CollegeSwimming.com

2016 Speedo Champions Series (Federal Way)

  • Completed
  • Mar. 17–20, 2016
  • LCM
  • Federal Way, WA

800 Free Relay Men

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time
1 Tualatin Hills Swim Club (A) Tualatin Hills Swim Club
  1. Evan Carlson
  2. Trent Martinez
  3. Kyle Miller
  4. Sean Calkins
7:51.40
 
2 Tualatin Hills Swim Club (B) Tualatin Hills Swim Club
  1. Caspar Corbeau
  2. Anthony Nosack
  3. Ethan Luc
  4. Benjamin Settle
7:53.52
 
3 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Dale Williams
  2. Zackary O'Haver
  3. Dillon De Priest
  4. Micah Oh
7:56.66
 
4 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Andrew Boden
  2. Aaron Elhajj
  3. Henry Lucco
  4. Nathan Shao
7:57.18
 
5 Multnomah Athletic Club Multnomah Athletic Club
  1. Liam O'Shea
  2. Tristan Furnary
  3. Nathaniel McFaul
  4. Douglas Heymann
8:03.88
 
6 Phoenix Swim Club (A) Phoenix Swim Club
  1. Jared Norton
  2. Michael Niezgodzki
  3. Phil Fromm
  4. AJ Frakes
8:06.13
 
7 Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Jason Klein
  2. Brandon Leu
  3. Markus Zimmermann
  4. Andrew Lee
8:07.20
 
8 Charger Aquatics (A) Charger Aquatics
  1. Anthony Kim
  2. Mark Gullick
  3. Max Hawton
  4. Maurice Lee Moffett
8:09.13
 
9 King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Joey Fitzsimmons
  2. Nick Isenhower
  3. Oliver Hoff
  4. Alex Elizarov
8:09.19
 
10 Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Timothy Ly
  2. Jacob Dexter
  3. Jordan Convery
  4. Nick Chaney
8:10.86
 
11 Charger Aquatics (B) Charger Aquatics
  1. Sean Jahner
  2. Keelan Hart
  3. Ian Kingsolver
  4. Jack Hoagland
8:11.28
 
12 Tualatin Hills Swim Club (C) Tualatin Hills Swim Club
  1. Jorge Casas
  2. Colin Aslett
  3. Joshua Yadao
  4. Jaume Martinez-calvo
8:11.34
 
13 Highlands Ranch Aquatics Highlands Ranch Aquatics
  1. Gabriele Sasia
  2. Dominic Griffin
  3. Frank Ruppel
  4. Dylan Nasser
8:11.89
 
14 Corvallis Aquatic Team Corvallis Aquatic Team
  1. Dylan Dhakhwa
  2. Noah Vial
  3. Colby Evenson
  4. Micah Masei
8:12.37
 
15 Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Kyle Berquist
  2. Brett Champlin
  3. Luke Thornbrue
  4. Addison Beard
8:15.21
 
16 Portland Aquatic Club (Oregon) (A) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Ethan Hanson
  2. Luke Hutchinson
  3. Samuel Harquail
  4. Josh Bottelberghe
8:16.66
 
17 Central Area Aquatic Team Central Area Aquatic Team
  1. Dean Nguyen
  2. Emmett Wayte
  3. Dan Prang
  4. Ande Stenfjord
8:16.67
 
18 King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Ian Olufson
  2. Michael Chwaluk
  3. Kyle Falkner
  4. Chirag Das
8:17.80
 
19 Foothills Swim team Foothills Swim team
  1. Cal Reynolds
  2. Dean Crozier
  3. Gavin Olson
  4. Gordon Pexton
8:17.88
 
20 Bellingham Bay Swim team Bellingham Bay Swim team
  1. Zach Shenkin
  2. Haydn Pak
  3. Colin Hakeman
  4. Samuel Hunter
8:20.27
 
21 Lobo Aquatic Clu Lobo Aquatic Clu
  1. Benjamin Waterman
  2. Pierce Holler
  3. Ryan Weeks
  4. Estevan Romero
8:26.80
 
22 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Thomas Eggenberger
  2. Dave Makhervaks
  3. William Zhou
  4. David Conger
8:26.88
 
23 Oregon City Swim Team Oregon City Swim Team
  1. Nate Trank
  2. Collin McGuire
  3. Collin Cribbs
  4. Brian Frazier
8:27.92
 
24 West Coast Aquatics (WA) West Coast Aquatics (WA)
  1. Jeremiah Tien
  2. Ryan Price
  3. Tony Mikhail
  4. Jonathan Cook
8:28.51
 
25 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Ivan Graham
  2. Brandon Yue
  3. Sergio Licea-Montes
  4. Joseph Spaniac
8:30.52
 
26 Portland Aquatic Club (Oregon) (B) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Byron Rossmiller
  2. Dylan Cindrich
  3. Keenan Robinson
  4. Sidney Farber
8:30.94
 
27 Spokane Area Swimming/YMCA Spokane Area Swimming/YMCA
  1. Daniel Roy
  2. Isaac Parker
  3. Aaron Law
  4. Jake Goguen
8:32.07
 
28 Phoenix Swim Club (B) Phoenix Swim Club
  1. Clay Stoddard
  2. James Sheehan
  3. Jameson Theisen
  4. Timothy LaFave
8:32.17
 
29 Columbia River Swim Team Columbia River Swim Team
  1. Tom Utas
  2. Maksim Dolbinin
  3. Andrew Chang
  4. Kai Johnson
8:32.41
 
30 Pro Swimming Pro Swimming
  1. Jackson Dudley
  2. Trenton Allison
  3. John Xie
  4. Hayes Raubacher
8:35.03
 
31 Wave Aquatics Wave Aquatics
  1. Stevie Fitch
  2. Samuel Jonsson
  3. Harrison McGovern
  4. Fisher Munro
8:35.37
 
32 Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Andrew Oh
  2. Brandon Stride
  3. Nick Lavigne Lavigne
  4. Reid Anderson
8:36.75
 
33 Kalispell Aquatic Team Kalispell Aquatic Team
  1. Jace Reed
  2. Jamie Bouda
  3. Austin Strobbe
  4. Anthony Clason
8:38.71
 
34 Hawaii Swimming Club Hawaii Swimming Club
  1. James Short
  2. Jake Glasgow
  3. Devin Alejado
  4. Jonel Escobar
8:42.49
 
35 Rock Springs Swim Club Rock Springs Swim Club
  1. Darwin Anderson
  2. Ron Defauw
  3. Parker Newberg
  4. Gavin Heady
8:42.97
 
36 Laramie Swim Club Laramie Swim Club
  1. Charles Sheridan
  2. Noah Richardson
  3. Matthew Bress
  4. Andrew Weathermon
9:16.16