CollegeSwimming.com

2016 Speedo Champions Series (Federal Way)

  • Completed
  • Mar. 17–20, 2016
  • LCM
  • Federal Way, WA

400 Medley Relay Men

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time
1 Phoenix Swim Club (A) Phoenix Swim Club
  1. Jared Norton
  2. James Sheehan
  3. Giles Smith
  4. Michael Niezgodzki
3:50.22
 
2 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Thomas Anderson
  2. Ethan Dang
  3. Micah Oh
  4. Kevin Dang
3:50.87
 
3 King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Tyler Lu
  2. Mitch Hovis
  3. Dale Williams
  4. Zachary Wagner
3:54.71
 
4 Tualatin Hills Swim Club (A) Tualatin Hills Swim Club
  1. Sean Calkins
  2. Caspar Corbeau
  3. Evan Carlson
  4. Trent Martinez
3:55.12
 
5 Tualatin Hills Swim Club (B) Tualatin Hills Swim Club
  1. Benjamin Settle
  2. Anthony Nosack
  3. Uriel Tejeda
  4. Ethan Luc
3:57.96
 
6 Charger Aquatics (A) Charger Aquatics
  1. Anthony Kim
  2. Ian Kingsolver
  3. Kevin Benavidez
  4. Mark Gullick
3:58.54
 
7 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Aaron Elhajj
  2. Jeffrey Li
  3. Henry Lucco
  4. Andrew Boden
3:59.52
 
8 Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Jason Klein
  2. Andrew Lee
  3. Sergio Licea-Montes
  4. Jacob Leahy
4:00.06
 
9 Foothills Swim team Foothills Swim team
  1. Gavin Olson
  2. Jack Moranetz
  3. Gordon Pexton
  4. Payton Sage
4:01.94
 
10 Portland Aquatic Club (Oregon) (A) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Byron Rossmiller
  2. Josh Bottelberghe
  3. Samuel Harquail
  4. Sidney Farber
4:02.02
 
11 King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Cameron King
  2. Robert Hughes
  3. Dillon De Priest
  4. Zackary O'Haver
4:02.26
 
12 Missoula Aquatic Club Missoula Aquatic Club
  1. Cale Berkoff
  2. Adam Zimmer
  3. Dylan Faust
  4. Darragh Mahns
4:02.35
 
13 Central Area Aquatic Team Central Area Aquatic Team
  1. Emmett Wayte
  2. Emmett McCann
  3. Dean Nguyen
  4. Dan Prang
4:05.11
 
14 King Aquatic Club (D) King Aquatic Club
  1. Chirag Das
  2. James Scott
  3. Alex Elizarov
  4. Joey Fitzsimmons
4:05.41
 
15 Multnomah Athletic Club Multnomah Athletic Club
  1. Liam O'Shea
  2. Tristan Furnary
  3. Tyler Soo
  4. Nathaniel McFaul
4:06.40
 
16 Lake Oswego Swim Club (A) Lake Oswego Swim Club
  1. Curtis Klein
  2. Kyle Vu Vu
  3. Matty McComish
  4. Jordan Leis
4:07.11
 
17 Highlands Ranch Aquatics Highlands Ranch Aquatics
  1. Frank Ruppel
  2. Dylan Nasser
  3. Gabriele Sasia
  4. Dominic Griffin
4:07.81
 
18 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Dave Makhervaks
  2. David Conger
  3. Thomas Eggenberger
  4. Nathan Shao
4:08.67
 
19 Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Maxwell Woodbury
  2. Kyle Berquist
  3. Anton Goswitz
  4. Luke Thornbrue
4:08.68
 
20 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Kyle Millis
  2. Brandon Yue
  3. William O'Daffer
  4. Brandon Leu
4:08.94
 
21 Tualatin Hills Swim Club (C) Tualatin Hills Swim Club
  1. Jorge Casas
  2. Cortlandt Nelsen
  3. Kyle Miller
  4. Colin Aslett
4:09.29
 
22 Bainbridge Island Swim Club Bainbridge Island Swim Club
  1. Garrett Waite
  2. Kevin Houseman
  3. Makai Ingalls
  4. Parker Bushey
4:09.38
 
23 Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Brandon Stride
  2. Reid Anderson
  3. Andrew Oh
  4. Nick Lavigne Lavigne
4:09.75
 
24 Spokane Area Swimming/YMCA Spokane Area Swimming/YMCA
  1. Jake Goguen
  2. Daniel Roy
  3. Aaron Law
  4. Isaac Parker
4:10.17
 
25 Corvallis Aquatic Team Corvallis Aquatic Team
  1. Casey McEuen
  2. Micah Masei
  3. Noah Vial
  4. Colby Evenson
4:11.67
 
26 Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Timothy Ly
  2. Nick Chaney
  3. Jordan Convery
  4. Jacob Dexter
4:12.38
 
