Site logo

Western Zone Senior Championships

  • Completed
  • Jul. 31, 2018 - Aug. 04, 2018
  • LCM
  • Fresno, CA

800 Free Relay Men 19 and Under

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time
1 Orinda Aquatics (A) Orinda Aquatics
  1. Michael Wheeler
  2. Sean Percin
  3. Matt Lanzara
  4. Samuel Ayers
7:50.18
 
2 University of Denver Hilltoppers (A) University of Denver Hilltoppers
  1. Jackson Gurley
  2. Paul Freeman
  3. Alex Bruce
  4. Sawyer Inglis
7:53.84
 
3 Aquasol Swim Club Aquasol Swim Club
  1. Kyle Lehr
  2. Gary Woo
  3. Thomas Pipkin
  4. Patrick Sammon
7:55.66
 
4 Sandpipers of Nevada (A) Sandpipers of Nevada
  1. Tyler Edlefsen
  2. Caleb Gould
  3. Nikita Nazarov
  4. Dylan Becker
7:57.42
 
5 Orinda Aquatics (B) Orinda Aquatics
  1. Ryan Lenahan
  2. WILLIAM BARBER
  3. Zachary Le-Nguyen
  4. Isaac Kim
7:58.98
 
6 Sandpipers of Nevada (B) Sandpipers of Nevada
  1. Brice Barrieault
  2. John Sullivan
  3. Everett Rojas
  4. Dylan Sweikert
8:00.97
 
7 Fort Collins Area Swim team (A) Fort Collins Area Swim team
  1. Wylie Kruse
  2. Jonah Holt
  3. Lucius Gao
  4. Lars Worlund
8:03.38
 
8 Clovis Swim Club (A) Clovis Swim Club
  1. AJ Sheppard
  2. Hunter Lane
  3. Dante Ramos
  4. Cole Fleming
8:03.59
 
9 Walnut Creek Aquabears (A) Walnut Creek Aquabears
  1. Tyler James
  2. Keegan Pierson
  3. Logan Heaney
  4. Tom Jansen
8:04.12
 
10 Aces Swim Club (A) Aces Swim Club
  1. Alex McMahon
  2. Nick Stephenson
  3. Lars Hanna
  4. Fletcher Hayes
8:05.71
 
11 University of Denver Hilltoppers (B) University of Denver Hilltoppers
  1. Saylor Benes
  2. Cameron Smooke
  3. Matthew Grewe
  4. Tristan McFarland
8:07.49
 
12 Front Range Barracudas (A) Front Range Barracudas
  1. Lane Austin
  2. Jonus Ortega
  3. Samuel Anderson
  4. Anthony Saenz
8:08.02
 
13 Clovis Swim Club (B) Clovis Swim Club
  1. Noah Hickman
  2. Cameron Schwantes
  3. Daniel Morris
  4. Samuel Taylor
8:08.48
 
14 Boulder City Henderson Heatwave Boulder City Henderson Heatwave
  1. Michael Luna
  2. Mason Romantic
  3. Matas Maksimaitis
  4. Alex Johannessen
8:10.00
 
15 Lakewood Aquatics (A) Lakewood Aquatics
  1. Tomas Marquez
  2. Andrew Cabrera
  3. Louis Cerda
  4. Cameron Castro
8:10.20
 
16 Sierra Marlins Swim Team Sierra Marlins Swim Team
  1. Sean Swift
  2. Michael Wyant
  3. Jonathan Chu
  4. Thomas Spradley
8:10.27
 
17 Santa Clara Swim Club Santa Clara Swim Club
  1. Kai Garren
  2. Connor Rodgers
  3. Harrison Hong
  4. Will Weber
8:10.50
 
18 Crow Canyon Country Club Sharks Crow Canyon Country Club Sharks
  1. Evan O'Connell
  2. Garrick Coloma
  3. Austin Poon
  4. Zach Hartman
8:11.38
 
19 Denver Swim Academy (A) Denver Swim Academy
  1. Sean Carr
  2. Joey Ulrich
  3. Maximus Mitchell
  4. Ty Coen
8:13.15
 
