CollegeSwimming.com

2016 Speedo Champions Series (Federal Way)

  • Completed
  • Mar. 17–20, 2016
  • LCM
  • Federal Way, WA

200 Free Relay Men

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time
1 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Owen Lempert
  2. Dale Williams
  3. James Scott
  4. Zachary Wagner
1:34.73
 
2 King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Kevin Dang
  2. Ethan Dang
  3. Thomas Anderson
  4. Zackary O'Haver
1:35.08
 
3 Charger Aquatics (A) Charger Aquatics
  1. Anthony Kim
  2. Max Hawton
  3. Ian Kingsolver
  4. Mark Gullick
1:36.27
 
4 Tualatin Hills Swim Club (A) Tualatin Hills Swim Club
  1. Evan Carlson
  2. Ethan Luc
  3. Trent Martinez
  4. Caspar Corbeau
1:37.15
 
5 Portland Aquatic Club (Oregon) (A) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Sidney Farber
  2. Samuel Harquail
  3. Josh Bottelberghe
  4. Ethan Hanson
1:37.56
 
6 Central Area Aquatic Team Central Area Aquatic Team
  1. Dean Nguyen
  2. Dan Prang
  3. Ande Stenfjord
  4. Emmett Wayte
1:38.12
 
7 Phoenix Swim Club (A) Phoenix Swim Club
  1. Clay Stoddard
  2. Phil Fromm
  3. AJ Frakes
  4. Jared Norton
1:38.30
 
8 King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Dillon De Priest
  2. Alex Elizarov
  3. Michael Chwaluk
  4. Micah Oh
1:38.41
 
9 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Tim Kralj
  2. Dave Makhervaks
  3. Andrew Boden
  4. Nathan Shao
1:38.52
 
10 Missoula Aquatic Club Missoula Aquatic Club
  1. Dylan Faust
  2. Adam Zimmer
  3. Darragh Mahns
  4. Cale Berkoff
1:38.69
 
11 Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Jacob Leahy
  2. Brandon Leu
  3. Kyle Millis
  4. Jason Klein
1:39.05
 
12 Multnomah Athletic Club Multnomah Athletic Club
  1. Tristan Furnary
  2. Nathaniel McFaul
  3. Liam O'Shea
  4. Nathaniel Nguyen
1:39.29
 
13 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Aaron Elhajj
  2. William Dittig
  3. Jeffrey Li
  4. William Zhou
1:39.48
 
14 Corvallis Aquatic Team Corvallis Aquatic Team
  1. Casey McEuen
  2. Micah Masei
  3. Colby Evenson
  4. Noah Vial
1:39.64
 
15 Tualatin Hills Swim Club (B) Tualatin Hills Swim Club
  1. Kyle Miller
  2. Benjamin Settle
  3. Jorge Casas
  4. Colin Aslett
1:39.89
 
16 Charger Aquatics (B) Charger Aquatics
  1. Calvin Stewart
  2. Riley Kinlaw
  3. Nicholas Christman
  4. Kevin Benavidez
1:40.26
 
17 Bellingham Bay Swim team (A) Bellingham Bay Swim team
  1. Brisen Pearson
  2. Rowan King
  3. Zach Shenkin
  4. Haydn Pak
1:40.27
 
18 Highlands Ranch Aquatics Highlands Ranch Aquatics
  1. Dylan Nasser
  2. Dominic Griffin
  3. Frank Ruppel
  4. Gabriele Sasia
1:40.62
 
19 Foothills Swim team Foothills Swim team
  1. Payton Sage
  2. Gordon Pexton
  3. Gavin Olson
  4. Cal Reynolds
1:40.74
 
20 Columbia River Swim Team Columbia River Swim Team
  1. Maksim Dolbinin
  2. Tom Utas
  3. Andrew Chang
  4. Luke Albert
1:40.79
 
20 Bainbridge Island Swim Club Bainbridge Island Swim Club
  1. Parker Bushey
  2. Aidan Wagner
  3. Garrett Waite
  4. Makai Ingalls
1:40.79
 
22 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Andrew Lee
  2. William O'Daffer
  3. Brandon Yue
  4. Ivan Graham
1:40.82
 
23 Lake Oswego Swim Club Lake Oswego Swim Club
  1. Curtis Klein
  2. Matty McComish
  3. Kyle Vu Vu
  4. Jordan Leis
1:40.85
 
24 Tualatin Hills Swim Club (C) Tualatin Hills Swim Club
  1. Sean Calkins
  2. Anthony Nosack
  3. Cortlandt Nelsen
  4. Jaume Martinez-calvo
1:41.00
 
