Site logo

YMCA Short Course National Championships

  • Completed
  • Apr. 01–05, 2019
  • SCY
  • Greensboro, NC

200 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time
1 Somerset Hills YMCA Somerset Hills YMCA
  1. John Alexy
  2. Trent Russano
  3. Lukas Scheidl
  4. Roo Fenton
1:22.73
 
2 Upper Main Line Ymca Upper Main Line Ymca
  1. Brendan Burns
  2. Jack Christian
  3. Matt Hopkins
  4. Ben Doyle
1:23.97
 
3 YMCA of the Triangle Area Swim Team YMCA of the Triangle Area Swim Team
  1. Taye Brown
  2. Alexander Smyre
  3. David Wahlen
  4. John Satterfield
1:24.16
 
4 Piedmont Family YMCA Inc. Piedmont Family YMCA Inc.
  1. August Lamb
  2. Tyce Winter
  3. Vijay Chhabra
  4. Noah Hargrove
1:24.24
 
5 Hamilton Area YMCA Hamilton Area YMCA
  1. Matt Lequang
  2. Steven Wilfing
  3. Evan Eckels
  4. David Curtiss
1:24.73
 
6 Y-Spartaquatics Swim Club Y-Spartaquatics Swim Club
  1. Bode Neale
  2. Michael Juengel
  3. LUKE SMITH
  4. Evan Stanislaw
1:24.86
 
7 York YMCA York YMCA
  1. Logan McFadden
  2. Alex SUN
  3. Alec Fatta
  4. CAMERON SPEED
1:24.93
 
8 Auglaize Mercer YMCA Waves Auglaize Mercer YMCA Waves
  1. Justin Fleagle
  2. Nicholas Clune
  3. Cole Condon
  4. Keaton McMurray
1:24.94
 
9 Fanwood Scotch Plains YMCA Fanwood Scotch Plains YMCA
  1. Josh Cohen
  2. Logan D'Amore
  3. Alan Shao
  4. Darien Betances
1:24.96
 
10 Summit Branch YMCA Summit Branch YMCA
  1. Aidan Hughes
  2. Luke Shea
  3. Jack Armstrong
  4. Conor Fagan
1:25.17
 
11 Red Bank Aquarockets Y Red Bank Aquarockets Y
  1. Johnny nutt
  2. Ryan Burke
  3. Leo Carnevale
  4. Richie Trentalange
1:25.27
 
12 Lakeland Hills Family YMCA Lakeland Hills Family YMCA
  1. Nicky Lane
  2. Leighton Mayers
  3. Evan Bota
  4. Steve Ward
1:25.32
 
13 Greenwich YMCA Marlins Greenwich YMCA Marlins
  1. Thomas Lewis
  2. Lucas Hodgson
  3. Stephan Todorovic
  4. Marcus Hodgson
1:25.46
 
14 West Shore YMCA West Shore YMCA
  1. Josiah Lauver
  2. Walter Turlington
  3. Gabe Deiderick
  4. Logan Skiles
1:25.49
 
15 Cheshire Y/Sea Dog Swim C Cheshire Y/Sea Dog Swim C
  1. Lucas Racevicius
  2. Joseph Cannata
  3. Kyle Mazziotti
  4. Sam Hanke
1:25.60
 
15 State-PA State-PA
  1. NICK BUCKLEY
  2. Joseph Mao
  3. Noah Witt
  4. Matt Brownstead
1:25.60
 
18 Phoenixville Branch YMCA Phoenixville Branch YMCA
  1. Brendan Baganski
  2. Aidan McKenrick
  3. Louie Franzone
  4. Ryan Maher
1:25.61
 
17 Powel Crosley Jr. YMCA Powel Crosley Jr. YMCA
  1. Luke Paxton
  2. Owen Taylor
  3. Emerson Amongero
  4. Isaiah Valentine
1:25.61
 
19 Schroeder YMCA Swim Team Schroeder YMCA Swim Team
  1. Ben Meulemans
  2. Christan Frank
  3. Joseph Wenszell
  4. Caden Bjornstad
1:25.73
 
20 Ridley Area YMCA Ridley Area YMCA
  1. Sam Wesley
  2. Brandon Decker
  3. Ben Wesley
  4. William Resweber
1:25.74
 
21 Central Florida Metro (Orlando) YMCA Central Florida Metro (Orlando) YMCA
  1. Lucas Kravchenko
  2. Jacob White
  3. Logan Quint
  4. James Tarquin
1:25.86
 
22 Bremerton YMCA Bremerton YMCA
  1. Haak Meyer
  2. Tiernann Shelton
  3. Rainer Meyer
  4. Dietrich Meyer
1:26.36
 
23 Boise YMCA Boise YMCA
  1. Paul Shutt
  2. Nathan Quarterman
  3. Nathan Esplin
  4. Josh Sutton
1:26.45
 
23 Lynchburg YMCA Lynchburg YMCA
  1. Spencer Miles
  2. Matthew Davidson
  3. John-Michael Gordon
  4. Austin Orange
1:26.45
 
