CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Four Corners

  • Completed
  • Mar. 22–25, 2018
  • SCY
  • Paradise Valley, AZ
  • Watch Live

400 Medley Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Scottsdale Aquatic Club (A) Scottsdale Aquatic Club
  1. Parker Hughes
  2. Thibaut Capitaine
  3. Michael Klauss
  4. Terry Yang
3:21.54
 
2 Pitchfork Aq (A) Pitchfork Aq
  1. Jarod Arroyo
  2. Juan Jose Garcia Mesa
  3. Seth Chun
  4. Thomaz Martins
3:24.61
 
3 Lake Country Swim Team (A) Lake Country Swim Team
  1. Drew Nixdorf
  2. Alec Lanza
  3. Jeffrey Wiedoff
  4. Lucas Farrar
3:25.31
 
4 Hilltop Aquatic Swim Team (A) Hilltop Aquatic Swim Team
  1. Joshua Ries
  2. Denton Anderson
  3. Jordan Tiffany
  4. Bryant Karratti
3:28.21
 
5 RallySport Aquatic Club (A) RallySport Aquatic Club
  1. Yoelvis Pedraza
  2. Cody Yan
  3. Max Kreidl
  4. Luke Miller
3:29.47
 
6 Phoenix Swim Club (C) Phoenix Swim Club
  1. Mateja (Matt) Milovanovic
  2. Jacob Kwapiszeski
  3. Michael Niezgodzki
  4. Jameson Theisen
3:30.12
 
7 Mesa Aquatics (A) Mesa Aquatics
  1. Brian Rawlinson
  2. Parker Hansen
  3. Daniel Miovcic
  4. Kaden Miller
3:30.94
 
8 Flying Fish Arizona Swim Team (A) Flying Fish Arizona Swim Team
  1. William Newman
  2. Owen Art
  3. Wyatt Matson
  4. Landyn Riester
3:31.76
 
9 Scottsdale Aquatic Club (B) Scottsdale Aquatic Club
  1. Steven Florence
  2. Braden Walters
  3. Stefan Cooley
  4. Dylan Melin
3:31.90
 
10 Rio Salado Swim Club (A) Rio Salado Swim Club
  1. Benjamin Quon
  2. Andrew Bradjan
  3. Cristian Alvarado
  4. Jordan Smith
3:32.51
 
11 YMCA Westside Silver Fins (A) YMCA Westside Silver Fins
  1. Jadan Nabor
  2. Grant Greenbaum
  3. Jacob Cress
  4. Cameron Hartwick
3:32.64
 
12 Phoenix Swim Club (B) Phoenix Swim Club
  1. Garrett Munk
  2. Ansel Averitte
  3. Finn Dowdall
  4. Kolbe Bayless
3:33.90
 
13 Mesa Aquatics (B) Mesa Aquatics
  1. Miller Browne
  2. Chris Allen
  3. Evan Schaeffer
  4. Nick Moreno
3:34.20
 
14 Laramie Swim Club (A) Laramie Swim Club
  1. Max DeYoung
  2. Matthew Kelly
  3. Jesse Franc
  4. Mckay Lake
3:34.98
 
15 Scottsdale Aquatic Club (C) Scottsdale Aquatic Club
  1. William Bansberg
  2. Aaron Rosen
  3. Dawson Tupponce
  4. Dane Nelson
3:35.37
 
16 Tucson Ford Dealers Aquatic (A) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Sam Stuckey
  2. Grant Nations
  3. Scott Pekarske
  4. Brent Zang
3:36.03
 
17 Lake Country Swim Team (B) Lake Country Swim Team
  1. Adam Braunschweig
  2. Ethan Murphy
  3. Rhys Gibbs
  4. Keenan Cuculi
3:37.17
 
18 Desert Thunder Aquatics Club (A) Desert Thunder Aquatics Club
  1. Dylan Edge
  2. Vincent Hemingway
  3. Francisco Esparza
  4. Tanner Komlodi
3:37.40
 
