Site logo

Western Zone Senior Championships

  • Completed
  • Jul. 31, 2018 - Aug. 04, 2018
  • LCM
  • Fresno, CA

100 Breast Men 19 and Under

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Paul Vos Aquasol Swim Club 1:06.43
 
811 +4.9% PB
2 Joaquin Jamieson Fresno Dolphins Swim Team 1:06.58
 
870 +1.4% PB
3 Will Mallory Aces Swim Club 1:06.87
 
796 +4.3% PB
4 Matthew Takai Pearl City Aquatics, Inc. 1:07.21
 
848 +0.1% PB
5 Thomas Pipkin Aquasol Swim Club 1:07.35
 
779 +2.1% PB
6 Mason Loyet Orinda Aquatics 1:07.36
 
798 -0.3%
6 Spencer Smith Aquawolves Colo Swim Team 1:07.36
 
798 +3.7% SB
8 Tanner Nelson Utah Valley Aquatics 1:08.69
 
844 +0.6% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Brendan Eckerman Aces Swim Club 1:07.16
 
805 +2.9% PB
10 Tyler Edlefsen Sandpipers of Nevada 1:07.18
 
849 +6.2% PB
11 Sean Swift Sierra Marlins Swim Team 1:07.45
 
885 +4.0% SB
12 Benjamin Brewer Aces Swim Club 1:07.49
 
794 +2.6% PB
13 Andrew Lambert Unattached-Inland Empire (LSC) 1:08.33
 
856 +1.3% PB
14 Hunter Lane Clovis Swim Club 1:08.34
 
746
15 Jonathan Chu Sierra Marlins Swim Team 1:08.39
 
764 +0.2% SB
16 Gilbert Benton Vipers of Albuquerque Swim Team 1:09.82
 
762 +1.9% PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Spencer Hofmann The Dolphins 1:07.85
 
782 +10.1% PB
18 Aidan Simpson Inland Coastal Aquatic Club 1:08.66
 
845 +1.4% PB
19 Zach Bartel Fort Collins Area Swim team 1:09.05
 
832 -0.8%
19 Kevin Virnig Arroyo Grande Aq 1:09.05
 
742 +1.0% PB
21 Kendal Southwell Mako Aquatic Clu 1:09.10
 
785 +0.9% PB
22 Charles Stewart North Bay Aquatics 1:09.19
 
828 +0.8% PB
23 Samuel Meyer Sierra Marlins Swim Team 1:09.55
 
771 -0.8%
24 Moises Martinez Camarena Sparks Piranhas 1:10.67
 
670 PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Collin Ralston Olympic Cascade Aquatics 1:08.55
 
849 -1.4%
26 Christian Cutter Unattached-Inland Empire (LSC) 1:08.86
 
793 +8.3% PB
27 Cayden Christianson Montrose Marlins Swim Club 1:08.98
 
744 -0.4%
28 Alex Castro Roadrunner Aquatics 1:09.36
 
732 +1.8% PB
29 Joe Kaiser Unattached-Snake River (LSC) 1:09.39
 
712 0.0%
30 Connor Moore Utah Valley Aquatics 1:09.46
 
728 +5.0% PB
31 Ryan Barnard Unattached-Inland Empire (LSC) 1:10.45
 
696 +7.9% PB
32 Ian Belflower Clovis Swim Club 1:10.88
 
822
E Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
33 Colton Harrison Wolverine Aquatics 1:09.48
 
773 +9.1% PB
34 Noah Hickman Clovis Swim Club 1:09.66
 
703
35 Alex Henderson Team Vortex 1:10.06
 
690
36 Samuel Anderson Front Range Barracudas 1:10.22
 
703
37 Nathan Leigh Aquawolves Colo Swim Team 1:10.27
 
683 +3.3% PB
38 Mason Johnson Unattached-Montana 1:10.46
 
696 +7.7% PB
39 Gregory Kansky Bend Swim Club 1:10.59
 
691 +2.2% PB
Connor Florey Tigard Tualatin Swim Club DQ
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Paul Vos Aquasol Swim Club 1:07.40
 