25 Long Reach Swim Club Long Reach Swim Club
  1. Brandon Johnson
  2. Nicco Bartone
  3. Dominic Marco
  4. Matt Yost
1:26.54
 
26 Westport/Weston Family Y Swim Westport/Weston Family Y Swim
  1. John McNab
  2. Austin Twiss
  3. Ethan Murray
  4. Richard Nolan
1:26.57
 
26 Springfield YMCA (Illinois) Springfield YMCA (Illinois)
  1. Matthew Knox
  2. Adam Milling
  3. Michael Kindel
  4. Evan Moulton
1:26.57
 
28 Chambersburg Memorial YMCA Chambersburg Memorial YMCA
  1. Elijah Zinn
  2. Alfred Pong
  3. Jacob Greenwood
  4. Avery Barley
1:26.59
 
29 Edwardsville YMCA Edwardsville YMCA
  1. Logan Mills
  2. Michael Meyer
  3. McLain Oertle
  4. Porter LeVasseur
1:26.65
 
30 Tri Hampton YMCA Tri Hampton YMCA
  1. Will Deitch
  2. Nikita Timoshenko
  3. Dominic Edwards
  4. Greg Roytman
1:26.66
 
31 Wyckoff Family YMCA Wyckoff Family YMCA
  1. Alex Gifford
  2. Michael Horkan
  3. Holden Von Summer
  4. Maor Shir
1:26.71
 
32 Somerset Valley YMCA Somerset Valley YMCA
  1. Sean Doran
  2. Matthew Fallon
  3. Will Stearns
  4. Chris Welsh
1:26.81
 
33 YMCA of Greater Des Moines YMCA of Greater Des Moines
  1. Adam Vaske
  2. Jae Swanepoel
  3. Will Toomey
  4. Lance Swanepoel
1:26.92
 
34 Reading and Berks County YMCA Reading and Berks County YMCA
  1. Zach Sherk
  2. Max Valeriano
  3. Josh Cunningham
  4. Aiden McCurley
1:26.99
 
35 New Canaan YMCA Caimans New Canaan YMCA Caimans
  1. Patrick Colwell
  2. Michael Kotlyar
  3. Brian Harrell
  4. Bennett Ehret
1:27.05
 
36 Bayside-RI Bayside-RI
  1. Blake Anderson
  2. Yanis Benadouda
  3. Gor Bagumyan
  4. Ethan O'Connor
1:27.12
 
37 Lancaster and Fairfield YMCA Lancaster and Fairfield YMCA
  1. Nathen Eberhardt
  2. Blake Fry
  3. Brett Eberhardt
  4. Connor Green
1:27.13
 
38 Sage YMCA of Metro Chicago Sage YMCA of Metro Chicago
  1. Alex Schlueter
  2. Michael Bartczyszyn
  3. Peyton Richardson
  4. Quinton Cynor
1:27.27
 
39 Rapid Area-MI Rapid Area-MI
  1. Avery LeTourneau
  2. Jacob Haaksma
  3. Julien Camy
  4. KJ Losee
1:27.31
 
40 Western Connecticut YMCA Western Connecticut YMCA
  1. Ian Lee
  2. Andrew Kulp
  3. Spencer McLean
  4. Billy Regan
1:27.44
 
41 Wilmington YMCA Wilmington YMCA
  1. Jeffrey Settlemyre
  2. William Parker
  3. Thomas Teeters
  4. Patrick Furbay
1:27.62
 
42 Champaign County YMCA Champaign County YMCA
  1. Alex Shilts
  2. Andrew Lin
  3. Cole Grimes
  4. Ryan Wierschem
1:27.71
 
43 Eau Claire YMCA Marlins Eau Claire YMCA Marlins
  1. Sam Hower
  2. Jack Merkatoris
  3. Rafael Dacosta
  4. Ryan Biwer
1:27.78
 
44 Kishwaukee YMCA Dekalb County Kishwaukee YMCA Dekalb County
  1. Devin Green
  2. Nathan Braun
  3. David Ruetten
  4. Gavin Anderson
1:27.95
 
45 Blue Ash YMCA Swim Team Blue Ash YMCA Swim Team
  1. Bryce Menchhofer
  2. Erik Menchhofer
  3. Jack Garboden
  4. Sammy Risma
1:27.98
 
46 Farmington Valley YMCA Tsunami Farmington Valley YMCA Tsunami
  1. Joseph Rusnock
  2. Chris Weber
  3. Rahul Kumar
  4. Alex Beauchene
1:28.07
 
46 NWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club NWDupage YMCA / BR Ryall Swim Club
  1. Nick Andres
  2. Nikolas Fischer
  3. James Doromal
  4. Ryan Heller
1:28.07
 
48 Grand Island YMCA Quicksilver Grand Island YMCA Quicksilver
  1. Doug Lewandowski
  2. Paul Noble
  3. Kai Wilson
  4. Jonathan Novinski
1:28.09
 
49 Green Bay YMCA - GBY Aquatics Green Bay YMCA - GBY Aquatics
  1. Ozan Kalafat
  2. Riley Komp
  3. Michael Scripp
  4. Kaiser Neverman
1:28.11
 
