CollegeSwimming.com

2016 Speedo Champions Series (Federal Way)

  • Completed
  • Mar. 17–20, 2016
  • LCM
  • Federal Way, WA

400 Free Relay Men

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time
1 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Zachary Wagner
  2. Thomas Anderson
  3. Zackary O'Haver
  4. Kevin Dang
3:30.45
 
2 Tualatin Hills Swim Club (A) Tualatin Hills Swim Club
  1. Evan Carlson
  2. Caspar Corbeau
  3. Trent Martinez
  4. Ethan Luc
3:32.99
 
3 King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Nick Isenhower
  2. Mitch Hovis
  3. Dillon De Priest
  4. Micah Oh
3:34.21
 
4 Phoenix Swim Club Phoenix Swim Club
  1. Michael Niezgodzki
  2. Jared Norton
  3. Clay Stoddard
  4. Phil Fromm
3:35.41
 
5 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Tim Kralj
  2. Aaron Elhajj
  3. Dave Makhervaks
  4. Andrew Boden
3:36.44
 
6 Central Area Aquatic Team Central Area Aquatic Team
  1. Dean Nguyen
  2. Ande Stenfjord
  3. Emmett Wayte
  4. Dan Prang
3:36.92
 
7 Tualatin Hills Swim Club (B) Tualatin Hills Swim Club
  1. Jorge Casas
  2. Sean Calkins
  3. Kyle Miller
  4. Anthony Nosack
3:37.18
 
8 Multnomah Athletic Club Multnomah Athletic Club
  1. Nathaniel McFaul
  2. Tyler Soo
  3. Douglas Heymann
  4. Tristan Furnary
3:37.79
 
9 Charger Aquatics (A) Charger Aquatics
  1. Anthony Kim
  2. Max Hawton
  3. Kevin Benavidez
  4. Mark Gullick
3:38.10
 
10 Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Jason Klein
  2. Brandon Leu
  3. Jacob Leahy
  4. Andrew Lee
3:38.73
 
11 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Henry Lucco
  2. William Dittig
  3. Nathan Shao
  4. William Zhou
3:40.22
 
12 Portland Aquatic Club (Oregon) (A) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Samuel Harquail
  2. Josh Bottelberghe
  3. Keenan Robinson
  4. Sidney Farber
3:40.65
 
13 Highlands Ranch Aquatics Highlands Ranch Aquatics
  1. Gabriele Sasia
  2. Dominic Griffin
  3. Frank Ruppel
  4. Dylan Nasser
3:40.84
 
14 King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Alex Elizarov
  2. Owen Lempert
  3. Michael Chwaluk
  4. Ian Olufson
3:41.70
 
15 Missoula Aquatic Club Missoula Aquatic Club
  1. Dylan Faust
  2. Cale Berkoff
  3. Darragh Mahns
  4. Adam Zimmer
3:41.74
 
16 Foothills Swim team Foothills Swim team
  1. Gordon Pexton
  2. Payton Sage
  3. Cal Reynolds
  4. Gavin Olson
3:43.23
 
17 Tualatin Hills Swim Club (C) Tualatin Hills Swim Club
  1. Austin Chang
  2. Benjamin Settle
  3. Jaume Martinez-calvo
  4. Colin Aslett
3:43.27
 
18 Charger Aquatics (B) Charger Aquatics
  1. Joe Cecco
  2. Ian Kingsolver
  3. Nicholas Christman
  4. Maurice Lee Moffett
3:44.01
 
19 Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Anton Goswitz
  2. Luke Thornbrue
  3. Brett Champlin
  4. Kyle Berquist
3:44.17
 
20 Corvallis Aquatic Team Corvallis Aquatic Team
  1. Micah Masei
  2. Noah Vial
  3. Colby Evenson
  4. Casey McEuen
3:44.18
 
21 King Aquatic Club (D) King Aquatic Club
  1. Ethan Dang
  2. Tyler Lu
  3. Nick Elizarov
  4. Vlad Elizarov
3:44.20
 
22 Lake Oswego Swim Club (A) Lake Oswego Swim Club
  1. Matty McComish
  2. Curtis Klein
  3. Kyle Vu Vu
  4. Jordan Leis
3:44.35
 
23 Canby Swim Club Canby Swim Club
  1. Matthew Arnold
  2. Wesley Norris
  3. Michael Haring
  4. Aaron Young
3:44.47
 
24 Sun-shine Aquatics Swim Club Sun-shine Aquatics Swim Club
  1. Jian Mao
  2. Albert Lee
  3. Walter Lee
  4. Qian Zhi
3:44.91
 
25 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. William O'Daffer
  2. Markus Zimmermann
  3. Brandon Yue
  4. Kyle Millis
3:44.97
 
26 Columbia River Swim Team Columbia River Swim Team
  1. Tom Utas
  2. Maksim Dolbinin
  3. Andrew Chang
  4. Luke Albert
3:45.36
 
27 Bainbridge Island Swim Club Bainbridge Island Swim Club
  1. Makai Ingalls
  2. Jude Wenker
  3. Aidan Wagner
  4. Parker Bushey
3:46.59
 
