Site logo

Western Zone Senior Championships

  • Completed
  • Jul. 31, 2018 - Aug. 04, 2018
  • LCM
  • Fresno, CA

400 Free Relay Men 19 and Under

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time
1 Orinda Aquatics (A) Orinda Aquatics
  1. Sean Percin
  2. Zachary Le-Nguyen
  3. Michael Wheeler
  4. Samuel Ayers
3:33.77
 
2 Walnut Creek Aquabears (A) Walnut Creek Aquabears
  1. Tyler James
  2. Calan Brown
  3. Ryan Iannaccone
  4. Keegan Pierson
3:35.53
 
3 Aquasol Swim Club Aquasol Swim Club
  1. Kyle Lehr
  2. Gary Woo
  3. Patrick Sammon
  4. Thomas Pipkin
3:35.70
 
4 University of Denver Hilltoppers (A) University of Denver Hilltoppers
  1. Jackson Gurley
  2. Paul Freeman
  3. Sawyer Inglis
  4. Alex Bruce
3:35.99
 
5 Clovis Swim Club (A) Clovis Swim Club
  1. Samuel Taylor
  2. Cole Fleming
  3. Hunter Lane
  4. Noah Hickman
3:37.35
 
6 Denver Swim Academy (A) Denver Swim Academy
  1. Ty Coen
  2. Connor West
  3. Sean Carr
  4. Joey Ulrich
3:38.94
 
7 Fort Collins Area Swim team (A) Fort Collins Area Swim team
  1. Jonah Holt
  2. Lucius Gao
  3. Zach Bartel
  4. Lars Worlund
3:39.33
 
8 Front Range Barracudas (A) Front Range Barracudas
  1. Lane Austin
  2. Samuel Anderson
  3. Jonus Ortega
  4. Anthony Saenz
3:40.35
 
9 Aquawolves Colo Swim Team (A) Aquawolves Colo Swim Team
  1. David Griffith
  2. Bryce Ortanes
  3. Alexander Sironen
  4. Elijah Warren
3:40.63
 
10 Orinda Aquatics (B) Orinda Aquatics
  1. Richard Zhang
  2. Ryan Lenahan
  3. Isaac Kim
  4. Matt Lanzara
3:41.13
 
11 Sandpipers of Nevada (B) Sandpipers of Nevada
  1. Harrison Trent
  2. Everett Rojas
  3. Brice Barrieault
  4. Dylan Sweikert
3:41.57
 
12 Sandpipers of Nevada (A) Sandpipers of Nevada
  1. Morgan Ma
  2. Tyler Edlefsen
  3. Dylan Becker
  4. Nikita Nazarov
3:41.70
 
13 Aces Swim Club (A) Aces Swim Club
  1. Brendan Eckerman
  2. Logan Strid
  3. Benjamin Brewer
  4. Will Mallory
3:41.72
 
13 University of Denver Hilltoppers (B) University of Denver Hilltoppers
  1. Matthew Grewe
  2. Noah Maestas
  3. Sebastian Wolff
  4. Saylor Benes
3:41.72
 
15 Hilltop Aquatic Swim Team Hilltop Aquatic Swim Team
  1. Jon Condie
  2. Bryant Karratti
  3. Dylan Stauffer
  4. Devin Bunnell
3:42.17
 
16 Unattached-Montana (A) Unattached-Montana
  1. Jace Reed
  2. Dylan Faust
  3. Finnian Westenfelder
  4. Tanner Baldry
3:42.41
 
17 Lakewood Aquatics (A) Lakewood Aquatics
  1. Louis Cerda
  2. Andrew Cabrera
  3. Tomas Marquez
  4. Cameron Castro
3:42.91
 
18 Walnut Creek Aquabears (B) Walnut Creek Aquabears
  1. Logan Heaney
  2. Tom Jansen
  3. Peter Christie
  4. Troy Fournier
3:43.50
 
19 Olympic Cascade Aquatics (A) Olympic Cascade Aquatics
  1. Ethan Schwartz
  2. Alexander Baker
  3. Collin Ralston
  4. Caleb Apodaca
3:43.64
 
20 Crow Canyon Country Club Sharks Crow Canyon Country Club Sharks
  1. Evan O'Connell
  2. Zach Hartman
  3. Warren Hsiao
  4. Austin Poon
3:43.65
 
21 Unattached-Inland Empire (LSC) (A) Unattached-Inland Empire (LSC)
  1. Zachary Washburn
  2. Ian Walsh
  3. Christian Cutter
  4. Eli Engledow
3:44.32
 
22 Unattached-Wyoming (A) Unattached-Wyoming
  1. Oscar Patten
  2. Max DeYoung
  3. Michael Richmond
  4. Kellen Chadderdon
3:44.50
 