50 Youngstown-OH Youngstown-OH
  1. Bobby Kutsch
  2. Noah Basista
  3. Jason Paris
  4. Matthew DunLany
1:28.21
 
51 Lionville Community YMCA Lionville Community YMCA
  1. Jack Inman
  2. Matthew Wan
  3. Jonah Kasznay
  4. Robert Esslinger
1:28.23
 
52 Greensboro YMCA Greensboro YMCA
  1. Ethan Womble
  2. Eric Muire
  3. Dax Harris
  4. Craig Herndon
1:28.26
 
53 Franklin YMCA Flyers Franklin YMCA Flyers
  1. Gavin Ferry
  2. Josh Merchbaker
  3. Ryan Girvan
  4. Jake Eshelman
1:28.29
 
53 North Canton Community YMCA North Canton Community YMCA
  1. Karl Helmuth
  2. Jaden Haines
  3. Mack Lochridge
  4. Bear Kinney
1:28.29
 
55 YBCC Phoenix YBCC Phoenix
  1. Jackson Brookover
  2. Jon Costa
  3. Jack Marble
  4. Ryan Hoger
1:28.34
 
56 Birmingham Blue Dolphins Birmingham Blue Dolphins
  1. Jimmy Violassi
  2. Tom Girdler
  3. Tate Chutkow
  4. Aidan O'Neill
1:28.48
 
57 E. Hampton Ymca E. Hampton Ymca
  1. Ethan McCormac
  2. Owen McCormac
  3. Aiden Forst
  4. Ryan Duryea
1:28.50
 
58 Reston-VA Reston-VA
  1. Kyle Johnson
  2. Jack Henry Ham
  3. Jeremiah Noser-Munoz
  4. Kyle McCleskey
1:28.62
 
59 Columbia Northwest Family YMCA Columbia Northwest Family YMCA
  1. Simon Thompson
  2. Nathan Williams
  3. Michael Hardy
  4. JJ HARDY
1:28.93
 
60 Jennersville YMCA Jennersville YMCA
  1. Aaron Tupper
  2. Brandon Burke
  3. Ryan Topmiller
  4. Michael Fazio
1:28.96
 
61 Cross Island YMCA Cross Island YMCA
  1. Nicholas Stefanidis
  2. Anthony Toskas
  3. Charles Caminiti
  4. Matthew Loftus
1:29.23
 
62 Down East Family YMCA Down East Family YMCA
  1. Sean Hill
  2. Camden Holmes
  3. Nicholas Partridge
  4. Henry Scheff
1:29.24
 
62 Ocean County YMCA Ocean County YMCA
  1. Matthew Degennaro
  2. Adam Primost
  3. Bryan Bodnarchuk
  4. Gregory Morris
1:29.24
 
64 HAZY HAZY
  1. CALEB SNYDER
  2. Tony Goulstone
  3. Dylan Schreffler
  4. RYAN SCHREFFLER
1:29.30
 
65 Dancel Family YMCA Dancel Family YMCA
  1. Collin Draminski
  2. Jeffrey Kretschmer
  3. Zachary Cherry
  4. Justin Smith
1:29.60
 
66 Boyertown Area YMCA Boyertown Area YMCA
  1. Oliver Tye
  2. Justin Morris
  3. Jacob Santos
  4. Roanoke Shirk
1:29.65
 
67 Winston-Salem YMCA Swim Winston-Salem YMCA Swim
  1. Luke Vlahos
  2. Nicholas Vye
  3. Trevor Wyatt
  4. Ethan Chase
1:29.66
 
68 Skaneateles Lightning Swimming Skaneateles Lightning Swimming
  1. Terry Omans
  2. Tanner Eisenhut
  3. Ryan McMahon
  4. AJ Teixeira
1:29.73
 
69 Liberty Township/Powell YMCA Liberty Township/Powell YMCA
  1. Andrew Gehring
  2. Tyler Stoltman
  3. Isaac Iversen
  4. Alexander Wisler
1:29.80
 
70 Westerly Pawcatu Westerly Pawcatu
  1. Rhys Johnstone
  2. August Murko
  3. Keegan Reck
  4. CJ Sheldon
1:29.87
 
71 South County-FL South County-FL
  1. Mike Sickels
  2. Amadeusz Knop
  3. Aaron Swann
  4. Wesley Kephart
1:29.98
 
72 Bloomsburg Area YMCA (BAY) Bloomsburg Area YMCA (BAY)
  1. Connor Empie
  2. Kaleb Hause
  3. Bryant LaCroix
  4. Mason Irwin
1:30.32
 
72 Green Family YMCA Green Family YMCA
  1. Daniel Poletta
  2. Eric Rohweder
  3. Blake Renninger
  4. Maximus Betscakos
1:30.32
 
74 Metuchen Edison Rays YMCA Metuchen Edison Rays YMCA
  1. Tyler Knurek
  2. Alan Xia
  3. Brendan Tang
  4. Aris Chung
1:31.41
 
Rock Hill Area YMCA Rock Hill Area YMCA NS