778 +3.5% PB
2 Joaquin Jamieson Fresno Dolphins Swim Team 1:07.92
 
824 -0.6%
2 Matthew Takai Pearl City Aquatics, Inc. 1:07.92
 
824 -1.0%
4 Thomas Pipkin Aquasol Swim Club 1:08.07
 
755 +1.0% PB
5 Will Mallory Aces Swim Club 1:08.10
 
754 +2.6% PB
6 Mason Loyet Orinda Aquatics 1:08.21
 
770 -1.5%
6 Spencer Smith Aquawolves Colo Swim Team 1:08.21
 
770 +2.5% SB
8 Tanner Nelson Utah Valley Aquatics 1:08.43
 
853 +0.9% PB
9 Hunter Lane Clovis Swim Club 1:08.45
 
743
10 Jonathan Chu Sierra Marlins Swim Team 1:08.65
 
755 -0.2%
11 Tyler Edlefsen Sandpipers of Nevada 1:08.68
 
799 +4.1% PB
12 Andrew Lambert Unattached-Inland Empire (LSC) 1:08.97
 
835 +0.3% PB
13 Sean Swift Sierra Marlins Swim Team 1:09.03
 
833 +1.7% SB
14 Brendan Eckerman Aces Swim Club 1:09.07
 
741 +0.1% SB
15 Benjamin Brewer Aces Swim Club 1:09.13
 
739 +0.2% SB
16 Gilbert Benton Vipers of Albuquerque Swim Team 1:09.15
 
784 +2.8% PB
17 Charles Stewart North Bay Aquatics 1:09.39
 
821 +0.6% PB
18 Kendal Southwell Mako Aquatic Clu 1:09.39
 
776 +0.5% PB
19 Zach Bartel Fort Collins Area Swim team 1:09.44
 
820 -1.4%
20 Aidan Simpson Inland Coastal Aquatic Club 1:09.46
 
819 +0.2% PB
21 Spencer Hofmann The Dolphins 1:09.75
 
719 +7.6% PB
22 Kevin Virnig Arroyo Grande Aq 1:09.76
 
718 +0.0% PB
23 Moises Martinez Camarena Sparks Piranhas 1:09.83
 
697 PB
24 Samuel Meyer Sierra Marlins Swim Team 1:09.87
 
760 -1.2%
25 Alex Castro Roadrunner Aquatics 1:09.92
 
713 +1.0% PB
26 Collin Ralston Olympic Cascade Aquatics 1:10.01
 
801 -3.6%
27 Joe Kaiser Unattached-Snake River (LSC) 1:10.06
 
690 -1.0%
28 Cayden Christianson Montrose Marlins Swim Club 1:10.15
 
706 -2.1%
29 Christian Cutter Unattached-Inland Empire (LSC) 1:10.17
 
750 +6.6% PB
30 Ian Belflower Clovis Swim Club 1:10.20
 
844 PB
31 Ryan Barnard Unattached-Inland Empire (LSC) 1:10.24
 
703 +8.2% PB
32 Connor Moore Utah Valley Aquatics 1:10.31
 
701 +3.9% PB
33 Gregory Kansky Bend Swim Club 1:10.39
 
698 +2.5% PB
34 Connor Florey Tigard Tualatin Swim Club 1:10.67
 
689 +1.9% PB
35 Chance Miller Roadrunner Aquatics 1:10.77
 
731 +0.2% PB
36 Nathan Leigh Aquawolves Colo Swim Team 1:10.80
 
666 +2.5% PB
37 Samuel Anderson Front Range Barracudas 1:10.81
 
684
38 Noah Hickman Clovis Swim Club 1:10.92
 
662
39 Colton Harrison Wolverine Aquatics 1:10.94
 
725 +7.2% PB
40 Mason Johnson Unattached-Montana 1:11.03
 
677 +7.0% PB
40 Alex Henderson Team Vortex 1:11.03
 
658
42 Lucas Chang Clovis Swim Club 1:11.05
 
768 +2.2% PB
43 Matyi Mayo --- (unattached) 1:11.11
 
720 +1.4% PB
44 Griffin McKean Bend Swim Club 1:11.15
 
673 +2.4% SB
45 Samuel Ayers Orinda Aquatics 1:11.17
 
654 PB
46 Louis Cerda Lakewood Aquatics 1:11.21
 
811 +4.9% PB
47 Tate Warner Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:11.23
 
