CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Four Corners

  • Completed
  • Mar. 22–25, 2018
  • SCY
  • Paradise Valley, AZ
  • Watch Live

1000 Free Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Riley Babson Tucson Ford Dealers Aquatic 9:19.73
  SECT
859 +1.1% PB
2 Ellis Bohon Scottsdale Aquatic Club 9:20.65
 
899 -0.5%
3 Alexis Soto Pitchfork Aquatics 9:28.42
  SECT
800 +1.1% PB
4 Mason Romantic Boulder City Henderson Heatwave 9:33.91
 
791 +1.8% PB
5 Darwin Anderson Cache Valley Marlins 9:35.78
  SECT
782 PB
6 Marvin Schwickert Scottsdale Aquatic Club 9:38.60
 
814 +0.8% PB
7 William Bansberg Scottsdale Aquatic Club 9:41.47
  SECT
856 +0.1% PB
8 Caleb Apodaca Olympic Cascade Aquatics 9:43.07
 
793 +0.2% PB
9 Andrew Pocock Mesa Aquatics 9:43.38
  SECT
747 +6.9% PB
10 Jonathan Hostal Scottsdale Aquatic Club 9:45.27
  SECT
783 +0.7% PB
11 Max Weed Scottsdale Aquatic Club 9:45.39
  SECT
738 +1.2% SB
12 Daniel Matheson Scottsdale Aquatic Club 9:46.12
  SECT
779 +1.5% PB
13 Mateja Matt Milovanovic Phoenix Swim Club 9:46.25
 
779 +0.3% PB
14 Grant Greenbaum YMCA Westside Silver Fins 9:46.76
  SECT
715 +4.2% PB
15 Jack Troxel Park City Swimming 9:48.51
  SECT
768
16 Jameson Theisen Phoenix Swim Club 9:49.80
  SECT
701 PB
17 Bradley DeFoor Tucson Ford Dealers Aquatic 9:50.11
  SECT
700 +2.3% PB
18 Alex Johannessen Boulder City Henderson Heatwave 9:52.11
 
691 -2.3%
19 Nathan Vinz Mesa Aquatics 9:52.41
  SECT
690 +4.6% PB
20 Cristian Alvarado Rio Salado Swim Club 9:52.67
  SECT
705 +0.1% PB
21 Daniel Brooks Mesa Aquatics 9:52.68
  SECT
689 +1.6% SB
22 Denton Smith Phoenix Swim Club 9:53.06
  SECT
748 PB
23 Wyatt Smith Vipers of Albuquerque Swim Team 9:53.58
  SECT
701 +4.6% PB
24 John Markillie Tri-City Channel Cats 9:53.74
 
684 +0.0% SB
25 Gabe Weber Boulder City Henderson Heatwave 9:55.28
 
694 -2.5%
26 Brenden Reeves Bend Swim Club 9:56.45
 
733 +10.0% PB
27 Max Chesno Phoenix Swim Club 9:56.79
  SECT
670 +1.8% PB
28 Timothy Sauer-Newell Anthem Dolphins 9:59.99
  SECT
656 +1.6% SB
29 Jonathan B Ford Scottsdale Aquatic Club 10:00.24
  SECT
655 +7.2% SB
30 Kieran Watson Olympic Cascade Aquatics 10:01.28
 
765 -1.5%
31 Jason Ruka Scottsdale Aquatic Club 10:01.65
 
649 -1.3%
32 Lance Borgers Bend Swim Club 10:02.38
 
706 +1.0% PB
33 James Nicholls Mesa Aquatics 10:02.56
  SECT
706 +1.2% PB
34 James Kershaw Pitchfork Aquatics 10:02.81
  SECT
759 +1.5% PB
35 Aaron Adler RallySport Aquatic Club 10:02.96
  SECT
660 PB
36 Ryder Platt Flying Fish Arizona Swim Team 10:03.05
  SECT
643 +2.0% PB
37 Ian Michelson Phoenix Swim Club 10:05.05
  SECT
695 PB
38 Cooper Kiel Phoenix Swim Club 10:05.24
 
694 +0.1% PB
39 Nicholas Canney Arizona Aquatic Club 10:10.08
 
613 +1.1% SB
40 Scott Buker Hilltop Aquatic Swim Team 10:10.71
 
670 PB
41 Eric Lopez Rio Salado Swim Club 10:11.20
 
608 +4.7% PB
42 Zachary Bailey Bend Swim Club 10:11.32
 
608
43 Jaron O'Grady Swim Dogs 10:11.63
 
666 PB
44 Jackson Cotter Vipers of Albuquerque Swim Team 10:15.39
 
704 +3.4% PB
45 Sage Doyle Cottonwood Heights Aquatics 10:15.65
 
649
46 Danny Detjen Cottonwood Heights Aquatics 10:16.41
 
794 PB
47 Benjamin Vinz Mesa Aquatics 10:16.48
 
645 -0.6%
48 Garrett Graham Hilltop Aquatic Swim Team 10:17.60
 
581 PB
49 Gavin Kratzer Mesa Aquatics 10:19.05
 
575 -0.4%
50 Jonah Pohlmann Mesa Aquatics 10:27.35
 
600 -1.5%
Broden Johnson Tri-City Channel Cats NS