Site logo

YMCA Short Course National Championships

  • Completed
  • Apr. 01–05, 2019
  • SCY
  • Greensboro, NC

1650 Free Men

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ross Dant Hickory-NC logoHickory-NC 14:46.20
974 PB
2 Josh Cohen Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 15:27.50
865 +3.7% PB
3 Gabe MACHADO Boise YMCA logoBoise YMCA 15:32.54
900 +0.1% PB
4 Theo Rennard Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 15:34.14
896 +1.3% PB
5 Liam Custer Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 15:36.07
942 +0.7% PB
6 Brian Bull Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 15:37.76
887 +2.5% PB
7 Sam Rennard Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 15:38.23
837 PB
8 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 15:39.60
834 +1.4% PB
9 Lance Norris Rocky Mount Family YMCA logoRocky Mount Family YMCA 15:40.84
879 -0.0%
10 Nick Andres NWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club logoNWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club 15:43.32
834 +0.2% PB
11 Alex Webster Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 15:44.22
822 +3.2% PB
12 CAMERON SPEED York YMCA logoYork YMCA 15:45.95
827 +1.1% PB
13 Erik Menchhofer Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 15:48.19
860 -0.4%
14 Logan McFadden York YMCA logoYork YMCA 15:49.15
819 -0.6%
15 Max Nonnenmacher Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 15:49.58
857 +1.9% PB
16 Jared Carter YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 15:54.55
844 -1.5%
17 Jonathan Novinski Grand Island YMCA Quicksilver logoGrand Island YMCA Quicksilver 15:57.90
836 PB
18 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 15:59.15
794 PB
19 Jay Baker YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 16:01.82
826 +1.3% PB
20 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 16:03.12
784 -1.2%
21 Christopher Patrick Boise YMCA logoBoise YMCA 16:05.32
779 +2.3% PB
22 Logan D'Amore Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 16:06.44
776 +0.7% PB
23 Jack Parker Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 16:06.97
813 +2.0% PB
24 Alex Craft ME Lyons-OH logoME Lyons-OH 16:07.86
811 0.0%
25 Connor Shoemaker Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 16:10.91
755 +0.5% PB
26 Gavin Anderson Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 16:11.82
801 +1.4% PB
27 John McGowan Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 16:22.72
775 -0.5%
28 Collin Davis YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 16:22.83
774 -0.3%
29 Jay Weil Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 16:24.57
731 -0.3%
30 Jake Ritz Westport/Weston Family Y Swim logoWestport/Weston Family Y Swim 16:31.95
704 -3.3%
31 Parker Lenoce Westport/Weston Family Y Swim logoWestport/Weston Family Y Swim 16:37.09
870 -0.8%
32 Brennan Carroll Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 16:42.46
679 -3.0%
33 Alex Vester Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 16:43.15
725 -1.7%
Tim Joyce Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA NS
Jacob Greenwood Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA NS