CollegeSwimming.com

2016 Speedo Champions Series (Federal Way)

  • Completed
  • Mar. 17–20, 2016
  • LCM
  • Federal Way, WA

200 Back Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Curtis Klein Lake Oswego Swim Club 2:03.74
 
887 +2.1% PB
2 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 2:05.10
 
915 +5.3% PB
3 Anthony Kim Charger Aquatics 2:05.79
 
847 PB
4 Jarod Arroyo Wasatch Front Fish Market 2:06.31
 
936 PB
5 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 2:06.69
 
884 PB
6 Aaron Elhajj Bellevue Club Swim Team 2:06.87
 
826 -0.0%
7 Ethan Harder Billings Aquatic Club 2:07.61
 
911 PB
8 Gavin Olson Foothills Swim team 2:08.31
 
953 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Benjamin Settle Tualatin Hills Swim Club 2:04.78
 
878 +6.3% PB
10 Sean Calkins Tualatin Hills Swim Club 2:06.49
 
833 +0.8% SB
11 Alexander Wright Evergreen Swim Club 2:07.08
 
876 +4.1% PB
12 Jackson Cunningham Boise YMCA 2:08.78
 
844 -0.6%
13 Jared Miller La Grande Swim Club 2:09.42
 
831 PB
14 Garrett Waite Bainbridge Island Swim Club 2:10.43
 
857
15 Jared Norton Phoenix Swim Club 2:11.87
 
743 PB
16 Kevin Dang King Aquatic Club 2:12.54
 
719
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 2:11.14
 
745
18 Jason Klein Issaquah Swim Team 2:11.67
 
746 PB
19 Stephen Stoddard Roseburg Y Swim Team 2:11.93
 
742 PB
20 Byron Rossmiller Portland Aquatic Club (Oregon) 2:11.95
 
741 +4.2% PB
21 Liam O'Shea Multnomah Athletic Club 2:13.08
 
709
22 Ethan Hanson Portland Aquatic Club (Oregon) 2:13.68
 
698 +1.4% SB
23 Tegan Brown Foothills Swim team 2:15.32
 
722 PB
James Buchanan Chinook Aquatic Club DQ
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Tyler Lu King Aquatic Club 2:12.25
 
978 PB
26 Timothy Gallagher Una Ppst 2:12.72
 
870 PB
27 William Dittig Bellevue Club Swim Team 2:13.45
 
702 PB
28 Dylan Nasser Highlands Ranch Aquatics 2:13.66
 
753 PB
29 Ande Stenfjord Central Area Aquatic Team 2:14.78
 
732 +1.5% PB
30 Talmage Corey Wasatch Front Fish Market 2:16.38
 
703
31 Jack Hoagland Charger Aquatics 2:17.02
 
737 PB
32 Matthew Fritz Missoula Aquatic Club 2:17.92
 
676
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jarod Arroyo Wasatch Front Fish Market 2:05.18
 
