CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Four Corners

  • Completed
  • Mar. 22–25, 2018
  • SCY
  • Paradise Valley, AZ
  • Watch Live

200 Fly Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ben Miller Tigard Tualatin Swim Club 1:45.88
 
938 +0.5% PB
2 Jarod Arroyo Pitchfork Aquatics 1:48.35
 
884 +0.3% PB
3 Skyler Younkin Tri-City Channel Cats 1:48.82
 
901 -0.1%
4 Henry Lucco --- (unattached) 1:49.32
 
864 +2.1% SB
5 Jadan Nabor YMCA Westside Silver Fins 1:50.52
 
865 +0.8% PB
6 Michael Niezgodzki Phoenix Swim Club 1:50.87
  SECT
816 +2.5% PB
7 Garret Chance Pitchfork Aquatics 1:51.12
 
811 +3.5% PB
8 Michael Klauss Scottsdale Aquatic Club 1:51.79
 
812 -3.0%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Wyatt Matson Flying Fish Arizona Swim Team 1:52.93
  SECT
788 +2.0% PB
10 Logan Todd Bend Swim Club 1:53.44
 
777 +4.8% PB
11 Allen Hayakawa Kamehameha Swim Club 1:53.47
 
777 -0.5%
12 Max Kreidl RallySport Aquatic Club 1:53.80
 
827 +2.3% PB
13 Dawson Tupponce Scottsdale Aquatic Club 1:54.12
 
763 +0.2% PB
14 Seth Chun Pitchfork Aquatics 1:54.29
 
760 +0.2% SB
15 Jake Rodin Phoenix Swim Club 1:56.68
 
712 -0.1%
16 Patrick Waggoner Mesa Aquatics 1:56.98
 
706 -0.7%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Saverio Multin Tucson Ford Dealers Aquatic 1:53.02
  SECT
771 +1.6% PB
18 Caleb Apodaca Olympic Cascade Aquatics 1:54.89
 
805 +3.3% PB
19 Daniel Matheson Scottsdale Aquatic Club 1:55.46
 
793 +1.5% PB
20 Kyle Benjamin Mesa Aquatics 1:55.65
  SECT
718 +2.4% PB
21 Benjamin Garcia Tucson Ford Dealers Aquatic 1:55.92
 
845 +0.2% PB
22 Ian Urquhart Flying Fish Arizona Swim Team 1:56.78
  SECT
710 +1.0% PB
23 Lucas Olschansky Phoenix Swim Club 1:57.96
 
804 +0.4% PB
24 Cristian Alvarado Rio Salado Swim Club 1:58.01
 
711 -1.6%
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
25 John Plutt Pueblo County Swim Club 1:55.46
 
793 +1.8% PB
26 Devin Esser Swim Neptune 1:56.42
  SECT
835 +3.4% PB
27 Gabe Weber Boulder City Henderson Heatwave 1:56.69
 
738 +0.3% PB
28 Gunnar Franz Mesa Aquatics 1:57.25
 
700 -1.3%
29 Will Ingram Phoenix Swim Club 1:58.18
  SECT
682 +4.3% PB
30 Blake Olson RallySport Aquatic Club 1:58.87
 
653 +0.5% SB
31 Jason Ruka Scottsdale Aquatic Club 1:59.02
 
665 +1.5% PB
32 Alexander Baker Olympic Cascade Aquatics 2:00.17
 
700 -1.5%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ben Miller Tigard Tualatin Swim Club 1:47.26
 
908 -0.8%
2 Jarod Arroyo Pitchfork Aquatics 1:47.96
  SECT
893 +0.6% PB
3 Jadan Nabor YMCA Westside Silver Fins 1:49.31
  SECT
890 +1.9% PB
4 Henry Lucco --- (unattached) 1:49.44
 
861 +1.9% SB
5 Michael Klauss Scottsdale Aquatic Club 1:49.72
 
855 -1.1%
6 Skyler Younkin Tri-City Channel Cats 1:50.17
 
872 -1.3%
7 Garret Chance Pitchfork Aquatics 1:50.75
  SECT
819 +3.8% PB
8 Michael Niezgodzki Phoenix Swim Club 1:51.81
 