19 Mesa Aquatics (C) Mesa Aquatics
  1. Trey McDaniel
  2. Kyle Benjamin
  3. Gunnar Franz
  4. Wesley Hendricks
3:37.92
 
20 RallySport Aquatic Club (B) RallySport Aquatic Club
  1. Luke Stapleton
  2. AJ Dolan
  3. Grant Freeman
  4. Ryan Davis
3:38.75
 
21 Olympic Cascade Aquatics (A) Olympic Cascade Aquatics
  1. Kieran Watson
  2. Nolan Van Nortwick
  3. Alexander Baker
  4. Maxwell Baker
3:39.81
 
22 Tigard Tualatin Swim Club (A) Tigard Tualatin Swim Club
  1. Jared Mendez
  2. Connor Florey
  3. Ben Miller
  4. Elliot Steward
3:40.11
 
23 Tri-City Channel Cats (A) Tri-City Channel Cats
  1. Ryan Monrean
  2. Jack Elliott
  3. Skyler Younkin
  4. John Markillie
3:41.39
 
24 Tucson Ford Dealers Aquatic (B) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Isaac Badowski
  2. Brent Lee
  3. Benjamin Garcia
  4. Miles bottai
3:41.49
 
25 Scottsdale Aquatic Club (D) Scottsdale Aquatic Club
  1. Reese Gould
  2. Anthony Clason
  3. Christian Larsen
  4. Devin Henneberry
3:42.16
 
26 Swim Neptune (A) Swim Neptune 3:42.38
 
27 Life Time Arizona (A) Life Time Arizona 3:42.40
 
28 Mako Aquatic Clu (A) Mako Aquatic Clu 3:43.35
 
29 Anthem Dolphins (A) Anthem Dolphins
  1. Robert Ross
  2. JC LoVullo
  3. Andrew Ross
  4. Timothy Sauer-Newell
3:43.73
 
30 Flying Fish Arizona Swim Team (B) Flying Fish Arizona Swim Team
  1. JP Greener
  2. Jerah Francone
  3. Ian Urquhart
  4. Spencer Murphy
3:44.13
 
31 Bend Swim Club (A) Bend Swim Club
  1. Brenden Reeves
  2. Griffin McKean
  3. Logan Todd
  4. Zachary Bailey
3:44.35
 
32 RallySport Aquatic Club (C) RallySport Aquatic Club
  1. Josh Winter
  2. Oscar Davis
  3. Blake Olson
  4. Mason Pendergast
3:44.36
 
33 AquaForce (A) AquaForce
  1. Talen Osborn
  2. Ira Evans
  3. Brock Jerpseth
  4. Devon Wheeler
3:45.98
 
34 Swim Neptune (B) Swim Neptune
  1. Michael Shiaras
  2. Nathon Burwick
  3. Tal Spector
  4. Nic Depner
3:48.23
 
35 Tucson Ford Dealers Aquatic (C) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Minh Le
  2. Matthew Prevatt
  3. Riley Babson
  4. Samuel Richie
3:48.88
 
36 Colorado Torpedoes (A) Colorado Torpedoes
  1. Hunter Tenpas
  2. Jackson Sawyer
  3. Alex Spiecker
  4. Andrew Aire
3:49.26
 
37 Pirate Swim Club (A) Pirate Swim Club
  1. Andrew Shaw
  2. Sohnnie Wesemann
  3. Kyle Hammond
  4. Brian Christofferson
3:50.32
 
38 Rio Salado Swim Club (B) Rio Salado Swim Club
  1. Luke Miller
  2. Alex Bradjan
  3. Jaiden Jack
  4. Eric Lopez
3:51.51
 
Phoenix Swim Club (A) Phoenix Swim Club
  1. Jan Konarzewski
  2. Patrick Schramm
  3. AJ Frakes
  4. Giles Smith
DQ