958 PB
2 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 2:05.43
 
908 +5.1% PB
3 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 2:06.00
 
897 PB
4 Aaron Elhajj Bellevue Club Swim Team 2:06.43
 
834 +0.3% PB
5 Curtis Klein Lake Oswego Swim Club 2:06.72
 
829 -0.2%
6 Anthony Kim Charger Aquatics 2:06.76
 
828
7 Gavin Olson Foothills Swim team 2:06.77
 
982 PB
8 Ethan Harder Billings Aquatic Club 2:06.92
 
924 PB
9 Sean Calkins Tualatin Hills Swim Club 2:07.25
 
818 +0.2% SB
10 Alexander Wright Evergreen Swim Club 2:07.58
 
867 +3.7% PB
11 Benjamin Settle Tualatin Hills Swim Club 2:07.81
 
819 +4.0% PB
12 Jackson Cunningham Boise YMCA 2:08.19
 
855 -0.1%
13 Jared Miller La Grande Swim Club 2:08.67
 
846 PB
14 Garrett Waite Bainbridge Island Swim Club 2:09.85
 
868
15 Jared Norton Phoenix Swim Club 2:11.45
 
750 PB
16 Kevin Dang King Aquatic Club 2:11.55
 
737
17 Stephen Stoddard Roseburg Y Swim Team 2:11.58
 
748 PB
18 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 2:12.22
 
725
19 Byron Rossmiller Portland Aquatic Club (Oregon) 2:13.07
 
721 +3.3% PB
20 Jason Klein Issaquah Swim Team 2:13.16
 
719
21 James Buchanan Chinook Aquatic Club 2:13.28
 
717
22 Ethan Hanson Portland Aquatic Club (Oregon) 2:13.38
 
703 +1.6% SB
23 Tegan Brown Foothills Swim team 2:13.56
 
754 PB
24 Liam O'Shea Multnomah Athletic Club 2:13.90
 
694
25 Dylan Nasser Highlands Ranch Aquatics 2:14.41
 
739 PB
26 Talmage Corey Wasatch Front Fish Market 2:14.66
 
734
27 William Dittig Bellevue Club Swim Team 2:14.78
 
678
28 Tyler Lu King Aquatic Club 2:14.97
 
928 PB
29 Ande Stenfjord Central Area Aquatic Team 2:15.15
 
726 +1.2% PB
30 Jack Hoagland Charger Aquatics 2:15.25
 
769 PB
31 Timothy Gallagher Una Ppst 2:15.37
 
822 PB
32 Matthew Fritz Missoula Aquatic Club 2:15.66
 
716 PB
33 Noah Vial Corvallis Aquatic Team 2:15.69
 
716
34 William O'Daffer Issaquah Swim Team 2:15.71
 
715 PB
35 Kyle Millis Issaquah Swim Team 2:15.84
 
713
36 James Zamora Lobo Aquatic Clu 2:15.87
 
757 PB
37 Dave Makhervaks Bellevue Club Swim Team 2:15.88
 
658
38 Gordon Pexton Foothills Swim team 2:15.97
 
711 PB
39 Matthew Arnold Canby Swim Club 2:16.00
 
668 PB
40 Dean Crozier Foothills Swim team 2:16.11
 
753 PB
41 Cameron King King Aquatic Club 2:16.13
 
708 PB
42 Tristan O'Donoghue Stingray Swim Team (AK) 2:16.29
 
662 +6.1% PB
43 Rob Mead Multnomah Athletic Club 2:16.51
 
746 PB
44 Colin Aslett Tualatin Hills Swim Club 2:16.64
 
699
45 Nathan Hayes King Aquatic Club 2:16.71
 
798 PB
46 Colby Evenson Corvallis Aquatic Team 2:16.74
 
697
47 Brandon Leu Issaquah Swim Team 2:17.00
 
692 +0.4% PB
48 Connor Elwyn Velocity Swimming 2:17.12
 
790
49 Kyle Falkner King Aquatic Club 2:17.40
 
730
50 Trent Martinez Tualatin Hills Swim Club 2:17.48
 
729
51 Jacob Leahy Issaquah Swim Team 2:17.53
 
640 PB
52 Nick Elizarov King Aquatic Club 2:17.86
 
777
53 Frank Ruppel Highlands Ranch Aquatics 2:17.91
 
634
54 Payton Sage Foothills Swim team 2:17.98
 
675 PB
55 Ethan Luc Tualatin Hills Swim Club 2:17.99
 
720 PB
56 Collin Cribbs Oregon City Swim Team 2:18.02
 
620
57 Brandon Stride Gold's Aquatics Club 2:18.03
 
719 PB
58 Hayden Kirkpatrick Hillsboro HEAT Swim Team 2:18.26
 
770 PB
59 Cole Westendorf Tri-City Channel Cats 2:18.51
 
666
60 Chirag Das King Aquatic Club 2:18.85
 
660 -1.8%
61 Mitchell Eggenberger Bellevue Club Swim Team 2:19.25
 
610 PB
62 Emmett Wayte Central Area Aquatic Team 2:19.47
 
649
63 Carter Walles Storm Aquatics (Washington) 2:19.50
 
693
64 Jeremiah Tien West Coast Aquatics (WA) 2:19.52
 
606 +2.4% PB
65 Dylan Cindrich Portland Aquatic Club (Oregon) 2:19.88
 
600 +1.1% PB
65 Keenan Robinson Portland Aquatic Club (Oregon) 2:19.88
 
600 +2.2% SB
67 Carl Hansen Lake Oswego Swim Club 2:19.89
 
642 PB
68 Maxwell Woodbury Hillsboro HEAT Swim Team 2:20.14
 
682 PB
69 Samuel Alpaugh Bainbridge Island Swim Club 2:20.25
 
582
70 Addison Pollick Tri-City Channel Cats 2:20.97
 
623 PB
71 Patrick Hawton Charger Aquatics 2:21.47
 
572
72 Jake Goguen Spokane Area Swimming/YMCA 2:21.57
 
613
73 Jacob Bushman Wasatch Front Fish Market 2:22.07
 
562 PB
74 Riley Verdier Gold's Aquatics Club 2:22.11
 
562 PB
75 James Richardson Bellevue Club Swim Team 2:22.28
 
700
76 Estevan Romero Lobo Aquatic Clu 2:22.47
 
556
77 Gunnar Poley Gillette Swim Team 2:22.75
 
637
78 Robby Jones Spokane Waves Aq 2:26.83
 
484
79 Oliver Hoff King Aquatic Club 2:26.97
 
567
80 Colin O'Neill Casper Swim Club 2:29.08
 
449
81 Leo Zhang King Aquatic Club 2:33.16
 
523
Kyle Darling West Valley Aqua NS
Bergen Davis Glacier Swim Club DQ
Jarod Creech Lobo Aquatic Clu DQ