25 Canby Swim Club Canby Swim Club
  1. Wesley Norris
  2. Matthew Arnold
  3. Michael Haring
  4. Aaron Young
1:41.44
 
26 Gillette Swim Team Gillette Swim Team
  1. Ty Conklin
  2. Gunnar Poley
  3. Conner Baldacci
  4. Noah Beaver
1:41.92
 
27 Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Brett Champlin
  2. Kyle Berquist
  3. Luke Thornbrue
1:41.94
 
28 King Aquatic Club (E) King Aquatic Club
  1. Nick Isenhower
  2. Jett Gonzales
  3. Chirag Das
  4. Cameron King
1:42.15
 
29 Lobo Aquatic Clu Lobo Aquatic Clu
  1. Estevan Romero
  2. Pierce Holler
  3. Ryan Weeks
  4. Benjamin Waterman
1:42.29
 
30 Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Timothy Ly
  2. Jacob Dexter
  3. Jordan Convery
  4. Nick Chaney
1:42.57
 
31 King Aquatic Club (D) King Aquatic Club
  1. Joey Fitzsimmons
  2. Ian Olufson
  3. Vlad Elizarov
  4. Zachary Johnson
1:42.75
 
32 Sun-shine Aquatics Swim Club Sun-shine Aquatics Swim Club
  1. Jian Mao
  2. Albert Lee
  3. Walter Lee
  4. Qian Zhi
1:42.83
 
33 Wave Aquatics Wave Aquatics
  1. Fisher Munro
  2. Samuel Jonsson
  3. Stevie Fitch
  4. Harrison McGovern
1:43.06
 
34 Oregon City Swim Team Oregon City Swim Team
  1. Nate Trank
  2. Collin McGuire
  3. Collin Cribbs
  4. Brian Frazier
1:43.10
 
35 Spokane Area Swimming/YMCA Spokane Area Swimming/YMCA
  1. Daniel Roy
  2. Aaron Law
  3. Isaac Parker
  4. Jake Goguen
1:43.44
 
36 Charger Aquatics (C) Charger Aquatics
  1. Maurice Lee Moffett
  2. Patrick Hawton
  3. Keelan Hart
  4. Joe Cecco
1:43.46
 
37 West Coast Aquatics (WA) West Coast Aquatics (WA)
  1. Jeremiah Tien
  2. Justin Limberg
  3. Tarek Farouk
  4. Jonathan Cook
1:43.57
 
38 Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Riley Verdier
  2. Reid Anderson
  3. Andrew Oh
  4. Nick Lavigne Lavigne
1:43.59
 
39 Kalispell Aquatic Team Kalispell Aquatic Team
  1. Jace Reed
  2. Jamie Bouda
  3. Philip Rhodes
  4. Austin Strobbe
1:44.27
 
40 Portland Aquatic Club (Oregon) (B) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Keenan Robinson
  2. Byron Rossmiller
  3. Dylan Cindrich
  4. Luke Hutchinson
1:44.31
 
41 Streamliner Aquatics Streamliner Aquatics
  1. Pat Shutt
  2. Ian Clifford
  3. Sebastian Chao
  4. Andrew Clifford
1:44.35
 
42 Splash Aquatics Makiki Splash Aquatics Makiki
  1. Joseph Ahia
  2. Matthew Velasco
  3. Casey Asaoka
  4. Michael Sakai
1:44.54
 
43 Pro Swimming Pro Swimming
  1. Nick Reeves
  2. Isaac Wong
  3. Ethan Wong
  4. Jackson Dudley
1:44.95
 
44 Hawaii Swimming Club Hawaii Swimming Club
  1. Shawn Fujii
  2. Devin Alejado
  3. Jonel Escobar
  4. James Short
1:46.46
 
45 Bellingham Bay Swim team (B) Bellingham Bay Swim team
  1. Jonathan Hegeberg
  2. Matthew Lovell
  3. Samuel Hunter
  4. Franz Allendorfer
1:47.61
 
46 Laramie Swim Club Laramie Swim Club
  1. Charles Sheridan
  2. Noah Richardson
  3. Andrew Weathermon
  4. Matthew Bress
1:47.68
 
47 Rock Springs Swim Club Rock Springs Swim Club
  1. Hans Jetkosi-Defries
  2. Parker Newberg
  3. James Spicer
  4. Bryan Monzon
1:49.17
 
Phoenix Swim Club (B) Phoenix Swim Club
  1. Michael Niezgodzki
  2. Jameson Theisen
  3. Patrick Schramm
  4. Timothy LaFave
NS
Willamalane Swim Club Willamalane Swim Club NS