Byrne Aces Swim Club 9:44.91
 
723 PB
37 Daniel Hendricks Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 9:45.91
 
719 PB
38 Nathan Rock Boulder Swimming 9:46.25
 
779 PB
39 Nicholas Mitchell TJCC Stingrays Swim Team 9:46.47
 
716
40 Connor Broughton Issaquah Swim Team 9:46.62
 
733
41 Daniel Notarianni Foothills Swim team 9:47.41
 
712
42 Joshua Vedder Mesa Aquatics 9:48.18
 
770
43 Jackson Berman Issaquah Swim Team 9:48.65
 
707 PB
44 Henry Limm South Snohomish Co. Dolphins 9:49.25
 
721
45 Zachary Posniack Rio Salado Swim Club 9:49.44
 
703 PB
46 Kobe Gall Swim Neptune 9:51.31
 
756
47 Colton Flygare Wave Aquatics 9:51.36
 
694
48 Jack Cassidy Team Sopris Swimming 9:51.61
 
693 PB
49 Carey Cling Team Eugene Aquatics 9:51.72
 
693 PB
50 Cameron Heidenreich Arizona Gold Swim Club 9:52.33
 
751
51 Camden Wunderlich Gold's Aquatics Club 9:52.40
 
690
52 Blake Logan Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 9:52.85
 
688 PB
53 Timothy Martin Mission Aurora Colorado Swimming 9:54.88
 
679 PB
54 T. Rowe Scottsdale Aquatic Club 9:55.12
 
678
55 Grant Bowers Arizona Gold Swim Club 9:55.48
 
676
56 Matt Williamson West Coast Aquatics (WA) 9:56.30
 
672 PB
57 Ilya Fedorchuk Boulder Swimming 9:57.16
 
685
57 Jacob Bushman Devil Ray Aquatic Team 9:57.16
 
729
59 Cal Reynolds Foothills Swim team 9:57.36
 
685
60 Tyler Dennis Mesa Aquatics 9:58.12
 
681
61 Alexander Nielsen Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 9:58.68
 
723
62 Isaac Hellard Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 9:59.20
 
660
63 Michael Hill Arizona Gold Swim Club 9:59.37
 
676
64 Christian Nishimura Kamehameha Swim Club 9:59.45
 
719
65 Austin Crump Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 9:59.51
 
773
66 Noah Davis Olympic Cascade Aquatics 10:00.12
 
672
67 Quinton Pierce Boulder Swimming 10:01.28
 
861
68 Alec Raines Bellevue Club Swim Team 10:02.19
 
647
69 Riley Hufford Mission Aurora Colorado Swimming 10:03.51
 
701
70 Logan Frank Hillsboro HEAT Swim Team 10:03.58
 
657
71 Karl Brynnel Tucson Ford Dealers Aquatic 10:03.82
 
700
72 Jacob Brook Cottonwood Heights Aquatics 10:04.66
 
636
73 Ben Grubb Vancouver Swim Club 10:04.85
 
635
74 Chase Damis Arizona Gold Swim Club 10:06.37
 
629 PB
75 Joseph Waite Mission Aurora Colorado Swimming 10:06.58
 
644
76 Keith Nussbaum Issaquah Swim Team 10:07.56
 
624
77 Matthew Beutler Mesa Aquatics 10:07.63
 
623
78 Maurice Lee Moffett Charger Aquatics 10:09.71
 
674
79 Dustin Turney Mesa Aquatics 10:10.67
 
627
80 Nathanael Endebrock Spokane Waves Aq 10:12.06
 
604 PB
81 Ranon Pritchard Fort Collins Area Swim team 10:14.04
 
596
82 Jeff Lozensky Mighty Marlins Swim Club 10:14.74
 
653
83 Arkayeh Prange Kamehameha Swim Club 10:20.40
 
570
84 Kyle Darling West Valley Aqua 10:28.06
 
538
85 Mark Weser Wave Aquatics 10:36.31
 
522
86 Connor Damaschi Kamehameha Swim Club 10:42.01
 
483
Josh Dewhurst Yuma Heat NS
Jonah Staton Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team DQ