797 +1.7% PB
9 Allen Hayakawa Kamehameha Swim Club 1:52.76
 
791 +0.1% PB
10 Max Kreidl RallySport Aquatic Club 1:53.19
  SECT
839 +2.9% PB
11 Wyatt Matson Flying Fish Arizona Swim Team 1:53.65
 
773 +1.3% PB
12 Dawson Tupponce Scottsdale Aquatic Club 1:54.00
  SECT
766 +0.3% PB
13 Seth Chun Pitchfork Aquatics 1:54.14
  SECT
763 +0.4% SB
14 Logan Todd Bend Swim Club 1:54.65
 
753 +3.8% PB
15 Jake Rodin Phoenix Swim Club 1:54.69
  SECT
752 +1.6% PB
16 Patrick Waggoner Mesa Aquatics 1:54.94
  SECT
747 +1.1% SB
17 Daniel Matheson Scottsdale Aquatic Club 1:55.31
 
796 +1.7% PB
18 Saverio Multin Tucson Ford Dealers Aquatic 1:55.42
 
722 -0.4%
19 Caleb Apodaca Olympic Cascade Aquatics 1:56.14
 
779 +2.3% PB
20 Kyle Benjamin Mesa Aquatics 1:56.20
 
707 +1.9% PB
21 Benjamin Garcia Tucson Ford Dealers Aquatic 1:56.90
 
826 -0.6%
22 Lucas Olschansky Phoenix Swim Club 1:57.12
 
821 +1.2% PB
23 Ian Urquhart Flying Fish Arizona Swim Team 1:57.41
 
697 +0.5% PB
24 Cristian Alvarado Rio Salado Swim Club 1:57.68
 
718 -1.3%
25 Gunnar Franz Mesa Aquatics 1:57.72
 
691 -1.7%
26 Gabe Weber Boulder City Henderson Heatwave 1:57.73
 
717 -0.6%
27 Blake Olson RallySport Aquatic Club 1:58.10
  SECT
669 +1.2% PB
28 Devin Esser Swim Neptune 1:58.34
 
797 +1.8% PB
29 Alexander Baker Olympic Cascade Aquatics 1:58.48
 
733 -0.0%
30 Will Ingram Phoenix Swim Club 1:58.59
 
674 +4.0% PB
31 John Plutt Pueblo County Swim Club 1:58.70
 
728 -1.0%
32 Jason Ruka Scottsdale Aquatic Club 1:58.97
  SECT
666 +1.5% PB
33 Jeffrey Wiedoff Lake Country Swim Team 1:59.17
 
662
34 Reese Latto Arizona Aquatic Club 1:59.72
 
651 +0.7% PB
35 Jaron O'Grady Swim Dogs 1:59.77
  SECT
707 +2.4% PB
36 Ethan Pollock South Davis Aquatics Team 1:59.94
 
633 -3.9%
37 Ivan Sabev Scottsdale Aquatic Club 2:00.01
 
646 -0.9%
38 Zachary Bailey Bend Swim Club 2:00.02
 
646 +1.1% PB
39 Lance Borgers Bend Swim Club 2:00.45
 
694 +2.3% PB
40 Luke Stapleton RallySport Aquatic Club 2:00.77
 
688 -1.8%
41 Jonathan B Ford Scottsdale Aquatic Club 2:01.19
 
623 +7.6% PB
42 Garrett Munk Phoenix Swim Club 2:01.43
 
645 -1.4%
43 Luke Walker Mesa Aquatics 2:02.26
 
659
44 Drew Nixdorf Lake Country Swim Team 2:02.55
 
597 -5.1%
45 Jayton Jensen Mesa Aquatics 2:03.45
 
580 -1.2%
46 Evan Apuron San Manuel 2:03.89
 
690 -4.6%
47 Jacob Cress YMCA Westside Silver Fins 2:04.43
 
618 -2.2%
Dylan Melin Scottsdale Aquatic Club NS
Daniel Miovcic Mesa Aquatics NS