671 -1.1%
48 Arman Saghafi Orinda Aquatics 1:11.33
 
668 +2.4% PB
49 Erik Fourzon Beach Swim Club 1:11.34
 
911 +0.2% PB
50 Gavin Gould Sandpipers of Nevada 1:11.35
 
712 +2.2% PB
51 Cole Mason Fort Collins Area Swim team 1:11.44
 
664 PB
52 Nathan Wilson Tigard Tualatin Swim Club 1:11.48
 
663 +5.5% PB
53 Taven Hendrex Las Vegas Swim Club 1:11.56
 
660 +1.8% PB
54 Philip Howard Bellevue Club Swim Team 1:11.59
 
750 -1.7%
55 Conor McShane Tri-City Channel Cats 1:11.65
 
638 PB
56 Ty Coen Denver Swim Academy 1:11.72
 
636 PB
57 Cole Glover Fort Collins Area Swim team 1:11.77
 
654
58 Nick Stephenson Aces Swim Club 1:11.81
 
698 +3.6% SB
59 Eli Meyer Mako Aquatic Clu 1:11.82
 
652 PB
60 Anthony Saenz Front Range Barracudas 1:11.84
 
697 +2.5% PB
61 Bryant Karratti Hilltop Aquatic Swim Team 1:11.91
 
630 +0.4% SB
62 Jonus Ortega Front Range Barracudas 1:12.01
 
646 +1.1% PB
63 Alexander Tang Unattached-Pacific Northwest (LSC) 1:12.10
 
688 PB
64 Joshua Sellers Sierra Marlins Swim Team 1:12.13
 
687 +3.0% PB
65 Luca PG Gissendaner North Bay Aquatics 1:12.18
 
781 -1.6%
66 Preston Ring Unattached-Montana 1:12.27
 
683 -2.8%
67 Max Barnett --- (unattached) 1:12.30
 
728 -2.9%
67 Colton Burks University of Denver Hilltoppers 1:12.30
 
682 +0.1% PB
69 Noah Maestas University of Denver Hilltoppers 1:12.40
 
725 -1.2%
70 Josh Griener Hilltop Aquatic Swim Team 1:12.44
 
678 +2.7% PB
71 Ryan Luke Sparks Piranhas 1:12.47
 
771 +4.8% PB
72 Luke Cornwell-Arquitt Team Eugene Aquatics 1:12.50
 
676 +0.9% PB
73 Maksim Maskalenka Sandpipers of Nevada 1:12.52
 
721 -0.2%
74 Austin Poon Crow Canyon Country Club Sharks 1:12.55
 
720 -1.8%
75 Scott Maclean Falfins Swimming 1:12.64
 
607 +3.1% PB
76 Dylan Faust Unattached-Montana 1:12.68
 
625 +3.4% PB
77 Darius Dinkins Aquawolves Colo Swim Team 1:12.74
 
604 -2.6%
77 Kellen Chadderdon Unattached-Wyoming 1:12.74
 
668
79 Zachary Frey Hillsboro HEAT Swim Team 1:12.75
 
714 +2.1% PB
79 Conner Lofstrom Team Vortex 1:12.75
 
714 +2.7% PB
81 Max Leisten DART Swimming 1:12.81
 