28 Thunderbird Aquatic Club Thunderbird Aquatic Club
  1. Nickolas Turgeon-Orbe
  2. Mike Laws
  3. Elliott Hofferth
  4. Nathan Mathes
3:46.70
 
29 Oregon City Swim Team Oregon City Swim Team
  1. Brian Frazier
  2. Collin Cribbs
  3. Nate Trank
  4. Collin McGuire
3:46.85
 
30 Lobo Aquatic Clu Lobo Aquatic Clu
  1. Benjamin Waterman
  2. Pierce Holler
  3. Ryan Weeks
  4. Estevan Romero
3:47.01
 
31 Spokane Area Swimming/YMCA Spokane Area Swimming/YMCA
  1. Daniel Roy
  2. Aaron Law
  3. Isaac Parker
  4. Jake Goguen
3:47.15
 
32 Pro Swimming Pro Swimming
  1. Nick Reeves
  2. Grant Chen
  3. Jackson Dudley
  4. Ethan Wong
3:47.26
 
33 King Aquatic Club (E) King Aquatic Club
  1. Chirag Das
  2. Joey Fitzsimmons
  3. Joshua Maclurg
  4. Jett Gonzales
3:47.27
 
34 Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Jacob Dexter
  2. Timothy Ly
  3. Jordan Convery
  4. Nick Chaney
3:47.97
 
35 Charger Aquatics (C) Charger Aquatics
  1. Riley Kinlaw
  2. Calvin Stewart
  3. Patrick Hawton
  4. Keelan Hart
3:50.56
 
36 Wave Aquatics Wave Aquatics
  1. Harrison McGovern
  2. Fisher Munro
  3. Stevie Fitch
  4. Samuel Jonsson
3:50.67
 
37 Streamliner Aquatics Streamliner Aquatics
  1. Pat Shutt
  2. Ian Clifford
  3. Sebastian Chao
  4. Andrew Clifford
3:51.12
 
38 Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Brandon Stride
  2. Nick Lavigne Lavigne
  3. Reid Anderson
  4. Andrew Oh
3:51.15
 
39 Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. James Buchanan
  2. Caesar Tuguinay
  3. Joey Vacura
  4. Jake Davies
3:51.22
 
40 Splash Aquatics Makiki Splash Aquatics Makiki
  1. Joseph Ahia
  2. Matthew Velasco
  3. Casey Asaoka
  4. Michael Sakai
3:52.48
 
41 Portland Aquatic Club (Oregon) (B) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Luke Hutchinson
  2. Dylan Cindrich
  3. Byron Rossmiller
  4. Ethan Hanson
3:52.89
 
42 Kalispell Aquatic Team Kalispell Aquatic Team
  1. Austin Strobbe
  2. Jamie Bouda
  3. Jace Reed
  4. Anthony Clason
3:52.95
 
43 Una Ppst Una Ppst
  1. Quincy Walker
  2. Nathan Ramey
  3. Ethan Fox
  4. Timothy Gallagher
3:53.97
 
44 West Coast Aquatics (WA) West Coast Aquatics (WA)
  1. Tarek Farouk
  2. Justin Limberg
  3. Tony Mikhail
  4. Jeremiah Tien
3:54.10
 
45 Hawaii Swimming Club Hawaii Swimming Club
  1. James Short
  2. Devin Alejado
  3. Jake Glasgow
  4. Jonel Escobar
3:54.12
 
46 Olympic Aquatic Club Olympic Aquatic Club
  1. Mason Heaman
  2. Ross Burchell
  3. Nathan Rubie
  4. Robert Thomasberg
3:54.23
 
47 Gillette Swim Team Gillette Swim Team
  1. Gunnar Poley
  2. Ty Conklin
  3. Conner Baldacci
  4. Noah Beaver
3:56.06
 
48 Lake Oswego Swim Club (B) Lake Oswego Swim Club
  1. Carl Hansen
  2. Samuel Swaim
  3. Daniel Kim
  4. Ryan Sklar
3:57.35
 
49 Bellingham Bay Swim team (B) Bellingham Bay Swim team
  1. Franz Allendorfer
  2. Samuel Hunter
  3. Colin Hakeman
  4. Jonathan Hegeberg
3:59.48
 
50 South Snohomish Co. Dolphins South Snohomish Co. Dolphins
  1. Henry Limm
  2. Christopher Anderson
  3. Erik Anderson
  4. Walter Limm
4:00.46
 
51 Rock Springs Swim Club Rock Springs Swim Club
  1. Parker Newberg
  2. Bryan Monzon
  3. James Spicer
  4. Darwin Anderson
4:01.91
 
52 Laramie Swim Club Laramie Swim Club
  1. Charles Sheridan
  2. Noah Richardson
  3. Andrew Weathermon
  4. Matthew Bress
4:16.34
 
Bellingham Bay Swim team (A) Bellingham Bay Swim team
  1. Haydn Pak
  2. Zach Shenkin
  3. Rowan King
  4. Brisen Pearson
DQ