20 Olympic Cascade Aquatics (A) Olympic Cascade Aquatics
  1. Caleb Apodaca
  2. Maxwell Baker
  3. Reece Shrimpton
  4. Ethan Schwartz
8:13.43
 
21 Walnut Creek Aquabears (B) Walnut Creek Aquabears
  1. Calan Brown
  2. Ryan Iannaccone
  3. Troy Fournier
  4. Peter Christie
8:14.04
 
22 Wolverine Aquatics Wolverine Aquatics
  1. Jack Donovan
  2. Jack Dugoni
  3. Tanner Lee
  4. Cameron Kite
8:14.67
 
23 North Bay Aquatics (A) North Bay Aquatics
  1. Luca PG Gissendaner
  2. Charles Stewart
  3. Max Sternberg
  4. Victor Sowa
8:15.04
 
24 Tigard Tualatin Swim Club Tigard Tualatin Swim Club
  1. Elliot Steward
  2. Nathan Wilson
  3. Nathaniel Whitehead
  4. Connor Florey
8:16.40
 
25 Corvallis Aquatic Team (A) Corvallis Aquatic Team
  1. Daniel Valdes
  2. CJ Owen
  3. Liam Leeming
  4. Dylan Dhakhwa
8:16.66
 
26 Hilltop Aquatic Swim Team Hilltop Aquatic Swim Team
  1. Garrett Graham
  2. Bryant Karratti
  3. Alex Felt
  4. Devin Bunnell
8:16.85
 
27 Unattached-Montana (A) Unattached-Montana
  1. Brayden Arnold
  2. Preston Ring
  3. Christion Goetsch
  4. Finnian Westenfelder
8:17.03
 
28 Bend Swim Club Bend Swim Club
  1. Lance Borgers
  2. Parker Ruggles
  3. Griffin McKean
  4. Gharret Brockman
8:17.30
 
29 Aquawolves Colo Swim Team Aquawolves Colo Swim Team
  1. Darius Dinkins
  2. Bryce Ortanes
  3. Nathan Leigh
  4. Alexander Sironen
8:19.80
 
30 Las Vegas Swim Club Las Vegas Swim Club
  1. Jack Gallob
  2. Nate Bugash
  3. Taven Hendrex
  4. Braeden Werwinski
8:19.99
 
31 Inland Coastal Aquatic Club Inland Coastal Aquatic Club
  1. George Jenov
  2. Justin Wills
  3. Jabez Lee
  4. Jacob Rochman
8:20.73
 
32 Fort Collins Area Swim team (B) Fort Collins Area Swim team
  1. Cole Glover
  2. Johnny Walgast
  3. Christian Conrady
  4. Ian Dodds
8:20.77
 
33 Team Vortex Team Vortex
  1. Conner Lofstrom
  2. Gabriel Martinez
  3. Logan Randall
  4. Alex Henderson
8:21.05
 
34 Portland Aquatic Club (Oregon) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Kai Hilbourne
  2. Austin Fogel
  3. Sam Walker
  4. Isaac Anderson
8:21.29
 
35 Unattached-Inland Empire (LSC) (A) Unattached-Inland Empire (LSC)
  1. Tage Madson
  2. William Neer
  3. Adam England
  4. Jackson Calloway
8:23.29
 
36 Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Justin Logue
  2. Max Larson
  3. Taz Larson
  4. Josiah Hoccom
8:23.68
 
37 Aces Swim Club (B) Aces Swim Club
  1. Christopher Glance
  2. Eric Hart
  3. Logan Strid
  4. Alex Burkhardt
8:23.79
 
38 Utah Valley Aquatics Utah Valley Aquatics
  1. Tanner Nelson
  2. Connor Moore
  3. Cameron Robinson
  4. Bennion Messenger
8:24.01
 
39 Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team
  1. Ben Sperber
  2. Patrick Vo
  3. Robert Day
  4. Tate Warner
8:25.01
 
40 Front Range Barracudas (B) Front Range Barracudas
  1. Nicolas Coringrato
  2. Connor Hassert
  3. Pax Armon
  4. Nathan Steeves
8:25.33
 