666 -1.8%
82 Jeffrey Numrych Gold's Aquatics Club 1:12.87
 
664
83 Andrew Nguyen Unattached-Pacific Northwest (LSC) 1:12.94
 
617 +4.5% PB
84 Christian Conrady Fort Collins Area Swim team 1:12.96
 
616 PB
85 Austin Fogel Portland Aquatic Club (Oregon) 1:12.99
 
615 +0.0% PB
86 John Edwards Corvallis Aquatic Team 1:13.04
 
858 -1.6%
87 Tage Madson Unattached-Inland Empire (LSC) 1:13.05
 
613 +15.2% PB
88 Liam Kerns Unattached-Montana 1:13.06
 
704 -1.2%
88 Ryan Wallick Fort Collins Area Swim team 1:13.06
 
704 +0.1% PB
90 Max Larson Mt. Hood Aquatics 1:13.09
 
593 -0.1%
91 Dylan Oquendo Brentwood SeaWolves 1:13.11
 
702 +0.9% PB
92 Nathan Moore Unattached-Snake River (LSC) 1:13.23
 
699 -2.8%
93 Nathan McAlister Reno Aquatic Club 1:13.31
 
605 +3.2% PB
94 SEAN PASAMONTE Brentwood SeaWolves 1:13.43
 
601 +1.5% PB
95 Zachary Snyder Beach Swim Club 1:13.47
 
600 +11.7% SB
96 Andrew Devlin Orinda Aquatics 1:13.48
 
600 -1.9%
97 Liam Leeming Corvallis Aquatic Team 1:13.49
 
740 -2.1%
98 Wylie Kruse Fort Collins Area Swim team 1:13.52
 
690 PB
99 Henry Harlow North Bay Aquatics 1:13.56
 
688 +1.3% PB
100 James Skuse Clovis Swim Club NM 1:13.57
 
578
101 Will Callahan Denver Swim Academy 1:13.68
 
639 +7.3% PB
102 Gabriel Martinez Team Vortex 1:13.69
 
574
103 Justin Zhang Bellevue Club Swim Team 1:13.80
 
681 -1.3%
104 Jean Denzel Babaran Sandpipers of Nevada 1:13.85
 
679 -1.8%
105 Samuel Taylor Clovis Swim Club 1:13.91
 
587 PB
105 Mckay Larsen Utah Valley Aquatics 1:13.91
 
678 +5.7% PB
107 Elliot Steward Tigard Tualatin Swim Club 1:13.92
 
567 +0.4% SB
108 Trevor Cook Corvallis Aquatic Team 1:13.96
 
676 -0.1%
109 Andrew Osborn Cascade Swim Club 1:13.97
 
566
110 Michael Richmond Unattached-Wyoming 1:13.98
 
565 +2.5% SB
111 Bremer Deaton Unattached-Montana 1:13.99
 
675 +5.0% PB
112 Haak Meyer Unattached-Pacific Northwest (LSC) 1:14.01
 
584
113 Oscar Vargas South Bay Aquatics 1:14.14
 
580 +1.8% PB
114 Bhodi Yohn Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 1:14.17
 