23 Team Vortex Team Vortex
  1. Gabriel Martinez
  2. Alex Henderson
  3. Evan Short
  4. Conner Lofstrom
3:45.37
 
24 North Bay Aquatics (A) North Bay Aquatics
  1. Luca PG Gissendaner
  2. Max Sternberg
  3. Charles Stewart
  4. Victor Sowa
3:45.92
 
25 Front Range Barracudas (B) Front Range Barracudas
  1. Michael Acker
  2. Nicolas Coringrato
  3. Connor Hassert
  4. Nathan Steeves
3:46.16
 
26 Unattached-Pacific Northwest (LSC) (A) Unattached-Pacific Northwest (LSC)
  1. Dietrich Meyer
  2. Jonah Schedin
  3. Robert Thomasberg
  4. Brandon Anderson
3:47.03
 
27 Tigard Tualatin Swim Club (A) Tigard Tualatin Swim Club
  1. Elliot Steward
  2. Nathaniel Whitehead
  3. Nathan Wilson
  4. Connor Florey
3:47.04
 
28 University of Denver Hilltoppers (C) University of Denver Hilltoppers
  1. Gavin Gilmore
  2. Johan Dellgren
  3. Andres Banuelos
  4. Cameron Smooke
3:47.24
 
29 Anthem Dolphins Anthem Dolphins
  1. Spencer Peterson
  2. JC LoVullo
  3. Jack Santoro
  4. Kyle Anderson
3:47.32
 
30 Aces Swim Club (B) Aces Swim Club
  1. Alex McMahon
  2. Fletcher Hayes
  3. Lars Hanna
  4. Nick Stephenson
3:47.42
 
31 Corvallis Aquatic Team (A) Corvallis Aquatic Team
  1. CJ Owen
  2. Dylan Dhakhwa
  3. Daniel Valdes
  4. Garrett Edwards
3:47.77
 
32 Fort Collins Area Swim team (B) Fort Collins Area Swim team
  1. Wylie Kruse
  2. Christian Conrady
  3. Knox Williams
  4. Carter Nero
3:48.13
 
33 Inland Coastal Aquatic Club Inland Coastal Aquatic Club
  1. Jabez Lee
  2. Aidan Simpson
  3. Lei Jin
  4. Jacob Rochman
3:48.26
 
34 Unattached-Wyoming (B) Unattached-Wyoming
  1. Benjamin Anderson
  2. Ryan Brinda
  3. Jr Albers
  4. Stephen Wessenberg
3:48.62
 
35 Mako Aquatic Clu Mako Aquatic Clu
  1. Thomas McLaughlin
  2. Eli Meyer
  3. Trevor Lawson
  4. Camron Pazand
3:48.79
 
36 Clovis Swim Club (B) Clovis Swim Club
  1. Ian Belflower
  2. Jeffrey Forbes
  3. Daniel Morris
  4. AJ Sheppard
3:48.94
 
37 Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Benjamin Seeley
  2. Kyle Fratini
  3. Zachary Frey
  4. Kenneth Sugiantoro
3:49.81
 
38 Bend Swim Club Bend Swim Club
  1. Griffin McKean
  2. Lance Borgers
  3. Parker Ruggles
  4. Brenden Reeves
3:49.85
 
39 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Nate Robinson
  2. Jimmy Butler
  3. Justin Zhang
  4. Erik Feldmann
3:49.92
 
40 Unattached-Montana (B) Unattached-Montana
  1. Lyndon Amon
  2. Jason Gibson
  3. Simon McMahon
  4. Brayden Arnold
3:50.27
 
41 Utah Valley Aquatics Utah Valley Aquatics
  1. Tanner Nelson
  2. Connor Moore
  3. McKay Larsen
  4. Bennion Messenger
3:50.28
 
42 Olympic Cascade Aquatics (B) Olympic Cascade Aquatics
  1. Maxwell Baker
  2. Reece Shrimpton
  3. Adam Hansen
  4. Kieran Watson
3:50.34
 
43 Unattached-Inland Empire (LSC) (B) Unattached-Inland Empire (LSC)
  1. Noah Heaps
  2. Phi Ton
  3. Tage Madson
  4. Sam Tenhulzen
3:50.76
 
44 Corvallis Aquatic Team (B) Corvallis Aquatic Team
  1. Trenton Bowers
  2. Davin Miehl
  3. Nicholas Ashland
  4. James Dye
3:51.73
 
45 Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Josiah Hoccom
  2. Max Larson
  3. Justin Logue
  4. Taz Larson
3:51.89
 
46 Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team
  1. Bhodi Yohn
  2. Tate Warner
  3. Ben Sperber
  4. Robert Day
3:52.34
 
47 Aquawolves Colo Swim Team (B) Aquawolves Colo Swim Team
  1. Spencer Smith
  2. Roberto Berkowitz
  3. Darius Dinkins
  4. Nathan Leigh
3:52.45
 