41 Vipers of Albuquerque Swim Team Vipers of Albuquerque Swim Team
  1. Gilbert Benton
  2. Evan Rand
  3. Jackson Cotter
  4. Wyatt Smith
8:26.72
 
42 Lakewood Aquatics (B) Lakewood Aquatics
  1. Christian Gonzalez
  2. Gabriel Oliveira
  3. Oscar Padilla
  4. Ivan Bayan
8:26.85
 
43 Olympic Cascade Aquatics (B) Olympic Cascade Aquatics
  1. Kieran Watson
  2. Adam Hansen
  3. Edmund Davis
  4. Danny Gutzwiler
8:26.93
 
44 Unattached-Pacific Northwest (LSC) (A) Unattached-Pacific Northwest (LSC)
  1. Haak Meyer
  2. Robert Thomasberg
  3. Dietrich Meyer
  4. Jonah Schedin
8:27.05
 
45 Corvallis Aquatic Team (B) Corvallis Aquatic Team
  1. Garrett Edwards
  2. Trenton Bowers
  3. Davin Miehl
  4. James Dye
8:28.22
 
46 Denver Swim Academy (B) Denver Swim Academy
  1. Will Callahan
  2. Walker Kurtz
  3. Hunter Sullivan
  4. Connor West
8:29.09
 
47 Unattached-Wyoming (A) Unattached-Wyoming
  1. Oscar Patten
  2. Michael Richmond
  3. Kellen Chadderdon
  4. Max DeYoung
8:29.90
 
48 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Erik Feldmann
  2. Jimmy Butler
  3. Nate Robinson
  4. Tristan Haeger
8:32.94
 
49 North Bay Aquatics (B) North Bay Aquatics
  1. Henry Harlow
  2. Bruno Coelho
  3. Duncan Bailey
  4. Gavin Green
8:37.80
 
50 SUNN Swimming SUNN Swimming
  1. Christopher Guzik
  2. Jeremy Pietila
  3. David Gallagher
  4. Michael Nixon
8:38.53
 
51 Brentwood SeaWolves Brentwood SeaWolves
  1. Will Stuart
  2. Andrew Lopez
  3. SEAN PASAMONTE
  4. Brendon Chang
8:38.92
 
52 South Bay Aquatics South Bay Aquatics
  1. Oscar Vargas
  2. Edwin Inzunza
  3. Esteban Rascon
  4. Seth Washabaugh
8:41.84
 
53 Unattached-Pacific Northwest (LSC) (B) Unattached-Pacific Northwest (LSC)
  1. Ian DeVogel
  2. Connor Donahue
  3. Nathan Herde
  4. Brandon Anderson
8:42.40
 
54 Santa Maria Swim Club Santa Maria Swim Club
  1. Nate Adams
  2. Niles Ramos
  3. Dylan Adams
  4. Mason Enthoven
8:48.47
 
55 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Justin Zhang
  2. Brandon Leung
  3. Philip Howard
  4. Weston Crewe
8:48.96
 
56 Unattached-Inland Empire (LSC) (B) Unattached-Inland Empire (LSC)
  1. Zachary Washburn
  2. Eli Engledow
  3. Ethan Downing
  4. Phi Ton
8:49.35
 
57 Anthem Dolphins Anthem Dolphins
  1. JC LoVullo
  2. Alex Helwig
  3. Jack Santoro
  4. Kyle Anderson
8:49.52
 
58 Sparks Piranhas Sparks Piranhas
  1. Moises Martinez Camarena
  2. Logan Copeland
  3. Ryan Luke
  4. Sam Dericco
8:50.90
 
59 Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Jeffrey Numrych
  2. Jamie Gassman
  3. Soren Gordon
  4. Radu Magdas
8:58.96
 
60 Unattached-Wyoming (B) Unattached-Wyoming
  1. Stephen Wessenberg
  2. Gunnar Poley
  3. Ryan Brinda
  4. Grant Schoene
9:01.43
 
Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. David Kraske
  2. Caden Spangler
  3. Benjamin Seeley
  4. Kenneth Sugiantoro
DQ
Unattached-Montana (B) Unattached-Montana
  1. Jacob Malaski
  2. Tanner Baldry
  3. Jace Reed
  4. Robbie Wagner
DQ