670 +1.7% PB
115 Quade Oser Unattached-Montana 1:14.31
 
665 +0.7% PB
116 Nathan Fleischmann Unattached-Pacific Northwest (LSC) 1:14.39
 
663 -1.8%
117 Max Amiset Lakewood Aquatics 1:14.45
 
570 +8.0% PB
118 Malcolm Mackey Oakland Undercurrent Swim Team 1:14.52
 
659 PB
119 Jabez Lee Inland Coastal Aquatic Club 1:14.61
 
610 +1.1% PB
120 Mason Thompson Orinda Aquatics 1:14.74
 
542 -1.6%
121 Joshua Tse Trident Swim Club 1:14.76
 
651 +1.7% PB
122 Grant Rigby UnAtt - Wasatch Wave Warriors 1:14.80
 
605 +2.4% PB
122 George Jenov Inland Coastal Aquatic Club 1:14.80
 
650 +3.4% PB
124 Gavin Gilmore University of Denver Hilltoppers 1:14.81
 
650 PB
125 Michael Nixon SUNN Swimming 1:14.82
 
559 +3.5% PB
126 Andrew Lopez Brentwood SeaWolves 1:14.85
 
649 +1.6% PB
127 Jorge De Loera Lakewood Aquatics 1:15.05
 
552 +4.6% SB
128 Justin Darr Colorado Swim Ac 1:15.11
 
595 +0.3% PB
129 Caden Mayfield Cascade Swim Club 1:15.19
 
593
130 Connor Hassert Front Range Barracudas 1:15.20
 
638 +2.4% PB
131 Kevin Vu Oregon City Swim Team 1:15.25
 
546 +2.0% PB
132 Will Chun Tigard Tualatin Swim Club 1:15.28
 
545 +1.4% SB
133 Tyler Leveque Clovis Swim Club 1:15.35
 
634 -1.2%
133 Simon Madson Unattached-Inland Empire (LSC) 1:15.35
 
634
135 Jason Richmond Unattached-Wyoming 1:15.46
 
585 -0.6%
136 Ivan Bayan Lakewood Aquatics 1:15.54
 
628 -0.8%
136 Tanner Baldry Unattached-Montana 1:15.54
 
537 PB
138 Nathan Schwantes Clovis Swim Club 1:15.55
 
537 -0.2%
139 Emmett Ralston Olympic Cascade Aquatics 1:15.64
 
778 0.0%
140 Mac Cusanelli California Capital Aquatics 1:15.73
 
576 +0.7% PB
140 Frankie Fitzpatrick San Ramon Valley 1:15.73
 
576 +0.5% PB
142 Aaron Bronstone Truckee Tahoe Swim Team 1:15.77
 
575 -0.6%
143 Finnian Westenfelder Unattached-Montana 1:15.78
 
530 +1.0% SB
144 Spencer McLin Hillsboro HEAT Swim Team 1:15.79
 
620 -0.1%
145 Caden Morton Unattached-Wyoming 1:15.97
 
615 PB
146 Sanjay Shrikanth SUNN Swimming 1:16.00
 
568 +0.6% PB
147 Steffen Botha Roadrunner Aquatics 1:16.12
 
610 +8.9% PB
148 Adam England Unattached-Inland Empire (LSC) 1:16.15
 
609 +5.7% PB
149 Samuel Miller Unattached-Snake River (LSC) 1:16.17
 
499 +1.7% SB
150 Jason Gibson Unattached-Montana 1:16.28
 
496 -1.7%
151 Christopher Glance Aces Swim Club 1:16.38
 
493 +4.9% PB
152 Max DeYoung Unattached-Wyoming 1:16.43
 
556 PB
153 JC LoVullo Anthem Dolphins 1:16.44
 
601 -3.4%
154 Nathaniel Young Albany Aquatics Association 1:16.71
 
547
155 Erik Stolz Denver Triton Sw 1:16.79
 
481 PB
X Soren Gordon Gold's Aquatics Club 1:16.79
 
639 +0.5% PB
156 Ryan Garstang Olympus Aquatics 1:16.88
 
542 -1.1%
157 Tyler Sakamoto Punahou Aquatics 1:17.04
 
537 -2.3%
158 Tyler Alderman Olympic Cascade Aquatics 1:17.05
 
583 -1.8%
159 Asa Mynatt Las Cruces Aquat 1:17.30
 
530 -1.7%
160 David Gallagher SUNN Swimming 1:17.33
 
484 PB
161 Brandon Leung Bellevue Club Swim Team 1:17.52
 
523 -5.6%
162 Connor Swaney Unattached-Pacific Northwest (LSC) 1:17.57
 
477
163 Ellis Prescott Sandpipers of Nevada 1:17.75
 
517 -2.2%
164 Bryce Rounds Sandpipers of Nevada 1:18.14
 
461 +1.7% SB
165 Corte Christensen Unattached-Wyoming 1:18.47
 
496
166 Peter Christie Walnut Creek Aquabears 1:18.61
 
447 PB
167 Eli Engledow Unattached-Inland Empire (LSC) 1:18.71
 
444
168 Alexander Bertrand Unattached-Montana 1:18.86
 
485 +0.1% PB
169 Sam Dericco Sparks Piranhas 1:19.21
 
412 +0.9% PB
170 Hunter Hoffman Truckee Tahoe Swim Team 1:19.58
 
464 -1.5%
171 Ian Watt Oregon City Swim Team 1:20.12
 
494 +7.7% PB
172 Richard Spann Unattached-Wyoming 1:20.48
 
439
173 Jared Vegas Bakersfield Swim Club 1:20.86
 
385
174 Nicholas Glenn North Bay Aquatics 1:21.12
 
515 -1.7%
Sebastian Wolff University of Denver Hilltoppers DQ
Jalen Evans Orinda Aquatics DQ