27 Bellingham Bay Swim team (A) Bellingham Bay Swim team
  1. Zach Shenkin
  2. Rowan King
  3. Brisen Pearson
  4. Haydn Pak
4:12.69
 
28 Sun-shine Aquatics Swim Club Sun-shine Aquatics Swim Club
  1. Walter Lee
  2. Albert Lee
  3. Jian Mao
  4. Qian Zhi
4:12.76
 
29 West Coast Aquatics (WA) (A) West Coast Aquatics (WA)
  1. Jeremiah Tien
  2. Bryan Phung
  3. Tony Mikhail
  4. Jonathan Cook
4:12.88
 
30 Charger Aquatics (B) Charger Aquatics
  1. Patrick Hawton
  2. Adam Fusti-Molnar
  3. Max Hawton
  4. Nicholas Christman
4:14.32
 
31 Columbia River Swim Team Columbia River Swim Team
  1. Andrew Chang
  2. Kai Johnson
  3. Tom Utas
  4. Maksim Dolbinin
4:14.39
 
32 Lake Oswego Swim Club (B) Lake Oswego Swim Club
  1. Carl Hansen
  2. Daniel Kim
  3. Samuel Swaim
  4. Ryan Sklar
4:14.40
 
33 King Aquatic Club (E) King Aquatic Club
  1. Jett Gonzales
  2. Owen Lempert
  3. Michael Chwaluk
  4. Vlad Elizarov
4:15.16
 
34 Lobo Aquatic Clu Lobo Aquatic Clu
  1. Estevan Romero
  2. Ryan Weeks
  3. Pierce Holler
  4. Benjamin Waterman
4:16.97
 
35 Wave Aquatics Wave Aquatics
  1. Fisher Munro
  2. Harrison McGovern
  3. Stevie Fitch
  4. Samuel Jonsson
4:18.31
 
36 Una Ppst Una Ppst
  1. Timothy Gallagher
  2. Nathan Ramey
  3. Ethan Fox
  4. Quincy Walker
4:19.35
 
37 Portland Aquatic Club (Oregon) (B) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Dylan Cindrich
  2. Luke Hutchinson
  3. Ethan Hanson
  4. Keenan Robinson
4:19.65
 
38 Hawaii Swimming Club Hawaii Swimming Club
  1. Devin Alejado
  2. Joshua-Ryan Lujan
  3. Jonel Escobar
  4. James Short
4:19.66
 
39 Phoenix Swim Club (B) Phoenix Swim Club
  1. Jameson Theisen
  2. Clay Stoddard
  3. Phil Fromm
  4. AJ Frakes
4:20.26
 
40 South Snohomish Co. Dolphins South Snohomish Co. Dolphins
  1. Erik Anderson
  2. Walter Limm
  3. Henry Limm
  4. Christopher Anderson
4:20.32
 
41 Kalispell Aquatic Team Kalispell Aquatic Team
  1. Jace Reed
  2. Anthony Clason
  3. Jamie Bouda
  4. Austin Strobbe
4:20.67
 
42 Charger Aquatics (C) Charger Aquatics
  1. Jack Hoagland
  2. Riley Kinlaw
  3. Calvin Stewart
  4. Joe Cecco
4:21.09
 
43 Tualatin Hills Swim Club (D) Tualatin Hills Swim Club
  1. Nalex Young
  2. Eric Xu
  3. Sam Donchi
  4. Reilly Goddard
4:21.53
 
44 Olympic Aquatic Club Olympic Aquatic Club
  1. Mason Heaman
  2. Zane Guyt
  3. Nathan Rubie
  4. Ross Burchell
4:23.71
 
45 Splash Aquatics Makiki Splash Aquatics Makiki
  1. Matthew Velasco
  2. Joseph Ahia
  3. Michael Sakai
  4. Casey Asaoka
4:23.90
 
46 Bellingham Bay Swim team (B) Bellingham Bay Swim team
  1. Colin Hakeman
  2. Jonathan Hegeberg
  3. Franz Allendorfer
  4. Samuel Hunter
4:28.76
 
47 West Coast Aquatics (WA) (B) West Coast Aquatics (WA)
  1. Ryan Price
  2. Ethan Forsberg
  3. Tarek Farouk
  4. Justin Limberg
4:29.06
 
48 Rock Springs Swim Club Rock Springs Swim Club
  1. Ron Defauw
  2. Kade Thomas
  3. Gavin Heady
  4. Darwin Anderson
4:31.11
 
Pro Swimming Pro Swimming
  1. Keane Suen
  2. Nick Reeves
  3. Jackson Dudley
  4. Grant Chen
DQ
Thunderbird Aquatic Club Thunderbird Aquatic Club
  1. Nickolas Turgeon-Orbe
  2. Mike Laws
  3. Elliott Hofferth
  4. Nathan Mathes
DQ
Streamliner Aquatics Streamliner Aquatics NS
Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. James Buchanan
  2. Jake Davies
  3. Nolan Cleary
NS