47 Sierra Marlins Swim Team Sierra Marlins Swim Team
  1. Sean Swift
  2. Thomas Spradley
  3. Jonathan Chu
  4. Michael Wyant
3:52.45
 
49 North Bay Aquatics (B) North Bay Aquatics
  1. Nicholas Glenn
  2. Henry Harlow
  3. Duncan Bailey
  4. Finn Aune
3:52.86
 
50 Brentwood SeaWolves Brentwood SeaWolves
  1. Will Stuart
  2. Andrew Lopez
  3. SEAN PASAMONTE
  4. Dylan Oquendo
3:53.14
 
51 Vipers of Albuquerque Swim Team Vipers of Albuquerque Swim Team
  1. Jackson Cotter
  2. Gilbert Benton
  3. Evan Rand
  4. Wyatt Smith
3:53.55
 
52 Unattached-Pacific Northwest (LSC) (B) Unattached-Pacific Northwest (LSC)
  1. Matthew Cole
  2. Haak Meyer
  3. Connor Swaney
  4. Nathan Fleischmann
3:53.82
 
53 Portland Aquatic Club (Oregon) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Kai Hilbourne
  2. Isaac Anderson
  3. Sam Walker
  4. Austin Fogel
3:54.88
 
54 Denver Swim Academy (B) Denver Swim Academy
  1. Walker Kurtz
  2. Will Callahan
  3. Hunter Sullivan
  4. Maximus Mitchell
3:54.94
 
55 Lakewood Aquatics (B) Lakewood Aquatics
  1. Ivan Bayan
  2. Gabriel Oliveira
  3. Christian Gonzalez
  4. Oscar Padilla
3:55.21
 
56 Wolverine Aquatics Wolverine Aquatics
  1. Cameron Kite
  2. Jack Dugoni
  3. Michael Breitbart
  4. E CHEN Chen
3:55.40
 
57 Tigard Tualatin Swim Club (B) Tigard Tualatin Swim Club
  1. Will Chun
  2. Jared Mendez
  3. Braeden Howard
  4. Jacob Folsom
3:55.42
 
58 Las Vegas Swim Club Las Vegas Swim Club
  1. Jack Gallob
  2. Nate Bugash
  3. Taven Hendrex
  4. Braeden Werwinski
3:56.30
 
59 Sparks Piranhas Sparks Piranhas
  1. Sam Dericco
  2. Logan Copeland
  3. Ryan Luke
  4. Moises Martinez Camarena
3:56.54
 
60 Olympic Cascade Aquatics (C) Olympic Cascade Aquatics
  1. Tyler Alderman
  2. Danny Gutzwiler
  3. Joshua Denenholz
  4. Edmund Davis
3:57.66
 
61 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Philip Howard
  2. Tristan Haeger
  3. Weston Crewe
  4. Brandon Leung
3:58.30
 
62 Unattached-Wyoming (C) Unattached-Wyoming
  1. Gunnar Poley
  2. Daniel Tonkin
  3. Caden Morton
  4. Jason Richmond
3:58.99
 
63 Santa Maria Swim Club Santa Maria Swim Club
  1. Nate Adams
  2. Dylan Adams
  3. Ryan Aguirre
  4. Mason Enthoven
4:01.46
 
64 Unattached-Inland Empire (LSC) (C) Unattached-Inland Empire (LSC)
  1. William Neer
  2. Adam England
  3. Jackson Calloway
  4. Ethan Downing
4:01.91
 
65 Team Eugene Aquatics Team Eugene Aquatics
  1. Ian Kerr
  2. Finn Conaway
  3. Luke Cornwell-Arquitt
  4. Robert Cornwell-Arquitt
4:03.16
 
66 SUNN Swimming SUNN Swimming
  1. Jeremy Pietila
  2. Sanjay Shrikanth
  3. David Gallagher
  4. Michael Nixon
4:03.51
 
67 Unattached-Pacific Northwest (LSC) (C) Unattached-Pacific Northwest (LSC)
  1. Ross Nakamura
  2. Rainer Meyer
  3. Connor Poggemann
  4. Nathan Herde
4:04.38
 
68 Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Radu Magdas
  2. Jamie Gassman
  3. Soren Gordon
  4. Jeffrey Numrych
4:04.52
 
69 Unattached-Montana (C) Unattached-Montana
  1. Alexander Bertrand
  2. Jorgen Midboe
  3. Liam Kerns
  4. Bremer Deaton
4:04.55
 
San Ramon Valley San Ramon Valley
  1. Frankie Fitzpatrick
  2. Chaitha Dasari
  3. Kyle Wong
  4. Jonathan Tan
DQ
Fort Collins Area Swim team (C) Fort Collins Area Swim team DQ